Seisnud puurkaevu renoveerimine

martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

Tere,

Nimelt on minu valduses üks puurkaev mis viimati töötas 2008a, peale seda lihtsalt jäi kasutuseta. Pumbal lühis peal kui ülevalt kaablitest mõõta.
Puurkaev on ise veneaegne, nagu ikka külades olid, 3x3m tellistest putka ümber, maa sisse läheb manteltoru silma järgi 160-200 mm, mille sees siis on peenem 50-60mm metalltoru. Oleks vaja pumbajaama kasutama hakata, kust alustada?
Kas saab kuskilt andmebaasidest teada kui sügav on puurkaev? Selle järgi peaks ju pumba ostma valmis selleks ajaks kui kraana välja tõstma tuleb.

Võibolla võib üldse niimoodi teha, et lasen kraanal välja tõsta, siis saan sügavuse mõõta vanalt pumba metalltorult, uue pumba lasen sisse hoopis plastiktoru ja roostevaba trossiga ? Siis saaks tulevikus vajadusel pumba ilma kraanata välja ka tirida.
Kas kellelgi on kogemusi kui hästi vana aastaid seisnud pump välja tuleb sellest metallmantlist?
Millist pumpa sisse osta, kust kohast ? Näinud küll igast poodides pumpasid, ka Bauhof ja K-Rautas aga kindlasti on mõni firma kes puurkaevudega tegelebki ja kust saab kindlalt õige pumba.
martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

Loomulikult ma ei tea kuidas on lood veetasemega seal all, 2008 toitis see pumpla sigalat, ega vahepeal ju vesi kuskile kadunud ole. Või peaks tellima mingi uuringu ka ? Või saan ise kuidagi sondi sisse lastes veetaseme teada?
Mingist neti andmepangast sain teada, et puurauk 40m ja rohkem ei midagi.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Siit saad kaevu andmeid http://register.keskkonnainfo.ee/envreg ... zPMWTgQUSx
Otsi siit üles kasutaja Toomas, kontakteeru temaga abi osas.
Kui Pärnumaal, siis saan teise kontakti anda.
Külaline
külaline

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Puurauk 67aastal rajatud, ainuke info on sügavuseks 40m. Pump töötas 1998a viimati, peale seda seisnud 16 aastat.
Tõmbasin pumba välja, pump oli 18m sügavusel. Pump veneaegne, nagu torpeedo. Kahjuks sellest pumbast asja ei saa, mähiseid mõõtes on avatud olek ja ka korpus on osaliselt ära pudenenud.

Tundub nagu vesi oleks pahaks läinud puuraugus, pumba toru ja ka pump on üleni kaetud musta lögaga, võiks olla nafta, aga ilmselt on mingi muda vms. Mis arvate sellest, kuidas saab puurauku puhastada, pean tellima survepesu veoki kes tühjaks imeb vms ?
Vaadates välja tõmmatud pumpa, kui paksu lögaga kaetud , siis arvan et uus pump läheb kohe läbi seal löga sees. Nõuandeid?

Pildid pumbast:
http://fotoalbum.ee/photos/quattro28/107808649/
martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

Sorry unustasin sisse logida eelmist posti trükkides ja varasemalt sai vale aasta arv pandud, pump töötas siiski viimati 1998 aasta paiku. Tundub, et siin foorumis ei saa vigu ka parandada.
usr1
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 499
Liitunud: 07 Jaan 2009, 12:59
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas usr1 »

Tere
Oleneb milleks sa seda kuurkaevu kasutama tahaksid hakkata.
eeldusel, peaks olema sellise asjaga veel enamvähem korra, pumpamist tahab veits.
Pumpa ära nüüd bauhof või k-rautast küll ostma mine, selleks ikka teised kohad.
Kui tahad hakkata joogiveeks kasutama seda, siis tuleks kindlasti eelnevalt proovid võtta ning teada saada, kui puhas ikkagi vesi on.
Pumba valik peab olema kooskõlas tulevikuplaanidega,

Edu :)
Kõik torudest ja kaevetööd
55 118 46
http://www.Torumehed.ee
martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

Vaja saada taimekaitsetööde jaoks vett.
Ilmselt ma sinna ei jaksa osta pumpa 10m3/h tootlikkusega seega paneks 10m3 tünni kõrvale.
Muret teeb praegu see, et välja tõmmatud pump oli musta lögaga koos üleni, kas kaevu on vaja puhastada kuidagi?
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Saab foorumis ka vigu parandada. Must löga võib olla mangaan.
10 m3/h tootev pump ei pruugi olla väga kallis, sõltub kaevu vee tasemest ning vajalikust rõhust.
martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

Okei enne pumpa on vaja ikkagi lahendada see kaevu puhastamise probleem.
Mida te soovitate, kas tuleks lasta kaevust hulk musta vett välja imeda, et uus puhas asemele tuleks?
Kanalisatsiooni survepesu ja imemisautod peaks suutma imeda 15-18m sügavuselt ?
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 286
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Paljud pumbad ja torud on sellise "lögaga" koos. Ja kui veel joogivee trasse näeksite(kogemused Harku valla baasil), igatahes mina erilist traagikat ei teeks sellest. Uus pump sisse ja laseksin uhada loodusesse mingi aeg ja siis laseks veeanalüüsid ära teha. Pumba valimiseks oleks siiski hea kaevu tootlikust teada...
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Just, lased pumba kaevu, ots kraavi ning 48 h järjest pumpad.
martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

Oleks võimalik saada samasugune vene pump mis varem sees oli, aga tükk maad suurem. Varem oli 140x1350mm, aga uus on 180x1700mm mõõtudega. Manteltoru siseläbimõõt on 205mm , ei tea kas uus pump läheb liiga napilt mantlisse sisse, mis arvate?
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Eks sa katseta. Kaevu passid on kaevu konstruktsioon toodud, vaata sealt.
Külaline
külaline

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Eks ma pean katsetama vist lihtsalt jah. Kaev on 67a tehtud ja mingit passi ei ole, ainuke info kaevude registris on rajamisaasta ja sügavus 40m (ülejäänud väljad on tühjad).
Ma loodan, et sel ajal veel ei tehtud alt kitsama mantliga kaeve.
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 286
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Mina seda suuremat pumpa ei kasutaks isegi katsetamiseks, kui soov kaevu edaspidi kasutada. Tootlikuse vahe võib hukatuslikuks saada, kui ta juhuslikult peakski kaevu mahtuma. Ja kui ikka hirmus kiusatus katsetada, siis ärge unustage, et pump peab töötama õiges suunas, vastasel juhul kerib ta end keermest lahti ja potsatab kaevu. On mitmeid kordi tulnud "jooksikuid" õngitseda ja pole teps mitte meeldiv ja odav tegevus. Usun, et kaevus oli ecv 6 ja nüüd sooviks 8 sinna panna. Kui pumpadel on säilunud "pirkad", siis saab ehk selle tabeli järgi veidi selgust: http://www.a-a-a.ru/nasos/centrobej.html

On küll täna müüdavate pumpade andmed, aga usun, et suurt pole seal muutunud :D
martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

Päris huvitav tabel.
See suurem pump jäi ära jah :D Pumbal oli andmesilt olemas ja vaatasin ise üle, tõstis kuni 150m sügavuselt, tootlikkus 25m3 ja võimsus 16KW. See oleks ikka liig mulle, ma arvan, et sellega võiks toita pigem alevikku. Kui kellelgi sellist vene pumpa vaja siis minult saab kontakti, hind 100 eur ainult. Pump oli kas uus või taastatud, otsast sisse piiludes need plastiklabad tutikad.

Enda pumbal andmesilt mädanenud kahjuks, aga neti kaudu üks sama mõõtu samasuguse vene pumbaga võrreldes arvan, et mul oli 6,3m3/h 4,5kw 125m pump. Ilmselt võiks midagi sarnast otsida, piisaks ka vähemast.
Mis arvate näiteks Pedrollo 4,8m3/h 1,1kw pumba hinna ja kvaliteedi suhtest?
http://www.torujyri.ee/nkm
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Ei ole päris võrreldavad tooted. Pedrollokene ei suuda 6 m3/h vett pumbatagi :), 3 m3/h juures saad pumba surve avas rõhuks 6 bar, mis maa peal, ei tea.
Ehk küsimus - kui suurt veekogust tunnis (või minutis või sekundis) on vaja, mis rõhul tarbija juures ning jällegi - mis on veetaseme kõrgus kaevus?
martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

Sellel lingil on Pedrollo pumba karakteristiku pilt ka olemas kust näha, et pump lööb 4,8m3/h 35 meetri sügavuselt. Minu eelmine pump oli 18m sügavusel seega usun, et kui paigaldada ka näiteks 18m peale, siis 4,8 - 5 m3/h peaks olema olemas.
Üldiselt ei ole mul täpselt vaja paika panna tootlikkust ja rõhku kuna panen nagunii 10m3 tünni pumbamaja kõrvale kust siis korraga kiiresti taimekaitsepritsi täidan. 4-6m3/h peaks olema küll ja küll mulle.
Aga mind huvitab kas Pedrollo pumpadel hinna kvaliteedi suhe paigas? Kindlasti on ka koht kust soovitatakse pumpa osta? Muidu Grundfosi ma arvan, et mul ei ole mõtet osta (kallis) kuna minu ainuke tarbimine ongi mai-sept taimekaitsetöödel.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Ma ei ole kindel, et Pedrollo suudab sellst tootlikust anda, graafik seda ei näita, nendel tingimustel võib pumba mootor minna ülekoormusesse. Otsi lisaks hüdraulika graafikule ka tarbitava võimsuse graafik koos mootori kõveraga kõrvale, siis saab parema ülevaate.
martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

http://www.pedrollo.com/dms/Documentazi ... -%20EN.pdf
Siin on pumba andmed, pump "NKm 2/4 ".
Ma ei loe sealt muud rohkem välja kui, et pumpa võib uputada kuni 80m. Sellest ma aru ei saa, et miks pump peaks saama üle koormatud 18m sügavusel ?
Ülekuumenemiskaitse pdf-i andmetel ka olemas.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Sest et mitte piisaval vasturõhul läheb pumba mootor ülekoormusesse.
Kui sa vähegi viitsiksid süveneda sellel lingil olevasse pdf, siis näed, et sinu viidatud mudelil lõppeb tootlikus 4,8 m3/h juures tunnis rõhul 34 mvs. Kas sa tagad pumbale maapeal vasturõhu 34 mvs? Kui see on väiksem, siis mootor ülekoormuses.
janxx
külaline

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas janxx »

Puurkaevusid puhastatakse airlift meetodil. Kompressoriga.
Pumbatakse välja põhja kogunenud setted.
Must plöga on mangaanisisaldusest vees ja sadenenud sinna aastatega. Sama juhtub ka uuega. Aga see pole probleem.
Unusta ära veneaegsed pumbad. Võin leida odava kasutatu, kui lõuna kandis. Kodus mõned vedelevad... ;) Kaasaegsed. Annaksin ka garantii, kui ise paigaldan.
Oluline on teada dünaamilist vee taset kaevus, soovitaval tootlikkusel. Tõenäoliselt pole vaja nii sügavale lasta, kui väiksema pumba paned, sest alanemine staatilisest tasemest on väiksem. Selle järgi ka paigaldussügavus ning abiks pumba valikul. Tehakse koos puhastuspumpamisega.
Samas on legaalsete kaevude andmed tihti ka vekas olemas, ning sellest kannatab lähtuda.
Mingit maapealse vasturõhu hoidmise vajadust ei ole olemas. :banghead:
Kui probleem jätkuvalt üleval, võid märku anda.
janxx
külaline

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas janxx »

Pumba graafik lõpeb, sest seda ei ole lihtsalt edasi tõmmatud.... :grin: Sellel puudub vajadus, kuna see ei ole enam effektiivne tööala, millega pumba valikul arvestada. See jookseb reaalsuses umbes sarnase kaarega nullini ja keegi ei keela selles alas pumpa kasutada. Kuna tavakasutuses hoitakse pumbaga mingit x rõhku üleval, siis see lõpp tavaliselt kedagi ei huvita. :amen:
martiini911
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 43
Liitunud: 26 Veebr 2011, 17:51

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas martiini911 »

Ei asu Lõuna-Eestis. Pump sai tellitud just mõned tunnid enne su postitust, Pedrollo DAVIS tuleb.
http://www.pedrollo.com/dms/Documentazi ... -%20EN.pdf

Pump läheb 18m sügavusele maapinnast nii nagu eelmine pump oli kuna metalltoru on täitsa kobe ja ei hakka seda lühendama egas midagi. Veetase maapinnast on täpselt 10m, seega pump peaks tootma kuni 3m3/h ilma maapealse vasturõhuta.

Pumbapoest öeldi ka , et ei ole vaja karta kui graafik täpselt 10m peal lõpeb, et võiks paigaldada ka siis kui veetase oleks vähem kui 10m.
janxx
külaline

Re: Seisnud puurkaevu renoveerimine

Lugemata postitus Postitas janxx »

Keegi ei lase sellist pumpa enam metalltoruga. Selleks on PE toru. Oluliselt lihtsam on majandada. Metalli, kui kasutatakse, siis RST ja põhjendatud on see:
1. Raske ja suure tootlikkusega pump veevärgi kaevudes. Pe toru ei saa üle 63mm läbimõõduga väga panna.
2. Kui uputussügavus on üle 50m.

Tase 10m on sul staatiline tase. Kui sa hakkad pumpama tootlikkusega x, siis tekib alandus y. Kui see tase stabiliseerub, saad kätte dünaamilise veetaseme tootlikkusel x. See tase sind huvitabki konkreetse x tootlikkusega pumba uputussügavuse leidmiseks.
Samas, kuna vana pump 18m sügavusel toimis, siis see võiks sellele väiksele kindlasti turvaline olla.

Vii raudtoru emexisse ja pane PE-ga, oleks mu soovitus. Ei mäleta, aga see valitud pump oli vist 1" surveavaga, nii et 32mm PE on väga hea. Oluliselt lihtsam paigaldada. Rahaline väärtus on tühine. Ahjaa, julgestustross ka kõrvale (mis jääb lõdvalt, pump peab rippuma toru otsas) ja otsad messingliitmikud PE32-1"vk :amen:
Vasta