Uus kaevupump?

Kasutaja avatar
anduke88
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 129
Liitunud: 27 Sept 2008, 14:16
Asukoht: TARTU
On tänatud: 2 korda
Kontakt:

Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas anduke88 »

Tere
Küsiks natukene ekspertide arvamust antud teemale.

Nimelt on meil maal kinnistul oma kaev, millest võtame joogivett. Tehtud nii nagu kaevud ikka-rakked üksteise otsas. Kahjuks ma jään hetkel vastuse võlgu, mitu raket seal on. Vist mingi 6-8 peaks neid ikka olema. Eks ma täpsustan selle peatselt üle. Kaevu põhjas pole vett just ülearu. Peaks mingi 1-3 m vahel olema (teooria hetkel). Vee võtmiseks on hetkel see vene sukelpump rutseek vms seda kutsutakse. Vesi tuleb läbi toru pumbast üles, toru ots on toodud läbi rakke ja kaevu kaane vahelt ning sealt läheb otse pange vesi. Täpselt nii käib asi terve aasta jooksul. + kraadide korral olen pannud ühe torujupi vahele, mis viib veevõtu kõrgemale, et saaks suurema pange või plänni vms alla panna ja kus on ka lisakraan aiavooliku jaoks.

Antud asjaga ongi mure see, et neid pumapsid suhtkoht vaheta iga aasta. Kogu aeg kaob surve ära ja lõpuks ainult tilgub, niiet ühe pangi täisvõtmiseks läheb seal oma 5+ minutit aega. Väljavõttes on alati pumba korpus juba ära lagunenud jms. Ühesõnaga ei kesta. Ja hetkel on probleemiks ka see, et nüüd on ära lagunemas jälle.

Ma ise muidu mõtlesin, et oleks võinud vedada vee majani, aga seal on liiga palju meetreid, lisaks peaks veel vedama nö ümber maja ning kööki jõudmiseks on vaja suht palju põrandaid ära rikkuda. Niiet rahaliselt läheks see asi ulmeliseks. Sest kaevama peab suht sügavalt, et ära ei kümuks, lisaks toru sissetoomine läbi vundamendi ja 2 ruumi ära lõhkumine et vesi jõuaks oma sihtpunkti ning veel hüdrofori ostmine vahele. Sessuhtes läheb imemisosa ka suht pikaks: ütleme nii, et laias laastus on vesi kaevus 10 m sügavusel (pakkusin selle sügavuse hetkel lampi) ning see on vaja sellisel juhul ju üles saada ja pumbata veel ligi 50 m kaugusele. Ma arvan, et see variant jääb vist ära.

Seega variandiks oleks sama süsteemi jätkamine, ehk pumba otsas voolik ning kaevu küljest ämbriga vee tassimine. Ainukesena võiks olla see, et pump võiks ära toita ka kastmisvooliku. Lisaks võiks pumba võtta väikese varuga, et saaks selle visata teise kaevu, mis on seal väga sügav, mingi kõvasti üle 10+ rakke. Ja küsiks juurde, kas antud pumbad on võimelised kastmisvoolikuga hakkama saama, st et pumbale ei tee midagi, kui kastmisvooliku kraani kinni löön samal ajal kui pump käib? Või on selle jaoks mingi julla või surveklapp vahele panna vms?

Mis valikud üldse on? Mingi uputatav pump? Pinnapealne pump? Mis hinnaklassi need ka jäävad? Mis hinnaklassi jääb korralik pump, millel oleks hea surve ning millega saaks ka kastmisvoolikul vahepeal kraani kinni panna. Äkki oskate midagi soovitada? Ja kui peab peale pumba veel mingeid jullasid juurde ostma, et see süsteem toimima saada, siis palun lisage nende jullade nimed ka siia.
Hea, kui leiaks mingi toimiva ja töökindla lahenduse, mis töötaks nii suvel kui ka talvel suurte külmadega. (talvel peab vaatama mingi asja nii, et vett torru ei jääks, sest see külmub ju ära) ning võiks suuta ka kasutada kastmisvoolikult. Kastmisvoolik oleks minimaalselt 15 m pikk. Aga vajadusel võin laduda ka 100m seda...

Aa, ja üks asi veel, kuidas toimub uue pumba kaevu kinnitamine? Sest hetkel on see rene rutseek mignite nööride otsas rippumas, mis on kinnitatud kaevu kaane külge. Või läheb uus ka niimoodi rippu.
Ja veel, kuidas saab uus pump hakkama näiteks vee kõikumisega kaevus? Kui on mingi ujuv, kas ei hakka mööda kaevurakkeid käima või näiteks kui vesi madalaks läheb, kaevu põhjas niisama vibreerima/käima?

Ma ei ole muude pumpadega peale selle vene rutseeki küll kursis.
aadu 1
külaline

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas aadu 1 »

Asume Talil. Meile paigaldasid pumba kaks aastad tagasi kaevumehed. Hetkel veel töötab. Kondakti saime kodukalt. Kiika ja küsi neilt abi. Aadres oli Strongest.ee :hello:
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Ega salvkaevule ei olegi head pumpa. Veeautomaat võiks olla, küsimus tekib paigaldus võimalustes. Kas aastaringi elamine või suvekodu?
Veeautomaat kas või kaevu kaane peale, mingi katus / kast ümber, kui suvine teema ja varguse oht suur ei ole.
Sukelpumpade turgu hetkel ei tea, peaks olema selline isend, mis põhjast imeb. Akvedukt müüs kunagi selliseid isendeid, Dominator oli vist nimeks samuti leidus neid Bauhofis. Mõistlik ei ole pumpa tööle jätta vastu kinnist ventiili. Mootor ei saa jahutust ning vesi võib hüdraulilises osas keema minna. Selle vältimiseks hüdrofoor + rõhulüliti. Küsimus tekib jällegi, kuhu on võimalik seadmed paigaldada.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Mul tõenäoliselt tulevikus sama probleem vaja lahendada. Pole veel jõudnud asjasse korralikult süveneda, kuid mõtlesin, et kas hüdrofoori kaevu sisse ei või paigaldada? Tuppa paigaldamisest ei tule ilmselt midagi välja sest kaev asub samamoodi majast umbes 50 meetri kaugusel ja hüdrofoor mu teada nii kaugele paigutades ei tööta. Aga kui ehitada kaevu sisse mingi platform umbes 2-3 raket maapinnast allapoole siis peaks ju asi toimima?
Torutööd Tartus 56 932 898
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

Sellel kõige on üks viga - niiskus. Üks võimalus selleks on Grundfos MQ seeria veeautomaat, kuid ka see ei taha, et teda ära uputatakse. Alles õnnestus näha kaevu, kus MQ oli konsoolide peal ning paigaldaja arvates piisavalt kõrgel, KUID ikkagi käis vee all, tulemuseks mootori ja aju vahetus. Kuid kui sa oled kindel, et pump ei jää vee alla, siis oleks vast MQ kõige mõistlikum (loe:niiskuskindlam) lahendus. Aga ka tavaline veeautomaat, kui rõhulüliti liite kohad silikooniga üle käia, peaks töötama. Külmumist kardavad nad kõik.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Just see niiskus mulle endale ka muret tegi. Ära uputada ma seda pumpa ei plaaninudki :)
Mu enda tulevane kaev on mu mälu järgi vist 13 raket sügav ja ise mõtlesin selle pumba nii 2-3 raket maapinnast allapoole paigaldada, kuid niiskusprobleemi lahendamisse ei ole veel süvenenud. Üks hea inimene siin pakkus välja võimaluse, et kaevu kõrvale kaevata paar raket maasse ja pump sellesse "punkrisse" paigaldada, mis mu meelest pole ka üldsegi halb idee. Kui asi korralikult rajada siis ei tohiks seal sees niiväga ka niiskusprobleemi olla ja kui asi teha piisavalt sügav ning ära soojustada siis ei tohiks ju ka külmumise ohtu tekkida? Üritaks leida sellise lahenduse, et süsteem ei vaja mingeid muid lisasid(soojuskaabliga veetorusid jne) Kas puurkaevu pumpa tavalisse salvkaevu saab paigaldada?
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
anduke88
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 129
Liitunud: 27 Sept 2008, 14:16
Asukoht: TARTU
On tänatud: 2 korda
Kontakt:

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas anduke88 »

Tegu on aastaringse elamisega. Lisaks ei ole maakoht eraldatud, st ei ole üksik maja metsa sees. Ümberringi on suht tihe liiklus.

Vee tarbimine on üpris suur. Kogu aasta lõikes vähemalt 1 pang päevas. Suveperioodil toimub kastmine antud kaevust ning oleneb ilmastikust, kuid vahest tõmmatakse ka kaev veest tühjaks. Raske hinnata, aga vast mingi minimaalselt 100+L päevas siis põllumajanduslikul perioodil. Vahest isegi mitu 1m3 tünni ka täis lasknud.

Ma ütlen, et ma ei näe mõtet vett majja vedada. See tähendaks mingit 4000+ eur välja minekut (kavamine (kopp, lisaks asflati ja betooni lõhkumine kraavi jaoks), puurimine, põrandate lõhkumine, pumpade ostmine, hüdrofor, valamu tehnika, kuna lõhkumine tingib 2 ruumi suht kasutuks muutumise, siis see tähendab, et neid ruume peab remontima veel pealekauba hakkama, niiet kogusumma läheb päris ulmeliseks).

Veeautomaat kaevu paigaldada? Hmm, ma isegi kaalusin seda, ega ma ei tea. Esiteks nõuab see suht ilmastikukindlat automaati st ikka päris kallist. Teiseks, imemisega vist on okei, aga kui kaugele selline suudab vett saata? Võibolla toas ainult sellisel juhul niriseb kraanist. Ja sellel pole mõtet kastmisvoolikut üldse külge ühendadagi. Minu meelest need automaadid lähevad käest üsna kiiresti roosteama või läbi.

Oota, aga mis Te tahate öelda, et tänapäeval ei saagi mingi pumba abil vett kaevust kätte??? Kuidas se ülejäänud Eestil siis lahendatud on? Rõngastega kaeve on ju praktiliselt iga aias. Et ei olegi ühtegi pumpa selleks peale selle vene rutseek uputatava vibropumba??
Ei sobi siis selleks ükski lääne pump? Mille jaoks on siis need tühjenduspumbad puhtale veele? Näiteks selline:
http://www.stokker.ee/aiatehnika-ja--to ... /p:735161/
Et mõeldud lihtsalt selleks, et viskad suvalisse mahutisse, kuniks see on tühjaks pumbatud ja kõik?

Leidsin netist infot (ei tea, kas 100% tõene) oma vibropumba kohta, mis hetkel kaevus ja mis pidevalt otsi annab. Nimeks Rutsejok ja andmed:
* 1-faasiline, 220V, Sagedus 50Hz * Tootlikkus sügavusel 40m-432l/h * Tootlikkus sügavusel 1m-1500l/h * Tarbitav võimsus 4,0bar. surve juures - 225W * Tööreziim 2h.tööd, 15-20min vaheaeg * Maks.töörõhk 6bar. * Diameeter 105mm * Juhtmega 10m
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Valdaval enamusel asi lahendatud ikkagi hüdrofooriga. See tühjenduspump puhtale veele on ikkagi natuke teiseks otstarbeks mõeldud kui kaevus kasutamiseks. Vähemalt mu teada. Hüdrofoor suudab vee saata piisavalt kaugele eeldusel, et torud on pandud piisavalt suure läbimõõduga. Samas ma leian, et kui elad ise seal aastaringi sees, siis tasub ka see mitmetuhandene investeering ennast ikkagi ära. Kui just pole plaanis elu lõpuni pangega kaevu vahet joosta... Ehk tuleks odavam siis teise kohta uus kaev kaevata, kui vana kaevu ümber on betoon ja asfalt :)
Torutööd Tartus 56 932 898
Kasutaja avatar
anduke88
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 129
Liitunud: 27 Sept 2008, 14:16
Asukoht: TARTU
On tänatud: 2 korda
Kontakt:

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas anduke88 »

Mina antud kohas sees ei ela. Mul profiilis ju märgitud Tartu. Antud maakohas on teised inimesed sees. Mina käen seal vaid nv-ti.

Kaevu ja maja vahel on asfalteeritud autotee ning betoneeritud jalgtee. Lisaks ühte pidi majale lähenedes jääb ette ka kelder ning teiselt poolt minnes tuleb veel suurem tiir, kuna seal teine hoone veel ees. Keldrist ei saa ka läheneda, kuna tegu on U kujulise laega keldriga ning kelder on majas tubade all, kus on köögini või esikuni veelgi rohkem üles lõhkumist. Niiet kui soovida majja midagi sisse viia, siis tähendab jubedat ruumide lõhkumist ja uuesti üles ehitamist (tänapäevaselt siis juba) ehk ühesõnaga tohutult suurt kulutust.

Pean vist mõnel vabal nv minema kedagi kuskil torupoes piinama :)
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Sul praegu pigem probleem selles, kuidas trass võimalikult väheste kulutustega rajada, mitte selles millist pumpa kasutada. Aga kui lähed poode piinama siis soovitaks sulle omast kogemusest Hals-Tradingut Tähe tänavas ja FEB-i Ringteel :)
Torutööd Tartus 56 932 898
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6095
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

anduke88 kirjutas:majja midagi sisse viia, siis tähendab jubedat ruumide lõhkumist ... kööki jõudmiseks on vaja suht palju põrandaid ära rikkuda
Ei saa küll aru, miks ühe peenikese veetoru majja viimiseks peaks jubedalt lõhkuma ja põrandaid üles võtma :scratch:
www
külaline

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas www »

Minul on kaev majast 85m, Hals-Tradingust sain hea pumba salvkaevu ja 120L hüdrofoori panin majja. Pump sai küll vähe võimas, surve üles löömiseks (1.8 kuni 4) töötab, ehk 12sek aga las olla ,kiirus maksab :D
toomas
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1304
Liitunud: 02 Veebr 2005, 17:31
On tänatud: 35 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas toomas »

Tere.

Pane Grundfos SQ 2-55 torpeedosse (see on torust tehtud jahutussärk) ja horisontaalselt kaevu. Väljundtorule rõhurelee ja manomeeter, selleks kui ventiili kinni paned siis pump ei löö tühja.

Toomas
5162338
Kasutaja avatar
anduke88
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 129
Liitunud: 27 Sept 2008, 14:16
Asukoht: TARTU
On tänatud: 2 korda
Kontakt:

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas anduke88 »

pikk88 kirjutas:Sul praegu pigem probleem selles, kuidas trass võimalikult väheste kulutustega rajada, mitte selles millist pumpa kasutada.
Kui trassi rajamine lihtne oleks, poleks probleemi. Aga kuna on keeruline ja nõuab liiga palju lõhkumist nii õues kui majas sees, ei ole see majanduslikult mõistlik. Ma pigen jään kaevu peale ja tassime tuppa vett pangega edasi.

Küülaline kirjutas:
anduke88 kirjutas:majja midagi sisse viia, siis tähendab jubedat ruumide lõhkumist ... kööki jõudmiseks on vaja suht palju põrandaid ära rikkuda
Ei saa küll aru, miks ühe peenikese veetoru majja viimiseks peaks jubedalt lõhkuma ja põrandaid üles võtma :scratch:
Ee, ja kust ma selle veetoru siis majja vean? Toon väljastpooltmaja vastu vundamenti maast välja, siis puurin läbi seina, toon tuppa ja siis hakkan seda toru mööda toa seina või seina/põranda äärt vedama läbi erinevate tubade, et asi jõuaks lõpuks kööki välja? Seinte või seina/põranda nurgas jääb see asi suht p***o välja nägema. Ainuüksi juba väljas külmub vesi ära. Ega me kuskil kesk või lõuna euroopas ei ela. Mõni aasta on väljas -20...-30 kraadi ikka ka.
Ja ei ole kelder ka maja all täies maja ulatuses, et tood otsa keldrisse, vead mööda keldri lage kuni köögi alla ja siis üks suts läbi betooni ja ongi ots valamu all.
Ja teine asi-maja on puitküttega. Talvel on antud maja üldse nädal kuni kaks elanikest tühi. Kas siis peab laskma torudel ära külmuda seal (veeautomaadi korral on vesi ju torustikus kogu aeg sees). Või laskma vanainimel ära õppida, kuidas vesi torustikust välja lasta?
Kõik ei ole nii lihtne nagu esmapilgul võiks tunduda.

Muidugi, kui toru majas ja jooksev vesi -on lihtne ju mugav, aga teha sellist investeeringut....ja kui on veeautomaat, siis kauaks see automaat vastu peab kui ma suvel soovin antud trassist saada vett ka kastmiseks. :eek: Võibolla kulutan seal 4000 eur kogu asja jaoks ära ja veeautomaat annab poole aastaga juba otsad. Sellisel juhul ma võin juba iga kuue kuu tagant selle uue praeguse rutseek vibropumba osta ja seda vahetada. Maksab ~ 30 eur ja vähemalt on hea surve olemas ja praegune kastmissüsteem ka toimib.

Aga teistele-tänud. Lähen mingi aeg neist poodidest läbi ja uurin asja veidikene lähemalt. Grundofsi asja ka uurin. :hello:
paneelikas
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 195
Liitunud: 23 Apr 2010, 20:49

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas paneelikas »

Osta siis Malõs, see ka odav, kui kohe sisse ei kärssa siis kestab aastaid :good:
Kõik jutud noh..
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

pikk88 kirjutas:Just see niiskus mulle endale ka muret tegi. Ära uputada ma seda pumpa ei plaaninudki :)
Mu enda tulevane kaev on mu mälu järgi vist 13 raket sügav ja ise mõtlesin selle pumba nii 2-3 raket maapinnast allapoole paigaldada, kuid niiskusprobleemi lahendamisse ei ole veel süvenenud. Üks hea inimene siin pakkus välja võimaluse, et kaevu kõrvale kaevata paar raket maasse ja pump sellesse "punkrisse" paigaldada, mis mu meelest pole ka üldsegi halb idee. Kui asi korralikult rajada siis ei tohiks seal sees niiväga ka niiskusprobleemi olla ja kui asi teha piisavalt sügav ning ära soojustada siis ei tohiks ju ka külmumise ohtu tekkida? Üritaks leida sellise lahenduse, et süsteem ei vaja mingeid muid lisasid(soojuskaabliga veetorusid jne) Kas puurkaevu pumpa tavalisse salvkaevu saab paigaldada?
Nähtud aastad tagasi Valgamaal kaevu kõrvala, 1 rõnga sees vihmavees uppunud pumpa... Omanik ei uskunud, kuid muud seletust asjale ei olnud.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

anduke88 kirjutas:Mina antud kohas sees ei ela. Mul profiilis ju märgitud Tartu. Antud maakohas on teised inimesed sees. Mina käen seal vaid nv-ti.

Kaevu ja maja vahel on asfalteeritud autotee ning betoneeritud jalgtee. Lisaks ühte pidi majale lähenedes jääb ette ka kelder ning teiselt poolt minnes tuleb veel suurem tiir, kuna seal teine hoone veel ees. Keldrist ei saa ka läheneda, kuna tegu on U kujulise laega keldriga ning kelder on majas tubade all, kus on köögini või esikuni veelgi rohkem üles lõhkumist. Niiet kui soovida majja midagi sisse viia, siis tähendab jubedat ruumide lõhkumist ja uuesti üles ehitamist (tänapäevaselt siis juba) ehk ühesõnaga tohutult suurt kulutust.

Pean vist mõnel vabal nv minema kedagi kuskil torupoes piinama :)
EI taha kedagi solvata, kuid minu 7 aastane kogemus näitab, et toru poe mehed müüvad mida iganes, pea asi, et lahti saavad. Kas asi ka õige on, st õieti dimensioneeritud ja valitud, ei huvita kedagi. Sina taod hiljem elektri arvet ja nutad.
Rostfrei
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2834
Liitunud: 22 Juun 2008, 18:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Uus kaevupump?

Lugemata postitus Postitas Rostfrei »

toomas kirjutas:Tere.

Pane Grundfos SQ 2-55 torpeedosse (see on torust tehtud jahutussärk) ja horisontaalselt kaevu. Väljundtorule rõhurelee ja manomeeter, selleks kui ventiili kinni paned siis pump ei löö tühja.

Toomas
5162338
Võtke kodanikuga ühendust, saate vähemalt töötava ja garantiiga kvaliteetse asja.
Vasta