Kaevumaja loomadele

kukula
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 15 Nov 2020, 08:29

Kaevumaja loomadele

Lugemata postitus Postitas kukula »

Tere.
Soov ehitada loomadele vee võtmiseks väike kaevumaja.
Plaan on kaevata 1,5 m sügavune auk, valada põhi, laduda fiboga seinad üles, soojustada 100 se penoga kuni maapinnani. Maa peale laduda veel kaks korrust fibo, so umbes 40 cm. Maapealse osa soojustaks näiteks 200 penoga. Katuseks ka ca 200 peno.
Kaevu läheks veeautomaat, maapealse osa külge paneks külmakindla kraani.
Tuulutuse võiks ka teha näiteks peenikesest kanalitorust.

Küsimus - kas PEM toru see osa, mis maapealse osa kõrgusel on ja kraaniga ühildub, külmub ära või mitte?
Ehk et, kas maa seest tuleb niipalju sooja peale, et see värk ära ei külmu talvel.

Raketise sisemise osa mõõdud ca 90 cm x 90 cm
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 334
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Kaevumaja loomadele

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Ei saa aru, miks peaks maa sees fiboseina soojustama ja kaevu põhja valama, kust siis vesi tulema hakkab ja kas vesi on siis nii kõrgel? Mul on maa sees kunagi nõuka ajal ehitatud kaevumaja, kus saab ise natuke kummargil oldud, kaev ise on kaevurõngastest ja sügavam kui 1,5 m. Ei mäleta täpselt mitu kaevurõngast on. Vanasti oli seal kaevumajas nõukaaegne pump, mis võttis vett kaevust ja suunas mööda toru majja, kaevuruumist läks metalltoru ka välja, kus otsas oli kraan, seda kunagi õhust tühjaks ei lastud talveks, aga lõhki ka ei külmunud. Kaevuruum ei ole soojustatud, praegu läheb sealt läbi plastiktoru, mis tuleb puurkaevust ja pole ka soojustatud ning isegi siis, kui väljas oli 30 külmakraadi, pole see toru ära külmunud ehk siis kaevus olev vesi annab piisavalt sooja.
Nüüd sinu küsimusele vastates, kui pem toru pole soojustatud, siis külmub maapeal olev kindlasti. Milline see külmakindel kraan on, pole aimugi ja ei oska öelda. Maapinnast ei tule mingit sooja, ainult kaevuruumis võib olla soe tänu veele, kui seda üldse nii madalas kaevus on. Mida sa veeautomaadi all mõtlesid, kui hüdrofooriga, siis niiskes kaevus mu naabril roostetas veepaak kunagi kiiresti läbi.
ping
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1110
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Kaevumaja loomadele

Lugemata postitus Postitas ping »

Selline on mittekülmuv kastmiskraan välisseina, mis jookseb veest tühjaks ja vähemalt 15 aastat meie kaubanduses saadaval.
https://www.google.com/search?q=gustavs ... EE768EE768
Pilt
https://www.k-rauta.ee/p/mittekulmuv-va ... ntele/8wo1
:hello:
kukula
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 15 Nov 2020, 08:29

Re: Kaevumaja loomadele

Lugemata postitus Postitas kukula »

Võibolla selgitasin natuke segaselt, võibolla ei lugenud austatud vastajad postitust korralikult.

Küsimus oli - kas 1,3 m sügavune korralikult soojustatud 90 cm x 90 cm kaevumajake, mis ulatub maapinnast 40 cm kõrgemale ja on igalt poolt korralikult soojustatud ja õhutihe, peab + kraade või mitte?

Vett tõmbab kõrvalolevast puurkaevust veepump, mis sinna kaevumajakese põrandale läheb ja läbi pildil nähtava külmakindla kraani kaudu maapeale toob. Mure aga on selles, et kuna see kraan jääb maapinnast kõrgema osa peale, kas see soojustatud kuubik niipalju sooja hoiab, et pealevool kraanile pakasega ära ei külmu?
1,3 m sügavuselt võiks ikka natuke maapinna soojust üles poole liikuda...arvan ma
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2011
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 9 korda
On tänatud: 58 korda

Re: Kaevumaja loomadele

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

Pane sinna igaks juhuks küttekeha, mis on seatud + 5 C peale lülituma ja küsimused langevad ära. Soojustus iseenesest ei küta, vaid pidurdab sooja lahkumist. Teine variant oleks sinna paigaldada distantsanduriga termomeeter ja kui temp kipub alla + 1 langema, kiiresti küte lisada.
ping
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1110
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Kaevumaja loomadele

Lugemata postitus Postitas ping »

kukula
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 15 Nov 2020, 08:29

Re: Kaevumaja loomadele

Lugemata postitus Postitas kukula »

Asi otsustatud - tuleb ikka küttekaabel igaks juhuks ümber toru kerida ja pistik väljapoole. Kui ikka enam vett ei tule siis hea seina lükata, või siis kohe -5 kraadiga seinas hoida, saab rahulikult magada :)

Lihtsalt hakkas huvitama, kas selline asi hoiab sooja või mitte, arutelu koht. Keegi ei julge öelda, et pole eraldi kütet enam vaja.
Soojustus muidugi ei küta, aga maa seest tulev soojus võiks nagu seda asja + kraadide juures hoida, tegu põhimõtteliselt ju väikese maakeldriga, seal ka miinusesse ei lähe.

Maasoojus hoiab näiteks sellise asja toimimas ilma igasuguse küttekaablita, miks ta siis kaevumajakest ei võiks plussis hoida...

https://agroshop.ee/automaatjootjad/732 ... -40-l.html
Scott
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 93
Liitunud: 25 Mär 2012, 09:25
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Kaevumaja loomadele

Lugemata postitus Postitas Scott »

kukula kirjutas: 15 Nov 2020, 18:15 Soojustus muidugi ei küta, aga maa seest tulev soojus võiks nagu seda asja + kraadide juures hoida, tegu põhimõtteliselt ju väikese maakeldriga, seal ka miinusesse ei lähe.
Kuidas soojus maa seest saab seda kaevumajakest plussis hoida, kui sa selle täielikult penoga isoleerid?

Ka meetripaksuste penoseintega õhukindel karp läheb keskelt miinusesse, kui sooja juurde ei tule. Seega uuri välja, kui sügavale külmumispiir tegelikult läheb (viimaste soojade talvedega pole kümnest sentimeetrist sügavamale külmunud) ja soojusta vaid see osa ja maapealne ehitis. Põrand ja allapoole külmumispiiri jääv osa ehita nt tellistest. Nii saab maapind kaevuruumi kütta.

(Aastaid tagasi käreda talve lõpupoole mõõtsin kraanikaevu põhjas maatemperatuuri, oli üle seitsme plusskraadi. Meetrisügavune. Muidugi kaevuauk soojustatud, tol hetkel vanade puhvaikade ja kollase mineraalvatiga.)
Vasta