Ökoloogiline ehitus

Siia ei postita ostu-müügi kuulutusi!
bontsu
külaline

Ökoloogiline ehitus

Lugemata postitus Postitas bontsu »

Tere!

Milline on teie nägemus ökoloogilisest ehitusest. Milliseid materjale kasutaksite, millist ehitusstiili, seinte konstruktsioon, katus, vundament, siseseinad, küttesüsteem? Soovitan mitte ainult mõelda traditsioonilistele võtetele ja materjalidele. Kaasaeg pakub väga laia valikud ökoloogilisi materjale.
Jagage oma nägemust. Võib ka juba valmis näidetele viidata.
Külaline
külaline

Re: Ökoloogiline ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

See vist oleneb päris palju sellest, kas "ökoloogiline" tähendab seda, et ka materjalide valikul püütakse loodussäästliku lähenemise poole. Kui materjal on loodussõbralik, aga toodud kaugelt, või on selle tootmine väga energia- ja ressursimahukas, tekitab lõpptulemuse ökoloogilisus küsimusi. Maakivist vundamendid ja palkhooned olid kaua aega populaarsed põhjusega: materjal on suures osas või täielikult saadaval kohapealt, nii ehituseks kui hilisemaks remondiks, ülejääv materjal ei reosta loodust. Üleni maakivist või paekivist seinad on päris kihvt lahendus, võib-olla koos massiivsete, rohmakate, kuid laia klaasipinnaga aknaraamidega, kui tegu pole päris kindlusega :) Ise vist teeksin nii, kuigi see on tõesti väga traditsiooniline: kõrge vundament maakivist või paekivist, lubimört, ainus "uuem" asi võred õhutusavades, põranda all liiv, vundamendi ja esimese palgirea vahel kasetoht (öeldakse, et palgid peaksid ulatuma üle vundamendi ja olema võimalusel "ninaga", soonega, mis ei lase vett vundamendi vahele, aga meie vanal majal (eelmise sajandi algupoolel ehitatud) on vundament eespool, tsemendiga on tehtud kalle, ja vähemalt seni pole palgil kahjustusi märganud), võib-olla siis u 30 cm paksune palk, varade vahele pigem sammal. Katus võib muidugi olla õlg või roog või laast või kimm, ise paneksin pigem võib-olla hoopis laudkatuse, aga see oleneb asukohast - kui on kõrgeid puid lähedal, tuleb kole tihti vist tõrvata. Kütte osas oleks võib-olla vahva, kui oleks mingi ruum või osa ruumist, kus on soojendusega savi(tellistest) põrand, küttekolle siis näiteks mingi uuema siseplaaniga, kuid klassikalise välimusega kamin-ahi, pliit soemüüriga, mille sees on veesärk põrandakütte toitmiseks :scratch: ??? Oleneb, kui maalähedaseks tahab minna, võib-olla ei teeks leso ka paha. Nojah, seda ei tea, kas põranda, lagede ja soovi korral ka seinte jaoks saaks kasutada mingeid puitseguplaate, ise ei hakkaks vähemalt seinte puhul sellega vaeva nägema, krohviga ei hakkaks samuti möllama. Lae peale sammal ja liiv, edasi oleneb sellest, milleks teine korrus on mõeldud.
Nojah, see tuli nüüd suht kaootiline, aga praegu panin lihtsalt oma vaatenurga alt kirja, mis esimesena pähe tuli. Teema on igatahes huvitav.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10856
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Ökoloogiline ehitus

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kuulge Nipernaadid, enne kui oma ökounistustes maa- või paekiviseintest ja liiva-sambla laepealsest soojustusest nirvaanasse langete, võiksite kiigata ka selle määruse poole... https://www.riigiteataja.ee/akt/12903585 ... ja uurida nende ökomaterjalide omadusi.
Welcome to today!
Külaline
külaline

Re: Ökoloogiline ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Seal on vist jah väike vahe sees, kas hoone tuleb ökoloogiline või ökonoomne :scratch: Mõlemat korraga pole vist kerge saavutada. Seadustega jälle on see häda, et need pole pahatihti kuigi loogilised. Kustmaalt on mõtekam kasutada odavamat ja loodussõbralikku materjali, mitte kallist, keemilist, sageli veel halvastilagunevat ja loodustreostavat? Kui võtta näiteks nõuded suvisele ruumitemperatuurile, siis on väga levinud nähe, et uued või renoveeritud hooned muutuvad päikese käes praeahjudeks, vanades talumajades, kus on laiad räästad ja tuulutatav katusealune, seda probleemi pole. Nii et welcome to reason. Järgi seadusi, aga proovi ka oma peaga mõelda.
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1358
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Ökoloogiline ehitus

Lugemata postitus Postitas keemik »

Mõistet ökoloogiline kasutavad eri huvigrupid erinevalt. Isover ütleb, et tema uus klaasvill on veelgi ökoloogilisem. Võrreldes kanepikiust või tselluvillast soojustusega, pole ta seda teps mitte. Nood jälle on kaugel ökoloogilisest, võrreldes põhumajaga. Mina ütleks nii, et sa võid ehitada üliöko maja (kõik ehitusmatrjalid taastuvatest allikatest), aga kui küttekulud on kõrged ja sa sõidad iga päev 200 km tööle ja koju maasturiga, on su ökoloogiline elustiil üks suur mull. Teisipidi, töökoha lähedal paneelikas elav inimene võib seega elada tunduvalt ökoloogilisemalt (teisisõnu- loodussäästlikumalt)

Kuidas ehitada ökoloogiline, mugav, ökonoomne maja? Puitkarkass (palksein kulutab liiga palju puitu), postvundament, puitpõrandad, tselluvillast (või põhust, kanepivillast) soojustus, puitaknad, säästlik küte. Ja maja asukoht selline, et see paikneb su likumisteede sõlmpunktis. Ahjaaa, siseviimistluseks savi või lubikrohv, looduslikud värvid (munaõlitempera, kaseiinvärvid) või puitlaudis. Olen nende asjadega katsetanud natukene enda korteris. Neil on plusse ja miinuseid. Igaühele ei sobi. Nagu osadele ei sobi peenpahteldatud ülisiledad lateksvärvitud pinnad.

Nagu näha, kõik on väga suhteline. Võid mõelda ka selle üle, kumb kahjustab loodust vähem: 100 m2 tavaline maja või 250 ruutmeetrine ökomaja?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10856
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Ökoloogiline ehitus

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Külaline kirjutas:... Seadustega jälle on see häda, et need pole pahatihti kuigi loogilised...
Seda nüüd küll, aga kahjuks kuuluvad täitmisele. Eelmine külalisest Nipernaadi, kes võimalusel teeks endale kohe kindlasti maa- või paekividest seinad, ei saa vist ehituslubagi, sest vastavalt viidatud määrusele ei hakka need seinad ja sambla-liivasegu laepealsel vastama mittemingisugustele eramu energiatõhususe miinimumnõuetele.
Külaline
külaline

Re: Ökoloogiline ehitus

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Sa Urmas oled kuidagi kurjavõitu, inimesed lihtsalt ütlevad oma arvamuse, mida ju tahetigi. Võiksid parem oma nägemuse asjadest kirja panna, mitte tühja poriseda. Vaevalt küll tormab keegi ilma teadmiste, projekti ja ehitusloata ja kõige muu vajalikuta suure hurraaga maakivist seinu püsti panema. Kuigi ega tea midagi, mõte on igatahes hirmutav :shock: sada tonni asjaarmastaja poolt paika pandud kive... Aga kui kellelgi peaks olema ikkagi tahtmine maakivist või muust sellisest ehitada, võib alati taotleda eriluba.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10856
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Ökoloogiline ehitus

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Külaline kirjutas:Sa Urmas oled kuidagi kurjavõitu, inimesed lihtsalt ütlevad oma arvamuse, mida ju tahetigi. Võiksid parem oma nägemuse asjadest kirja panna, mitte tühja poriseda...
Kuidas ma pidin siis sõnastama oma sõnumi? Oi ninnu-nännuke-nunnuke, unista natuke millestki muust, sest maakividest seinasid sa vist ei tohi enda majale teha, kurjad onud MKM-st ei luba sul seda teha. On ju need onud pähhid!
Ah, et kui mõnes minu arvamuses miski ei sobi kellegi nägemusega, siis olen kurjavõitu, täis negativismi kõigi suhtes jne. Oh teid hellakesi! Kuidas küll te minusuguste kurjade šaakalite hulgas hakkama saate? Maailm oleks vist tunduvalt parem, tulevik helgem kui mind ei oleks sündinud. Kas nii?
Palun saage üle oma kompleksidest ja kui ise hakkama ei saa, siis tänapäeval olemas mitte ainult ameerikamaal, vaid ka juba EV-s kvalifitseeritud hingetohtreid, kes aitavad teil stressidest ja eiteaveelmillest üle saada.
Ah, et porisen? See on sinu arusaamine minu arvamusest ja kui sa ei osanud sealt minu arvamust välja lugeda, siis ei suuda sind kahjuks aidata. Juhtisin Nipernaadide tähelepanu mõningatele väikestele nüanssidele/puudustele nende unistustes. Minu nägemused teemast on natuke praktilisemat laadi ja ei kuulu Nipernaadide unistuste nimekirja ja seega pole mõtet neid siia teemasse toppida.
Nipernaadidele- tehke seinad turbapätsidest, aknad seapõiest, suurte ja avarate akende jaoks tuleks mitu seapõit kokku õmmelda- ökoloogiline, soojapidav, isikupärane, biolagunev ehk mullast oled sa võetud ja mullaks pead sa saama!
Vasta