Sauna ehitamine maale

saunad, santehnika, boilerid jne
Moonakas
külaline

Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas Moonakas »

Ei tahaks sellist värvilist karpi osta - kas selle ehitamine ise on siis väga raske? Noh teeks mingi puust ehitise väikse ja sinna sisse väike leiliruum jne? :lol:
H&M
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 115
Liitunud: 03 Mär 2007, 10:53
Asukoht: Harjumaa

Lugemata postitus Postitas H&M »

Nu kui vähegi oskust ja tahtmist siis miks mitte :roll:
Saunategemise õpetusi on netis olemas.
Isetehtud hästi tehtud :lol:
onu41
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 674
Liitunud: 09 Veebr 2006, 10:54
On tänanud: 43 korda
On tänatud: 5 korda

Lugemata postitus Postitas onu41 »

Kindlasti tee ise- see minu arvates kõige parem puhkus.Ise vaikselt teed ja nokitsed!!! EDU SULLE!!!
Kalvis
külaline

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Mina teeksin jämedalt niimoodi:
postvundament (mingi toru betooniga, 1,5 m sügavusele))
postidele puitprussist vöö + prussidest karkass+vahele vill. Karkassi sammu paned villalehe laiuse järgi. väljapoole tuuletõke, distant ja voodrilaud (või mis tahes muu iluplaat või välisviimistlus)
katusele 45 kraadiga sarikad ja sinna peale roovitis koos sulle meeldiva katusekattega.
Põranda valaksin leili ja pesuruumis vahtplast+betoon+põrandaplaadid koos põrandaküttega
Muudes ruumides võib sama olla, kuid võib ka laudpõrand olla.

Kui saun on väiksem ja ei tee kivipõrandat siis vundamenti ei valakski vaid kivid nurkade alla ja eespooltoodud tüüpi karkass.
Karl Laius
külaline

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas Karl Laius »

Aga mina pakuks välja, et osta valmis saun. Tullakse ja pannakse kokku ühe päevaga ja õhtul võid minna juba sauna.
peoleo@hotmail.com
loom
külaline

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas loom »

Sooviks ehitada sauna ning kõige lihtsam tundub olevat tõesti nagu kalvis kirjutas, et karkass prussidest püsti jne. Ainult et kahtlusi tekitab puitsõrestikseina vastupidavus , sest saunas ju tingimused niiskuse seisukohast üsna kehvakesed. Samas olen lugenud, et eraldiseisva sauna puhul ei ole niiskustõke vajalik. Teine asi siis põrandatega ,nt postvundamendi puhul, mis kõrguselt peaks valama ning mille peale.
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

Isaga sai 18 aastat tagasi ehitatud suvekodu saun kuuri alla. Seinad seest välja: vooder, vill (10cm vist), õhuvahe, laudis. Siiani pole mädanema hakanud. Niiskus lihtsalt tuuldub välja ja kogu moos. Põrandad sai leili ja pesuruumis valatud.
Tegemist on suvekodu saunaga, mistõttu aastaringseks kasutamiseks mõeldud sauna puhul selline lahendus ehk kõige parem pole. Aurutõkkega on see jama, et parem üldse panemata jätta, kui kehvasti panna.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
vanamees13
külaline

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas vanamees13 »

Kuna olen palgimees julgen soovitada palksauna. Selle juures ei ole erilisi muresid soojustusega, ega pole niiskuseprobleeme. Ja maale sobib paremini kui nn.karbid. Lisaks on palk praegu odavam, kui muud materialid.
Soovi korral võtke ühendust peeterishp@hot.ee
marokk
külaline

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas marokk »

Tee kilesaun - keris, korsten, kuumakindel plaat ümber korstna, prussidest - laudadest karkass, kile, 2uksehinge. Põrandaks kah paar laiemat prussijuppi, lava laod lihtsalt puupakkudest ja prussidest(soovitavalt üheltpoolt hööveldatud). Sooja vee saad kerisest veidi kõrgemal asuvast suurest (õhukese seinaga) potist. Sauna ette maakera sisse kaeva suurem auk ja pane sinna ka kile ning kile peale vesi - nii saad basseini ka, mis on nagu kirss tordil. :thumbsup: :good: :clapping: :this: :amen:
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kui kiire ja laisk oled siis alljärgnev eksootiline saun, kuid igati toimiv
Teed püstkoja tüüpi. Lihtsaim on koonus, kuid parem on mansardtüüpi, seinad 60-80 kraadise kaldega, katus 30 kraadise kaldega. Teed algul sisemise ringi, see üsna täis (kuni käsi vahele ei mahu, tihedam on parem ja praktilisem. Paned palgivirna peale aurutõkke (foolium) siis vill.Nüüd teed välisringi. See võib oluliselt hõredam olla. Peale mingi odavmaterjalist katus (mätas, puit, laast eelistatud).
Käbe mees tegi kahe päevaga valmis (ilma vundamendita). Kauakestvamaks võiks vundamendiga teha. Muidugi võib palkide vahel ka kilet kasutada.
rabavahel
külaline

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas rabavahel »

Kavas maale samasuguse saun ehitada nagu Kalvis kirjeldas. Aga mõned küsimused:
- on vahet kas kasutada kivi- või klaasvilla? Ja kas 10 cm paksusest piisab seintes ja lagedes?
- kas saunaruumi sisemise laudise ja karkassi vahele peab panema ka distantsliistu? Või pole vaja kuna konstruktsioon on läbituulduv?
- vundament on olemas (valatud lintvundament). Ainuke asi et vaja seda umbes 30 cm kõrgemaks saada. Kas oleks mõistlik laduda mingitest
kergplokkidest (Fibo/kolumbia) üks kiht või teha uued rakised ja valada betoonist üks ring peale?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Vundamenti kõrgemaks võid laduda ükskõik millega, mis on välitingimustes vastupidav. Kõik väljapakutud variandid sobivad.
Klaasvill sidus niiskust vähem, tal tekkis kondents varem. See vähendas villa soojapidavust. Kivivill pani paremini kuumusele vastu. Ise kasutaksin saunas tihedamat villa, eelistan kivivilla. aga maitse asi...
Antud sauna omanik eriti paksult ei ehitanud, talle piisas 10 cm. Kuid soovitan ikkagi paksemat, soojakaod on väiksemad ja saab veel kuumema leili. Antud saunaomanik vahet ei jätnud, kuid igal juhul tihendaksin seestpoolt fooliumiga (kilega) ära (või kasutad fooliumiga villa). Suuremas osas õhuvahet pole vaja, sest palkide ebaühtlusest jäävad vahed sisse niikuinii. Sauna konstruktsioon tehakse mitte läbituulduv, muidu kaotab soojustus mõtte. Kehtivad samad ehituspõhimõtted - seespool tihedam, väljapool hõredam.
Palk pole õige sõna, sest paksim palk oli alla 9 cm jämeduse (olid 5-9 cm).
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2779
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas trebla »

Kalvis kirjutas:..... Antud saunaomanik vahet ei jätnud, kuid igal juhul tihendaksin seestpoolt fooliumiga (kilega) ära (või kasutad fooliumiga villa). .....).

fooliumi kohta räägitakse igasugu infrapunakiirguse peegeldamise jutte.. aga õige on, et niiskustõket leiliruumi on vaja.
mis kile see sihuke on, mida leiliruumi saab niiskustõkkeks panna?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10636
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Teine sõber pani vaid kasvuhoonekilet (oli kiiresti sauna vaja saada - tegi sauna vanasse kasvuhoonesse) ja isegi see peab vastu. Muidu ongi foolium selleks niiskustõkkeks ette nähtud.
ehitaise
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 166
Liitunud: 07 Aug 2011, 22:25
On tänatud: 4 korda

Re: Sauna ehitamine maale

Lugemata postitus Postitas ehitaise »

kiireks lahenduseks oleks kilesaun lihtsaim valik. sai isegi majaehituse kõrvalt mõeldud, et on ka sauna vaja ja kuna tiik oli juba kaevatud, tulevase sauna jaoks ahigi tellitud ja kevadised talgud kohe saabumas, siis tekkiski mõte püsti lüüa kilesaun.
Saun sai siis mõõtmetega 2,5x4 põhi ja 2,2-2,5 kõrgus, tuhaplokkidel, puitkarkassil, katteks tavaline kasvuhoonekile, lava puitkarkassil, istumise all lai tammeplank, põrandaks vanad euroalused...ehituseks läks aega ühel mehel ca 10 tundi(ainult kile paigaldamisel oli abilisi rohkem, kuna oli kerge tuul)...esmapilgul olid talguliste näod küll kahtlevad, kuid saunapidu kujunes nii kõvaks, et mõned polnud vist varem sellist kuuma varem saanudki...
suvekuumadega oli mõnus see, et kütmatagi oli keskpäeval saunas temp ca 40 kraadi, piisas ühest ahjutäiest kui juba korraliku leili sai.
esimesed tagasilöögid tekkisid sügisel kui ilm jahenes, siis tuli mõte teha sauna vahesein(must kile), nii jäi leiliruumiks ca 2,5x2,5m, asi paranes tunduvalt, kuid ilmad läksid veelgi külmemaks ja mis muud kui tuli ka korstna ümber panna kerisekivid(korstnaks 150 metalltoru Tolmetist), asi paranes tunduvalt...kõige karmim ilm on olnud -23, siis vaja ca 3 tundi kütmist korraliku kuiva puuga, siis ikka keris punane ja ka kõik kivid korralikult tulised.
Huvitav efekt on see, et -20 kraadiga väga üle 40-45 kraadi sisse kütta ei suuda, kuid kile hoiab niiskust nii hästi, et kui korralikult vett pilduda, siis saab sellise leili, et vähe pole.
Enne lume tulekut oli veel plaan lüüa peale 50x50 karkass ja sinna peale teine kiht kilet, et vähendada soojakadu, kuid kahjuks selleni ei jõudnud...arvatavasti oleks siis leil juba liiga karmiks läinud....
Teine mõte tekkis ka seoses külmade ilmadega...teadagi tekib sellises ehitises kõvasti kondentsi, siis mingil hetkel muutub see häirivaks, nimelt eesruumis olevad riided on saunatamise lõpuks päris korralikult niisked tänu laest tilkuvale kondentsile, eriti veel tuulise ilmaga. Seega oli plaan lüüa eesruumile sissepoole topeltkile ja see kile paigaldada nii, et saaks sinna peale koguneva vee kuidagi ära juhtida, et see kaela ja riietele ei tilguks...
Sellise ehitise hinnaks tuli ca 100 euri, tööjõukulu ja kerise hind pole selle hinna sees...
Kellelgi ehk häid ideid, kuidas asja veel paremaks, mõnusamaks muuta, kuna ka "päris" sauna valmimisel pole plaanis mõnusat kilesauna kohe lammutada.
Ise ehitades tead vähemalt hiljem, keda süüdistada!
Vasta