Saunakeris

saunad, santehnika, boilerid jne
v2ikejoss
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 128
Liitunud: 09 Nov 2010, 15:14

Saunakeris

Lugemata postitus Postitas v2ikejoss »

Tere. Panin sama postituse ka eelnevasse teemasse - lootsin, et äkki saan sealt vastuse, kuid aktiivsem variant on vist teha enda postitus.

Otsin endale puukerist - samast ruumist kütmisega, ning hind seal 270-350€. Leiliruumi orig mõõt on 10.3m3 , klaasist uks annab veidi juurde ja muud asjad ka. Keskelt läbi vajab kütmist umbes 12-13m3 leiliruum. Kuna olen üsna tagasihoidlik saunaline, selline kord nädalas, vahest isegi harvem, ning ei armasta ka ülikuuma(100-110kraadi) sauna, siis arvan, et ei pea tingimata kõige kallimat-suuremat kerist valima. Kuid tahtsin ikkagi targematelt nõuandeid küsida. Olen vaadanud kerise variante:

Stoveman 16, Tatpar F116 ja V-1 , Skamet SY-116

Mida arvate antud variantidest ja millist soovitaksite? Või on ka veel mõni firma mida soovitate ja jääks ka samasse suuruse/hinnaklassi?

NB! Vaatasin, et paljudel keristel on see ohutu kaugus puit/seinast 50cm. On sellest midagi väga hullu, kui see vahemaa jääb näiteks 30cm?

Ette tänades
-ivar-
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 01 Mai 2012, 21:45
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas -ivar- »

http://skamet.ee/wp-content/uploads/201 ... bvaike.pdf lk 24
http://www.harvia.ee/files/pdf_installa ... T_RUET.pdf lk 13 erinevad kaitseseinad ka olemas, et vähendada ohutuid kaugusi
Külaline
külaline

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas Külaline »

v2ikejoss kirjutas:... NB! Vaatasin, et paljudel keristel on see ohutu kaugus puit/seinast 50cm. On sellest midagi väga hullu, kui see vahemaa jääb näiteks 30cm? ...
Loomulikult pole esimene kord hullu midagi, kuid kui saun maha põleb, siis kindlustus ei pruugi maksta sentigi ja järgmise sauna ehitamisel oma kuludega järgid juba norme. :)
"Jamad hakkasid tegelikult sellest pihta, et päästeameti inspektor leidis, et tulekahju põhjuseks peale ülekütmise on see, et saunaahi on seinast vähem kui meetri kaugusel ja tulekaitse plaadis ei tohi olla kruve." http://www.ohtuleht.ee/602694/kaitsevae ... -olen-mina

Urmas
v2ikejoss
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 128
Liitunud: 09 Nov 2010, 15:14

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas v2ikejoss »

Okei. Suur aitäh selle tuleohutuse ning paigalduse info eest!!

Kuid siiski paluksin ka vastust,nõuandeid,infot konkreetsete keriste kohta, ehk siis kogu eelnev tekst, ainult ilma viimati kirjutatud tuleohutuse lauseta :)
tõnu
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 265
Liitunud: 08 Aug 2006, 23:04
Asukoht: Tartu
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas tõnu »

Kerist vali metalli paksuse järgi! Küttekolle ja eriti lagi peavad olema ikka paksemast metallist, muidu on see asi peagi kõver ja kummis sul! Väga head on sindli kujulise küttekoldega ahjud - vähem keevitus kohti!
v2ikejoss
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 128
Liitunud: 09 Nov 2010, 15:14

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas v2ikejoss »

Okei, aga antud näidetest soovitaksite Te siis millist?
Külaline
külaline

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Vaata ka soomlaste Narvi toodangut on meie omadest kallimad, kuid ka seda hinnavahet väärt. On tunduvalt raskemad (rohkem metalli) kolde lagi 10mm, koldes sees üleval aukudega metallplaadid tekitavad V-kolde põleb ära ka puugaas, tagaseinas samuti topelt sein õhuvahega, kust võetakse samuti lisaõhk puugaasi põlemiseks (õhk võetakse tuhasahtlist), kui saun köeb on ilusasti näha kuidas metallaugud sinise leegiga põlevad, seetõttu peaks ka puid vähem minema, keris on ka teistsuguse ehitusega kui meie omadel, torudest.
http://www.narvi.fi/upload/asennusjakay ... lowres.pdf
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas aero »

v2ikejoss kirjutas:...Kuna olen üsna tagasihoidlik saunaline, selline kord nädalas, vahest isegi harvem, ning ei armasta ka ülikuuma(100-110kraadi) sauna, siis arvan, et ei pea tingimata kõige kallimat-suuremat kerist valima...
Vaevalt, et üldse kellelegi (väheste eranditega) 100-110° tegelikult meeldib. Ma arvan, et see on hädavajadus, sest tüüpilisest Soome sauna kerisest oma ~40 kg kividega ei saa piisavalt leili kätte kui see kõik alla 90° on.

Ma olen katsetanud nii ja naa, lõpuks äratundmisele jõudnud, et mulle sobib higistamiseks 70-80°. Vene keris oleks super kui seda vaid kütta viitsiks:). Et sellise temp. juures Soome kerisest piisavalt leili kätte saada, peab seal palju salvestavat massi olema. Tüürin sinna, et "kuum saun" ja "kallis keris" ei ole kuidagi seotud. Pigem lähtu sellest milline leil sulle meeldib. Pleki paksus e. kerise kaal on ka oluline aga mitte ainuke oluline faktor. Oletame, et metall on massiivne ja kestab mitu inimpõlve ... aga leil ei ole see, mida hing ihaldaks... Mina guugeldasin ja lugesin soomlaste kerisejutte ja kogemusi. Oli hariv.
Viimati muutis aero, 02 Jaan 2015, 08:59, muudetud 2 korda kokku.
Külaline
külaline

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas Külaline »

tõnu kirjutas:Kerist vali metalli paksuse järgi! Küttekolle ja eriti lagi peavad olema ikka paksemast metallist, muidu on see asi peagi kõver ja kummis sul! Väga head on sindli kujulise küttekoldega ahjud - vähem keevitus kohti!
Täpselt nii. Ahju kaal ilma kividetta peaks algama 100-120kg-st, alla selle on plekist mänguasjad. See on enda ja sõprade kogemus erinevate plekist mänguasjade kiireset läbipõlemisest.
Nüüd vaata, palju üldse valikusse alles jääb ja otsustada hulga lihtsam :)
Siit foorumist on need nimed läbi käinud.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas aero »

Huvitav, kui paljud neist kütjatest, kel kerised kiirelt läbi põlesid (kui kiirelt siis??), viitsisid juhendi läbi lugeda ja kogu kütmise aja tuhasahtliga tõmmet regullida? Ja kui paljud loopisid vaid puid alla ja vett kerisele...

Näiteks viidatud Narvi juhendist loen, et keris ei tohi kõva mühinaga tõmmata ja RAHULIK LEEK on märk sellest, et tõmme on sobiv. Metallosad ei tohiks punaselt hõõguda, see vähendab kerise eluiga:
Kiukaan tehoa säädetään tuhkalaatikon avulla. Tuhkalaatikon ollessa kiinni on kiukaan teho pienimmillään ja palamisaika vastaavasti pitkä. Jos kiuas pitää kovaa huminaa, on vetoa vähennettävä asettamalla tuhkalaatikkoa pienemmälle tai jopa sulkemalla se. Näin lämpö ehtii tarttua paremmin kiukaaseen ja kiviin eikä lämmitä ainoastaan hormia. Rauhallinen liekki on merkki sopivasta vedosta.
Kiuasta ei saa lämmittää siten että kivitilassa olevat kanavat ovat pitkään punahehkuisia, tällöin tulipesä kuormittuu liikaa ja kiukaan käyttöikä lyhenee. Ylilämmitys voi myös kuumentaa liikaa hormia ja aiheuttaa palovaaran. Hormiputki ei saa olla hehkuva.
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas officer »

...aga kui keris ikkagi tõmbab mühinaga vaatamata sellele, et see "tuhkalaatiko" on 100% kinni?
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas aero »

Korsten liiga pikk? Tee lühemaks :).
Maja liiga hõre? Sulge klapid ja tihenda praod :).
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Millegipärast on massiliselt müügil keriseid, millel tuharuumi uks täiesti suletuna tuleb sealt peaaegu nimivõimsusega õhku peal. Ei tea vist Kiire sauna tegijate kartusest vist selline apsakas sees.
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas officer »

...mul KASTOR'i kõige suurem kõrvalruumist köetav klaasuksega, kasutusel ca 12 aastat. Korsten otse üles 6m.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

...just KASTOR sellise apsakaga hiilgabki.
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas officer »

Kalvis kirjutas:...just KASTOR sellise apsakaga hiilgabki.
...mulle sobib!
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1109
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Hmm... Harviaga on sama asi. Aga mulle sobib, isegi veesärgiga :) Tõmme on hea, tuhaluuki paotades läheks asi liiga kärtsuks.
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
Külaline
külaline

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Pange tulekindel nöör vahele.
tõnu
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 265
Liitunud: 08 Aug 2006, 23:04
Asukoht: Tartu
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas tõnu »

ega saunaahju uks ei peagi nii tihedalt suletud olema, ega tegemist ei ole sooja salvestava ahjuga. no ega ta sokke ikka jalast ära ei tõmba ja ega vinduva ahjuga sauna soojaks ka ei saa!
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas officer »

officer kirjutas:
Kalvis kirjutas:...just KASTOR sellise apsakaga hiilgabki.
...mulle sobib!
-kerises toimub eriti täielik põlemine, mistõttu on keris ja korsten seest puhtad
-saan seal põletada kõik majapidemisest lähtuva (sry!)põleva prahi
-seade on olnud laitmatus kasutuses 13 aastat ja arvan, et sauna kütan 50x aastas, tuhka võtan väja(imen tuhaimuriga) 2x aastas.
-kive on kerisel ja ümber korstna umbes 100-150kg.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas aero »

officer kirjutas:... tuhka võtan väja(imen tuhaimuriga) 2x aastas.
Kui palju - ruumala mõttes - tuhka 25 saunatamisega tekib, et see kõik veel tuhasahtlisse ära mahub? Kui suur tuhasahtel?
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas officer »

Ma ei tea.
Uuri Kastori kodulehelt.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kastoril on väike tuhasahtel.
officer
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 500
Liitunud: 19 Jaan 2014, 09:19
On tänanud: 19 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas officer »

aero kirjutas:Kui suur tuhasahtel?
15x9x65cm.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1934
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Saunakeris

Lugemata postitus Postitas aero »

See teeb 8,7 l. Võrreldes mu Iki kerise sahtliga - 14x4,5x35=2,2 l - on Kastori sahtel suur nagu koppel :good:. Su korsten ja keris tõmbavad kokku nii hästi, et isegi suurem osa tuhka lahkub korstna kaudu. Mina saan selle väikese sahtliga max 2 sauna teha, siis on täis.
Vasta