Sadevee immutamine pinnasesse

veevarustusega seonduvad teemad, samuti WC-d, heitvesi, septikud
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Kas eksiteerib rusikreegel, kui suur peaks olema sadevee immutuskast/kruusakast katuse ruutmeetri kohta?
Vee ja kanaliga tegelevalt insenerilt küsisin aga sain vastuseks midagi silmpaistvalt ebamäärast.
Kasutaks stormbox immutuskasti aga ei tea, kui suur tuleks paigaldada.
https://catalog.pipelife.com/EE/product/202920/stormbox

Oskab keegi õiges suunas juhatada?
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas suvaline »

Aga miks just stormbox, miks mitte maapealne mahuti, et suvel taimi kasta?
ifffff
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1867
Liitunud: 31 Okt 2006, 00:18
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 62 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas ifffff »

Teadmata milline on pinnas on väide kui suurt immutuskasti on vaja täiesti mõttetu. Savi sisse sa näiteks ei immuta midagi. Pane või 10 kasti järjest.
Foxxy
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 39
Liitunud: 06 Veebr 2012, 13:58
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas Foxxy »

Aga tee 2 ühes- kui maapealne mahuti saab (suvel) täis läheb ülejääk nn. kivikasti elik imbauku muru all: kivid ja geotekstiil peal - testitud ja töötab 10+ aastat. Vihjeks mõned tooted:
Vee lehter:
Näiteks see: https://www.k-rauta.ee/p/vihmaveelehter-110-300/1mj7
ja vihmavee kogumine:
https://www.ehituseabc.ee/ee/marley-ara ... -pruun-d75
või
https://www.ehituseabc.ee/ee/marley-koguja-pruun-d75
Kui metalliusku siis Google on Sinu sõber :-)
BTW ei tee reklaami aga Marley (pruun) süsteem kasutusel aastast 2008- ja pleegi ega pragune jne.- võta või jäta, järsku tol ajal tehti asju paremini :-)
Parimat, JR
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas ping »

Ühel vihmasel suvel panin maja ette sadememõõtja, umbes sellise:
Pilt
Ja ei olnud väga harvad päevad, kui vett tuli 10m3 1000m2 krundipinna kohta.
Võibolla on see orienteeruv number abiks planeeritava immutamist vajava veekoguse arvutamiseks.
(Kliima soojenedes võib ka sademete hulk suureneda.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas macintosh »

suvaline kirjutas: 13 Mai 2021, 19:30 Aga miks just stormbox, miks mitte maapealne mahuti, et suvel taimi kasta?
Maa pealse mahuti võib alti lisaks panna aga selge on see, et sinna kõike ära ei mahuta.

ifffff kirjutas: 13 Mai 2021, 20:38 Teadmata milline on pinnas on väide kui suurt immutuskasti on vaja täiesti mõttetu. Savi sisse sa näiteks ei immuta midagi. Pane või 10 kasti järjest.
Hea tähelepanek. Peenliiv on pinnaseks ja veetase kevade-sügisel suhteliselt kõrgel.
ping kirjutas: 14 Mai 2021, 12:44 Võibolla on see orienteeruv number abiks planeeritava immutamist vajava veekoguse arvutamiseks.
(Kliima soojenedes võib ka sademete hulk suureneda.)
Hea vihje, kiire arvutus annab tulemuseks, et 1-3 m3 on sobiv mah eramu katuselt tuleva vee kogumiseks.
Kasutaja avatar
Maaks
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 224
Liitunud: 04 Nov 2014, 12:20
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Kliima andmeid saab EMHI lehelt - ei pea ise mõõtma :-)
http://www.ilmateenistus.ee/kliima/klii ... d/sademed/
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas Urmas »

suvaline kirjutas: 13 Mai 2021, 19:30 Aga miks just stormbox, miks mitte maapealne mahuti, et suvel taimi kasta?
Kui nüüd võtta aluseks macintosh-i arvutuste järgi 1-3m3 mahuti vajadust, siis oma hoovis sellise mahuga anumat ei sooviks küll näha. Vähemalt hetkel ei pane mul filmi jooksma, et taoline maapealne mahuti sobiks õue ka visuaalselt.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas ping »

Maaks kirjutas: 14 Mai 2021, 15:26 Kliima andmeid saab EMHI lehelt - ei pea ise mõõtma :-)
http://www.ilmateenistus.ee/kliima/klii ... d/sademed/
Kala saab ka osta aga ikka paljud püüavad ise.

10mm sademeid ööpäevas teeb 1000m2 maapinna kohta 10m3 vett ööpäevas ja nagu näha viidatud tabelist (Sademete ööpäevane maksimum), siis mitmetes kohtades võib sademete ööpäevane hulk ületada selle koguse isegi 10 korda.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas suvaline »

ping, elu on siiski keerulisem. Muretsege Harri Tibari juhendmaterjal ja saate aru.
Eelmisel aastal valmis uurimistöö, kus senine 20 min standardvihma intensiivsus Eestis arvutati ilmajaamade reaalsetel andmetel uuesti üle ja sisuliselt täna tuleks 1/3 intensiivsusest juurde panna, et saada reaalne olukord.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas ping »

suvaline kirjutas: 15 Mai 2021, 13:11 ping, elu on siiski keerulisem. Muretsege Harri Tibari juhendmaterjal ja saate aru.
Eelmisel aastal valmis uurimistöö, kus senine 20 min standardvihma intensiivsus Eestis arvutati ilmajaamade reaalsetel andmetel uuesti üle ja sisuliselt täna tuleks 1/3 intensiivsusest juurde panna, et saada reaalne olukord.
Sellepärast ise mõõtsingi, et Tartu ilmaandmeid mõõdetakse linnast kaugel Tõraveres ja see ei anna õiget infot Tartus oleva ilma kohta.
(Sammuti nagu Tallinna kandi kohta saab täpsemat infot teeilmajaamadest, mitte EMHIst.)
Hiljem sai kättesaadavaks Ülikooli ilmajaama info Füüsikahoone katuselt ja siis kadus ise isemõõtmise vajadus ära.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas suvaline »

ping, pluviograafi peab oskama ka lugeda. Eestis on neid inimesi kahe käe sõrmedel üles lugedes.
optimist88
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 22 Mai 2022, 13:41
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas optimist88 »

Natuke teise nurga alt - vihmavee maasse suunamine. Torude all on lehtrid.
uponor lehter.jpeg
Seni on töötanud, mööndustega. Osa vette pritsib välja, kivi sammaldub. Fotol värskelt puhastatud. Põhimure - õietolm, lehepudi jne orgaanika pääseb vabalt alla ja ajab mu killupadja umbe lõpuks. Lahtikaevamist ja uuendamist tahaks võimalikult pikalt edasi lükata. Käsitöö, mehhanismidega väga ligi ei pääse enam. Kas sadevee immutamise korral tuleks kasutada hoopiski pealt kinniseid trappe, koos lehesõelaga? Midagi ma leidsin. Plastkaanesse teen sobiva ava. Mingid vahetükid vaja ka leiutada. Soovitused teretulnud :).

https://online.depo.ee/product/31544
https://online.depo.ee/product/31574
https://kaup24.ee/et/sanitaartehnika-re ... d=10504798
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas ping »

suvaline kirjutas: 15 Mai 2021, 18:26 ping, pluviograafi peab oskama ka lugeda. Eestis on neid inimesi kahe käe sõrmedel üles lugedes.
Koduhoovi pole nii peenikest riista vaja ja piisab ka lihtsast sadememõõtjast, et teada mitu tonni vett on ööpäevaga hoovi maha tulnud.
https://www.google.com/search?q=sademem ... 32&bih=617
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
optimist88
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 22 Mai 2022, 13:41
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas optimist88 »

Täna, 2+ aastat hiljem, ei ole sademete mõõtmise nüansid teemaalgatajale olulised. Pakun,et sadevee süsteem on mac-il ammu valmis. Nüüd võiks arutada vihmavee maasse suunamist 8).
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas ping »

optimist88 kirjutas: 02 Sept 2023, 22:34 ... Nüüd võiks arutada vihmavee maasse suunamist 8).
Minu valdustes vajub vesi raskusjõu abil ise maa sisse aga arusaadavalt tekitab sinul probleeme "komposti maa sisse ajamine".
Ega keegi peale sinu enda ei tea ju kui suur kogus su katusel seda manti koguneb aga kui tahad katuselt tulevat kraami maa alla ajada, siis peab ikkagi komposti saagist eraldama.
Mul on kasutusel samasugused Depost ostetud lehtrid aga kuna minu katuselt rämpsu tuleb minimaalselt, siis toimivad need ilma sõelatagi.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
optimist88
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 22 Mai 2022, 13:41
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas optimist88 »

ping kirjutas: 02 Sept 2023, 23:25
optimist88 kirjutas: 02 Sept 2023, 22:34 ... Nüüd võiks arutada vihmavee maasse suunamist 8).
Minu valdustes vajub vesi raskusjõu abil ise maa sisse aga arusaadavalt tekitab sinul probleeme "komposti maa sisse ajamine".
Ega keegi peale sinu enda ei tea ju kui suur kogus su katusel seda manti koguneb aga kui tahad katuselt tulevat kraami maa alla ajada, siis peab ikkagi komposti saagist eraldama.
Mul on kasutusel samasugused Depost ostetud lehtrid aga kuna minu katuselt rämpsu tuleb minimaalselt, siis toimivad need ilma sõelatagi.
:hello:
Manti koguneb mul, ma arvan, et alla harju keskmise. Suuri lehtpuid krundil pole. Kaugemalt tuul midagi ikka toob. Sul on need pealt kinnised ja vihmaveetoru siseneb sirgelt? Mul ka ju pmst toimib, aga kui kauaks... Võimalik, et ma mõtlen üle aga mis siis ikka. Kinnisega probleeme kindlasti vähem.
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas suvaline »

optimist88, miks eeldate, et võite sademevee otse pinnasesse immutada? Kas õigusruum selles osas selge? Hüdrogeoloogia olemas?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas Urmas »

suvaline kirjutas: 04 Sept 2023, 17:28 optimist88, miks eeldate, et võite sademevee otse pinnasesse immutada? Kas õigusruum selles osas selge? Hüdrogeoloogia olemas?
Mis sitta või solgivett taevast alla sajab, et ei või pinnasesse sattuda? Kas on mingi sisuline vahe, et kas ilma vihmaveerennideta(otse katuselt) satub vihm pinnasesse või vihmaveetoru kaudu? Vihmaveerennid vist siiani kohustuslikud ei ole? Vihmavett vist kanalisatsiooni ka ei lubata. Võin eksida viimases väites. :scratch: Ma küll ei tea, et kogu Eesti kohal sadanud vihm oleks kokku kogutud ja siis eraldi kuhugi suunatud.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas suvaline »

Urmas, miks on vaja oma ebakompetentsust sellisel kujul eksponeerida?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas Urmas »

suvaline kirjutas: 04 Sept 2023, 20:16 Urmas, miks on vaja oma ebakompetentsust sellisel kujul eksponeerida?
Funktsionaalne lugemisoskus on sul ...? Sa vist ei pannud tähele, et ma esitasin päris mitu küsimust ja küsimusi esitataksegi selleks, et saada kompetentsemaks. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas suvaline »

Urmas kirjutas: 04 Sept 2023, 20:25
suvaline kirjutas: 04 Sept 2023, 20:16 Urmas, miks on vaja oma ebakompetentsust sellisel kujul eksponeerida?
Funktsionaalne lugemisoskus on sul ...? Sa vist ei pannud tähele, et ma esitasin päris mitu küsimust ja küsimusi esitataksegi selleks, et saada kompetentsemaks. ;)
Paraku puudub Teil võimekus minu kulul kompetentsemaks saada.
optimist88
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 22 Mai 2022, 13:41
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas optimist88 »

suvaline kirjutas: 04 Sept 2023, 17:28 optimist88, miks eeldate, et võite sademevee otse pinnasesse immutada? Kas õigusruum selles osas selge? Hüdrogeoloogia olemas?
Minu sadevee-kompetents on Urmasega samal pulgal. Küsimuse püstitus tundub kummaline. Mina ka ei saa aru, mille poolest erinevad otse maha sadanud ja katuselt voolanud vesi. Minu Kov on teadlik, et immutatakse krundil. Aga üldistades - kui kinnistul pole ligipääsu sadeveekraavile ja kov väljastab ehitusloa, siis mis variandid sadeveest vabanemiseks veel olla saavad peale immutamise? X-kohta vedada ja maha kallata? Lõke maha ja taevasse tagasi keeta?
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 442
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

Katuselt voolanud/torustatud sadevesi on juba inimese poolt käideldud/töödeldud ning selle kohta saab rakendada erinevaid regulatsioone. Kui metsas sitajunni sisse astud on see looduse paradoks (mõmmi põõsas naerab - shit happens noh..) aga torus voolav junn juba reeglitele allutatav ning riigi poolt maksustatav/trahvitav.
optimist88
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 77
Liitunud: 22 Mai 2022, 13:41
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Sadevee immutamine pinnasesse

Lugemata postitus Postitas optimist88 »

Viitad ametnikele, kel tööd napib ja seda ise juurde tekitada püüavad?
Vasta