Krundi kastmine vihmutitega

veevarustusega seonduvad teemad, samuti WC-d, heitvesi, septikud
pop-up
külaline

Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas pop-up »

Tere.
Ei osanud kuhugile mujale kirjutada ning mujalt abi otsida. Kas kellegil on kasutuses pop-vihmutid ning millised on tulemused? Kas see raha mis sinna alla maetakse tasub end ka ära. Endal on tegu ca 1700 m2 krundiga, millest roheala ca 800 m2. Pikemad kuivad ilmad aga mõjuvad murule halvasti ning muru hakkab kõrbema. Olen mõelnud paigaldada nt Gardena vihmutid.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

Kuidas on üldse võimalik muru kastmise tasuvust hinnata? Oleks mingi viljapõld, maasikapeenar või heinamaa, siis küll. Muru korral on ju ainult kulutused - seadmed, vesi, elekter. Lisaks veel tihedama niitmise kulu.
Kas sa suudad natuke rohelisema muru ilu rahaliselt hinnata?
pop-up
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas pop-up »

Jah, rahaliselt ei suuda. Seega siis küsiks sedasi, et ei soovi kuivadel perioodidel voolikuga kasta aga sooviks, et muru oleks 24h roheline. Seega kas keegi on paigaldanud, mis on plussid ja mis miinused. Kas tellisite töö või panite ka ise käe külge, kuidas lahendasite?
Külaline
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas Külaline »

pop-up kirjutas:Jah, rahaliselt ei suuda. Seega siis küsiks sedasi, et ei soovi kuivadel perioodidel voolikuga kasta aga sooviks, et muru oleks 24h roheline. Seega kas keegi on paigaldanud, mis on plussid ja mis miinused. Kas tellisite töö või panite ka ise käe külge, kuidas lahendasite?
tee proovi, võta poest 50m voolikut ja kiirliited ning vea voolikutega vihmutid välja , kui sul kulub selleks üle poole tunni poes , et neid osta ja pärast üle poole tunni, et neid kodus laiali vedada , siis ei tasu ära , kui suudad alla selle siis tasub ära. Ma arvan, et sa suudad :) ja kui sulle meeldib 24h muru passida, siis ennem järgmist hooaega võid torud maha kaevata .
Kasutaja avatar
laurit
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 360
Liitunud: 13 Jaan 2010, 23:15
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas laurit »

Tasuvusest ei tea midagi.
Kui tahad raha kulutamata asjaga veidi mängida, siis tee seda virtuaalselt:
http://mygarden.gardena.com/int/#/designer/draw/

Kui saad plaani paika, saad välja lasta ka toodete nimekirja ning selle alusel juba poodi minna.
pop-up
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas pop-up »

Virtuaalne proov Gardena lehel on läbi tehtud. Näiteks praeguste kuivade ilmadega voolikuga ühest otsast teise joosta on päris tüütu. Mitte, et muru kuivaks, kuigi kohati on ka seda aga ega ta kõige värskem ka ei ole. Peab vist hakkama katsetama reaalsete tarvikutega.
Kasutaja avatar
laurit
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 360
Liitunud: 13 Jaan 2010, 23:15
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas laurit »

Kusjuures mõistlik oleks kasta peale päikeseloojangut või enne päikesetõusu. Siis on esiteks aurustumine väiksem ning teiseks ei lõhu aurustuv vesi taimi.
pop-up
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas pop-up »

Kas kellegil on pop-up süsteem kasutuses?
nojah
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas nojah »

pop-up kirjutas:Kas kellegil on pop-up süsteem kasutuses?

Ma tegin ise pihustitele moodsad alused ja kinnitid, millega saan nad tõsta taimede peale vihmana pihustama. Voolikud taha ja vesi tuleb. Külaliste tuleku ajaks kerin voolikud jalust ära, kui keegi soovib juhuslikult peenarde vahele minna. Muru kastmise vajadust otseselt pole olnud, kuna ei kõrbe ära. KAsvatasin selleks krundile puud, mis natuke ka varju annavad. Eesti kliimast tulenevalt peab püsiva kastmissüsteemi torustiku külmumispiirist allapoole (1,20-1,50m) ehitama. Pihustid ka enne külmi veest tühjendama. Kui ehitad kõrgemale pead tagama trassi tühjaks pumpamise/ puhumise enne külmade tulekut.
Külaline
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Üks vihmuti katab kuni 500m2 ja kui krunt on 800m2 siis kas vead voolikujärgi ühte või paned kaks.
Lihtne ju :)
vtl
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1732
Liitunud: 25 Juul 2006, 19:13
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 109 korda

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas vtl »

Mina olen kuulnud, et kui kord hakkad muru kastma, siis jäädki kastma. Juured ei lähe enam sügavale (kust maapinna loomulikku niiskust kätte saab), vaid jäävad pinna ligidale. Tulemuseks nõrgem muru.
pop-up
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas pop-up »

Krunt on väga nurgeline ning ehitisi täis (teerajad, kuur, kasvuhoone, peenrad jne), seega ühest sprinklerist ei aita. Kuivab ka seetõttu, et põllupealne arendus, tuul ja päike käivad käsikäes. Kindlasti aitab kaasa ka omal ajal mulla kokkuhoid. Puud kasvavad aga suureks saavad alles aastatega. Hetkel kui meil on olnud juba neli nädalat kuiva ja kuuma päikest, ongi osaliselt kuivama hakanud. Olen kursis ka tiheda ja vähese kastmise tulemusega - juured ei arene välja. Aitaks kord nädalas ja korralikult kastmine.
Silma on hakanud nii Gardena kui ka Claberi tooted. Hinnavahe on neil kummaliselt suur. Claberi tooted on võrreldes Gardenaga tunduvalt odavamad.
Plaanin süsteemi ise välja ehitada (PEM torud ja ühendused) ning siis pop-up vihmutid, automaatika. Arvan, et kasutan nii Claberi kui ka Gardena tooteid.
Sügavuseks saab siiski 20-30 cm ja madalamatesse kohtadesse paigaldan isetühjenevad kraanid. Enne talve plaanin ka läbi puhuda.
Ennem on vaja natukene veesüsteem ümber ehitada. Majast toon välja 25-se toru ja sinna otsa hakkan ehitama. Plaanin esialgu üks-kaks kontuuri. N.ö. aia paraadosa katan ära. Siis näen nii erinevusi kastmisel ning ka veekulu jne. Kokku tuleb kuus kontuuri, s.h. üks peenramaale ja kasvuhoonesse.
Siia kirjutasin seetõttu, et eeldasin ehk kellegil on kasutuses. Oleks lugenud kommentaare.
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

pop-up kirjutas:veekulu jne. Kokku tuleb kuus kontuuri, s.h. üks peenramaale ja kasvuhoonesse
Muide, Tallinna Vesi, ilmselt ka teised lubavad kastmisveele panna eraldi veemõõtja ning siis ei pea kanalisatsiooni eest maksma.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10831
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Küülaline kirjutas:Muide, Tallinna Vesi, ilmselt ka teised lubavad kastmisveele panna eraldi veemõõtja ning siis ei pea kanalisatsiooni eest maksma.
Aitäh huvitava nüansi eest!
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Külaline
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ära hakkab kõrbema jah. Tartus pole kuu aega vihma tulnud ja see nädal tõotab veel eriti kuum tulema.
PTC12
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas PTC12 »

Pop up kastmissüsteem olemas. Tehtud u 10 aastat tagasi. Esmalt sai Gardena oma pandud - rämps - arvan et see Claber on veelgi suurem rämps. Ainus mida sealt sai kasutada oli spinkleri ja toru vahelised põlved. Lihtsalt spinklerid läksid kiirelt umbe - isegi kasutades gardena oma filtrit - e.g. igal juhul soovitaks isepuhastuva filtri vahele panna. Selle asemel tellisin netist Hunteri komplekti - teine tera. Head on ka Rainbird ja ehk ka Toro asjad. Senini olen vahetanud vaid paar spinklerit. Torudena kasutasin tavalist PEM musta toru - u 30 cm maa sisse. Talveks on kasutusel nn drenaazhiklapid mis rõhu langedes lasevad veel pinnasesse voolata (need ka Gardena omad ja nüüd ütlevad üles - tuleb midagi muud panna). Enne talve lasen kontuurid ka kompressoriga läbi. Paigaldamisel tuleks pigem rohkem spinklereid panna - muidu kipuvad jääma kuivanud laigud - st nn arvestada et kõrvuti olevad spinklerite kaetav ala oleks mõlema spinkleri poolt kaetud - netis leiad soovitusi kus ja kuidas. Paigaldusel pead arvestama ka veeallika jõudlust - selle võrra siis rohkem kontuure. Ntx kasutusel olev pump SQ2-55 toidab korraga u 4 suurt spinklerit. Omal u üle 2000 m2 krunt millel kasutusel 10 kontuuri. Ei kahetse.
pop-up
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas pop-up »

Tehtud.

Sai ka katsetatud siis nii Gardenat kui Claberit ja teisi. Kokku tuli neli kontuuri, millest üks on Claberi pop-upidega ning ülejäänud MP rotatorid (Hunteri toode). Hinnavahe võrreldes Gardenaga on suur ja Hunter ei jää kvaliteedilt üldse alla. Hetkel sai kontuurid tehtud vastavalt õpetustele netis ja oma äranägemise järgi. Kuigi olen juba mõned pead juurde lisanud, siis algus on hea. Süsteem töötab Hunteri X-Corega ning seda toetab väike Hunteri ilmajaam. 200 meetrit PEM toru. Eks siis näis, mis tulevikus saama hakkab. Hetkel on ilmad nii ja naa ning suurem kastmise vajadus puudub, kuigi ta töötab ja reguleerib end ise. Veekulu on mõistagi suurem aga ka muru ilusam ja rohelisem.
Julgen soovitada.
Külaline
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas Külaline »

vtl kirjutas:Mina olen kuulnud, et kui kord hakkad muru kastma, siis jäädki kastma. Juured ei lähe enam sügavale (kust maapinna loomulikku niiskust kätte saab), vaid jäävad pinna ligidale. Tulemuseks nõrgem muru.
Täpselt nii on, oma kogemus naabriga, kes ei kasta üldse, see suvi oli tal jah kuivaga nädalajagu muru heledam, kuid muidu pole mingit vahet.
pop-up
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas pop-up »

vtl kirjutas:Mina olen kuulnud, et kui kord hakkad muru kastma, siis jäädki kastma. Juured ei lähe enam sügavale (kust maapinna loomulikku niiskust kätte saab), vaid jäävad pinna ligidale. Tulemuseks nõrgem muru.
See on ainult sellisel juhul kui korraga kasta vähe. Tuleks kasta näiteks paar korda nädalas aga pikemalt, et maapind ca 4 cm sügavuselt ka niiskeks saaks. Kui iga päev natukene sirtsutada, siis juured jäävad pinnapealseks.
Veikko
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1605
Liitunud: 23 Nov 2008, 14:22
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 12 korda
Kontakt:

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas Veikko »

pop-up kirjutas:
vtl kirjutas:Mina olen kuulnud, et kui kord hakkad muru kastma, siis jäädki kastma. Juured ei lähe enam sügavale (kust maapinna loomulikku niiskust kätte saab), vaid jäävad pinna ligidale. Tulemuseks nõrgem muru.
See on ainult sellisel juhul kui korraga kasta vähe. Tuleks kasta näiteks paar korda nädalas aga pikemalt, et maapind ca 4 cm sügavuselt ka niiskeks saaks. Kui iga päev natukene sirtsutada, siis juured jäävad pinnapealseks.
Kui kõrge on sul niidetud muru?
Gaasitööd, küttesüsteemid, veevarustus. Müük, paigaldus, hooldus, remont. http://www.novire.eu/novire@novire.eu +372 5810 3282
pop-up
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas pop-up »

Veikko kirjutas:
pop-up kirjutas:
vtl kirjutas:Mina olen kuulnud, et kui kord hakkad muru kastma, siis jäädki kastma. Juured ei lähe enam sügavale (kust maapinna loomulikku niiskust kätte saab), vaid jäävad pinna ligidale. Tulemuseks nõrgem muru.
See on ainult sellisel juhul kui korraga kasta vähe. Tuleks kasta näiteks paar korda nädalas aga pikemalt, et maapind ca 4 cm sügavuselt ka niiskeks saaks. Kui iga päev natukene sirtsutada, siis juured jäävad pinnapealseks.
Kui kõrge on sul niidetud muru?
3,5 cm.
Veikko
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1605
Liitunud: 23 Nov 2008, 14:22
On tänanud: 16 korda
On tänatud: 12 korda
Kontakt:

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas Veikko »

pop-up kirjutas:
Veikko kirjutas:
pop-up kirjutas:
vtl kirjutas:Mina olen kuulnud, et kui kord hakkad muru kastma, siis jäädki kastma. Juured ei lähe enam sügavale (kust maapinna loomulikku niiskust kätte saab), vaid jäävad pinna ligidale. Tulemuseks nõrgem muru.
See on ainult sellisel juhul kui korraga kasta vähe. Tuleks kasta näiteks paar korda nädalas aga pikemalt, et maapind ca 4 cm sügavuselt ka niiskeks saaks. Kui iga päev natukene sirtsutada, siis juured jäävad pinnapealseks.
Kui kõrge on sul niidetud muru?
3,5 cm.
Normaalne oleks 5 cm ja kuivemal perioodil 6 cm siis ei peaks kastmisega jändama.
Gaasitööd, küttesüsteemid, veevarustus. Müük, paigaldus, hooldus, remont. http://www.novire.eu/novire@novire.eu +372 5810 3282
pop-up
külaline

Re: Krundi kastmine vihmutitega

Lugemata postitus Postitas pop-up »

5 cm on juba minujaoks pikk ja nii kaob muru ilu ära. Ilusam on lühem, nii 3-4 cm. Hetkel on robot reguleeritud 3,5 cm. Ma arvan, et selle aasta juunis polnud vahet, kas muru oli 3 või 6. Kuivus tegi kahju kõigile, kelle muru oli siis avatud maal ja päike päevas enam kui 8 tundi.
Vasta