Lintvundament vs plaatvundament

kohalik kodanik
külaline

Lintvundament vs plaatvundament

Lugemata postitus Postitas kohalik kodanik »

Tere,

Mõtted liiguvad ka oma maja ehitamise poole ning teeks natuke eeltööd, et saada orienteeruv eelarve ja tehnoloogia paika. Alustaks algusest ning uuriks vundamentide kohta.
Kuid kuna plaanis ehitada 1x ja korralikult, et oleks tagatud ka südamerahu, siis kumba eelistada, mis tuleb hinnavaheks jne.
Pinnas suht niiske, kraavidega küll kuivendatud kuid kevadel on hetkel kraavis veetase ca 30-50cm allpoolt maapinda. 70-80cm on mullakiht, all pool savikas ja kruusa segune mingi tugevam osa.
Seega on tekkinud mõte, et äkki peaks lintvundamendi asemel ikkagi plaatvundamendi kasuks otsustama.
Räägitakse, et plaat on ca 40-50% kallim kui lint, no ei suuda mina välja mõelda kust tuleb selline hinnavahe.

1) Mõlemal juhul kaevatakse olemas olev pinnas kuni kandva pinnaseni välja, kogu ehitusaluse pinna ulatuses?
2) Tagasitäide toimub mõlemal juhul põranda aluskihini välja?
3) Plaatvundamendil siis tagasitäide kuni soojustuseni EPS (või analoog) sinna peale armatuur ja kommuniaktsioonid + betoon.
4) Lintvundamendi puhul tehakse vundament ja tubade alt täidetakse samuti soojustuseni välja, siis soojustus, armatuur, kommunikatsioonid ja betoon.

Et mis osas siis lint odavam on kui plaatvundament? Kaevamise mahud on ühesugused, tagasitäite (killustik + liiv) mahud on enam vähem ühesugused, kommunikatsioonid on ühesugused.
Lindi puhul tuleb laduda vundament kivi kivi haaval alates külmumispiirist, plaadi puhul teed täis ulatuses tagasitäite ning valad betooni ühekorraga.

Ainuke vahe on betooni paksuse pealt võidetav osa, et põrandat ei pea nii paksu betooniga tegema. Kuid see pole nii suur, et tuleks 40-50% erinevust. Seega ma ei leia rohkem kui 10% erinevust laias laastus.

Või olen midagi täiesti valesti aru saanud? Kumb on niiske pinnase puhul lollikindlam? Kumb kestab kauem? Kas soojapidavuse/kütmise osas ka erinevust on? Suurem betooni mahtu on energiamahukam soojaks saada kuid edaspidi pole vast väga vahet?

Ette tänades
nojah
külaline

Re: Lintvundament vs plaatvundament

Lugemata postitus Postitas nojah »

kohalik kodanik kirjutas:Tere,

Mõtted liiguvad ka oma maja ehitamise poole ning teeks natuke eeltööd, et saada orienteeruv eelarve ja tehnoloogia paika. Alustaks algusest ning uuriks vundamentide kohta.
Kuid kuna plaanis ehitada 1x ja korralikult, et oleks tagatud ka südamerahu, siis kumba eelistada, mis tuleb hinnavaheks jne.
Pinnas suht niiske, kraavidega küll kuivendatud kuid kevadel on hetkel kraavis veetase ca 30-50cm allpoolt maapinda. 70-80cm on mullakiht, all pool savikas ja kruusa segune mingi tugevam osa.
Seega on tekkinud mõte, et äkki peaks lintvundamendi asemel ikkagi plaatvundamendi kasuks otsustama.
Räägitakse, et plaat on ca 40-50% kallim kui lint, no ei suuda mina välja mõelda kust tuleb selline hinnavahe.

1) Mõlemal juhul kaevatakse olemas olev pinnas kuni kandva pinnaseni välja, kogu ehitusaluse pinna ulatuses?
2) Tagasitäide toimub mõlemal juhul põranda aluskihini välja?
3) Plaatvundamendil siis tagasitäide kuni soojustuseni EPS (või analoog) sinna peale armatuur ja kommuniaktsioonid + betoon.
4) Lintvundamendi puhul tehakse vundament ja tubade alt täidetakse samuti soojustuseni välja, siis soojustus, armatuur, kommunikatsioonid ja betoon.

Et mis osas siis lint odavam on kui plaatvundament? Kaevamise mahud on ühesugused, tagasitäite (killustik + liiv) mahud on enam vähem ühesugused, kommunikatsioonid on ühesugused.
Lindi puhul tuleb laduda vundament kivi kivi haaval alates külmumispiirist, plaadi puhul teed täis ulatuses tagasitäite ning valad betooni ühekorraga.

Ainuke vahe on betooni paksuse pealt võidetav osa, et põrandat ei pea nii paksu betooniga tegema. Kuid see pole nii suur, et tuleks 40-50% erinevust. Seega ma ei leia rohkem kui 10% erinevust laias laastus.

Või olen midagi täiesti valesti aru saanud? Kumb on niiske pinnase puhul lollikindlam? Kumb kestab kauem? Kas soojapidavuse/kütmise osas ka erinevust on? Suurem betooni mahtu on energiamahukam soojaks saada kuid edaspidi pole vast väga vahet?

Ette tänades
Ei ole küll spetsialist ehitaja aga
1)Lintvundamendi puhul ei pea terve ehitusaluse pinna pinnase välja kaevama. Vaid muldkeha on soovitav.
2) Lintvundamendi puhul ei ole oluline tagasitäidet üldse teha. Põrandaalune võiks jääda tuulutatav, radooni lekke seisukohast väga soovitav , et see maja alt välja tuulduks või elektr. vendiga puhutaks.
3)Plaatvundamendile pead tegema asjakohase projekti koos armeerimisprojektiga. Muidu pole nagu sellise ehitamisel vist erilist mõtet.
4) Miks peab igal pool põrand betoon olema??
Kasutaja avatar
sashaobrok
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 15 Apr 2008, 03:00
Asukoht: tartu
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 43 korda

Re: Lintvundament vs plaatvundament

Lugemata postitus Postitas sashaobrok »

Algne küsija ei räägi vist päris plaat ja lintvundamendist vaid mingitest optimeeritud odavlahendustest.
vanaema on sul veteran...
kohalik kodanik
külaline

Re: Lintvundament vs plaatvundament

Lugemata postitus Postitas kohalik kodanik »

sashaobrok kirjutas:Algne küsija ei räägi vist päris plaat ja lintvundamendist vaid mingitest optimeeritud odavlahendustest.
Millest selline arusaam? Kui midagi valesti on, siis paluks parandada, kirja panin nii nagu aru olen saanud ja oskasin.
Kasutaja avatar
sashaobrok
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 15 Apr 2008, 03:00
Asukoht: tartu
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 43 korda

Re: Lintvundament vs plaatvundament

Lugemata postitus Postitas sashaobrok »

Punkt 3 on vist tõlkes: Laon kolm rida fibo plokke, täidan augu seest mingi kõrguseni ära, laotan peno, valan põrandaküttega selle liivapealse täis.
Aga punkt 4-s ei klapi see loogika, et "eriti hästi armeeritud plaat" on samal ajal küttev põrand.
vanaema on sul veteran...
mikk77
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 07 Okt 2012, 22:36

Re: Lintvundament vs plaatvundament

Lugemata postitus Postitas mikk77 »

Ei hakanud uut tegema ning reostan teise härra teemat. Küsimus mul laias laastus sama, tingimused veidi teised. Mulda on u10-15cm ning all korralik paemassiiv. Kumb tuleks soodsam ja kumb mõistlikum, kas lint- või plaatvundament? Ning oskab keegi lintvundamendi umbkaudse ruudu hinna öelda? Plaatvundamendi hinnaks olen saanud enam-vähem 100eur/m2. Kuna maja kütmine toimub läbi põrandasoojustuse, siis erilist hinnavõitu ei tohiks ju lintvundamendiga tulla, sest mõlemal juhul tuleb põrand betoonist.
Külaline
külaline

Re: Lintvundament vs plaatvundament

Lugemata postitus Postitas Külaline »

mikk77 kirjutas:Ei hakanud uut tegema ning reostan teise härra teemat. Küsimus mul laias laastus sama, tingimused veidi teised. Mulda on u10-15cm ning all korralik paemassiiv. Kumb tuleks soodsam ja kumb mõistlikum, kas lint- või plaatvundament? Ning oskab keegi lintvundamendi umbkaudse ruudu hinna öelda? Plaatvundamendi hinnaks olen saanud enam-vähem 100eur/m2. Kuna maja kütmine toimub läbi põrandasoojustuse, siis erilist hinnavõitu ei tohiks ju lintvundamendiga tulla, sest mõlemal juhul tuleb põrand betoonist.
põrandaküttega põrand ei pea olema betoonist võib ka muid valumasse kasutada või kasutada soojusjaotuseks plaate jne.
Vasta