Kipsist aknapaled pragunevad

Tnl
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 22
Liitunud: 17 Dets 2015, 17:12
On tänanud: 2 korda

Kipsist aknapaled pragunevad

Lugemata postitus Postitas Tnl »

Tere

Äkki oskate anda nõu. 2014/15.a. tehtud kivimajal (pool Columbia betoonkivist, pool Rocklite, soojustuseks peno) pragunevad aknapalede ääred koledal kombel, see ilmnes üsna kohe peale uue maja ostmist.

Tavaline pragu
Tavaline pragu
pragu_1.jpg (27.3 KiB) Vaadatud 1491 korda

See konkreetne on tüüpiline pragu, puhastamata ehitusvaht jms. Ühe teise akna puhul sai pale ääres mingist jubedast tahkest hermeetikust ära puhastatud. Tüüpiline, et palede alumised nurgad vastu lengi olid nii ära lagunenud, et kipsi kartong oli ka lahti. Tunda oli ka õhu liikumist. Sai see lahtine kartong maha lõigatud, pahteldatud kõik kahjustaud/lagunenud ääred Kiilto J vuugipahtliga, lihvitud ning krunditud. Ühenduskoha katsin Penosili Painters’ Silicone ülevärvitava hermeetikuga. Värvitud sai Teknos Tiimanti 20 valge värviga. Töö sai tehtud eelmise aasta detsembris ja nüüd on parandatud kohtades uuesti praod (tegemist ei ole sama nurgaga mis eelmisel fotol):

Parandatud pragu uue praoga
Parandatud pragu uue praoga
pragu_2.jpg (26.6 KiB) Vaadatud 1491 korda

Tundub, et Penosili hermeetik peab kenasti, või on põsk aknalaua külge jäänud Kiilto J pahtliga. Prao piirjoon on umbes selle koha peal, kust sai vana, lahtitulnud kipsikartong maha lõigatud. Ma ei taha seda kremplit uuesti niisama lahti lõhkuda, ma ei tea, kas lahti rebitud on ainult värvikihid, või on ka lahti tõmmatud J-i ja kipsi ühendus.

Kuna soojusisolatsiooniga on nendes nurkades ehitaja käpardlikkuse tõttu lood kehvasti, siis tekkis mul teooria, et jahedamal ajal tekkis sinna lihtsalt niiskus, sooja toa õhuniiskus kondenseerus kohta, kus oli kõige külmem. Nn. kastepunkt. Kuna parandamine toimus talvel, siis see pahtli/kipsi osa oli niiske ja nüüd soojemate viimaste kuudega on asi niipalju kuivanud, et tõmbub kokku. Plastaken on kinnitatud puitraamile kiviseina välisele tasapinnale. All on õues ka veeplekk, mis vähendab ka alumise osa soojustust. Akna ülemine osa on paremini "pakitud", kuna soojustav penoplast katab ülemised nurgad.

Mida teha? Mul vaja kõik sellised paled ära remontida ja ei tahaks sama tööd mitu korda teha. Esimene mõte tekkis, et lasta nendesse nurkadesse hoolikalt Penosili Window & Door Elastic montaaživahtu, kattes kaitseks kinni kõik lähedalasuvad aknaosad. Konkreetse pildil näidatud "parandatud" nurgaga katsetaks nii, et puurin kaks väikest auku, lasen püstoliga sinna vahtu, kasutades peenikest püstoliotsa adapterit, teine auk jääb paisuva vahu väljapääsemise jaoks, et surve palet ennast lahti ei kangutaks. Akna vaht peaks olema vähese järelpaisumisega. Sellega peaks vähendama kastepunkti tekkimise ohtu.

Teine meede oleks selline - kui on vaja jälle kartongi eemaldada, siis panen liimpahtliga ilma kartongita osale paberist vuugilinti. Ja mis kõige olulisem, väldin pahtli naket nii lengi, kui ka aknalauaga, jättes sinna pilu, mille hiljem täidan väga elastse hermeetikuga. Seega kui pale peaks mingil põhjusel kuivama/paisuma, siis annaks järgi hermeetik, ilma et pinge kanduks taastatud kipsist palele.

Olen tänulik igasuguste soovituste ning näpunäidete eest!
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Kipsist aknapaled pragunevad

Lugemata postitus Postitas Hiid »

mis üleval toimub?
Võimalik, et aknad vajuvad oma puitraamides ja rebivad põsest tükke....
Tnl
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 22
Liitunud: 17 Dets 2015, 17:12
On tänanud: 2 korda

Re: Kipsist aknapaled pragunevad

Lugemata postitus Postitas Tnl »

Hiid kirjutas: 25 Apr 2020, 20:55 mis üleval toimub?
Võimalik, et aknad vajuvad oma puitraamides ja rebivad põsest tükke....
Üleval on reeglina korras. Samas on üleval sooja õhu parema tsirkulatsiooni tõttu võimaliku niiskuse kuivamine kiirem.
Vasta