Lehis või termotöödeldud mänd

Hujoobnik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 42
Liitunud: 28 Veebr 2015, 21:36

Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Hujoobnik »

Tere

Soov oleks katuseta terrass ehitada, kuid teha seda heast materjalist.
Kumb siis ikkagi on parem investeering, kas termotöödeldud mänd või lehis?
Kas vastab tõele et Lehisest terrassil on probleemiks pinnud, mis lauast välja tulevad?
Kas tavaline, immutatud mänd peaks olema välistatud katuseta terassi puhul?
Olen püüdnud otsida materjali, mis aitaks valikut teha, kuid tulutult.

Ette Tänades
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas aero »

Hujoobnik kirjutas: 28 Apr 2020, 12:00 Kas tavaline, immutatud mänd peaks olema välistatud katuseta terassi puhul?
Ei pea välistama. Mul läheb 6. aasta immutatud männi/kuusega. 2 aasta tagant toonitud terrassiõli peale jälle ja siiani viisakas.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kuna olen sama loll nagu teema algataja, siis oleks üldharimise mõttes mõned küsimused. Ei ole näppinud termotöödeldud terrassilaudu, kuid saanud näppida leiliruumidesse lavade ehitamisel kasutatud termotöödeldud materjali. Olgu, saan aru, et termotöötlus kuidagi suretab puidurakud, aga edasi? Kas termotöödeldud puit ei mängi enam nagu töötlemata puitmaterjal? Kas termotöödeldud puid omab paremat imamisvõimet igatsugu kaitseõlidega täiendaval töötlemisel? Kas termotöödeldud puitmaterjal on ajas pikema vastupidavusega vs kuivatis kuivatatud ja sügavimmutatud puitmaterjal?
Ehk on keegi targem, kes oskaks selle vahe selgeks teha? Termotöödeldud puitmaterjalide müüjate jutte olen lugenud ja eks seda tuleb võtta teatud mööndustega nagu iga müüja kiidulaulu tema kauba eelistamiseks. Kuidas on lood tegelikkuses?
Saunalavade termotöödeldud laudu näppides jäi küll mulje, et ega see enam kruvi küll hästi kinni hoida ei taha, pehme nagu Aeroc. :scratch:
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Hea ülevaade jah, aga mind jäid häirima mõned mõtted sealt.
- ... ning tugevusomadused nõrgenevad(lk.8 )
- Puidu värvimuutused loovad eeldused kodumaiste heledate puiduliikide
kasutamiseks kallihinnaliste troopiliste puiduliikide asemel ja vähendada ühtlasi
hävimisohus troopiliste puiduliikide kasutamist.
(lk.8 ) Kuidas puutuvad nimetatud omadused termotöödeldud puidu eelistamist kasvõi näiteks vastupidavuse osas? Miks peaks eelistama kodumaiste puiduliikide hävitamist troopilistele? Kui palju moodustab %-lt meie kodumaise puidu kasvuala vs troopiliste puiduliikide kasvuala? Peale värvi termopuit ei asenda mitte mingit moodi troopilise puidu omadusi. Termotöötlusega ei saavutata mitte kunagi teak-puidu omadusi. Ehe potjomkinlus!
- Väga suurt bioloogilist vastupidavust aga termotöötlusega siiski ei saavuta.(lk.8 ) Milleks siis maksta rohkem raha kui suurt efekti ei ole?
- Intensiivsel termilisel töötlemisel halvenevad märgatavalt puidu mehaanilised
omadused ja seetõttu ei ole termopuit sobiv kasutamiseks näiteks
kandekonstruktsioonides.
(lk. 9) Kas saunalava või terrass kuuluvad mingis mõttes kandekonstruktsioonide hulka või ei? Inimese raskust peavad nad ju kandma.
- Näiteks kaseparketile saadakse termokäsitletud puuga tavalisest
kõvem pind, mis võib olla võrdväärne tammeparketiga.
(lk.25) Kas see väide ei ole vastuolus esimesena välja toodud tsitaadiga?
- Kuna termiline töötlemine parandab puidu biokindlust, on selline puit eriti sobiv
kasutamiseks välistingimustes, näiteks aiamööblis.
(lk.25) Kas jällegi ei ole vastuolu minu poolt kolmandana välja toodud tsitaadiga?

Ikkagi ei leidnud sellest kirjutisest termopuidu kasutamise eeliseid. Senikaua kuni minu jaoks leidub leidub termotöödeldud puidu kasutamises kahtlasi ja vastuolulisi väiteid, ei hakka ma seda eelistama. Lihtsalt lepin tavalises kuivatis kuivatatud puidu omadustega.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma viitasin vaid ülevaatele...
Järeldused peab igaüks ise tegema.
Allan
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 215
Liitunud: 08 Nov 2006, 16:23
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Allan »

Termotöödeldud puiduga on mul ainult 1 põgus kogemus ja see pole päris 1:1 terrassile ega saunale üle kantav, kuna puidu liik teine ja dimensioonid samuti teisest klassist.
Kuna värvi (šokolaad) ja hinna poolest sobis, siis kasutasin ühe projektikese juures termotöödeldud saart dekoratiivsete liistudena (~10x25mm). Liistud tulid ootamatult rabedad ja hooletult ringi käies läksid paar neist nagu kõrsikud juppideks. Lõpuks liimisin nad paika ja rabedus ei ole tulemuses probleemiks, aga iseenesest üsna ebameeldiv üllatus oli.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 28 Apr 2020, 19:17 Ma viitasin vaid ülevaatele...
Järeldused peab igaüks ise tegema.
Omateada eelmise kommentaari lõpus kirjutasingi ju enda järeldustest ja arvamusest termopuidu kohta. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Eestis on müüjaid, kes müüvad plastikust, ei idane ega mädane, heleda ja tumeda puiduimitatsiooniga terrassilaudu. ;)
3-4 aasta tagune kogemus Šveitsist nende ei idane ega mädane terrassilaudadega, kus hotelli kõrval asuva kohviku terrass oli nendest tehtud. Oli sügisene varahommik, osa terrassilaudu olid kuivad, mõned kohad kergelt märjad ja mõnel kohal kerge jääkirmetis. Ega ma eriti ei vaadanud kuhu astun ja vist sattusin selle jääkirmetisega koha peale astuma. Oi kurat, äärepealt oleks pee peale kukkunud, aga sain laua või tooli servast kinni. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Hujoobnik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 42
Liitunud: 28 Veebr 2015, 21:36

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Hujoobnik »

Kas on võimalik, et termotöödeldud puit on kalleim variant ainult kuna termotöötlus protsess on kallis?
Jääb mulje, et lehis on ikkagi hea materjal ning termo puit on omaduste poolest ütleme nii 90% lehisest ning kalliks teeb selle vaid protsess.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ei viitsi otsida hinnavõrdlust, kuid minu arvates on lehis rohkem kindla peale minek kui see termotöödeldud puit. Eks lehisel ole ka omad miinused. Lehist vist ei taha eriti alluda igatsugu töötlustele nagu õlitamine ehk pead leppima tema hilisema hallika tooniga. Värskenduspesule peaks alluma. Maja fassaadil olen näinud mingi keemiaga töödeldud lehisest lauda ja oli ilus, kuid vaevalt see kõlbab terrassile, kus vähemalt kevadest sügiseni peal tatsatakse.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
tabarabarap
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1004
Liitunud: 27 Mai 2019, 23:02
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 42 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas tabarabarap »

Mul on lehisest terass, lehis seal pinde ei aja jne, tuttaval termopuidust ja viimistleb iga aasta üle, et oleks ilus. Ma olen laisk ja ei viitsi iga aasta terassi pestagi. Halliks pleegib 2 aastaga.

Lehis sobib neile kellele meeldib naturaalne puit, muutub ajaga hõbedaseks, kestab ~50 aastat ja piisab survepesust, et puhtana hoida. Peab muidugi ka disainiga sobima, alati naturaalne ei sobigi. Raskem on ehitada, vajab happekindlaid ja suuremaid kruve, kui männilaud ja ei ole näinud, et lehist saaks klambrisüsteemiga kinnitada (ilmselt olen vähe näinud)

Plastikust terassi ei soovita kellegile, ujub temp muutustega liialt, kulumine tekitab mikroplasti keskkonda.
Hujoobnik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 42
Liitunud: 28 Veebr 2015, 21:36

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Hujoobnik »

tänan vastuse eest.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Urmas »

tabarabarap kirjutas: 29 Apr 2020, 10:03 Mul on lehisest terass, lehis seal pinde ei aja jne, tuttaval termopuidust ja viimistleb iga aasta üle, et oleks ilus. Ma olen laisk ja ei viitsi iga aasta terassi pestagi. Halliks pleegib 2 aastaga.

Lehis sobib neile kellele meeldib naturaalne puit, muutub ajaga hõbedaseks, kestab ~50 aastat ja piisab survepesust, et puhtana hoida. Peab muidugi ka disainiga sobima, alati naturaalne ei sobigi. Raskem on ehitada, vajab happekindlaid ja suuremaid kruve, kui männilaud ja ei ole näinud, et lehist saaks klambrisüsteemiga kinnitada (ilmselt olen vähe näinud)
Jah, esialgne investeering lehisele on suurem, kuid arvestades hilisemaid praktiliselt 0 kulusid ja vastupidavust ajas vs immutatud männist või kuusest laudadega, millele on iga 2-3 aasta tagant vaja teha kulutusi õlitamise näol + 25 aasta pärast laudade vahetus uute vastu, siis millegipärast arvan, et sa oled oma lehisest terrassiga rahaliselt suuremas võidus kui immutatud või termotöödeldud laudadest terrasside omanikud. Milleks maksta 2 ja enam korda kui saab hakkama teistmoodi. Kui mõnus oli lugeda oodi laiskusele ja raha kokkuhoiule! ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Äkki ma eksin aga kas küsimus on niivõrd vastupidavuses kuivõrd selles, et välimus "närbub"
Ärme 50 aastast räägi - see pole eesmärk ja aluskarkass nagunii seda ei kesta (kui pole just erilisi abinõusid)

Kui hall / hõbedane / pleekinud on vastuvõetav siis muidugi OK
Aga kui soovid nt, et kogu aeg oleks nt "kuldpruun" siis kas on vahet (olulist vahet) nt lehisel või "tavapuidul"?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 29 Apr 2020, 16:44 Äkki ma eksin aga kas küsimus on niivõrd vastupidavuses kuivõrd selles, et välimus "närbub"
Ärme 50 aastast räägi - see pole eesmärk ja aluskarkass nagunii seda ei kesta (kui pole just erilisi abinõusid)
:scratch: Miks ei peaks aluskarkass samakaua vastu pidama? Mis on erilised abinõud? Võib olla keegi, kes oskab asja näha pikemas perspektiivis, talle meeldib lehise hall toon ja oskab natuke majanduslikult arvestada, ehitab ka aluskarkassi lehisest. Ei ole vist ebareaalne kombo?
xxx111 kirjutas: 29 Apr 2020, 16:44 Aga kui soovid nt, et kogu aeg oleks nt "kuldpruun" siis kas on vahet (olulist vahet) nt lehisel või "tavapuidul"?
Minu "uurimuste" järgi lehis oma tiheda süü ja suure vaigusisaldusega ei taha hästi alluda igatsugu õlidega töötlustele. Ega teak-i ka vist Pinotexiga mahagoniks ei tooni. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Olid lihtsalt küsimused...Mitte väited, et "üks parem kui teine"

- Loomulikult ei ole ebareaalne, et ka aluskarkass ehitada lehisest...
- Ja loomulikult kui meeldib hall hoon siis ei hakka "üle käima"

Küsimuste mõte oli selles, et "maitse on erinev" ja lähtudes sellest võivad lahendused (lahenduste optimaalsus ja valik) olla erinevad...
Neljapäev
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 22 Mär 2018, 15:48

Re: Lehis või termotöödeldud mänd

Lugemata postitus Postitas Neljapäev »

Olen terrasse teinud nii lehisest kui ka tavalisest süvaimmutatud materjalist. Jah, see lehis võib ju ahvatlevana tunduda, aga temaga ümberkäimine on paras peavalu. Kui ta sigudik otsustab ennast kõveraks tõmmata, siis ta seda ka teeb - kinnita või poltidega! Seega julgen väita, et ühtlasema ja korrektsema tulemuse saab kindlasti immutatud materjalist ja seda väiksema pingutusega.
Termopuitu olen kasutanud sisetöödel põrandates. Väga omapärane materjal ja suurimat esteetilist naudingut pakkuv lõpptulemuse osas... paraku kui termokase pinda surub küünega sügava jälje, siis on selge, et puidu mehhaanilised omadused on protsessi käigus kõvasti kannatada saanud. Ei kujutaks terrassil seda materjali ette, kus pidevalt on tolm ja liivaterad, mida jalgadega puitu hõõrutakse.
Vasta