Lauaplaat kumer

DeathSuperMario
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Juul 2013, 14:48

Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas DeathSuperMario »

Luaplaat läheb kruvidega nelinurk raami külge. Kahjuks ei lähe plaat terviklikult külge.
Uursisin ja selgus, et lauaplaat on kõver. Otsisin K-rautast puuitkilb plaadi mis teoreetiliselt peaks olem sirgem. Kahjuks oli liiga kumer,
Nüüd mõtlen mida teha. Kuidas plaat sirgemaks saada ?

Pilt plaadi kumerusest : http://tinypic.com/r/sc876g/5
saeraam
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 35
Liitunud: 06 Sept 2008, 09:44
On tänanud: 1 kord

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas saeraam »

Mõõda mikromeetriga, märgi kriidiga,raiu kirvega siis saab täpne. Lase ruumis puidul kohaneda niiskusega, pärast otsusta kumb pool on sirgem.
DeathSuperMario
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Juul 2013, 14:48

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas DeathSuperMario »

Pole mikromeetrit. Üks pool on juba valitud alumiseks kahjuks.
Vanaisa kurat valis vale poole. Mina oleks kontrollinud rohkem kumb pool on sirgem ja lihvinud jms.
Kahjuks pole mustamäe korteris võimalusi puitu töödelda suurejooneliselt. Õpin puutööd 2 aastat. Tean rohkem puutööst.
Peaksin ma rohkem kruve panema ? Praegu on 4 kurviga kinni.
saarlane
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 214
Liitunud: 08 Nov 2011, 16:44
On tänatud: 4 korda

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas saarlane »

Kui sa õpid puutööd siis kuidas sa nii lolli küsimuse esitad?
Kas sa tõesti arvad, et poest saad kohe sirge plaadi?
Tõmba kruvidega sirgeks ja asi korras, kui ei lähe siis rihthöövliga sirgeks.
DeathSuperMario
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Juul 2013, 14:48

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas DeathSuperMario »

saarlane kirjutas:Kui sa õpid puutööd siis kuidas sa nii lolli küsimuse esitad?
Kas sa tõesti arvad, et poest saad kohe sirge plaadi?
Tõmba kruvidega sirgeks ja asi korras, kui ei lähe siis rihthöövliga sirgeks.
Ma arvan, et natuke sirgema plaadi oleks võinud küll saada. Tegu oli üsna valmis kilbiga.
Eelnevalt hööveldatud(rihitud ja paksu hööveltatud), limitud ja ilusasti lihvitud plaadiga.
Mingid muutused ikka toimuvad puiduga seistes jne. Oleneb kuidas seda eelnevalt on hoitud.

Mina isklikult oleks seda kontrollinud ja töödelnud veel enne lakkimist. Plaadi mõõdudu on 1300x605x38 paksus on 38.
Vanaisa kurat ei kontrollinud plaati. Rohkem ma teda ei usalda. Kahjuks pole iskliku Saepingi ja paksushöövli võimalust.
Kui just koolis on võimalik seda teha. Mis on vöhe tõenäoline. Ma peaksin ka lakki eemaldama ennem hööveldamist.
Esmalt proovin kruvisis juurde panna lootes, et läheb olukord paremaks.
Külaline
külaline

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas Külaline »

No mis puutöökool see on, kus töökoda pole..
Koolidel on osadel kodukail õppetöökodade hinnakirjadki, kus ka inimesed väljast teenuseid tellida saavad.

Selle mikromeetriga tehti nalja, kui aru ei saanud.
DeathSuperMario
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Juul 2013, 14:48

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas DeathSuperMario »

Kui olin lugenud wikist mis on mikromeeter sain aru, et on nali.
Töökoda on olemas. Ainult, et kas ma saan sealt tellida midagi sellist. Lisaks õppetööle on seal suur koormus peal.
Kuna seal töötavad need kes veel avatud tööturul tööd ei saa. Teevad tellimusi kindlatele firmadele.
Tegu on Astangu KRK keskusega. Kõige suurem probleem on mul transport. Väiksemaid asju on küll tellitud sealt.
Lisaks muule tuleb ka lakk eemaldada ja uuesti peale kanda.
mm sinna tänna
külaline

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas mm sinna tänna »

Täiesti hale pseudo probleem, ja ette ennustatav käitumine liimpuit kilbile. See pildil olev oksakoht ja kruvid häirivad silma rohkem kui mingi väike paine.
Huvitav kas koolis ei seletata puidu käitumisest niiskes ruumis ja kuivas ruumis?
Oota kui algab kütteperiood siis, alles näed mis tomuma hakkab.
DeathSuperMario
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Juul 2013, 14:48

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas DeathSuperMario »

Ma tean, et seal on kole oksakoht. Tean, et niiskuse ja kuivaga muutub puit. Mida kohesem ja järsem on mirkokliima muutus
seda rohkem muutub puit. Ühelt poolt sain vastu jalgu plaadi ja teisepoolt tõusis üles. Kogu aeg on olnud suvine kliima plaadile minu käes ja sealt edasi. Mis poes ja ennem olnud on ei oska öelda.
DeathSuperMario
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Juul 2013, 14:48

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas DeathSuperMario »

Olukord on veel hullem kui ennem. Nüüd on veel rohkem nõgus ja kumer. Lisaks kõverdunud. Panin nelja nurka kruve juurde. Ei aidanud.
Ma pean vist uue laua ostma ja selle olemas oleva vägistamiseks andma sellele kes lasi plaadil käest ära minna. Võiks arvata, et kütteperioodil paraneb olukord, kuid ma ei usu sellesse. Arvan, et kõige mõstlikum tuleb uus laud osta.

Kõige paremad jalad oleks metallist jalad mis on lauaplaadi keskel.
Navas on liiga kallid isegi väike tisler pink on liiga kallis osta.
puutöö mees
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 81
Liitunud: 30 Nov 2012, 18:35

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas puutöö mees »

Mis kätetud tislerid meie koolides küll õpivad.Vahel on küll tunne, et teoorias on kõik targad aga kätega ei oska midagi teha enam.
Puit polegi sirge, täna on homme ei ole, kogu aeg mängib.
Kas sa käsihöövlist pole kuulnud?Mine kas või k rauta ja osta.
Ega käsihöövel peale suure laastu mingit sodi ei tee.Paned põrandale näiteks suure kile maha hööveldad plaadi ära.
Ongi sulle paras harjutus see lauaplaat siledaks hööveldada.
Kui sa ostad tulevikus laua materjaali saekaatrist siis ka viid tagasi kui kodus kummi kuivab?
http://www.youtube.com/watch?v=Z4ch9px_ZHk
Vaata see video läbi ja tee enda laud korda.
See pole raske ülesanne kui sa juba 2 aastat oled õppinud.
DeathSuperMario
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Juul 2013, 14:48

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas DeathSuperMario »

puutöö mees kirjutas:Puit polegi sirge, täna on homme ei ole, kogu aeg mängib.

Sellepärast ennem detailiks loomist tehakse mustast toorikust sirgeks toorikuks.
Viimistletakse. Lauale pannakse jalad alla nii, et lauaplaat sirge püsiks.
Puusepa või tisleri käest väljudes peavad kokkupandavd detailid sirged olema.

Pole koorteris võimalust hööveldada. Õiget aega ka liiga vähe, et nii suur töö ette võtta. Kahjuks ei ela üksi. Pean mittme inimesega jagama.
toa nurgas midagi väiksemat saan teha ilusasti. Ükski muu puit asi pole nii kõveraks ega kumeraks läinud kodus. See näitab, et need on õigesti tehtud. Hetkel ei kujuta ette kuidas ma seda kodus teen.
Viimati muutis DeathSuperMario, 06 Okt 2013, 21:14, muudetud 2 korda kokku.
Külaline
külaline

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Hööveldamise link oli ilus ja teatud olukordades tulebki nii teha, aga antud juhtumi kohta ei tea küll.
Puit on ju niivõrd pehme materjal. Mul oli samuti lauaplaat kõver - panin selle paika ning asetasin sinna peale siis piisavalt telliskive kuni see sirgeks vajus (ahju ladumine oli parajasti pooleli niiet neid jagus :)) ... ja siis lasin kruvidega kinni ning oligi kõik. Idee poolest poleks isegi telliskive tarvis - kruvidega tõmbab selle niisamagi sirgeks.

(... tulevik on ikka päris tume, kui meil sellised mehed puutööd tegema hakkavad :D )
DeathSuperMario
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Juul 2013, 14:48

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas DeathSuperMario »

Kruvid ei aidanud. Kas läheb ühelt poolt vastu jalgu või läheb teiselt poolt. 10 kruviga on juba kinni. Osad Kruvid ei tõmba vastu. Vahe jääb sisse ja kruvid jäävad natuke nähtavale. Püüdsin jalad suruda vastu lauda. Koormarihmad ei aitanud ideaalselt. Laua juppid ja Surukruvid toimisid natuke paremini kui koormarihmad. Mõlemal juhul oli parem kui ilma. 38 on liiga paks, et raskus aitaks. Kruvid lähevad Läbi 72 paksu laua 38 paksusesse lauda. Plaadi sirgeks hööveldamine oleks kõige parem lahendus ning paremad jald nt metallist.
Viimati muutis DeathSuperMario, 06 Okt 2013, 21:57, muudetud 3 korda kokku.
pühamüristus
külaline

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas pühamüristus »

tegemist Kutserehabilitatsioonikeskuse inimesega, las omandab ametit. Või on parem kui ühiskonnale niisama ballastiks jääb?
Esialgu õpib oma vigadest, tasapisi teiste omadest. Sell küsib abi, mõtleb, arutleb. Ons raske kogemusi või tarkuseterakesi poetada? mitte nagu kaarnakari rsk silmi nokkida.

Pole nagu eriti arukas siin oksi laiutada.
Külaline
külaline

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas Külaline »

DeathSuperMario kirjutas:Kruvid ei aidanud. Kas läheb ühelt poolt vastu jalgu või läheb teiselt poolt. 10 kruviga on juba kinni. Osad Kruvid ei tõmba vastu. Vahe jääb sisse ja kruvid jävad natuke nähtavale.
38 on liiga paks, et raskus aitaks. Kruvid lähevad Läbi 57 paksu laua 38 paksusesse lauda.
Raskus aitab kõige korral - ka 38 metallplaadi puhul - peab lihtsalt piisavalt raskust olema ;)
Kruvid aitavad samuti - kruvi peab lihtsalt olema selline, et keere oleks ainult selles osas mis ülemise laua sisse läheb - kui keere alumise laua sisse jääb siis hakkab kruvi laua sisse minema mitte ei tõmba vastu.

Antud lauast saab kindlasti asja kui viitsid veidikenegi mõelda ja teha. Mine osta ehituspoest õiged kruvid ja kindlasti saab asja.
DeathSuperMario
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 28
Liitunud: 05 Juul 2013, 14:48

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas DeathSuperMario »

Külaline kirjutas:
DeathSuperMario kirjutas:Kruvid ei aidanud. Kas läheb ühelt poolt vastu jalgu või läheb teiselt poolt. 10 kruviga on juba kinni. Osad Kruvid ei tõmba vastu. Vahe jääb sisse ja kruvid jävad natuke nähtavale.
38 on liiga paks, et raskus aitaks. Kruvid lähevad Läbi 57 paksu laua 38 paksusesse lauda.
Kruvid aitavad samuti - kruvi peab lihtsalt olema selline, et keere oleks ainult selles osas mis ülemise laua sisse läheb - kui keere alumise laua sisse jääb siis hakkab kruvi laua sisse minema mitte ei tõmba vastu.
Kruvid on õiged. 6x100 Lõikava otsaga osa keermega.
tegu ei ole minu veaga. Ma oleks juba eelnevalt vea eemaldanud. Nt hööveldanud ja lihvinud. Muidugi ka otsinud kõige parem ja kindlama jalgade lahenduse.
Külaline
külaline

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas Külaline »

DeathSuperMario kirjutas:
Külaline kirjutas:
DeathSuperMario kirjutas:Kruvid ei aidanud. Kas läheb ühelt poolt vastu jalgu või läheb teiselt poolt. 10 kruviga on juba kinni. Osad Kruvid ei tõmba vastu. Vahe jääb sisse ja kruvid jävad natuke nähtavale.
38 on liiga paks, et raskus aitaks. Kruvid lähevad Läbi 57 paksu laua 38 paksusesse lauda.
Kruvid aitavad samuti - kruvi peab lihtsalt olema selline, et keere oleks ainult selles osas mis ülemise laua sisse läheb - kui keere alumise laua sisse jääb siis hakkab kruvi laua sisse minema mitte ei tõmba vastu.
Kruvid on õiged. 6x100 Lõikava otsaga osa keermega.
tegu ei ole minu veaga. Ma oleks juba eelnevalt vea eemaldanud. Nt hööveldanud ja lihvinud. Muidugi ka otsinud kõige parem ja kindlama jalgade lahenduse.
Kui alumine laud on 72mm siis 6x100 kruvi puhul ei tohiks keermega osa olla rohkem kui 28mm. Tõenäoliselt oli sinu kruvil seda rohkem.
Külaline
külaline

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mul on köögilaud samalaadsest plaadist. Neli jalga nurkades all ja samamoodi kumer, ehk ülespoole keskelt kummis (sul vist vastupidi)
Sain veidi paremaks kui lasin 2 jäika latti kruvidega alla kinni aga ega seda päris ideaalseks ei saa jah. Mul läheb ta õnneks ühel hetkel uuesti lihvimisele. Sai kehv lakk peale, krt pehme on ja igasugu kriimud tekivad sisse kergelt.
di20
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 204
Liitunud: 08 Veebr 2008, 23:23
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas di20 »

See teema tundub mulle sellisena kus sada võhikut sõimavad ühte teemal millest nad ise ka mitte midagi ei tea.
Eks kumeraks tõmbamise viga on enamasti kuivatamisel tekkinud sisepingetest mis siis hiljem seal välja löövad. Põhimõtteliselt on asi ka suurelt osalt välditav aga mitte enam siis kui kuivatustsüklis mööda on pandud. Aga see selleks.
Sellist rihthöövlit ja paksusmasinat otsida väga mõtet pole. Seega ka need soovitused on suht asjakohatud.
Kui tahta plaati sirgeks saada siis enamvähem meetod on selline:
https://www.youtube.com/watch?v=kEwUJOh3_jw

Selle erinevusega, et peale risti hööveldamist lähen mina diagonaalis hööveldamisele üle. Aga teen seda iga lauaplaadiga mida ma teen kuna sirgus käsitsihööveldamisel peab ideaalselt peegelsile olema. Eelis on veel selles, et laud võib olla ükskõik kui suur. Ei mõjut masina mõõdud.

Taolist männiplaati on muidugi algajal suht võimatu peegelsiledaks hööveldada, seega võib viimase osa asendada ka lihvimisega.

Kuna mänd on väga pehme puit ja okaspuidust võib kruvi ka külma näoga läbi lasta siis on mõistlik proovida kahte lahendust. Esiteks otsida tummise ristlõikega talad ja plaat enne pitskruvidega otstest võimalikutl siledaks tõmmata ja alles siis põõnadega latid panna. Need peaks ka suhteliselt tummised olema.
Teine variant on mida saab juba kevadel proovida Ilusa sooja päikesepaistelise ilmaga. Kui plaat on viimistlemata. Aseta plaat kastesele murule. Nii nagu tagurpidi U. Alt imeb plaat niiskust ja laieneb. Pealt päike soendab ja kuivatab. Mingi ajapärast tõmbab plaat sirgemaks. Ja siis uuesti põõnata.

Ise põõnan kõik oma lauad kas siis alt või siis ka lisaks veel teen nn braedboard otsad. Ma ei tea kuidas selle nimi eesti keeles on aga vanadel kvaliteetsematel talulauddel on ka nii tehtud.
di20
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 204
Liitunud: 08 Veebr 2008, 23:23
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Lauaplaat kumer

Lugemata postitus Postitas di20 »

ja kui põõnan siis keskmine kruvi läheb otse kinni äärmistele freesin ujuvad sooned. lauaplaat ikkagi mängib laiussuunal päris palju aastaaegade lõikes.
Külaline
külaline

Re:

Lugemata postitus Postitas Külaline »

di20 kirjutas:.. nn braedboard otsad. Ma ei tea kuidas selle nimi eesti keeles on aga vanadel kvaliteetsematel talulaudadel on ka nii tehtud.

Otspõõn, kui see on see.
lk 196
Viires
Eesti rahvapärane puutööndus
Külaline
külaline

Re:

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Seal on umbes selline variant.
Pilt
Vasta