Puitpõranda värskendamine

põrandad, põrandatööd
Liivakas1975
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 10 Mär 2019, 17:17

Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas Liivakas1975 »

Tere kõigile.
Mure selles, et 4 aastat tagasi sai tubadesse paigaldatud puidust põrand. Nüüdseks on see kuivanud ja ka vahed sisse tulnud, möni suisa 5mm. Esialgselt kaetud lakiga. Nüüd oleks plaan panna vaha, kuna selle hooldamine ja uuesti katmine tunduvalt lihtsam. Probleem aga selles, et laudade vahele on läinud ka tänu kuivamisele mustust, mis oleks mõistlik seal kätte saada, või kuidas?
Kuidas asjaga alustada, millised oleks siis ka konkreetsed soovitused? Nipid, nõksud? Igasugune abi-ettepanekud-nõuanded on teretulnud.
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Millel põhineb arusaamine, et vaha (ja õli siis) hooldamine on lihtsam kui laki?

Anyway, olenevalt pinna suurusest on uus põrand odavam kui vana ja halvasti tehtu (5mm lauavahe näitab vale niiskusega materjali kasutamist) parandamine.

Kui on hirmus soov vana põrandat (kuigi 4a-vanune ei tohiks erilist emotsionaalset väärtust veel kogunud olevat), siis on kaks varianti, kas võtta lahti või proovida kohapeal parandada. Kas tegemist on punnlauaga või mitte? Kinnitus kruvide või naeltega?

Mõlemal juhul tuleb põrandalauad lihvida. Kui põrandat üles ei taha võtta, siis on võimalik freesida laudade vahed ühesuurusteks ja toppida/liimida sinna samast materjalist (või ka miks mitte teist tooni) liist, aga see on jube nikerdamine.
Liivakas1975
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 10 Mär 2019, 17:17

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas Liivakas1975 »

See arusaamine põhineb suuresti kuuldusel, lakk tuleb ilmtingimata lihvida aga vaha pidavat saama kanda vana peale. Uuringi seepärast, et kunagi ühte allikat ei usu. Lauad on täispunnida ja kruvidega paigaldatud. Tuleb tõdeda, et lauad oli niisked jah. Võimalikku freesimist on soovitatud jah ja siis praod mingi mastiksiga täita. Eks kuuleb veel arvamusi.
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Igasugune mastiks unusta selliste vahedega ära, rõve jääb. Vaha kardab igasuguseid happeid (vein) ja õlisid palju rohkem, kui lakk. Pmtliselt lakiga teed korra korralikult 10a järel, vahaga iga 3aasta tagant, kui ilusat pinda tahad.

täispunniga lauad võtad ikkagi lahti ja paned uuesti, kruvid saab vast nii värskel põrandal välja ilma palju laudu lõhkumata.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Tee nii nagu Rabarebane kirjutas- võta põrand üles, pane uuesti kokku, lihvi ja laki uuesti üle. Olen näinud kuidas juba kokkulöödud põrand on uuesti lahti võetud ja mingi 3m peale paar lauda juurde pandud, nii palju oli kokku kuivanud. Ja olen ka näinud, kuidas korralik materjal on põrandale löödud ja 7 aasta möödudes pragusid praktiliselt ei ole või pidi käpukile laskuma, et leida paar imepeent pragu.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas ping »

Võta lapsed appi ja tee üks ühine laupäevak, pane laminaat maha, ning unusta lakkimine ja vahatamine.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas aero »

Mina ei kiirustaks katma naturaalset puitpõrandat mingi klõbiseva materjaliga, millele on jälle puit joonistatud. Teeks nagu Rabarebane soovitas. Vastab tõele, et vaha on lihtsam uuendada. Aga kas su praegusel lakil on midagi viga, et tahad selle juba maha lihvida?
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Liivakas1975 kirjutas: 11 Mär 2019, 20:59 See arusaamine põhineb suuresti kuuldusel, lakk tuleb ilmtingimata lihvida aga vaha pidavat saama kanda vana peale.
Uut lakki saab kanda ka vana peale, kuid üldiselt oleks soovitavtav mäletada, millise lakiga oli algselt tehtud.
Lahustipõhise lakiga tehtule üldjuhtudel veepõhised lakid ei taha eriti hästi nakkuda ehk jälgi materjalide omavahelist sobivust. Aga ei ole ka võimatu.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
Cat
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 18 Mär 2019, 10:57

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas Cat »

Mul on samuti laudpõranda värskendamine käsil, aga minu küsimus puudutab põrandavahesid. Mulle soovitati vahed täita parketikitiga ja pakendilt lugesin ma välja, et see materjal on lihvitav. Kas kellelgi on kogemust parketikitiga ja sellega kuidas seda sinna vahedesse tuleks panna -
a) kas panna parketikiht nii, et seda ei peaks enam lihvima ning kuivab seal vahedes natuke lohku
b) panna parketikitt nii, et ulatuks laudpõranda tasapinnani ja võib-olla isegi üle ning pärast lihvida ära kõik, mis on üle selle tasapinna
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas aero »

Lihtsam ja kiirem on panna vahed täis ja üle lihvida. Ma siiski kohe kõiki vahesid täis ei tuiskaks. Teeks prooviks paar vahet ja jälgiks mis saama hakkab. Mul küll kitt pidama ei jäänud, murenes ja pudenes. Üle keskmise laiad lauad, mõni valepidi kõmmeldunud ka.
Cat
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 18 Mär 2019, 10:57

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas Cat »

aero kirjutas: 18 Mär 2019, 12:09 Lihtsam ja kiirem on panna vahed täis ja üle lihvida. Ma siiski kohe kõiki vahesid täis ei tuiskaks. Teeks prooviks paar vahet ja jälgiks mis saama hakkab. Mul küll kitt pidama ei jäänud, murenes ja pudenes. Üle keskmise laiad lauad, mõni valepidi kõmmeldunud ka.
Kas see kitt peaks muutuma kivikõvaks enne lihvimist ja lihvija seda üles ei kaku (kitt ise on ju selline nagu näts)? Teine küsimus, et mismoodi sa põrandavahede probleemi lahendasid lõpuks kui kitt pidama ei jäänud seal?
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Puitpõranda värskendamine

Lugemata postitus Postitas aero »

Jah. Nätsusarnane kraam ju ei pudeneks. Ei lahendanudki. Harjusin ära. Leppisin sellega, et massiivne laud mängib kokku-lahku. Edaspidi olen mitmekihilist laudparketti eelistanud.
Vasta