Suvila ja ehitusluba

ehituslubadega jms seonduv
Külaline
külaline

Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Külaline »

ostsime paar aastat tagasi suvila/eramu suvilate piirkonnas, ametlikult paberite peal kinnisturaamatus on tegu ainult elamumaaga (notari sõnul olevat selliseid elamuid pool eestit täis, mis on vene ajast kinnistutena registrisse kandmata). Olemas on mingi vana projekt mis ka päris täpselt elamule ei vasta. Nüüd siis tahaksime ehitada ühe toa nagu juurdeehitusena lisaks ja kerkis üles küsimus ehituloa osas, kas peaks taotlema? Kui peaks siis kuidas ma taotlen ehitusluba juurdeehituseks kui sisuliselt seda maja ei eksisteerigi - mitte ei mõista. Samas kui vaadata kui palju on suvilaid siin meie tänavas ümber ehitatud ja ehitusregistrisse on neist kantud ainult 60-st 7 tekib küsimus, kas ma teen endale lihtsalt tühjast probleemi, teen selle juurdeehituse valmis ja kinnitan alles siis kogu kupatuse vallas ära ja asi jok. OLge head ja vastake palun kui kellelgi on mingisugunegi arvamus asjast.
Eestikinnisvara
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1080
Liitunud: 22 Veebr 2007, 09:36
Asukoht: Tartu
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 9 korda
Kontakt:

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Eestikinnisvara »

Kui suur on oelmasoleva suvila ehitusalune pind? Kui on kuni 60m2 siis ei pea olema mingid spetsiaalset projekti ja ei pea alustama detailpalneeringut.
kõige lihtsam on minna valla ehitusteenistusse ja seal juba vestelda ehituseksperdiga,kes nõustab ja suunab vastvalt Teie vajadustele.
Siiani on kogemused valla inimestega suhteliselt positiivsed.Eksib ka mõni kibestunud laiskvorst sisse, aga reeglina saab täpse info.
wake
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 19 Sept 2007, 11:11
Asukoht: Põlva lähedal

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas wake »

Ehitised, mida i ole registris, saab sinna mõõdistusprojekti alusel. Seega tee enne juurdeehitus valmis ja siis mõõdistusprojekt ja ongi olemas.
~300kg kuumi kive, kolm vihta ja paar õlut
Kalvis
külaline

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

kuni 60 m2 on tegu väikeehitisega ja viid valda enda koostatud asendiplaanid ja vaated ja ongi kõik.

Kui tegu on suurema majaga, kuid soovid lihtsamalt siis lased arhitektil uue valminud või parandatud projektimuudatuse valmis treida ning viid valda ja palud kasutusloa hankimisel ka kinnitada muudatused. Sel juhul pole ehitusluba vaja enam taodelda. Positiivse valla vastuse korral ongi kõik seaduslik ja korras.
Külaline
külaline

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Suured tänud nõu andmast! Valda minemise peale olen isegi mõelnud, kuid selline hirm/kartus et kui hakkkan asja torkima, takerdub see bürokraatia taha ja ehitama saame hakata alles kolme aasta pärast ja kui vallas käidud siis ei saa ju enam selle taha ka pugeda et olin rumal ja ei teadnud asjadest midagi. Aga raha ehituseks juba olemas ja peres väike laps kelle pärast just olekski vaja magamistuba esimesele korrusele. Kardan, et vallas kästakse kõigepealt olemasoleva maja(ehitualune pind~80-90m2, pooleteistkordne)kohta korralik projekt teha ja alles siis lubatakse juurdeehitusega hakata tegelema -ma kujutan ette et sel juhul läheks see asi vähemalt 20 000 ringis maksma nagu trahvgi, kui hakata omaalgatuse korras ehitama. Nii et suurt vahet vist ei olegi. Juurdeehitus ise tuleks 30 m2 + lisaks on plaanis tõsta ka teist korrust. Nagu ma aru saan siis see juurdeehitus 30 m2 läheb väikeehituse alla ( vaatamata selle´le et ta on maja küljes) ja selle kohta sellist ametliku projekti vaja ei olegi vaid piisab oma joonistest.
Kalvis
külaline

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ei vallaametnikud hakka neid omavahel siduma. Juurdeehitus ja maja projekt on kaks ise asja. Kui vana maja välisilme on nii nagu viimane projekt oli siis rohkem vaevalt keegi huvi tunneb. Kogu valla tegevus käib ju kurjade naabrite kaebuste alusel. Muidugi niikaua, kui sul maja tegelikkuses erineb vallas kooskõlastuse saanud projektist on alati oht olemas kurjalt vallaametnikult trahv kätte saada. Tavaliselt selle puhul annab vallaametnik ettekirjutuses teada aja, millal projekt peab olema kooskõlastatud vallaga, tavaliselt on üks aasta. Muidugi tallinnalähedased korruptsioonivallad trahviksid kohemaid. Tulud tulevad ju valla kassasse ja ehk saab väikese ümbrikugi ohvrilt meeneks.
Ilma kooskõlastuseta ei soovi küll juurdeehitust tegema hakata. Naabrid on väga kurjad tänapäeva eestis, pea alati keegi kaebab.

Muidu kui dokustaate oskad õieti esitada siis vald peab sul nad nõutud aja jooksul kooskõlastuse andma või esitama vastulause. Ajaks on 3 kuud.
wake
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 19 Sept 2007, 11:11
Asukoht: Põlva lähedal

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas wake »

Ning kolme kuu pärast on ilmad ka vast niipalju soojemad, et katust lõhkuma hakata :) Mul nõuti Põlva vallas huvitava asja pärast naabri allkirja. Loll ja järjekindel ametnik ei suutnud mingit konkreetset põhjendust tuua, aga olles kuulnud teiste kogemusi temaga, siis oli kordades kiirem ja lihtsam see allkiri võtta, mis ei tähenda mittemidagi. Aga nüüd ehitusluba olemas. Ehk siis oleneb kõik konkreetsest inimesest, kes on omavalitsuses.
Ehk siis tipa-tapa KOVi ja küsi, mis värk on :)
~300kg kuumi kive, kolm vihta ja paar õlut
Külaline
külaline

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Külaline »

No nii ma olen nüüd tagasi, käisin vallas ära ja ei saa juba kolm päeva öösel magada, sest lihtsam on vist maja maha müüa. Panen oma peavalu põhjused siia kirja ehk on kellelgi häid mõtteid või samalaadseid kogemusi. Sain vallast projekteerimise tingimused (teadmiseks kõigile kõigi juurdeehituste puhul tuleb koostada tutikas projekt) ja tundub et kui sa ikka asja tahad ametlikult ajada siis pool ehituse maksumusest läheb paberite peale. Panen siia kirja mis kõik taheti saada:
1. Asendiplaan geoalusel (vana järelikult ei sobi enam) 5000.-
2. Ehitusprojekti arhitektuuriosa 25 000.-
3. Kütte ja ventilatsiooni projektiosa 20 000.-
4. Veevarustus ja kanalisatsiooni projektiosa 20 000.-
5. Elektri ja nõrkvoolipaigaldiste osa 20 000.-
6. Geodeetilisel alusplaanil tehnovõrgud
Kõige tipuks pean kooskõlastama kogu kompoti Harjumaa Päästeteenistusega( mis läheb oma mõni tuhat kindlasti maksma) ja naabritega ( lasen projekti 100 000 eest valmis teha ja siis tahab joodikust naaber lihtsalt käru keerara ja allkirja ei anna ning siis pistan selle projekti sõna otseses ,mõttes endale p......se, sest muud mul sellega ju teha pole!
Ma ei saa aru kuidas me seni oleme saanud siin majas üldse elada!
Tegelikult tahaks ma teada milliseid sanktsioone kasutatakse kui võtan asja omal käel ette, kas neil on õigus lasta juurdeehitus ja teine korrus mida 25 cm harjast tõsta tahame ka lammutada.
Samas ei vasta ka olemasolev projekt praegusele majale.
wake
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 19 Sept 2007, 11:11
Asukoht: Põlva lähedal

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas wake »

Kust oled sa võtnud sellised utoopilised hinnad? Siin foorumiski on ju palju soodsamalt pakutud teenust. Ning üldse piisab arhitektuursest projektist, mille seletuskirjas on kirjas ka vkkv kohta ühtteist. Ma ei tea, kuidas on Harjumaal, aga mul ei maksnud päästeametis allkirja saamine midagi. Kas projekteerimistingimustes ongi kohe kirjas, et peab naabrite allkirjad saama?
~300kg kuumi kive, kolm vihta ja paar õlut
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Naaber saab käru keerata vaid siis, kui maja on ehituskeelu vööndis - õigemini laiendad onni keeluvööndisse või kui lähed kõrgustesse, muudad tuleohutustsooni klassi. Muul juhul tähitud kiri allkirjastamiseks ning teatud prodseduuri reegleid täites ongi kooskõlastus olemas, annab naaber oma allkirja või mitte.
Kooskõlastustega ametkondade osas tasuks eelnevalt lugeda siseministeeriumi soovitusi, need kohustused on tegelikult KOV-il. Ajavõidu ja libedama kinnitamise saamise nimel inimesed jooksevad ise ametkondade vahel.
KOV-idel meeldib nõuda rohkem kui tegelikult vaja. Uuri teistel, kuidas neil õnnestus lihtsamini saada. Näiteks, kui uus osa on juba valmis ehitatud siis pole ehitusluba enam taodelda vaja, asi vormistatakse kohe kasutusloaga.

Hinnad on sul üsna ulmelised toodud, saab odavamalt kui otsid.

Kui maja on muutunud siis tuleks uuenenud projektid KOV siiski viia.
Külaline
külaline

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Oh,jah. Eks ma nende hindadega läksin natsa hoogu vist küll, aga 30 000.- EEk tuleb arvestada kindlasti paberite peale, mis on ilmselgelt minu jaoks palju arvestades seda et ma ju tegelikult ei ehita uut maja. Naabrite kohta nii palju et projekteerimistingimustes oli kirjas jah naabrite nõusolek, aga saan vist ikka aru et see naaber ikka ilma põhjuseta köhida ei saa.
Oskab keegi öelda millises järjekorras see paberite ajamine üldse käib- mis hetkel kantakse maja ehitusregistrisse ja mille alusel kinnisturaamatusse. Vallas rääkis üks tark ,et kui maja ei ole ehitusregistrisse kantud, ilma kasutusloata, võib-olla selline lugu et laenu peale ostetud maja, kui juhtub midagi kindlustus ütleb et seda maja pole ju nõuetekohaselt olemaski olnud ja ei kohustu millekski, ühesõnaga maksan kindlustust enda lõbuks. Meil ongi probleem selles, et nagu kõik teavad vanades suvilarajoonides on palju nõuetele mitte vastavaid puurkaeve ja kanalisatsiooni lahendusi- nii meilgi s.t. et teeme projekti, aga kanalisatsiooni kogumismahutit 0,5 m pinnasesse (allpool paas) meil küll plaanis polnud panna. Seega ei maksa meil kasutusloast unistadagi, sest kuri kahtlus on ka et imbvälja varjanti siin kandis ei lubata. Hirmusp pikk jutt jälle, aga vastukaja ootan ikka.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Alustad projekteerimistingimuste küsimisega KOV-ist
Kõigepealt teed projekti (projektimuudatuse) ja viid selle KOV, kus taotled selle alusel ehitusluba. Tavaliselt nõuab KOV kooskõlastusi (naabrite allkirjad, päästeamet). Kui on kiire, jooksed ise, kui aega on piisavalt , jätad KOVile. Kui ehitusloa oled projektiga koos kätte saanud, esitad KOV tähtkirjaga ehitamise alustamise teatise. Asi selles, et kui jätad teatamata, kehtib ehitusluba vaid 2 aastat, teatise saatmisel muutub aga tähtajatuks. No ja edasi võid ehitada niikaua, kuni ehitusluba kehtib ( a la 2 aastat või igavesti)
Kui leiad, et maja on piisavalt valmis, taotled kasutusloa. Kui ehitusluba lõppes 2 aasta möödudes siis oled kohustatud kasutusluba taotlema. Kui ehitusluba on tähtajatu siis on maitse asi, kas taotled kasutusluba. Kasutusloaga tuleb kohustusi juurde (kohustuslik prügiliitumine jne.), õigusi mitte.
Mis puutub maja kindlustamisesse siis see tavaline trikk kindlustusfirmade poolt lepingu ülesütlemiseks. Pead sõlmima sellise lepingu, kus neid nõudmisi sees pole.
Imbväljaku ja puurkaevu osas kiika, ega vald mingeid kitsendusi pole teinud. Kui pole siis on võimalik ka need seadustada. Kui aga on siis tasub vakka olla. Asi enam hullemaks minna ei saa.
Külaline
külaline

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tänud vastamast,
Siin see konks ongi, et tuleb vakka olla, aga kui ma pean kindlustuse jaoks kasutusluba taotlema (saan aru et see on ainuke argument miks seda üldse vaja peaks-võiks olla), siis ei aita vakka olemine enam kuidagi kui kari tarkasid tuleb lisaks elamule mu vee ja kanalisatsiooni projektijärgsust üle vaatama. Või antakse kasutusluba lihtsalt ilma kohal käimiseta - kahtlane.
Ma ei tea vaatan oma kindlustuslepingu üle, aga minu teada on see mingi tüüpleping. Eile na´tsa lappasin seda aga sellist kohta kus oleks kasutusloa vajalikkusest juttu ma küll ei leidnud.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10642
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kindlustusega on üldse erilised lood. Ilma lepingut nägemata raske vastata. Üks kõige paremaid kaitseid kindlustuse tühistamise vastu on see, et enne lepingu sõlmimist kindlustuse esindaja teostab maja ülevaatuse ning paneb kirja kõik kindlustuslepingut välistavad tingimused (ka selle, et puudub kasutusluba) ning sinna kirjutatakse ka juurde, mida see kindlustamisel mõjutama hakkab. Paljas kasutusluba ei saagi otseselt kindlustuse välistamist põhjustada, kuid kui maja hävinud, on see kindlustuskompaniil kohe argumendiks (mida raske ümber lükata). Kui midagi ei leitud siis pannakse kirja ikkagi kindlustuskompanii esindaja ütlus, et maja vastab kõigile kindlustuse välistamise tingimustele
Kindlustust saab sõlmida ka kasutuslepingut mitteomavale majale, samuti projektile mittevastavuse korral. Kuid sel juhul tuleks kindlasti saada kompanii esindajalt allkiri, et maja vastab kõigili kindlustuse välistamist põhjustavatele tingimustele. Enamus inimestel tasuks lugeda läbi kindlustuse välistamise tekstid, ma olen neid lugenud ning leidnud, et enamus juhtudel polegi mu maja kindlustatud. Näiteks on kirjas, et maja peab vastama tüüptingimustel xxyy. Võtan tüüptingimused xxyy on selgelt kirjas, et aksepteeritakse vai turvasertifikaadiga rauduksi majal. Kui puudub, on leping kehtetu. Või, et kui puhub tuul kiiremini kui 15 m/s. Kuid just siis lendavadki katused või langeb kellegi kolmanda isikult minu katusele midagi.
PRIM
külaline

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas PRIM »

Probleem järgmine.
Soov oli ehitada majale juurde autovarjualune (tegu ridaelamuga).
Sai palutud vallast projekteerimustingimusi- öeldi et pole vaja...!
Lisati et on vaja ainult majavanema nõusolekut kui projekt valmis.
Nüüd kus projekt valmis ja majavanema nõusolek olemas esitab vald järgmiseid tingimusi:
vaja on kõigi majaelenike kirjalikku nõusolekut.
Loomulikult leidub alati keegi kes sellest keeldb- nagu ka nüüd.
Ühesõnaga- projekt on tehtud- rahad makstud (15000.-)+riigilõivud valda.
Kuidas edasi?
Eestikinnisvara
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1080
Liitunud: 22 Veebr 2007, 09:36
Asukoht: Tartu
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 9 korda
Kontakt:

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Eestikinnisvara »

Ega sul kõigi majaelanike postiivset allkirja polegi vaja.
xjan
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 390
Liitunud: 11 Juul 2008, 13:19
Asukoht: Tallinn
On tänatud: 3 korda

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas xjan »

Mingi % vist oli vaja ja need, kes ei anna allkirja, peavad põhjendama, miks ei anna ja see argument siis kaalutakse läbi?
andrus49
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 22
Liitunud: 24 Veebr 2009, 16:57

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas andrus49 »

Külaline kirjutas:No nii ma olen nüüd tagasi, käisin vallas ära ja ei saa juba kolm päeva öösel magada, sest lihtsam on vist maja maha müüa. Panen oma peavalu põhjused siia kirja ehk on kellelgi häid mõtteid või samalaadseid kogemusi. Sain vallast projekteerimise tingimused (teadmiseks kõigile kõigi juurdeehituste puhul tuleb koostada tutikas projekt) ja tundub et kui sa ikka asja tahad ametlikult ajada siis pool ehituse maksumusest läheb paberite peale. Panen siia kirja mis kõik taheti saada:
1. Asendiplaan geoalusel (vana järelikult ei sobi enam) 5000.-
2. Ehitusprojekti arhitektuuriosa 25 000.-
3. Kütte ja ventilatsiooni projektiosa 20 000.-
4. Veevarustus ja kanalisatsiooni projektiosa 20 000.-
5. Elektri ja nõrkvoolipaigaldiste osa 20 000.-
6. Geodeetilisel alusplaanil tehnovõrgud
Kõige tipuks pean kooskõlastama kogu kompoti Harjumaa Päästeteenistusega( mis läheb oma mõni tuhat kindlasti maksma) ja naabritega ( lasen projekti 100 000 eest valmis teha ja siis tahab joodikust naaber lihtsalt käru keerara ja allkirja ei anna ning siis pistan selle projekti sõna otseses ,mõttes endale p......se, sest muud mul sellega ju teha pole!
Ma ei saa aru kuidas me seni oleme saanud siin majas üldse elada!
Tegelikult tahaks ma teada milliseid sanktsioone kasutatakse kui võtan asja omal käel ette, kas neil on õigus lasta juurdeehitus ja teine korrus mida 25 cm harjast tõsta tahame ka lammutada.
Samas ei vasta ka olemasolev projekt praegusele majale.
Nii hull see asi ei ole mitte!
Räägi kõigepealt mis vallaga on tegu?
Kas need nõuded mis siia kirja panid, on valla poolt Sulle kirjalikult esitatud või oli see (ma loodan siiralt) ainult suuline jutt?
Kas maja kohta on säilinud mingeid pabereid mis tõestaks selle olemas olu enne 95´t aastat?
Pakun, et kogu see komplott ei lähe rohkem maksma kui 15 000.-

terv Andrus
Maxml
külaline

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas Maxml »

Nonii- vald keerutab- kuna üks naabritest oligi selle juurdeehituse vastu (Tsitaat- "kuna sina oled mulle sitta keeranud siis keeran ka mina sulle- mina oma nõusolekut ei anna").
Lisaks on vallavanem selle kiusupunni (endine?)tööanadja ja see naaber käis 2x spetsiaalselt vallavanema vastuvõtul selles küsimuses.
Tundub et siis hargneb mingi case juba halduskohtu jaoks.
vald kirjalikult muidugi ühtegi keeldumist veel väljastanud pole ja tundub et nad parema meelega tagastaks riigilõivu kui mingi paberi vormistaks- eks see näitab ka juba midagi...
keski
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 30
Liitunud: 11 Veebr 2008, 16:05

Re: Suvila ja ehitusluba

Lugemata postitus Postitas keski »

Oleme teinud sarnastele projektita suvilatele juurdeehtiuse projekte mitmeid. Omanik ei pruugiks rohkem sebida kui tellib geoaluse ja projekteerimistingimused kohalikust omavalitsusest. Muu paberimajandus meie poolt kuni ehitusloani. Hind 15 000.- v.projekt@hot.ee
Loona Lepp
arhitekt
+372 5017159
OÜ Visioonprojekt
http://www.visioonprojekt.eu
Vasta