Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

ehituslubadega jms seonduv
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Maa-ameti plaan ja ehitusregistri kanne ei tähenda sama asja - hoone mis on maa-ametis kirjas ei tarvitse ehitusregistris olla. Maa-amet kajastab reaalsust s.t. füüsilise hoone olemasolu, EHR hoonete seaduslikkust ehk juriidilist hoone olemasolu.

Siit tulenevalt küsimus: kuidas aru saada, milline hoonetest krundil on seaduslik, kui maa-ameti kaardil on olemas kaks abihoonet aga EHR'is vaid üks kanne?
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Oot, tahad öelda, et kui on ehitatud enne 2015 aastat siis on automaatselt seaduslik? Kuidas see juhtuda sai? Enne seda kehtis Ehitusseadus ja ka selle järgi ei võinud suvalist ehitist krundi piirile lahemale kui 4m ehitada.

Minu küsimuse mote on selles, et naabril on kuur 50cm kaugusel kinnistu piirist (pustitatud ca 2014-2017) ja see kitsendab omakorda minu ehitusvõimalusi minu kinnistul. Teeks heameelega naabrile ettepaneku lammutada ja kui ei taha siis poorduks juba linna poole aga soovin enne ikka kindel olla.
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

Enne 01.04.2016 olid ehitisregistris kajastatavad andmed informatiivsed ja statistilise tähendusega. Sealt edasi on EHR-i kantavatel taotlustel, projekteerimistingimustel, teatistel, ehitus- ja kasutuslubadel ning ettekirjutustel õiguslik alus. Tehnilised andmed on endiselt informatiivsed ja statistilised.
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

Lugemata postitus Postitas macintosh »

kunn24 kirjutas: 10 Apr 2020, 23:01 Lammutamise mõttega sa kaugele ei jõua, lahenduseks tulemüür või kokkulepe naabriga, et vähendate tuleohutuskuja.
Tegelikult ma ei taha lammutada, tahaks läbi rääkida aga läbirääkimiseks on vaja positsiooni.

Kui ma nüüd kõik ausalt ära räägin siis naaber on 2014 kanti ehitanud oma aia kõige tagumsse otsa igati seadusliku ja piisava kaugusega (4m) abihoone külge kellegagi kooskõlasatmata kuuri. Ehitise, mis jääb kinnistu piirist 0.6m kaugusel. Eelmiste omanike käest tal luba piirile ehitada pole. Kuur piirab meie võimalusi märkimisväärselt hoone asukohta valikul. Loomulikult saab kasutada erinevaid tuletõkke meetmeid aga see kõik on seotud keerukuse ja kuluga. Nii saigi meie maja 8m kaugusele kinnistu piirist.

Kuna ma sain samal ajal naabriga kokkuleppele oma garaazi paiknemise osas piirist 1m kaugusele ilma kuuri jutuks võtmatagi siis mulle tundus see hea ja aus diil. Tema kuur jääb alles ja mina saan sellise garaazi nagu mul vaja on ning naabrite head suhted pole ka ohus.

Nüüd, kus ehitus käimas ei sobi naabrile korraga enam garaazi kõrgus. Ma olla viinud teda eksiteele garaazi kõrguse osas kui ta nõusolekule alla kirjutas. Oleme kolmel korral muutnud konstruktsiooni, tulles +70cm pealt alla +15 cm tema soovitust. Aga ikka veel pole piisavalt hea :evil: :twisted:. Pidi õhtuse päikese ära võtma tema kaminanurgast (kuhu tegelikult päike nii-kui-nii ei saagi õhtuti paista).
Üleaedne on kohe nii pöördes, et soovitas mul graaazi põrand maapinnast madalamale viia, et tema soovitud katuseharja kõrgus saavutada:
naaber kirjutas:Ma oleksin ikkagi väga tänulik kui garaazi kõrgus tuleks ikka 3.00 meetrit ehituse ülemisest servast. Usun, et tehniliselt saaks väikese kaldega süvistada ka natuke allapoole maapinda, hüdroisolatsioon kindlasti ei laseks vett läbi.
Loomulikult võin ma tema soovile vilistada ja edasi ehitada, sest kirjalik kooskõlastus on olemas. Aga ma olen õige mitu korda juba kuulnud seda, kuidas tema nii vastutulelik on olnud ja lubanud meil piirist 1m kaugusele ehitada ja kuidas meie seda kuritahtlikult ära oleme kasutanud. Tahaks naabriga ka tulevikus läbi saada. No või kui mitte läbi saada siis vähemalt nii, et viimane iga kord vihas maha ei sülitaks kui meid näeb.

Ja nüüd ongi läbirääkimiste koht: kui ma saan naabri äratundmisele, et tema kuur oli meile märkimisväärseks piiranguks ja sellel puudub seaduslik alus siis ma usun, et me jõuame tagasi minu soovitud garaazi kõrguse juurde ning tallegi tundub see hea ja õiglane diil.
Aga ma ei taha väita midagi, mis tõsi pole. Seega püüan välja selgitada, kas kuur on ebaseaduslik või mitte. Mitte lammutamise mõttega vaid läbirääkimise parema positsiooni huvides.
Viimati muutis macintosh, 12 Apr 2020, 20:14, muudetud 1 kord kokku.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Tundub selline naaber olevat kes sülitab sulle järele ka siis kui tema käsu peale pea peal seisad. Ehk siis pole vahet palju talle vastu tuled, lihtsalt ise kaotad. On lihtsalt mingi sort inimesi.
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Ma jõudnud enam-vähem samale järeldusele aga ma prooviks enne kõik variandid läbi. Siis olen veendunud, et olen teinud parima.

Mind pole veel kohtuga ähvardatud aga viimane kord viidati küll sellele, et ta on nii usaldav, sõbralik ja abivalmis ning peab pärast teisi kohtusse kaebama, sest need kasutavad teda ära.
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

kunn24 kirjutas: 12 Apr 2020, 22:06 ja ta naine mu ehitusplaanide peale vigisema hakkas
kunn24 kirjutas: 12 Apr 2020, 22:06 Samas ta naine tere ei ütelnud mitu aastat
Cherchez la femme
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

Lugemata postitus Postitas macintosh »

No ma ei saa jätkuvalt aru, et kas kodanik või siis kuni 2015 Ehituseaduse kehtima hakkamiseni oma alla 20m ehitise suvalisse kohta püsti ajada ja naabrid näksigu pori?
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kuidas aru saada, milline hoone on seaduslik?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

macintosh kirjutas: 12 Apr 2020, 18:10
kunn24 kirjutas: 10 Apr 2020, 23:01 Lammutamise mõttega sa kaugele ei jõua, lahenduseks tulemüür või kokkulepe naabriga, et vähendate tuleohutuskuja.
...
Loomulikult võin ma tema soovile vilistada ja edasi ehitada, sest kirjalik kooskõlastus on olemas. Aga ma olen õige mitu korda juba kuulnud seda, kuidas tema nii vastutulelik on olnud ja lubanud meil piirist 1m kaugusele ehitada ja kuidas meie seda kuritahtlikult ära oleme kasutanud. Tahaks naabriga ka tulevikus läbi saada. No või kui mitte läbi saada siis vähemalt nii, et viimane iga kord vihas maha ei sülitaks kui meid näeb.

Ja nüüd ongi läbirääkimiste koht: kui ma saan naabri äratundmisele, et tema kuur oli meile märkimisväärseks piiranguks ja sellel puudub seaduslik alus siis ma usun, et me jõuame tagasi minu soovitud garaazi kõrguse juurde ning tallegi tundub see hea ja õiglane diil.
Aga ma ei taha väita midagi, mis tõsi pole. Seega püüan välja selgitada, kas kuur on ebaseaduslik või mitte. Mitte lammutamise mõttega vaid läbirääkimise parema positsiooni huvides.
Siin pole mõtet rohkem võimelda ega omavahel riidu tirida. Sina ehitad vastavalt oma ehitusprojektile garaazi valmis ja kui tuleb nina peale hõõruma mainid tema aiaäärset kuuri. Ütledki - kui tahad kuurile nõusolekut saada siis käsi peseb kätt - sina rahuned minu garaazi osas maha ja mina sinu putka osas.
MA ei soovita normaalse läbikäimise osas valda tema kuuri teemat üles võtta - see et sinu krundi omaniku nõusolek puudub ei tähenda veel ehitise ebaseaduslikkust.
Vasta