Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

ehituslubadega jms seonduv
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Loen seadust ja imestan. Sealt selgub et,
"kutsega tuleb ühes ettevõttes tõendada pädevate isikute ehk nende arhitektide, inseneride, ehitusjuhtide ja teiste haritud ning kogenud professionaalide kvalifikatsiooni, kes kontrollivad või juhivad teiste tööd ehitusseadustiku §-s 24 reguleeritud tegevusalal. See tähendab, et kohustust kutse taotlemiseks pole neil ehitusala spetsialistidel ja ettevõtte töötajatel, kes teiste tööd ei juhi ega kontrolli."
WTF? Iga pasanäpp võib seega öelda, et ta on ehitusinsener ja niikaua, kui puudub piisav avalik huvi ja/või ta ei juhenda või kontrolli teiste tööd võib ta mida iganes projekteerida?

Või näiteks see, et ma olen välismaal oma kutse omandanud...
"(3) Kui isik on omandanud töö eripärale vastava kvalifikatsiooni välisriigis, ei pea ta oma kvalifikatsiooni tõendama kutseseaduse kohase kutsega või muu õigusakti kohase pädevustunnistusega. Välisriigis omandatud kvalifikatsiooni vastavust käesolevast seadustikust tulenevatele nõuetele hindab ja tõendab välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamise seaduse kohaselt: 1) Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet; 2) Maanteeamet teede ehituse valdkonnas ja liiklusohutuse auditi tegevusalal; 3) Päästeamet käesoleva paragrahvi lõike 2 punktides 9 ja 10 nimetatud tegevusaladel.
..seega, kui ma lõpetasin 1996 aastal Napoli ülikooli ja olen vahepealsed aastad hügieenisiemete müügiga tegelenud siis ma oma kvalifikatsiooni tõendama ei pea, nagu seda teeb Eestis koolitatud inener.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Jah, projekteerida võib sisuliselt iga isik...
Kuid selle eest peab vastutama nn pädev isik (kontrollija) kes omab vastavat kutset.
Välismaal omandatud kutse vastavust (pädevust) kontrollivad "organid" oled ju ise kenasti välja toonud.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas RaJy »

macintosh kirjutas: 07 Apr 2020, 21:01 Loen seadust ja imestan. Sealt selgub et,
"kutsega tuleb ühes ettevõttes tõendada pädevate isikute ehk nende arhitektide, inseneride, ehitusjuhtide ja teiste haritud ning kogenud professionaalide kvalifikatsiooni, kes kontrollivad või juhivad teiste tööd ehitusseadustiku §-s 24 reguleeritud tegevusalal. See tähendab, et kohustust kutse taotlemiseks pole neil ehitusala spetsialistidel ja ettevõtte töötajatel, kes teiste tööd ei juhi ega kontrolli."
WTF? Iga pasanäpp võib seega öelda, et ta on ehitusinsener ja niikaua, kui puudub piisav avalik huvi ja/või ta ei juhenda või kontrolli teiste tööd võib ta mida iganes projekteerida?

Või näiteks see, et ma olen välismaal oma kutse omandanud...
"(3) Kui isik on omandanud töö eripärale vastava kvalifikatsiooni välisriigis, ei pea ta oma kvalifikatsiooni tõendama kutseseaduse kohase kutsega või muu õigusakti kohase pädevustunnistusega. Välisriigis omandatud kvalifikatsiooni vastavust käesolevast seadustikust tulenevatele nõuetele hindab ja tõendab välisriigi kutsekvalifikatsiooni tunnustamise seaduse kohaselt: 1) Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Amet; 2) Maanteeamet teede ehituse valdkonnas ja liiklusohutuse auditi tegevusalal; 3) Päästeamet käesoleva paragrahvi lõike 2 punktides 9 ja 10 nimetatud tegevusaladel.
..seega, kui ma lõpetasin 1996 aastal Napoli ülikooli ja olen vahepealsed aastad hügieenisiemete müügiga tegelenud siis ma oma kvalifikatsiooni tõendama ei pea, nagu seda teeb Eestis koolitatud inener.
Ja mis probleem Sind vaevab? Keegi võttis leivatüki hammaste vahelt ära?
Kortermaja vaevalt mingi suvaline õli projekteerima hakkab, aga puukuuri joonestamisega peaks ka põhikooli haridusega inimene hakkama saama - eeldusel, et on korralikult koolis käinud mitte pooltest tundidest poppi teinud.
praanik
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 209
Liitunud: 29 Juun 2016, 14:45
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 11 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas praanik »

Oleks see asi siis nii lihtne, et teed cad joonise, paned mõõdud peale ja ongi luba käes ning saad ehitama hakata.
Võibolla puukuuri puhul läheb see asi läbi, aga meil Tartus aetakse ametniku poolt ikka juuksekarv ka lõhki.

Ainuüksi projketi vormistamisele on väga täpsed nõuded, mida ametnik veel täpsemini kontrolllib ja see on alles algus. Minul küll kadus pädevat projekteerijat kasutades juba igasugune ehitamise isu ära veel enne ehitama asumist, ma ei taha mõeldagi mis mind ees ootab kui kasutusluba saada tahan. NB! ei ehita uut maja, renoveerin vana.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Ehitusprojekti kohta esitatud nõuded on siin:
https://www.riigiteataja.ee/akt/118072015007
Kes enne pole teinud sel läheb nõuetekohase projekti tegemisega raskeks. Seni on KOV-i huvitanud just nõuetekohane projekt, mitte isiku kutsetunnistus. Mõned eriosade tegemisel saab ainult kutsetunnistusega teha (ja osade puhul on arusaadav - kui ikka vaja kandevõime tugevusarvutust siis vaevalt tavainimene seda taskukalkulaatoriga teha oskab)
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 707
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

See teine oli pigem ärimees ja teiste ideede kasutaja, kes oli tugev ka mainekujunduses ja avalikes suhetes.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Kalvis kirjutas: 08 Apr 2020, 08:43 Ehitusprojekti kohta esitatud nõuded on siin:
https://www.riigiteataja.ee/akt/118072015007
Kes enne pole teinud sel läheb nõuetekohase projekti tegemisega raskeks. Seni on KOV-i huvitanud just nõuetekohane projekt, mitte isiku kutsetunnistus. Mõned eriosade tegemisel saab ainult kutsetunnistusega teha (ja osade puhul on arusaadav - kui ikka vaja kandevõime tugevusarvutust siis vaevalt tavainimene seda taskukalkulaatoriga teha oskab)
Minul on jäänud mulje, et projekti nõuetekohasuse üle otsustamisel on ametnikul üheks kaalukamaks argumendiks isiku nõuetekohasus ehk kutsetunnistuse olemasolu. Seejärel vaadatakse vormi ja alles siis võibolla natuke ka sisu.
Projekt peab sisult olema selline, et selle alusel saab ehitada nõuetele vastava ehitise. Kuigi jah, kõik see on väga suhteline ja ebamääraselt tõlgendatav.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1146
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 50 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Tihti ongi asi ametniku - bürokraadi tõlgendamise taga. Mõnes vallas on asjad vahel teisiti kui mõnes teises. Isiklik kogemus: tohutu prbleem projekteerimistingimuste saamisega kuna just olid vallad liidetud ja vastav ametnik oli eelnevalt linnas tööl. Ametnik vahetus ja probleem lahenes, aga umbes 1,5 aastat läks tühja õhu liigutamisele.
Sellise projekti, mille järgi lõpuks ehitusloa sain, oleks ka ise suutnud valmis joonistada, kirjutada.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Sellise projekti, mille järgi lõpuks ehitusloa sain, oleks ka ise suutnud valmis joonistada, kirjutada.
Aga siis tee seda...
Ja proovi ehitusluba saada...
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Mina ei räägi siinkohal mitte ehitusloa aluseks olevast eramu eelprojektist, nende puhul kontrollib linn igal juhul kas projketeerijal vastav pädevus on olemas. Ma räägin antud juhul põhiprojektist, mida vajab omanik, et ehitaja ei hakkaks ehitusplatsil mingit jama leiutama. Sellele positsioonile võib suvaline AutocCAD-i vms joonestusprogrammi valdav isik pretendeerida.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1801
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Ma tean vähemalt üht 8-nda taseme volitatud ehitusinseneri, kes CAD-i arvutiprogramme ei valda, joonestab käsitsi. Arvutis tehtud joonisel on aga rida eeliseid. Sel juhul ei pruugi midagi halvasti olla, kui projekt valmib programmi valdava tudengi-praktikandi (arvuti-joonestaja) ja vajalikke kutsetunnistusi omava vastutava isiku koostööna. Üks joonestab, teine juhendab, arvutab, otsib informatsiooni, kontrollib ja allkirjastab.
macintosh kirjutas: 12 Apr 2020, 20:19 Mina ei räägi siinkohal mitte ehitusloa aluseks olevast eramu eelprojektist, nende puhul kontrollib linn igal juhul kas projketeerijal vastav pädevus on olemas. Ma räägin antud juhul põhiprojektist, mida vajab omanik, et ehitaja ei hakkaks ehitusplatsil mingit jama leiutama. Sellele positsioonile võib suvaline AutocCAD-i vms joonestusprogrammi valdav isik pretendeerida.
Olen seda meelt ehitaja, kes pigem näpuga projektis järge ajab ning kes vastavalt projektile meelsasti ehitab. Et ei peaks tundide ja päevade viisi ühe või teise lahenduse üle arutlema ja vaidlema ning vundamendikaevikus tuule ja vihma käes materjalide koguseid või töö teostamiseks vajalikke mõõtusid kokku arvutama jne.
Et kõik võimalik töö, mida saab vastava ala spetsialist teha arvutis laua taga, saab tehtud ja projekti näol vormistatud. Ja et objektil kõik võimalikult ladusalt kulgeks
Kindlasti oleneb, aga võibolla poleks paha siiski juba projekteerimise faasis nüansside ja detailide osas konsulteerida ka potentsiaalse ehitajaga. Tellija (omanik) ja projekteerijad on kahtlemata juba kõva tiim. Aga pole välistatud, et kui õigel ajal tiimi kaasata ka ehitaja, saab tulemus veelgi tummisem ja saab aegsasti vältida millegi üle või ümber projekteerimist, lisatööd ja -kulusid. Tänapäeva projekteerijad ei ole (reeglina) ehitusplatsil väga olnud ja ei tule mõne asja peale. Näiteks tüüpiline on, et joonisel, mida ehitajale tööks antakse, ei ole vajalik informatsioon loetav ka luubiga mitte. Igasugune mittevajalik ballast on toodud joonisel esiplaanile. Projekteerijad armastavad tihti jooniseid kaunistada värviliste joonte ja tekstidega. Kuigi suurel arvutiekraanil on sellised kaunistused loetavad, väljaprindituna paberile ei suuda sealt midagi välja lugeda. Aga sellest oleneb töö tootlikus objektil.

Põhiprojekti staadium vastavalt standardile ja määrusele on informatsiooni hulga poolest tegelikult eelkõige mõeldud ehituskulude arvestamiseks. Seega, kui projektis ehitamiseks informatsiooni ikkagi napib, saab projekteerija tuua põhjenduseks, et põhiprojekt vastavalt standardile ei olegi ehitamiseks mõeldud ning projekteerija teeb selle, mida temalt tellitakse.
Ehitamiseks on mõeldud tööprojekti staadiumis projekt.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Seni olen nii Tallinnas kui muudes KOV läinud läbi kõik majade projektid sõltumata sellest kas on kutsetunnistus või mitte! Seaduses polnud seda kirjas, kuigi võimalik, et Urve miskit sisse sokutas (ministri määrus, midagi tea seal sisse kirjutas). Igatahes ükski omaviletsus pole kordagi seda küsimust tõstatanud - küll aga on projekt tagasi saadetud muude rikkumiste pärast (pisiasjad - maja nurkadel pidid olema GPS koordinaadid jne.) kuid pärast vikade padandust on viimane kui üks projekt vastu võetud.
Küll aga on teatud projekti lisadel küll sees kutsetunnistuse kohustus (elekter, gaas, jne.)
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas suvaline »

vuuk,
ehitusvaldkonnas on valdavalt vaja siiski kutsetunnistust. Neid ilusaid värvilisi jooniseid nõuavad huvitatud osapooled, sest näiteks PMS või lausa menopausi eelne periood tingib kindla rohelise värvi koodiga puu näitamise dendroloogilisel uuringul jne. Kui nõutakse tripperis lumememme kujutist asendiplaanil ja alles siis saab ehitusloa siis see lummememm sinna plaanile ka saab! Ehitamiseks koostab projekteerija niikuinii lihtsamad joonised ja enam isegi mitte paberil, vaid tahvliversioonile, Revit pole enam mingi uudis, Tekla tasuta ja keeruta palju tahad neid 3D mudeleid.
Ehitamiseks sobib ka põhiprojekt, eriti olukorras, kus huvitatud osapoolena kontrollija (näiteks vee-ettevõte) seda ise võimalikuks peab. Minu seletuskirjas on alati nõue, et ehitustöid viib läbi süüdiv kutsetunnistusega ehitaja, mitte teovõimetu imbetsil.

Kalvis,
üldjuhul pole KOV vastavatel töötajatel mingitki kutsetunnistust ja seetõttu ei oska nad ka nõuda/arvata. Mõned on varasemalt mõnda aega projekteerijana töötanud ja midagi ka teavad. Üldine suundumus on kohutav ebakompetentsus: Tln Vesi kontrollijale ei pea tegema kahte profiili: esimeses läheb üks toru teisest läbi ja teises normidekohases joonises ei lähe läbi. Niimoodi läheb jooniste arv sadadesse ja sisuliselt toimub kaugõpe, mitte ehitusloa taotlemine. KOV osas on laias laastus kahesuguseid: mõned on vaid oma lolluses ja märkusi ei tee, teised aga lasevad fantaasial lennata ja esitavad kõige absurdseimaid nõudeid. Ja seaduses on selles osas suur AUK, et sellise lauslolluse vastu midagi teha saaks.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Sellele positsioonile võib suvaline AutocCAD-i vms joonestusprogrammi valdav isik pretendeerida.
Aga milles küsimus - tee ise või otsi suvaline isik kes teeb...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ega polegi mõtet vaielda kas "hea" või "parem" on eelprojekt, põhiprojekt või tööprojekt.
Projekti tellija peab endale teadvustama ja aru saama mida miski asi tähendab.
Tellija saab selle mille tellib (vähemalt minu käest).
Tellijale tutvustan mis on eelprojekt, mis on põhiprojekt ja mis on tööprojekt.
Suunan tellija ka EVS 932 juurde ja ütlen, et projekt koostatakse lähtudes sellest.
Kui tellitakse eelprojekt siis täpselt selle saabki - so paigas on üldpõhimõtted, puuduvad igasugused detailsed lahendused jms.
Kui tellitakse põhiprojekt siis täpselt selle saabki - maht on selline, et on võimalik hinnata ehitusmaksumust kuid detailsus pole selline, et oleks võimalik teostada ehitustöid.
Kui tellitakse tööprojekt (vbl ka tootejoonised) siis see on ette nähtud ehitamiseks ja on vastava detailsusega.
Ja mingit "virinat", et tellisin põhiprojekti aga nüüd pole võimalik ehitada ma ei aktsepteeri - ei peagi saama ehitada sest põhiprojekti eesmärk see pole.

NB!
Vastavalt EVS 932-le ei kuulu projekti koosseisu ei materjalide kokkuvõtted, mahutabelid jms.
Kui selles pole just eraldi kokku lepitud...

So tellija saab selle mille tellib - ei rohkem ega vähem...
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

xxx111 kirjutas: 13 Apr 2020, 17:21
Sellele positsioonile võib suvaline AutocCAD-i vms joonestusprogrammi valdav isik pretendeerida.
Aga milles küsimus - tee ise või otsi suvaline isik kes teeb...
Just nii see on. Üks tuttav üritas kah Google scetshupiga KOV jaoks maja projekti teha, sai isegi valmis, saatis KOV ja jookseb juba aasta aega tänaseni kohaliku omavalitsuse vahet. Iga kord saadetakse tagasi kuna projektis on puudused. Pakkusin, et ma joonistan tasuta talle päeva jooksul ära aga kutt oli liiga uhke, et tasuta abi vastu võtta.
Teine vajas naabritega tülitsemise tõttu oma kõrvalhoone seadustamist. Üritas samuti CAD-is ise pusida aga peale ruudu joonistamisest kaugemale ei suutnud. Läksin arvutiga kohale, tema pidi mõõte võtma, mina joonestama ja ta ei jõudnud nii kiirelt mõõtegi võtta kui mina joonestada. Tunni ajaga oli kõrvalhoone valmis, projektiks tehtud ja nädala pärast tuli KOv-ist positiivne vastus - kõik on OK.
Võin kinnitada - maja projekti tegemine EI ole naljaasi. Nõuetele vastav projekt peab sisaldama päris palju muid lisasi, kes pole enne teinud, sureb nende tegemisel.
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas macintosh »

xxx111 kirjutas: 13 Apr 2020, 17:36 So tellija saab selle mille tellib - ei rohkem ega vähem...
Mehed, päriselt, minge p*rse (no offence aga kisub demagoogiaks). Eramu ehituse juures tuleb leida kompromiss põhi ja tööprojekti vahel. Ma saan täna selgelt aru, et projekteerijad paljudel juhtudel meelega hämavad, kasutavad termineid, millest tellija aru ei saa ja takkajärgi selgitavad, et viimased on lollid. Ja siis tekib imestus, et miks mu käsi kabuuri poole liigub, kui ma kuulen sõna "projekteerija".

Kui tellija ütleb, et ta soovib saada "kõikide olulisemate sõlmede lahendusi (järgneb loetelu), mille järgi ehitaja saaks tööd teha nii, et ei pea hakkama lahendusi ehitusplatsil jooksvalt välja mõtlema" ja projekteerija ütleb, et "jah teeme põhiprojekti vastavalt standardile EVS 932" siis see on kas idootsus või pahatahtlikus. Ma kaldun viimase või siis nende mõlema kombinatsiooni poole. Antud juhul kasutatakse ära tellija teadmatust ja asjaolu, et standard pole vabalt kättesaadav (lisaks nõuab standardist arusaamine ikka väga sügavat süvenemist). Ja pärast, kui esitatud töö ei vasta küsitule on loomulikult tellija loll. JOKK. Ma olen analoogset suhtumist oma eramu ehitamise juures juba liiga palju kohanud.
Sellistes kohtades tikub pähe vägisi mõte, et vägivald võiks teatud juhtudel olla siiski aktepteeritud probleemide lahendamise meetodiks.
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 745
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas suvaline »

macintosh,
omaniku abiks on ehitusjärelvalve. Tihtilugu ei osata/taheta sellisele funktsioonile raha kulutada. Võib ju minna halduskohtusse projekteerija kutsetunnistuse tühistamise nõude osas, aga pere elab need aastaid kuuse all ja projekteerija varaks on joonlaud ja harilik.
Tsiteerides ehitusfoorumi kasutajat: nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest maksma!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kui tellija ütleb, et ta soovib saada kõikide olulisemate sõlmede lahendusi (järgneb loetelu)...
Ma kirjutasin selgelt - tellija saab selle mille tellib...
Kui tellid sõlmed ja oled andnud loetelu siis selle ka saad...

Mis õigupoolest Sind vihastab?

Kui tellija lähteülesanne (kooskõlastatud töö tellija ja töövõtja poolt) on põhiprojekt vastavalt EVS 932 siis saad selle. Ja ei saa tööprojekti...
Ei meeldi EVS 932 - pole probleem - tellija ja töövõtja lepivad kokku muudes alustes.
Tahad tellijana ise läheülesande koostada - pole probleem - tellija ja töövõtja lepivad kokku vastavas lähteülesandes.
Ei oska lähteülesannet koostada - pole probleem - on olemas konsultandid - võta abiks...

Mida ma öelda tahan on see, et kui tellija ja töövõtja lepivad kokku tööde piiritluse ja selle alusel töövõtja koostab projekti VASTAVALT KOKKU LEPITULE siis PÄRAST PROJEKTI ÜLEANDMIST EI SAA TELLIJA enam öelda, et "aga ma tegelikult mõtlesin ikka seda ja teist ja kolmandat ka veel"

Töövõtjale on selline tellija kõige parem kes täpselt teab mida tahab ja oskab formuleerida lähteülesande.

Kui Sa oleksid nt automüüja ja paluksin Sinult pakkumist stiilis "esitada ühe auto pakkumine koos lisavarustusega" siis mille ma saaksin?
Viimati muutis xxx111, 14 Apr 2020, 13:29, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ka ehitusjärelevalve ei puutu siin asjasse...
Projekteerijal on lepinguline suhe projekti tellijaga ja mingit lepingulist suhet pole ehitusjärelevalvega.
Ehitusjärelevalvel võib olla õigus selles suhtes, et projekti detailsus ei ole piisav ehitamiseks.
Kuid see ei puutu kuidagi projekteerijasse KUI PROJEKTEERIJALE ESITATUD PROJEKTI KOOSTAMISE LÄHTEÜLESANNE seda ei nõudnudki ja PROJEKTI TELLIJA OLI SELLEST KA TEADLIK
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Asi on palju lihtsam. Tellija käes on rahakott, ta ise otsustab mida soovib.
Projekteerija ülesanne on projekteerida Tellija soovitud. Kui tellija tahab halba lahendust aga on just sellise ülesande projekteerijale esitanud siis peab ta makstud raha eest oma halva lahenduse saama. Mina projekteerijana tellijat viisakalt hoiatan aga kui ta ei soovi meelt muuta siis teen ikka tellija tahet.
Tellija kui asi läheb untsu saab projekteerijalt tagasi küsida ainult siis makstud raha ulatuses kui see on projekteerija enda teadmatusest tingitud.
Üsna levinud on ehitusel, et mitte tellija ei telli täpseid konstruktsiooni lahendusi vaid ehitaja pakub need ise välja.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Eks lähenemisi on igasuguseid...
Tellija käes võib rahakott olla ja tellija võib ka tahta mida iganes...
Aga minu käest iga lahendust ei saa...
Kasutan enda parimaid teadmisi ja kui leian, et lahendus on jama siis olenemata sellest, et tellija võib seda tahta - minu käest seda ei saa...
Tuleb otsida mujalt...
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas Prill »

xxx111 kirjutas: 13 Apr 2020, 17:36tellija saab selle mille tellib...
- ei rohkem ega vähem...
Võhikuna mind selline lähenemine häirib, kuidas spetsialistina saad olla kindel, et tellija on pädev isegi õigeid küsimusi küsima.
Keskmine tädi Maali ei tarvitse teada midagi eel-põhi-töö projektide jaotusest, tädi Maali tahab maja, peas valib seinavärvi ja kardinaid, projekti suri-muri, tala surved-tõmbed, kruvi pikkused jm, on tema jaoks segavad detailid ja hiina keel.
Kas sinu kui spetsialisti kutsekohus ei oleks sellega arvestada ja ka võhiklikum-juhmimat kundet suunata ja valgustada - kas selline tüütu spetsi aegaraiskav konsultatsioon on kutse orgaaniline osa ja paratamtus, või lisavarustus, mida tuleb juurde tellida, loomulikult kui tellija on piisavalt tark oskamaks härra käest seda küsida.
Kas sulle endale meeldiks oma eriala spets näiteks arst sama suhtumisega - "teen-lõikan täpselt seda mida tellitud" x standardi kohaselt täitsa profi noaga ja kindla käega, kunde oma häda, kui ei suutnud spetsiifiliselt igas soone, kõõluse või närvi osas oma tahet lahti selgitada - lollus peabki karistatud saama. Või on arsti kutse osa veenduda, et ka kõige väetima aruga patisent saaks maksimaalselt aru kogu protseduurist, riskidest võimalike tagajärgedeni ning vastatud saaks ka kõige rumalad küsimused.
Mu meelest selline lähenemine ei kõla professionaalselt, aga sarnast "ära tõusmist" on igal erialal, kus tegemist võib oma ala tõelise profiga aga takistuseks saab suhtlemisoskus - kõik kliendid on lollid, kolleegid ebapädevad, laisad, rumalad - ainult mina tean, kuidas on õige.
Kohati kumab läbi omamoodi kibestumist, kuidas inimesed ei oska eristada tõelist proffi turusolkijatest-soolapuhujatest - kogu maailm paistab lambaid täis olevat. Tihti on arusaamatu, kuidas rumalad kolleegid on edukamad, korjavad turult raha ära poole kergema vaevaga, sealjuures saavad rohkem tunnustust-tähelepannu, teenivad enam.
Lõpuks tuleb oma kibestumist välja elama tulla foorumitesse ja kommentaariumitesse, kus saab iga matsi paika panna ja ise tõeliselt särada.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kas igaüks võib olla projekteerija/insener?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Lõpuks tuleb oma kibestumist välja elama tulla foorumitesse ja kommentaariumitesse, kus saab iga matsi paika panna ja ise tõeliselt särada.
Kust jäi selline mulje? See küll eesmärk pole...
Kas sinu kui spetsialisti kutsekohus ei oleks sellega arvestada ja ka võhiklikum-juhmimat kundet suunata ja valgustada
See on mu kohus - ja seda ma ka alati teen...
St ma püüan niipalju kui võimalik aru saada mida tellija tahab ja fikseerin alati täpselt mida ma teen ja mida tellija saab - just nimelt selleks, et hiljem poleks arusaamatusi...
Vajadusel (mitte just tihti, sest eramutega eriti ei tegele) selgitan alati, et projektil on erinevad staadiumid, igaühel oma funktsioon, projekt koosneb erinevatest osadest (AS, AR, EK jne)...
Aga kui tellija selle selgituse peale arvab a-la "ehk saab lihtsamalt" siis pole midagi teha - ega ma ikka vägisi midagi peale ei suru

Ma püüan siin selgitada kuivõrd oluline on projekti lähteülesanne
Ja tõepoolest - läheülesande koostamine on eraldi teema ja selleks on turul ka vastavad konsultandid
Aga tellijaga kokku leppides võib vastavat konsultatsiooniteenust osutada ka konkreetne projekteerija

Või pead "normaalseks" olukorda kus tellija tahab projekti ehitamiseks aga tasuda tahab eelprojekti mahu eest ja projekteerija on justkui saamatu et ei taha sellist tööd võtta?
Aga siis lepite ikka kokku, et midagi pole teha, selle eest saab eelprojekti ja tellija nõustub - eelnevalt on tellijat teavitatud mis asi on eelprojekt ja mida see sisaldab ning pärast ehituse käigus esitab tellija pretensioone, et aga miks pole seda ja teist?
Vasta