1. leht 1-st

Kasutusloa saamine

Postitatud: 27 Veebr 2019, 20:24
Postitas traktor
Tervist!

Mainin kohe ära, et ei ole kõige pädevam selles valdkonnas.
Sai ostetud krunt vana majaga, mis sai maha lammutatud kuni vundamendini ning uus samades mõõtmetes peale ehitatud. Maja on suurem kui 60m2. Kohalikust omavalitsusest sai tehtud ehitusteatis ning ka ehitusluba 5 aastaks, kuid 5 aastat on ammu möödas ning maja pole täielikult valmis. Maja on üksi ehitatud ning varsti on valmis ning vaja taotleda kasutusluba, kuid probleem on sellest, et ise on kõik tehtud. Küttekolle sai tehtud pottsepa poolt, kuid elektrilahendus ja ühendamine on tehtud ise. Ehituspäevikut pole täitnud ega ka kaetud tööde akte. Seadusega järge ajades, siis kasutusloa saamiseks on vaja auditi poolt heakskiitu. Siiamaani pole keegi veel huvi tundnud, et kasutusluba on või mitte, kuid ilmselt on see ka aja küsimus ning ega füüsilise isikule need trahvid väiksed pole. Hetkeseisuga on nö "vara valvamine" ehitusobjektil ja magamine/viibimine. Minu arvates ise tehtud elektritööd ja ilma projektita ning elektrikuna olemata võib põhjustada auditi poolt negatiivse vastuse kasutusloa saamiseks. Küsimus olekski selles, et kuidas oleks mõistlikum edaspidi tegutseda?

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 27 Veebr 2019, 23:50
Postitas Küülaline
traktor kirjutas:
27 Veebr 2019, 20:24
ise tehtud elektritööd ja ilma projektita ning elektrikuna olemata võib põhjustada auditi poolt negatiivse vastuse
See on üsna kindel, aga võiksid lisada mõne pildi oma elektrikilbi sisust ilma kateteta, siis on kohe näha, mis värk on.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 28 Veebr 2019, 00:27
Postitas RaJy
Mina ei põeks selle kasutusloa pärast eriti - reeglina on see vajalik kinnisvara müügil. Ja kui ka KOV peaks kallale tulema siis esmalt teevad ettekirjutuse, mitte ei trahvi. Tean üht meest kes elab juba aastaid hoones mis on ametlikult laut.
Ilmselt suurim probleem ongi elektri paberimajandus. Kui kõik õigesti tehtud siis see ei ole suur mure - pädev elektrik vaatab üle, mõõdistab, kirjutab vajalikud paberid.
Ehituspäevikut oleks pidanud ilmselt ise täitma ?- ei saa probleemist aru - kui majapidamises paberit ja pliiatsit hetkel pole siis suvalisest poest peaks saama.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 28 Veebr 2019, 06:46
Postitas Urmas
RaJy kirjutas:
28 Veebr 2019, 00:27
Mina ei põeks selle kasutusloa pärast eriti - reeglina on see vajalik kinnisvara müügil. Ja kui ka KOV peaks kallale tulema siis esmalt teevad ettekirjutuse, mitte ei trahvi.
Ära ole oma sellistes soovitustes nii kindel! Kasutusloa olemasolust sõltub palju rohkem kui ainult ostu-müügi tehing. Oled ikka naljatila küll lohutusega, et KOV teeb kõigepealt ettekirjutuse. ;) https://www.postimees.ee/5638528/omaval ... u-omanikke

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 28 Veebr 2019, 09:33
Postitas Kalvis
KOV ikka kohe nuga selga ei tohi trahvida, kõigepealt tuleb ettekirjutus teha koos viitega alustele ning anda võimalus kõrvaldamiseks.
Kui ärimajas ei tohi ilma kasutusloata äritegevust pakkuda siis eramajas võib igaüks viibida.
Ost-müük on lubatud igasuguses konsistentsis olevale majale, küll aga on kasulik ostu-müügi lepingutes ära näidata kasutusloa puudumine või öeldagi, et ehitusjärgus maja. Asi selles, et kavalad KVB juristid kasutavad müüja teadmatust ära ja pärast hakkavad müüjalt ostuhinna vähendamist nõudma.
Kindlustusega sama - kui kindlustate "põrsa kotis" siis müüakse ullikestele teadmatusest mittekehtiv kindlustus, kus võtja on kohustatud maksma aga puudub õigus kindlustushüvitisele. Selleks on aga vaja enne kindlustuslepingu sõlmimist teha viide, et tegu on kasutusloata majaga ja kindlustuse andja on maja üle vaadanud ning see vastab kindlustuslepingu tingimustele.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 28 Veebr 2019, 10:46
Postitas traktor
Ehituspäevikut oleks pidanud ilmselt ise täitma ?- ei saa probleemist aru - kui majapidamises paberit ja pliiatsit hetkel pole siis suvalisest poest peaks saama.
oleks oleks, aga näed ei teinud :D Tagantjärgi kahetseb.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 28 Veebr 2019, 13:06
Postitas Küülaline
Kas sa siis vihjest aru ei saanud?

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 28 Veebr 2019, 15:20
Postitas Kalvis
Järgmine kord võiks KOV lausa eeltäidetud päeviku vormi alla laadida...
Saaks paberivabalt aga näe allkirja lahtrisse tuleks korralik jooma maha pidada ja suvaline jorss kes maad ega mütsi ei mäleta, peaks vasema käega mittekaines olekus alla kirjutama. Vot see pisiasi ei luba paberivabalt asja ajada.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 28 Veebr 2019, 20:01
Postitas RaJy
Kasutusloa olemasolu müügi tehingu puhul on oluline kui ostja ostab pangalaenuga - pangad ei taha aksepteerida sellist tehingut kus kasutusluba puudub. Kui ostja tuleb oma rahaga siis on teine asi.
See paberi ja pliiatsi jutt "puust ja punaselt" - kui ise täidad ja vahepeal möödunud 5+ aastat kus seda päevikut keegi näinud ei ole siis lähed poodi , ostad paberi ja pliiatsi ja siis vaatad lakke ja kirjutad enam-vähem selle sinna paberi peale mis sobiv ja kuupäevade ja aastatega klapib - kelle asi see on kas ladusin 27. veebruar jupi müüri või tegin seda hoopis 1. märts 3 aastat tagasi.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 02 Mär 2019, 23:31
Postitas kunn24
Mis sellise jama mõte on? Lollusi võiks hambaid kiristades hakata alles siis produsteerima, kui mõni pooletoonine nõuab ja teisiti ei saa. Kuna ehitusluba tundub olema vana ehitusseadustiku ajast, siis sellele kehtivad ka vanad reeglid. Siis oli minuteada ehitusluba tähtajatu, kui ehitamist oli alustatud.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 03 Mär 2019, 13:16
Postitas traktor
Tõsi, ehitust alustasime ca 10 aastat tagasi.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 07 Mär 2019, 06:25
Postitas RasmusA
Kasutusluba taotledki selle ehitusseaduse järgi, mis loa väljastamise ajal kehtis.
Päevikut siis vist ei nõutud, aga elektri soovitan korda ajada päästeameti pärast.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 04 Juun 2019, 09:51
Postitas aero
RasmusA kirjutas:
07 Mär 2019, 06:25
Kasutusluba taotledki selle ehitusseaduse järgi, mis loa väljastamise ajal kehtis.
2019. suhtlesin kasutusloa teemal kov ametnikuga. Garaaž on mul projekteeritud eraldi tuletõkketsoonina. Ametnik ütles, et vastavalt SM määrusele nr 17. 30.03.2017 „Ehitisele esitatavad tuleohutusnõuded ja nõuded tuletõrje veevarustusele“ ei pea eramu garaaž olema eraldi tuletõkkesektsioon.

Järeldan, et kui nõuded on muutunud mõistlikus suunas siis soovi korral võib taotleda kasutusluba ka uuemate nõuete järgi? Muidugi peaks siis projekti muudatuse tegema. Mul nagunii vaja muudatus teha.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 04 Juun 2019, 13:18
Postitas kunn24
EhS-i ja PlanS-i rakendusseaduse viide https://www.riigiteataja.ee/akt/129062018012?leiaKehtiv

Sealt võib igale maitsele midagi lugeda. Mina kiirelt lugedes suurt aru ei saanud. Vaevalt KOV-i amentikki saab. Seega lajatakse nii nagu ametniku fantaasia või jäärapäisus võimaldab.

Kuna selles viitatakse ka AõSRS-ile, siis kohe ka selle viide https://www.riigiteataja.ee/akt/721909?leiaKehtiv

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 12 Juul 2019, 08:39
Postitas Mel
Ma ei hakkaks eraldi teemat tegema, kuna suures plaanis küsimus sama.
Täpsemalt siis alustasin maja ehitusega 2017, leidsin ehitaja, kes pidi maja väljast valmis karbina valmis tegema, kuid enne kui müürid lõpuni sai laotud oli ehitaja kadunud (no Eesti klassika!!).
Edasi ehitasin ise kasutates mõningast abijõudu ja sealt alates täitsin ka ehituspäevikut ise. Küll aga on puudu augu kaevamisest kuni müüride püstitamiseni tehtud tööde ehituspäevik koos kaetud tööde aktidega.
Kuna tööd on tehtud korrektselt siis muus osas midagi põdeda pole, kui ainult bürokraatia masinavärk. Seega küsimus, kas kellelgi oleks võimalus anda enda ehitise ehituspäevik ja kaetud tööde aktid, et nendelt omale sobiv "maha kirjutada"?
Tegu on fibo vundamendiga, seest liivaga täidetud, põrandaalune soojustatud penoga, armeeritud, põrandakütte torustikuga, valatud põrand. Seinad laotud 200 Baurocist. Ja põranda alla, liiva sisse on paigaldatud ka kanali torud.

Teema algatajale lisaks veel, et elektri paigaldise osas tuleb sul igal juhul tellida paigaldise audit (vahet pole kes sul selle teinud on) küll aga peab kilbi koostamise võtma enda peale mõni sertifitseeritud isik ja samuti on vajalik elektriprojekt. Mina tegin oma maja elektri kõik ise, teostusjooniste järgi tegi projekteerija projekti ja leidis ka kilbimehe, kelle allkiri alla läks.
Auditeerija tuli tegi kohapeal mõõdistused ja kõik oli korrektne ning paberid käes.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 12 Juul 2019, 09:36
Postitas kunn24
Sa ei pea deklaeerima, et firma ehitas, võid ju öelda, et ise tegid algusest lõpuni. Siis oled ka ise ehituse järelevalvaja. Mõned pildid kaetud töödest ikka ise ka taipasid teha? Kui ja, siis nende najal kirjutadki omale "aktid".
Torudest on mõni projekt?
Mahamärkimise tellisid ikka maamõõdufirmalt? Siis sealt saad mahamärkimise/ vundamendi teostusjoonise.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 14 Juul 2019, 08:29
Postitas Kalvis
Tegelt nende pseudopaperite täitmise osas ei piira miski muu kui vaid isiklik fantaasia. Vihjed on asjakohased.
Oma surematut Saalomon vesipruuli teost pealkirjaga ehituspäevik alustad nii: x.y.z väljastati vallavalitsusest ehitusluba... (siia fantaasialend ennast kiitmast ma ei väsi vabas vormis koos fantastiliste piltidega ...)
Näiteks kaetud tööde aktis tõmba x pilti googlest vaata, et mõnda pildistaja firmanime ei jää.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 14 Juul 2019, 09:49
Postitas kunn24
Üldiselt iseehitades pole ehituspäevikut vaja.
Halduses (vähemalt teoreetiliselt) kehtib põhimõte: vaja on läbi viia HM võimalikult kiirelt ja väheste kulutustega haldusakti taotlejale. Samuti tuleb dokumentide nõudmisel lähtuda vajalikkuse ja asjakohasuse põhimõttest. Ise teema on see, et KOV-ide ametnikud on lollid ja ülbed ja ise ka ei jaga, mida nad tahavad. Kirjutan seda hinnangut oma viimase kasutusteatise menetluse põhjal, kus tuletõrjehüdrandile ei anta staatust "kasutuses" ja tõmmatakse igasuguste rumalate ettekäänete ja nõudmistega kummi. Samas Päästeamet on selle ära kontrollinud, heaks kiitnud ja oma andmebaasi kandnud. Kohaks Kose VV.
Kuna see tobedus, mis selles VV-s toimus, tundus mulle nii jabur, siis kärutasin neile ligi 1,5 kuud tagasi sisse vaide. Vaide lahendamise tähtaeg reeglina on 10 päeva ja vaide erilise keerukuse korral võib seda pikendada veel 1 kuu. Siiani pole vastust, korra helistasin, siis oli telefonis mingi segane jutt, et tegid MKM-i päringu, kuid sellele pole siiani vastust. :banghead:
Üldiselt mulle tundub, et 10 aasta jooksul on asi eriti hulluks läinud, varem asi nii hull ei olnud, kuigi oli ka paras jama.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 14 Juul 2019, 13:57
Postitas tabarabarap
Ei tasu kuulata "kasutusluba ei ole oluline" jne jura . Oma investeeringute teostamisel tuleb silams pidada tuleviku vara likviidsust. Kui kinnisvara puhul te ei näe ise end seda realiseerimas, siis teie pärijatel tõmmatakse kindlasti p*rse lohku :). Kes väidab, et ostjal alenu saamine ei ole raskendatud kasutusloa puudumise pärast eksib samuti. Iga järgmine samm legaliseeriata varadega muutub päev päevalt teile raskemaks. Selle põhjus on ilmselgelt tihenev konkurents igal alal.

Tõsi on see, et ise-ehitades võib olla ehituspäevikus loominguline ja kirjutada minimaalne. Ise ehitades on tavaliselt ajakava suht pingeline ka ja loomulik , et ei jõua dokumenteerida , igast nurgast pilte teha moblaga peaks siiski valmis olema. Seadus ei keela ise ehitada, aga iseehitades eeldatakse , et olete kursis ka kõikide soenduvate normide ja õigusaktidega, vastutus lasub ehitaja. Ise lube ajades põrkute sageli ametnike siseringi vastu kus eeldatakse, et olete oma teenuse kuskilt ikkagi tellinud ja nad ei pea suhtlema inimestega kellega nad varem suhelnud ei ole ja iga õiguspügalat põhjendama , vaidlema jne. See on puhas inimloomus mille vastu sellistes olukordades põrkutakse.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 14 Juul 2019, 14:15
Postitas kunn24
Ise lube ajades põrkute sageli ametnike siseringi vastu kus eeldatakse, et olete oma teenuse kuskilt ikkagi tellinud ja nad ei pea suhtlema inimestega kellega nad varem suhelnud ei ole ja iga õiguspügalat põhjendama , vaidlema jne.
Räigelt põnevad seisukohad. Kas ise ametnik? Loe siis HMS-i ja ametniku eetikakoodeksit ka ajaviiteks. Isegi, kui pole ametnik, võiksid nendega ikkagi tutvuda.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 14 Juul 2019, 18:48
Postitas tabarabarap
Ma ei ole ise ametnik, aga piisavalt kokku puutunud inimestega kellel protsessid takerduvad , kui samas teenust pakkuvate ettevõtete asjad liiguvad kuna on kogemused, tutvused (kui jätta iseajamine pooleli ja poolel teel meelt muuta). Ja nendega millega on kokkupuude olnud on võetud iseajamine ette seonduvate kulude säästmiseks või sobivate teenuste kättesaamatusest. Sääst muidugi on jäänud kaheldavaks kuna aeg laabumiseni on olnud vaieldamatult pikk. See kõik võib muidugi olla KOV -i kaupa erinev ei vaidle üldse vastu nendele kellel kõik on kohe laabunud.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 15 Juul 2019, 11:14
Postitas Kalvis
On õieti öeldud, et KOV on suuresti lollidest bürokraadid. Seepärast ei saagi mistahes lube KOV ajades lähtuda tervest mõistusest vaid tuleb selline paber valmis treida kasvõi fantaasialendu kasutades, peaasi, et KOV läbi läheb.
Kui KOV oleks arusaajad siis nad teaksid, et ehituspäevikut pole eramaja iseehitajal üldse vaja aga kuna on TAK NAPISNA siis lihtsam on suvaline copy-pastega valmis treida kui lollide ametnikega jaurata.
Üldiselt kehtib KOV põhimõte, et mida vähem räägid, seda parem, mida vähem dokumente esitad, seda parem. Kuid mõistlik on maad kuulata ja enne kui lähed asju ajama siis uuri mis tegelikult on vaja ja mida mitte. Loll saab ka kirikus peksa, mitteteadja aga maksab lolliks mittevajalikke pabereid vorpides ja raha nende eest makstes.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 26 Dets 2019, 19:46
Postitas Mel
Kas keegi oskab öelda, kui pikk võib olla KOV-i poolt kasutusloa menetlemise tähtaeg? Kas siin on ka mingi maksimum aeg, millega peab menetletud saama, eeldades, et nad sulle seda puudustega tagasi ei lükka?
Ehitusloaga on see 30 päeva, kas kasutusloaga sama?

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 26 Dets 2019, 19:50
Postitas kunn24
Sama, mis ehitusloaga, vt EhS § 54 lg 4. Iseasi, keda see tärmin kotib. Meil on seadused täitmiseks ja ka nuhtlemiseks erasektorile, muud teevad, mida tahavad, kuigi peaks olema vastupidi- erasektorit tohiks kottida vaid siis, kui on otsene keeld.

Re: Kasutusloa saamine

Postitatud: 02 Jaan 2020, 20:20
Postitas Mel
kunn24 kirjutas:
26 Dets 2019, 19:50
Sama, mis ehitusloaga, vt EhS § 54 lg 4. Iseasi, keda see tärmin kotib. Meil on seadused täitmiseks ja ka nuhtlemiseks erasektorile, muud teevad, mida tahavad, kuigi peaks olema vastupidi- erasektorit tohiks kottida vaid siis, kui on otsene keeld.
Ma pean siinkohal oma KOV-i ehitusspetsialisti kiitma. Kasutusluba väljastati dokkide üles laadimiset 20 päeva hiljem. Suhtumine oli väga mõislik ja toetav. :hello: