Kas õigus midagi nõuda?

ehituslubadega jms seonduv
kurbkodanik
külaline

Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas kurbkodanik »

Tere. Mul selline mure. Minu hoov piirneb ühest küljest kõrge nõlvaga. Nüüd ehitatakse nõlva peale kortermajad.
Need kortermajad võtavad ära suure osa minu hoovi päikesest + rikuvad meeletult moodi mu privaatsust. Pooled kortermaja aknad on otse minu hoovi.
Kas mul on üldse mingit õigust nõuda midagi? Mingit kompensatsiooni? Kindlasti mu krundi väärtus langes oma 20% kohe.

Ette tänades!
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1357
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas keemik »

Detailplaneeringut või ehitusluba võib vaidlustada. Aga selle perspektiivikust ma küll hinnata ei oska.

Otse ehitajalt komp nõuda on keeruline, kui planeeringud ja load on olemas ja õigesti välja antud.
kahju
külaline

Re: Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas kahju »

tegelikkuses on ju põhjustatud minule päris suurt kahju
keemik
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1357
Liitunud: 16 Aug 2008, 19:33
On tänatud: 103 korda

Re: Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas keemik »

Kui sind huvitab, kas on võimalik midagi teha, tuleb pöörduda õigusega kursis oleva isiku poole. Mu eelmine vastus oli mu elukaaslase (õigusteaduse mag) kiire ja konkreetne vastus su küsimusele, antud andmetele tuginedes. Kui soovid abi selle koha pealt, siis kirjuta mulle privasse. Mingi täpsema hinnangu sümboolse tasu eest saaks kindlasti, kas on üldse mõtet jaurata.
PILV
külaline

Re: Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas PILV »

kahju kirjutas:tegelikkuses on ju põhjustatud minule päris suurt kahju
Kui suures ulatuses?
Mille järgi/alustel möödetav?
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas Hiid »

Ma ei ole sellest kunagi aru saanud, et miks see, kes enne oli, eeldab et temal on õigus.
Kui naaber varem enda oma valmis ehitaks, siis oleks ju situatsioon vastupidi....
Tuleb omale osta selline krunt, et naabrit näha ei ole ja siis pole ka põhjust vigiseda.
See, mis Supilinnas ja ka mujal ''miljööväärtuslikus'' kohas toimub, ajab õigupoolest oksele.
Roland66
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 114
Liitunud: 10 Veebr 2010, 21:04
On tänatud: 2 korda

Re: Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas Roland66 »

Sinu rong sõitis ära siis, kui naaberkrundile kehtestati detailplaneering. Detailplaneeringu kehtestamise ajal oli sul õigus esitada oma vastuväited ja märkused. Miks sa detaili kehtestamise ajal märkusi ei esitanud, ei oska ütelda, samuti nagu seda, miks sind ei kaasatud detaili arutellu. Kohalikus lehes kindlasti teavitati detaili algatamisest, ettepanekute esitamisest ja avalikust arutelust. Ehitusluba saab vaidlustada, kui on rikutud sinu naabriõigusi ja KOV ei ole piisavalt rakendanud kaalutlusõigust s.t. et miks just selline projekt kinnitati ja anti ehitusluba. Haldusprotsessis on naabril suhteliselt suured õigused erti esialgse õiguskaitse rakendamisel s.t ehituse peatamiseks kuni kohtulahendi jõustumiseni. Mille puhul on sul hea positsioon läbirääkimisteks.

Halduse puhul tuleb järgida tähtaegu mis on 30 päeva alates haldusakti teatavaks tegemisest ja see ongi sinu küige nõrgem koht. Proovida muidugi võib, kuid selleks pead sa valmis olema kulusid kandma. Ma ei tea kõiki asjaolusid ja seetõttu ei oska perspektiive antud juhtumi valguses hinnata.

Ma olen seisukohal, et ehitusloa vaidluses on naabril ebaproportsionaalselt suured õigused oma õiguste maksmapanekuks. Lugedes KOV-te korraldusi ehitusloa väljaandmiseks, siis on need üsna kergelt vaidlustatavad ja suure tõenäosusega ka kohtus edukad. Haldusprotsess halduskohtus esimeses astmes kestab ca 1 aasta, millele lisa veel ringkond ja Riigikohus. Arvatavasti ehitatakse kortermaja panga finantseeringuga ning lõpptähtaeg on kindlalt paigas s.t. laenu tagastamise tähtaeg. Sellest vaatevinklist vaadatuna on nad ilmselt valmis sõlmima sinuga kompromissi. Sinu tahet kompromiss sõlmida motiveerivad nad suure tõenäosusega materiaalselt.

Jõudu ja edu!
Kommunismi lõpp kortermajades tulenevalt RIIGIKOHTU TSIVIILKOLLEEGIUMI KOHTUOTSUSEST Eesti Vabariigi nimel Kohtuasja number 3-2-1-146-10 ja 3-2-1-50-11
Teadmised kuuluvad rahvale!
Vox populi vox Dei!
Rainer_U
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 279
Liitunud: 24 Mär 2009, 19:59

Re: Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas Rainer_U »

Saan aru täiesti, et juba varem oleks pidanud hakkama võitlema, aga nüüd vist hilja.
Kurat, allpool täielik eramajade rajoon ja samamoodi seal üleval eramajad igalpool.
Viimati muutis Rainer_U, 22 Mai 2013, 21:40, muudetud 1 kord kokku.
Roland66
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 114
Liitunud: 10 Veebr 2010, 21:04
On tänatud: 2 korda

Re: Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas Roland66 »

Kas sulle detaili kehtestamise ajal kutset arutelule ei saadetud või teadet, et üleaedne planeerib korrusmaja ehitada. Ma mäletan, et paar aastat tagasi ühes meie hallatava garaazi kõrvale hakati tootmishoonet ehitama ja meiel saadeti kõik teated ja paberid. Kas arendaja on oma krunti tõstnud? Fotolt ma väjemasti nii näen. Siin peab jälle vaatama, kas see on detailiga kooskõlas jne. Aga tähtaegadega oled ikka väga hiljaks jäänud, tegutsema pidanuks hakkama siis, kui esimene kallur või kopp platsil oli. Päiksevalguse suhtes sa protesterida ei saa, nõutavad 3 tundi päevas jääb sul ilmselt alles, kui muidugi 5 korrust ei ehitata.
Kommunismi lõpp kortermajades tulenevalt RIIGIKOHTU TSIVIILKOLLEEGIUMI KOHTUOTSUSEST Eesti Vabariigi nimel Kohtuasja number 3-2-1-146-10 ja 3-2-1-50-11
Teadmised kuuluvad rahvale!
Vox populi vox Dei!
algataja
külaline

Re: Kas õigus midagi nõuda?

Lugemata postitus Postitas algataja »

Korruseid jääbki 2, päikest paistab hoovi vähemalt 10 h päevas suvel. Nõlvale teostatakse korralik haljastus.
Häirib see, et 10 korterit vahivad mu hoovi.
Aga mis teha, oma viga, et õigel ajal ei tegelenud asjaga.
Ei uskunud, et nii jube saab see olema.
Aga eks inimene harjub kõigega.
Vasta