Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
janxu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 30 Sept 2020, 12:45
On tänanud: 7 korda

Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas janxu »

Ehituse mõistes ei tea ma kahjuks majadest just väga palju.
Elu on lihtsalt seal maal, et me ei taha enam perega kortermajas elada ja nüüd on tekkinud võimalus soetada täitsa oma maja.
Silmapiirile on jäänud üks 1 kordne puitkarkassiga väga uus maja (vähem kui aasta vana).

Maja on tüüpilises uusarenduse rajoonis, tupik tänavas, kinnistu piirneb ühest küljest metsatukaga. Lähedal (aga mitte just kohe vahetus läheduses) on suht suur põld, põllu ääres väike eraldav metsatukk ja kohe selle taga on autosõidutee (500m kaugusel või umbes nii). Tee müra kostub ka maja lähedusse. Veelgi kaugemal on ka mürarikas "kiirtee", ka selle müra ona kosta. Mitte just väga valjult aga aias viibides ilmselt oleks see taustamüra kuuldav ja tajutav. Sellel väiksemal lähedal asuval teel pole hetkel just väga tihe liiklus aga ilmselt see ka ajas muutub. Kirjeldatud põlluosa hetkel arendusse ei kuulu, seega ei tea kas sinna kunagi maju peale tuleb. Tuttav teadis mälu järgi öelda, et see oli vist vähemalt varasemalt selline soine ala.

Oleme selle maja lähedal väikest luuret teinud. Tundus suhteliselt tuuline aga ei saa vist ühe korra külastuse põhjal mingit põhjapanevat järeldust ka teha.

Põranda küte, küttesüsteemiks on maaküte (NIBE soojuspump, mis soojendab ka tarbevett - ei tea mida see isegi täpsemalt tähendab). Ventilatsiooni osas on mainitud soojustagastusega ventilatsiooni (jällegi ei tea mida see täpselt tähendab ja mida see endaga kaasa toob). Katuseks sileplekk-katus.

Lähme seda maja peatselt vaatama, aga kuna ma ei tea majadest just väga palju, siis ma ei tea, et mis on need aspektid millele peaksin kindlasti tähelepanu osutama. Millised on need teemad/küsimused, mis peaksin kindlasti läbi käima?

Ise tunnen muret, et äkki seal ongi väga tuuline ja siis see puitkarkassiga maja hakkab kunagi väga nagisema. Olen vähemalt kuulnud, et nii võib juhtuda. Ka ei tea ma vundamentidest mitte kui midagi aga olen saanud aru, et puitkarkass majad "mängivad" ning liiguvad, mis omakorda võib tekitada igasuguseid pragusi jne.

Pole kahjuks ühtegi sõpra ka kaasa võtta, kes oskaks seda maja võib-olla vähe tehnilisema pilguga vaadata.

Call me paranoid, aga müüja ei osanud vähemalt telefoni teel välja tuua ühtegi arusaadavat põhjust, et miks nad soovivad seda maja juba nii kiirelt maha müüa. Miski tundub kuidagi veitsa fishy.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Meil maal on Tallinn-Pärnu maantee ja maja vahel linnulennult võttes ca 2km metsa ja on samuti vaiksel suveõhtul autode müra verandale kosta. Ise küll seda tähele ei pane kui just spetsiaalselt kuulama ei hakka. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Skepsis on hea...
Konsultatsiooniteenust saab osta
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6094
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 65 korda
On tänatud: 133 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

janxu kirjutas: 30 Sept 2020, 13:34soojendab ka tarbevett - ei tea mida see isegi täpsemalt tähendab
Soe tarbevesi tähendab seda, et kui keerad soojaveekraani lahti, siis tuleb sealt sooja vett. Ehk oli abiks natuke.
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Löö googlesse ehitusaudit ja telli teenus, kui maja tõsiselt meeldib. Kui ei meeldi, otsi edasi. Sulle siin küsimusi ette anda on suht mõtetu, sa niikuinii ei saa aru, kui sulle jama aetakse või kuidas mõnda vastust tõlgendada. Puitkarkassi nagisemine tuule käes on ikka enamvähem viimase tähtsusega teema Eesti ilmastikus, huvitav, et vihm plekkkatusel on nagu okei.

Kasutusluba on majal olemas? Energiaaudit tehtud? ehitusprojekt ja eriosade projektid olemas?
janxu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 30 Sept 2020, 12:45
On tänanud: 7 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas janxu »

Hei

Tänud kõikide vastuste eest.

Urmas kirjutas: 30 Sept 2020, 13:59 Meil maal on Tallinn-Pärnu maantee ja maja vahel linnulennult võttes ca 2km metsa ja on samuti vaiksel suveõhtul autode müra verandale kosta. Ise küll seda tähele ei pane kui just spetsiaalselt kuulama ei hakka. ;)
Nojah, kui tahta elada linna vahetus läheduses, siis saab alati olema mingi tausta müra. Sellest vist ei pääse.
Küülaline kirjutas: 30 Sept 2020, 14:48
janxu kirjutas: 30 Sept 2020, 13:34soojendab ka tarbevett - ei tea mida see isegi täpsemalt tähendab
Soe tarbevesi tähendab seda, et kui keerad soojaveekraani lahti, siis tuleb sealt sooja vett. Ehk oli abiks natuke.
"ei tea mida see isegi täpsemalt tähendab" all mõtlesin pigem seda, et mis imeloom see NIBE soojuspump veel on aga rõõm kuulda, et kraanist tuleb sooja vett kui kraani keerata :D
Rabarebane kirjutas: 30 Sept 2020, 16:06 Löö googlesse ehitusaudit ja telli teenus, kui maja tõsiselt meeldib. Kui ei meeldi, otsi edasi. Sulle siin küsimusi ette anda on suht mõtetu, sa niikuinii ei saa aru, kui sulle jama aetakse või kuidas mõnda vastust tõlgendada. Puitkarkassi nagisemine tuule käes on ikka enamvähem viimase tähtsusega teema Eesti ilmastikus, huvitav, et vihm plekkkatusel on nagu okei.

Kasutusluba on majal olemas? Energiaaudit tehtud? ehitusprojekt ja eriosade projektid olemas?
Kasutusluba on reklaami kohaselt olemas. Energiamärgis on B. Ehitusprojekti ja eriosade projetkide kohta ei osanud mõeldagi (väga hea, nüüd siis tean küsida ja uurida). Või on need juba eelduseks kasutusloa saamiseks?

Kas ehitusaudit on midagi taolist, mida tehakse kasutuloa saamiseks? St, et kui juba kastutusluba on juba olemas, siis peaks olema maja kohta ka ehitusaudit (mida saaks siis ka müüjalt küsida)?

Plekk katusega hoones pole kunagi elanud, seega endal isiklik kogemus puudub. Is it really that bad?
Olen aru saanud, et plekk katusel on ka omad plussid, nagu näiteks seda, et see ei pidavat väga sammalduma ja seda on lihtne hooldada. Kusagil jutu sees on seda keegi mulle maininud.
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas Prill »

Uue hoone puhul võiks kehtida tehtud töödele garantiiaeg, seda tasuks uurida. Samuti, kes maja täpsemalt müüb, kas eraisik, arendaja OÜ või ehitusfirma - kõigi nende tausta tasub garantiivaatest uurida. Mingi aeg arendajad kippusid iga arenduse jaoks eraldi OÜ tegema, mille saanuks kulukate probleemide tekkides allavett lasta, viimasel ajal tundub olukord parem olevat, on palju arendajaid ja ehitusfirmasid, kes skeemide taha ei poe ja reklaamivad oma nime alt.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Auditeid on erinevaid...
Sinu puhul mõtleks ma konsultatsiooniteenusena midagi sellist, et pädev spetsialist tutvuks esmalt projektiga, seejärel projektile vastavuses ning nende teadmiste baasilt kujundaks arvamuse, annaks hinnangu...
Loomulikult tuleb tutvuda nii müüja kui ehitaja taustaga

PS
Energiaklass B ei ütle mitte midagi - see on lihtsalt paber
janxu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 30 Sept 2020, 12:45
On tänanud: 7 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas janxu »

Prill kirjutas: 30 Sept 2020, 16:53 Uue hoone puhul võiks kehtida tehtud töödele garantiiaeg, seda tasuks uurida. Samuti, kes maja täpsemalt müüb, kas eraisik, arendaja OÜ või ehitusfirma - kõigi nende tausta tasub garantiivaatest uurida. Mingi aeg arendajad kippusid iga arenduse jaoks eraldi OÜ tegema, mille saanuks kulukate probleemide tekkides allavett lasta, viimasel ajal tundub olukord parem olevat, on palju arendajaid ja ehitusfirmasid, kes skeemide taha ei poe ja reklaamivad oma nime alt.
Tänud mõttete eest. Lisasin garantiiaja küsimuse oma märkmete hulka ning tegin nüüd ka ehitaja osas taustakontrolli.
janxu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 30 Sept 2020, 12:45
On tänanud: 7 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas janxu »

Ehitisregistris on selle katastriüksuse ehitiste all 2 rida:
Üksikelamu staatusega kasutusel.
Piirdeaed staatusega ehitamisel.
Piirdeaed on tegelikuses juba välja ehitatud.

Kui tähtis on see, et selle staatus oleks/saaks ka uuendatud staatusele kasutusel?
Kas selle peaks korda ajama praegune omanik?
Kas selle staatuse uuendamine oleks pelgalt lihtsalt paberite korda ajamine või tooks see kaasa ka mingeid kulutusi?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kui tähtis on see, et selle staatus oleks/saaks ka uuendatud staatusele kasutusel?
Üheselt ei saa vastata...
Kas selle peaks korda ajama praegune omanik?
Kes peab korda ajama on ju kokkulepete küsimus - kui Sa nõustud, et ajad ise korda siis ei ole ju praegusele omanikule midagi ette heita... Või?
Kas selle staatuse uuendamine oleks pelgalt lihtsalt paberite korda ajamine või tooks see kaasa ka mingeid kulutusi?
Võib olla nii ja naa...

Aga julgeks soovitada nii, et kui ostad siis osta asi millel kõik paberid korras või lase enne ostu korda ajada
Endal lihtsam...
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

Mina uuriksin, või pigem enne ostu veenduksin, et talvisel ajal siseõhu niiskus elamisväärne oleks.
janxu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 30 Sept 2020, 12:45
On tänanud: 7 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas janxu »

pancho villa kirjutas: 01 Okt 2020, 22:03 Mina uuriksin, või pigem enne ostu veenduksin, et talvisel ajal siseõhu niiskus elamisväärne oleks.
Tänud soovituse eest.
janxu
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 9
Liitunud: 30 Sept 2020, 12:45
On tänanud: 7 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas janxu »

Mõned andmed millele sain ligi:

Kood: Vali kõik

Vundamendi liik -  madalvundament

Kande- ja jäigastavate konstruktsioonide materjal -  puit

Välisseina välisviimistluse materjal -  puit (vooder)

Välisseina liik -  vahetäitega sõrestik

Katuste ja katuselagede kandva osa materjal -  puit

Vahelagede kandva osa materjal - puit

Katusekatte materjal -  plekk
Mida peaksin teadma/silmas pidama seoses madalvundamendiga. Kas sellisel vundamendi liigil on mingeid tähtsaid puudusi, või see on suht standard vundament mida kasutatakse 1 kordsete puitmajade puhul?

Mida tähendab välisseina liik - vahetäitega sõrestik?
Sama nagu eelmise teema puhul, kas tegemist on suht standard lahendusega? Või on see mingi odavama poolne lahendus?

Vabandust, et ei tea neist asjadest väga palju aga just selle pärast üritangi ennast nendega nüüd kurssi viia.
Kellelgi ei ole siin kohustust vastata ;)
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ära pane pahaks aga Sinu küsimused viitavad täielikule asjatundmatusele...
Seega ükskõik mida Sulle ka öelda Sa ei saa teha objektiivseid järeldusi
Veelkord - osta teenus
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas Urmas »

xxx111 kirjutas: 02 Okt 2020, 13:21 Veelkord - osta teenus
Ja kui majaostja peaks valima 10 maja vahel, mis see teenuse hind kokkuvõtvalt tuleb? Samas, taolise teenuse mittekasutamine võib minna kordades kallimaks.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ei, ega ei pea teenust kasutama, vabalt võib ise otsustada
macintosh
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 288
Liitunud: 01 Aug 2010, 21:27
On tänanud: 15 korda
On tänatud: 6 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas macintosh »

Urmas kirjutas: 02 Okt 2020, 18:31
xxx111 kirjutas: 02 Okt 2020, 13:21 Veelkord - osta teenus
Ja kui majaostja peaks valima 10 maja vahel, mis see teenuse hind kokkuvõtvalt tuleb? Samas, taolise teenuse mittekasutamine võib minna kordades kallimaks.
Ma alustasin aastaid tagasi ehitusvallas nii, et et ei teinud kruvil ja naelal selget vahet (kunstiline liialdus). Tänaseks olen aru saanud, et kui ma kulutan mingi küsimuse väljaselgitamiseks ühe õhtu siis tüüpiliselt on sama ala spetsialist antud kitsas lõigus kehvemate teadmistega kui mina. Minu jutu mõte? Kõik on õpitav, Google abil saab sellistele lihtsatele küsimustele kiired vastused.
Sul on lihtsad küsimused. Ma võin 50€ eest vastata 2 tunni jooksul sinu kõikidele küsimustel, minu juures kesklinna kontoris; 125€ võin teha eelnevat ja lisaks tulla ning sinuga koos maja üle vaadata. Esitada müüjale asjakohaseid küsimusi ja väljendada lõpuks seisukohta, kas mina ostaksin või mitte.

Mis puitkarkassmaja puutub siis see on hea valik, minu silmis parem kui kivi. Naginad? Jah, tormiga kipub natuke nagisema aga mis siis?

Kartus, et müüja varjab midagi? Kui ostad siis müüja on vastutav kõikide peidetud puuduste eest, mis sa seal mõistliku aja jooksul (paar aastat) tuvastada suudad. Võid alati tema käest välja nõuda.
koduehitus
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 16
Liitunud: 15 Apr 2012, 22:56
Asukoht: Tallinn
Kontakt:

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas koduehitus »

janxu kirjutas: 02 Okt 2020, 11:41 Mõned andmed millele sain ligi:
Vundamendi liik - madalvundament

Mida peaksin teadma/silmas pidama seoses madalvundamendiga. Kas sellisel vundamendi liigil on mingeid tähtsaid puudusi, või see on suht standard vundament mida kasutatakse 1 kordsete puitmajade puhul?
Tere
Vundamentidest natuke juttu: vundamendi ehitus
Praegu ongi õige hetk minna kohapeale, käi sokkides ja tunneta, kas põrand on külm. Korralik plaatvundament on hästi soojustatud ja ühekordse maja puhul võiks eeldada, et see on ka seal tehtud "madalvundamendi" nime all.


maja ehitus
Kasutaja avatar
pancho villa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 692
Liitunud: 10 Jaan 2012, 22:11
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 15 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas pancho villa »

macintosh kirjutas: 04 Okt 2020, 13:43
Ma alustasin aastaid tagasi ehitusvallas nii, et et ei teinud kruvil ja naelal selget vahet (kunstiline liialdus). Tänaseks olen aru saanud, et kui ma kulutan mingi küsimuse väljaselgitamiseks ühe õhtu siis tüüpiliselt on sama ala spetsialist antud kitsas lõigus kehvemate teadmistega kui mina. Minu jutu mõte? Kõik on õpitav, Google abil saab sellistele lihtsatele küsimustele kiired vastused.
Sul on lihtsad küsimused. Ma võin 50€ eest vastata 2 tunni jooksul sinu kõikidele küsimustel, minu juures kesklinna kontoris; 125€ võin teha eelnevat ja lisaks tulla ning sinuga koos maja üle vaadata. Esitada müüjale asjakohaseid küsimusi ja väljendada lõpuks seisukohta, kas mina ostaksin või mitte.

Mis puitkarkassmaja puutub siis see on hea valik, minu silmis parem kui kivi. Naginad? Jah, tormiga kipub natuke nagisema aga mis siis?

Kartus, et müüja varjab midagi? Kui ostad siis müüja on vastutav kõikide peidetud puuduste eest, mis sa seal mõistliku aja jooksul (paar aastat) tuvastada suudad. Võid alati tema käest välja nõuda.
lol
elektron
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 420
Liitunud: 03 Sept 2019, 16:51
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 26 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas elektron »

macintosh kirjutas: 04 Okt 2020, 13:43

Mis puitkarkassmaja puutub siis see on hea valik, minu silmis parem kui kivi. Naginad? Jah, tormiga kipub natuke nagisema aga mis siis?

Äkki põhjendad natuke, mille poolest siis ikkagi parem? Ja millise põrandaga maja?
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 414
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Mis naginad? Mul kahekordne puitkarkassmaja põhiliselt, pole küll tormiga naginaid kuulnud. Praeguste külmadega vahel on kuulda vist tuulutusliistude praksumist.
rannamees
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 404
Liitunud: 21 Jaan 2013, 20:28
On tänanud: 153 korda
On tänatud: 8 korda

Re: Esimese maja ost (puit karkassiga) - olen veidi skeptiline

Lugemata postitus Postitas rannamees »

Mina küsiks müüjalt EE arveid aasta jagu tagasi.
Sealt näeb nii mõndagi.
Vasta