passiivmaja ehitamine

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
Vasta
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

See primaarenergia nõue tundub olevat midagi sarnast mida eestis nimetatakse energiatõhususarvuks http://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13217396

Veel üks pressiteade http://kokkuhoid.energia.ee/?id=2153&c_tpl=1012
Tsiteerin - "Kõige rohkem mõjutavad Eestit muudatused, mis puudutavad olemasolevate hoonete energiakasutuse tõhustamist ja madala energiakasutusega hoonete arvukuse suurendamist. Muudatuste järgi peavad EL riigid rakendama senisest ulatuslikumalt nõudeid olemasolevate hoonete ümberehitustel, st nende piirete muutmisel või tehnosüsteemide uuendamisel. Samuti näeb direktiiv ette, et liikmesriigid peavad senisest enam ehitama madala energiakasutusega hooneid. Järk järgult on vajalik uute hoonete energiatõhusust tõsta, sest alates 2021. aastast peavad kõik ehitatavad hooned olema madala energiakasutusega." Kui suur on "madal" ei ole täpsustatud.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

urmasr kirjutas:Rokikas, sinu viimase postituse sisu on umbes sama, mida mina olen kogu aeg rääkinud ehk ootame ära kui hakatakse Eestis ehitama esimesi passiivmaju ja siis hakkame uuesti maksumuse üle rääkima.
Kes ehitavad maju (mõistusepärases maailmas)- ehitajad.
Kuidas ma saan ehitada kvaliteetseid ja eesmärki täitvaid maju kui ma ei tee endale selgeks kuidas see on saavutatav ja mida tuleb töid teostades silmas pidada.
urmasr kirjutas: Olen 110% kindel, et passiivmajde nõudlus kergitab nende hinda 100% praeguste tavamajade ehituse hindadega võrreldes. Tervitustega!
Minu arusaam turumajanduse toimimisest on siiski tera teine. Suur nõudlus = suurenev pakkujate arv = alanev hind.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Minu arusaam turumajanduse toimimisest on siiski tera teine. Suur nõudlus = suurenev pakkujate arv = alanev hind.
--------------------------------------------------------------------------------
Oh, tuleta enne/buumiaja/praeguseid hindasid meelde! Kas hinnad langesid? See oli igasuguste turumajanduse reeglite vastand või oli lihtsalt üks väike erand, mis kinnitab reeglit?

Selline üldine küsimus-mille pärast neid passiivmaju nii hoolega on hakatud propageerima kui meie planeedil toimub globaalne soojenemine ja varsti kasvavad meil siin ja Arktikas palmid? Kas selleks, et konditsioneeride tootjad on ettenägelikud ja teevad juba lobitööd?
Minu neid viimaseid küsimusi tuleks võtta :D .
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

urmasr kirjutas:Minu arusaam turumajanduse toimimisest on siiski tera teine. Suur nõudlus = suurenev pakkujate arv = alanev hind.
--------------------------------------------------------------------------------
Oh, tuleta enne/buumiaja/praeguseid hindasid meelde! Kas hinnad langesid? See oli igasuguste turumajanduse reeglite vastand või oli lihtsalt üks väike erand, mis kinnitab reeglit?
See oli päris hullumeelne jah aga nagu näha väga kaua see ei kestnud. Tööhinnad tõusid kiirelt kordades aga õnneks materjali hinnad nii suurt hüpet ei teinud. Seda vist seetõttu et materjali võid sisse tuua piiramatult aga tööjõuga nii lihtsalt ei saa.
urmasr kirjutas:
Selline üldine küsimus-mille pärast nad neid passiivmaju nii hoolega on hakanud propageerima kui meie planeedil toimub globaalne soojenemine ja varsti kasvavad meil siin ja Arktikas palmid? Kas selleks, et konditsioneeride tootjad on ettenägelikud ja teevad juba lobitööd?
Minu neid viimaseid küsimusi tuleks võtta :D .
Mõni räägib soojenemisest, mõni jääaja saabumisest. Eks järgneval 10000 aastal näeme kellel õigus on :lol: .
Euroopa liidu eesmärk on vist energiasõltuvuse vähendamine st et ei peaks niivõrd sõltuma venemaast, lähis-idast, jne. Kuna päris suur osa energiast kulub hoonete kütteks ja jahutamiseks siis selle vähendamine peaks seda sõltuvust vähendama.
Selleks et ettevõtmine õilsam tunduks ja ka "lillelastele" sobiks räägitakse palju ka ökoloogilise jalajälje vähendamisest.
Põhimõtteliselt sobivad mulle mõlemad eesmärgid kui see oleks saavututav mõistliku hinnaga ja elukvaliteet jääks samaks või läheks paremaks.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

rokikas kirjutas: See oli päris hullumeelne jah aga nagu näha väga kaua see ei kestnud. Tööhinnad tõusid kiirelt kordades aga õnneks materjali hinnad nii suurt hüpet ei teinud. Seda vist seetõttu et materjali võid sisse tuua piiramatult aga tööjõuga nii lihtsalt ei saa.
Ma ei tea, kas sa näiteks aastal 2003 töötasid ehituses, aga siis maksis MP-75 60.-/kott+km ja aastal 2008 oli sama asja hind 116.-/kott+km ja praegu saab selle kätte 110.-/kott+km. Kas see ei ole praktiliselt 100%-ne hinnatõus ehk siin võib ka juba rääkida kordadest. Kui suur on hetkel nõudlus MP järele? Umbes sama, mis aastal 2003, aga hind? See oli lihtsalt üks väike näide hinnast, mis on meeles ega viitsi teisi hindasid hakata arhiivist otsima ning võrdlema.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Kui palju oli 2003 keskmiselt abitöölise tunnihind, palju 2008, aga täna.
2003 piima hind ja tänane.
2003 kütuse ka. toasooja hind ja tänane.
jne.
Tundub et hinnad tõusevad pidevalt ja mingit lõppu pole näha.
Ainus oluline hinnalangus mis hetkel meenub on mobiilside minuti hind mis on oluliselt langenud võrreldes algusaegadega.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

http://www.tarbija24.ee/?id=264417
Pealkiri on küll täielik mõtetus.
tiksutaja
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 38
Liitunud: 14 Okt 2009, 00:44

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas tiksutaja »

nagu tarbija artiklis kirjutati on eesti klimaatilistes tingimustes passiivmaja ehitus võimalik ainult nö maasse
aknaid ei ole, on ainult avad tuulutusele. energiat saadakse maa -sisseenergiast ja mingil määral eralduvast soojusest mis tekib inimestelt endilt ja kodumasinatelt.
täiesti reaalne võimalus, sõja korral varjend koheselt võtta
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

tiksutaja kirjutas:nagu tarbija artiklis kirjutati on eesti klimaatilistes tingimustes passiivmaja ehitus võimalik ainult nö maasse
aknaid ei ole, on ainult avad tuulutusele. energiat saadakse maa -sisseenergiast ja mingil määral eralduvast soojusest mis tekib inimestelt endilt ja kodumasinatelt.
täiesti reaalne võimalus, sõja korral varjend koheselt võtta
Sa võiksid enne kirjutamist selle artikli läbi lugeda. Kui sa peale sellist pingutust veel teadvusel oled võiksid ka siinse teemaga tutvuda tiba lähemalt.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Üritan seda rahalist poolt veelkorra arvestada.
Võtaks aluseks 200 m2. maja ja üritaks teada saada kui palju see passiivmaja maksab rohkem kui tavamaja.
Tavamaja
1. korruse põranda soojustus 100m2.* 0,2 * 600 eek/m3 = 12 000 eek.
Välisseina soojustus 240 m2.* 0,25 * 500 eek/m3. = 30 000 eek.
Katuslae soojustus 100 m2. * 0,4 * 500 eek/m3. = 20 000 eek.
Avatäited 48 m2. (20% välisseinast)* 2500 eek/m2 = 120 000 eek.
Vent. agrekaat 20 000 eek.
Küttesüsteem 200 000 eek.

Kokku - 402 000 eek.

Arvestaks passiivmaja soojustuse kulu topelt võrreldes tavamajaga - 124 000 eek.
Avatäidetega sama lugu ( räägitakse küll et passiivmaja aknad on kolmandiku kallimad võrreldes tavapärastega) - 240 000 eek
Vent agrekaat koos sisse ehitatud soojuspumbaga (http://www.enervent.fi/unit.asp?menuid= ... 0&langid=1) - 130 000 eek.
Seina paksusest tingitud lisapuit ja kinnitusvahendid - 10 000 eek.
Lisatööd arvestaks umbes 200h * 200 eek/h = 40 000 eek.

Kokku - 544 000 eek.

Hetkel tuli vahe 544 000 - 402 000 = 142 000 eek.

Tundub kuidagi väga tühine number kogu maja eelarvet vaadates :scratch: .

Parandasin vead.
Viimati muutis rokikas, 20 Mai 2010, 11:54, muudetud 1 kord kokku.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Noh, aga ikka ja jälle tekib see totakas küsimus, et kui ta nii vähe kallimaks läheb, siis miks ei ole neid siiani Eestis ehitatud, selle hilisemate küttearvete tasaarvelduse arvelt läheb palju odavamaks. Millegipärast olen jällegi 110% kindel, et projekteerija ütleb, et igasugused sõlmed on palju keerulisemad ja midagi veel ning väänab projekti eest vähemalt 50% protsenti hinnalisa, sama töömeestega, lisatööd rohkem (eks sinagi küsiksid) jne jne.Lõpuks ei tule see teps mitte väidetav 10% kallim, vaid tunduvalt rohkem. Ei ole nende passiivmajade suhtes pessimist, kuid püüan hinna suhtes jääda reaalsemaks. Kohe kui neid hakatakse rohkem tegema, tõusevad ka nende hinnad, sest keegi näeb neis potentsiaalset tulu, alates materjalide tootjatega ja lõpetades töömeestega. Vaata, mis maksab poes "ökovärv", mida saaks ise valmistades 5x (umbes pakutud) odavamalt.
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Selles et see tehniliselt on võimalik olen ma üpris veendunud aga see rahaline pool vajab täpsustamist.
Uurides neid soomlaste ehitatud maju on näha et mingit imematerjali ei ole kasutatud. Kõik tavapärane kraam. Tundub et kõige olulisem on toimiva konstruktsiooni leidmine. Eks termoseid osatakse juba ammu teha aga teha seda nii et seal saaks normaalselt elada ilma et seinast seened välja ei kasvaks on keerulisem.
Eks arhitektid peavad samuti ennast selles vallas harima aga nagu näha teevad materjalitootjad päris usinalt tööd et pakkuda toimivaid sõlmede lahendusi. Kus juures pakuvad neid tasuta kasutamiseks. Eks eesmärgiks ole näidata et ka nende soojustusega on passiivmaja ehitus võimalik.

Eelmises postituses üritasin neid suuremaid kulusid välja arvutada. Kindlasti lisandub veel midagi aga hetkel küll midagi suuremat pähe ei tule. Kuna sein on topelt paksem kui tavapäraselt siis arvestasin lisakarkass + vill = 200 töötundi. Muu töö maht tundub olema suht sama nagu tavamajagi puhul. See aga muidugi on et kõik tööd peavad olema tehtud väga kvaliteetselt. Sellist hinnapakkumist ma veel ei ole näinud kus seisaks et tund maksab 200 eeki aga kui kvaliteetset tööd soovite siis 400 :lol: .

Kui ma oskaks öko värve kodus teha 5 korda odavamalt kui poes siis hakkaksin neid tänapäev tegema ja müüks poehinnast poole odavamalt. Pappi tuleks nagu putru :yahoo: :grin:
Külaline
külaline

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

rokikas kirjutas: Kui ma oskaks öko värve kodus teha 5 korda odavamalt kui poes siis hakkaksin neid tänapäev tegema ja müüks poehinnast poole odavamalt. Pappi tuleks nagu putru :yahoo: :grin:
Aga sa proovi, terve net on neid värviretsepte täis ja tasapisi nõudlus järjest suureneb. :)
Urmasr
Visitor
külaline

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Visitor »

Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Ei tea kas mõni "elumaja" on eestis ka reaalselt kliendile ehitatud ja kas toimib nii nagu lubatud. Millegipärast on kõigil joonistatud piltidel klaasfassaadid aga fotodel seda ei näe.
külaline 818
külaline

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas külaline 818 »

Minu, omale projekteeritud ja tehtud maja (1 korrus 175m2, sisekõrgus 2,9m) küll päris passiivmaja ei tulnud kuigi arvestasin passiivmaja ehitusvõtteid. Passiivmaju ei tehta tavaliselt ühekordseid ja sellise akende paigutusega.
Kuigi väljast on veel krohvimatta (aeroc375, esimene kütteperiood) ja paigaldamatta päiksepaneelid oli selle aasta elektrikulu maasoojapumbale alla 5000KWh (küte+soe vesi).
Aga hea meel ikkagi et alla 30KW ruudule sisetemperatuuriga 26-28C kraadi. :hello:
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ära jama, külaline 818, sa ajad niimoodi endale ehitades (väikeste kasutuskuludega) Eesti Vabariigi koos EE-ga pankrotti. Sa mõtle ikka meie riikogulaste palga ja nende perede peale samuti! Kui kõik ehitaks nii väikeste kasutuskuludega majad, siis varsti peab EE oma elektri hinda tõstma, mida ta teeb vaikselt kogu aeg nagunii, aga Eesti mastaabis paneb ikka globaalse majandusliku põntsu. Kas sa pensionäride ja teiste lastega perede peale ka mõtled, kes elavad veel vene ja viimase ehitusbuumi ajal ehitatud majades?
Olgu, see jutt selleks, aga tegelikult on ju tore ja loodan väga, et sul need kulutused veel väiksemad tuleksid!
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Külaline 818
Ehk viitsid ka rahalist poolt tera täpsustada. Palju on arvestatud ehituseelarveks (va krunt ja haljastus) ja kui palju läks kokku maksma küttesüsteem (maaküte + põrandatorustik/radikad jne.). Milliseid päikesepaneele plaanid kasutada ja nende hind.
Huviline10
külaline

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Huviline10 »

fiiberbetoon
külaline

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas fiiberbetoon »

On selge, et Eestis ei ole nii häid tingimusi nö passiivmajade ehitamiseks. Igal krundil ei ole see ka kõige parema tahtmise juures võimalik. Kindlasti ei saa passiivmaja ehitada nö omal käel ja igaüks lihtsal mõtteviisil, et panen vähemalt 40cm soojustust ja ostan kõige väiksema U-arvuga aknad mis saada. Selline maja vajab väga täpset modelleerimist ja nö läbiarvutamist (nagu eespool mainud on tegemst terviktootega), millest selgub, millist energiatrvet on võimalik antud asukohaga krundil antud majaga (kuju, avad) üldse saavutada.
Mina olen isklikult arvamusel, et Eestis levinud võtted majade ehitamisel/projekteerimisel on meie kliimasse väga tihti sobimatud. Mõeldes tulevikule (sest ega enrgia nii pea odavamsk enam ei muutu) tasuks siiski kaaluda võimalikult madala enriatarbega maja ehitamist.
KALESY aken
külaline

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas KALESY aken »

PASSIIVMAJA EHITAMINE
PASSIIVAKNAD

Mis asi see passiivmaja siis ikkagi on?

Millist kasu saame passiivakendest?

Õigeid otsuseid soovides!

KALESY aknatehas
http://www.kalesy.ee
Ylo
külaline

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Ylo »

TEMPTi lehel on ka pasiivmajade kohta üht-teist, millega soovitaks tutvuda:
http://tempt.ee/topic.php?topic=1373
Külaline
külaline

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Külaline »

UK kõige esimese ametlikult passiivmaja normidele vastava hoone ehitusest räägib Grand Designs season 10 episode 02:

http://www.channel4.com/4homes/on-tv/gr ... 1_p_1.html

http://isohunt.com/torrent_details/2164 ... ab=summary
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10857
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: passiivmaja ehitamine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Kui ma saaks oma maja ehituseks kah EL tagastamatut toetust sellises ulatuses nagu Valga lasteaed, siis hakkan endale hommepäev passiivmaja ehitama ja kiidan passiivmaja taevani, et kui vähe kulub kütmiseks ja kui tervislik õhk seal on. Siseviimistluses kasutan kindlasti loodussõbralikke materjale, vaatamata nende ja paigalduse hindadele (kiigake korraks Safrani kodulehelt tõeliselt dekoratiivsete savikrohvide, mitte punane või hall savikrohv ja muude materjalide nagu tadelakt jne. hindasid).
Vasta