1. leht 1-st

Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 16 Sept 2008, 11:09
Postitas wpa
Tere!

Sooviks vähe infot hauakivi paigaldamise kohta surnuaeda. Kuulsin, et hauakivi liimitakse tavalise kõnnitee äärekivi peale. Sellega seoses tekkisid järgnevad küsimused:
* Milline peaks kivi aluskiht olema?
* Kas hauakivi alus kinnitatakse ise samuti kuidagi maa külge?
* Millist liimi tuleks aluskivi ja hauakivi ühendamiseks kasutada?
* Kuskohas kõnnitee äärekive müüakse? Kas neid tavalistes suuremates ehituspoodides ei müüda?

Tänades,
Wpa

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 16 Sept 2008, 12:28
Postitas dumbuser
Kui kerge see kivi sul siis on, et igasugu kinnitusi vaja läheb ? Mingil ajal pandi väiksemad kivid metallalusele ja selle aluse metallvardad toksiti maasse. Kui aga mingi suurem sammas tuleb siis on juba vaja vundamendiga peale hakata. Kivide kokkuliimimiseks on aga ehituspoodides igasugu võimalusi. Ja äärekivisid peaks suuremates poodides küll olema. Isegi Viimsi ehituspood, mis ei ole just väga suur on igasugu kivinäidised ukse juurde asetanud. Küllap on suuremates poodides valikut rohkemgi.

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 16 Sept 2008, 15:23
Postitas wpa
Eks ma sellepärast küsingi, kas kivi alusel peavad mingid kinnitused olema või mitte, sest ise pole selle tegevusega varem kokku puutunud. Keegi teadis rääkida, et aluskivi alune pinnas tuleks kruusast teha. Kuna hauakivi ise kaalub ümmarguselt 100 kilo, siis pole tõenäoliselt mingeid kinnitusi aluskivile vaja?

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 16 Sept 2008, 16:34
Postitas dumbuser
No siis peab vaid aluse selliseks tegema, et ta kuidagi upakile maasse ei vaju. Ja noh, ega ta nüüd vast ühe nädalaga ka ära ei vaju. Tambi siis kinni see kivialune pind ja kui kivi on seal olnud mõnda aega siis peaks näha olema kuipalju ja kuhu suunda see pinnas teda endasse lubab. Et päris kindel olla siis võid seda kohta enne pealtrampimist veega leotada, siis saab ka pinnaseosakesed omavahel tihedamini kinni tampida. Liiva ja mulla puhul aitab, savi puhul on juba kahtlasem. Aga küsi mõnelt hauakaevajalt, neil on kindlasti palju rohkem kogemusi.

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 16 Sept 2008, 18:46
Postitas wpa
Tänud info eest :)

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 09 Nov 2008, 22:52
Postitas jan89
Mul tuli ka sama asi hiljuti läbi teha. sammas kaalus kusagil 100 kilo kanti. Kuna spetsiaalne samba alus maksis 1500.- otsustasin minna ehituspoodi asja uurima, sealt sain paraja kõnnitee äärekivi mingi 80 eekuga. selle kraapisin maasse ja sinna samba peale, mõtlesin algul, et peaks plaadi liimiga kinni ka panema, aga meil see haud suht värske ja kui ta nagunii kevadeks ära vajub, on lihtsam teda sirgju ajada. Saab samba lihtsalt kõrvale tõsta ja aluse uuesti loodida.

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 09 Jaan 2009, 18:09
Postitas AARIAKIVI
Hauasambale pannakse alus juhul kui toetuspind suht kitsas 10-12cm kivi 50-80cm kõrguse juures. 20cm laiune kõnnitee äärekivi suurendab toetuspinda. Kui kivi saetud näiteks põllukivist või lihtsalt põhi suht lai umbes 25% kõrgusest siis pole see alus oluline. Kui võtta selle järgi et graniidist kivi suht kallis võrreldes betoonalusega ja ei raatsi kõrgemat kivi osta siis alus upitab kivi kõrgemale ja sugulased ei noomi äkki et "sammas" jääb pügatud muru või mõne võilille taha peitu.
Niipalju betoonalusest on veel kasu, et kui ta pinnasest kivi kõrgemal hoiab siis vihmaga mulla/liiva pritsmedid ei teki nii palju ja tavaliselt nende alla kipuvad kuupäevad jääma, ning mullaga toitainete sattumine kivile eriti sinna kus poleer eemaldatud - tähed kuupäevad sinna siis kergemini sammal ia igasugune muu ebasoovitav kraam tekib.

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 17 Mär 2011, 14:33
Postitas Hauakivi 24
TO:jan89
Kõige asjalikum varjant, milleks matta raha liiva alla. Kõnnitee äärekivi sobib ka väga hästi.
Muidugi erand siis kui kivi on üleni poleeritud ja soovid kivi kõrgemale tõsta, siis soovitaks ka üleni poleeritud ja samast kivist alust.
Aluse kinnitamisel mõelge ka sellele, et kivil oleks kõik soovitavad nimed ja numbrid peal, kuna pärast on väga halb juurderaiet teha!

Kõike head
http://www.hauakivi24.ee

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 17 Mär 2011, 16:18
Postitas AARIAKIVI
Kui kivi alusel siis tuleb kindlasti liimiga kinnitada olenemata sellest kas tuleb kuupäevi lisada või mitte ja seda enam kui on oodata pinnase vajumist ja loodist välja minemist.
Vastasel korral võib lihtsalt juhtuda nii, et võite ju oma aluse kevadel loodida küll hea mugav eriti veel siis kui kivi ja aluse vahele tekib kondents. Piisab juba pisikesest kaldest ja soodsatest tingimustest kui jää hakkab kivi ja aluse vahel sulama libiseb Teie kivi nigu lepase reega aluselt maha kukub vastu hauaranti või betoonvaasi siis on selle kiviga korras täkked sees ja millegiga enam ei peida.
11 aasta jooksul 4 sellist juhust on mulle täitsa teada(ei olnud meie paigaldatud, klient oli ise ehitaja), see küll häbematult vähe kui arvestada et oleme selle aja jooksul valmistanud umbes 4000 sammast ja paigaldanud neist ligi 1000 aga sellest väikesest tõenäosusest olenematta ei hakka kergem sellel inimesel kes oma lähedastele püstitanud mälestusmärgi ja ühel hetkel hoole ja armastusega valitud kivi on täkkeid täis ja kole.
Ja vajadusel saab kivi alati aluse küljest lahti(seda vaja vaid juhul kui numbreid/nimesid vaja lisada, loodimiseks ei ole vajalik kivi alusest üldse eemaldada.

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 27 Mai 2011, 14:06
Postitas RockStone OÜ

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 04 Aug 2013, 13:20
Postitas Granito OÜ
Samuti nõus. Meie kogemus näitab sama, igal juhul kinni liimida. Õhematel suurtel kividel kasutame veel lisaks liimile roostevabast terasest tüüblit, mis ühendab vertikaalselt kivialuse ja hauakivi. Puurime hauakivisse ja kivialusesse vähemalt 10cm sügavuse 14mm augu, kuhu sisse asetub eelpoolmainitud terastüübel.

Hauakivid

Re: Hauakivi paigaldamine

Postitatud: 12 Mai 2019, 23:23
Postitas svetaklisko
Hea info, tänud