Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

punklik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 05 Aug 2020, 20:26

Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas punklik »

Mina sain täna aru, et me elame ikka kuramuse kõrgelt arenenud bürokraatias. :) Seoses ühe rajatise (soojasalve) projekteerimisega kirjutas ühe nimetamata jääva KOV esindaja:

> dokumentatsiooni peavad allkirjastama torustikke ja elektrit tundvad (projekteerimisõigust omavad) spetsialistid

Elektri osa jätaks kõrvale, kuna nad said valesti aru. Tegemist on kaitse-väikepingega ja ma nahhaalina projekteerin ise... umbes et kui wannabe-insener sõitva mopeedauto ehitatud saab, siis ta kindlasti ei hakka päris inseneri tüütama, et saada allkirja joonisele, kuidas paesõelmete sisse on pandud savitoru ja sinna veetud kantaalist küttetraat, ning pingeallikas on 24 voldine DC. Võib-olla saabub päev, mil sedagi peab tegema, aga hetkel MKM määrus määratleb "tavaisikule lubatud elektritöö".

Müstiline olevus on minu jaoks aga torustiku projekteerimise õigusega isik. Tegemist oleks normaalrõhul töötava kuumaõhu küttetorustikuga, mille temperatuur võib reaalselt süüdata asju, aga mille materjalid pole süttivad. Tuleohutuse seadus keeldub tunnistamast asja küttekoldeks ega kütteseadmeks, kuna puuduvad põlemisgaasid. Külm õhk puhutakse sisse, soojasalv on kuum, kuum õhk tuleb välja...

..kas keegi teab, mis ametinimetusega inimene on volitatud andma allkirja kuumaõhu torustiku (300C, võib-olla 500C) projektile, umbes et "teras ei sula 500 C juures, kivivill ei lähe põlema, valitud sorti kivivill ei vaju ära, Aeroc ei põle, jne".

Kas teie teate, pean ma selleks tingimata ehitusinseneri leidma? Pottsepp ei või olla, või korstnapühkija? Reaalselt projekteerin ikka ise, lihtsalt allkirja on vaja. :o
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas ping »

+300C???
Inimeste poolt kasutatavate ruumide küttepindade temperatuur on piiratud, sest ladestuv tolm läheb kärssama ja võib tekitada terviseprobleeme või olla lihtsalt ebameeldiv ja avarii korral ohtlik.
Eluruume ei tohi isegi aururadiaatoritega kütta.

Ehk sellise küttesüsteemi ehitamiseks peab väga hea põhjus olema.

("Seadme ohutuse seadusega" on ka määratud erinevad nõuded, et millise kasutuskohaga boileris/aurumahutis kui kõrge temperatuur on lubatud, sõltub suurusest. Näiteks päiksepaneelide akupaak elamus.)
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
suvaline
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 744
Liitunud: 20 Jaan 2019, 18:17
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 21 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas suvaline »

ping, viimase taseme kutsetunnistusega insenerid tegelevadki "imelike" projektidega. Mõnel on üle +300°C, mõnel üle 3m³/s, tavaline asi.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Laskumata detailidesse...

Mis on imelikku selles, et ehitus- või projekteerimistöödel nõutakse vastava pädeva ja seega ka tõendatult vastutava spetsialisti kaasamist so "allikirja"?

Kui "projekteerid ikka ise" siis peadki leidma vastava tasemega / vastav eriala spetsialisti kes OLEKS NÕUS vastava tasu eest allkirja andma ja sellest tulenevalt ka VASTUTAMA SINU PROJEKTEERIMISE EEST...
punklik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 05 Aug 2020, 20:26

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas punklik »

Aitäh küsimuste ja nõu eest, katsun kommenteerida kah jupphaaval:
ping kirjutas:+300C???
Inimeste poolt kasutatavate ruumide küttepindade temperatuur on piiratud, sest ladestuv tolm läheb kärssama ja võib tekitada terviseprobleeme või olla lihtsalt ebameeldiv ja avarii korral ohtlik.
Võlusõna on filter. Ega soojasalve ei maksa tõesti puhuda tolmust õhku, muidu lähebki kärssama... aga võrreldes bullerjaniga, mille õhutorudes settib samamoodi tolm, ja läheb samamoodi kärssama, ei tohiks 300-kraadise soojasalve puhul, kuhu läbi tagasihoidliku filtri sisse puhutakse õhku, midagi väga markantset toimuda. Bullerjani pinnatemperatuur on vast kõrgemgi.
Eluruume ei tohi isegi aururadiaatoritega kütta.
See on surve ja veeauru tõttu (kujutleme, et kuuma auruga köetav radiaator lõhkeb). Kuum aur võib koledasti viga teha, kui kedagi joana tabab. Erinevalt õhust on aurus vett, ning vee soojusmahutavus muudab auruga kokkupuutumise nii põletavaks.

Föönist tuleb +200 C õhk. Inimene võib käe ette panna ja tükk aega passida, kuni aru saab et nüüd on aeg käsi ära tõmmata. Jootmispuhurist tuleb suure hooga +500 C ja kuumemgi õhk - sinna kätt ette panna ei tasu, aga ikkagi, reeglina taipab enne käe tagasi tõmmata kui põletushaavad saab.

Aurukatlast tulevale aurule... ei tasu kätt ette panna: põletushaavad saab ülikiirelt. Tuumareaktorist tulevale kõrgsurve aurule ei tasu kah kätt ette panna: halval juhul lõikab käe otsast. :o

Ses suhtes, normaalrõhul voolav õhk on minu silmis täiesti JOKK soojuskandja, aga kõrgel rõhul voolavat auru ma ei puutu isegi, kui raha pakutakse. :)
"Seadme ohutuse seadusega" on ka määratud erinevad nõuded
Aitäh, seda seadust ma teadsin ja taipasin vaadata... Päästeametilt pinnisin kah... SOS on probleemaatiline seadus KOV esindaja sõnadega kõrvuti panduna, kuna ta justkui ei sätestaks kompetentsi nõudeid minu projekteeritavale asjale...

> (2) Käesolevast seadusest tulenevaid nõudeid isiku kompetentsusele ja selle tõendamisele, seadmetööle ning auditile kohaldatakse järgmiste seadmete puhul:
> 1) suurema kui 0,5-baarise sisemise töörõhuga surveseade või ohtliku kemikaali käitlemiseks kasutatav surveseade olenemata sisemisest töörõhust;
> 2) gaasiseade;
> 3) inimese, looma või asja tõstmiseks kasutatav masin (tõsteseade), sealhulgas lõbustuspargi seade;
> 4) elektriseade.

Elektriosa on mul tavaisiku jaoks mõeldud kaitse-väikepinge peal ning rõhk on tugevalt alla 0.5 baari. Ma pole arvutanud, kui palju ventilaator avatud torus õhku liigutades rõhku arendab, aga see on ilmselgelt millibaarides ehk mõõtmiseks peab päris visa vend olema.

Tulemusena ei suuda ma välja mõelda, kes võib projekteerida - tahaksin väita et igaüks võib projekteerida, aga KOV soovis projekteerimsõigusega isiku allkirja. Et saada teada, kelle allkiri kõlbab, peaks välja nuputama, mis seadus reguleerib asja.... aga vot ei leia. :O
Näiteks päiksepaneelide akupaak elamus
Täpsustan oma prototüübi kohta, et see saaks olema osaliselt maa sees, maja lähedal. Tuppa tuleks torustikuga see kuum õhk - kohta, kus muidu asuks ahi.
punklik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 05 Aug 2020, 20:26

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas punklik »

xxx111 kirjutas: 07 Aug 2020, 17:38 Mis on imelikku selles, et ehitus- või projekteerimistöödel nõutakse vastava pädeva ja seega ka tõendatult vastutava spetsialisti kaasamist so "allikirja"?
No minu jaoks hakkas imelikkus kiirelt kasvama ses punktis, kus ükski mulle teadaolev seadus ega määrus ei kirjeldanud, mis kvalifikatsioon peab säärase asja projekteerimiseks olema.

Tuleohutusseadus: nõudeid ei leia.
Seadme ohutuse seadus: nõudeid ei leia.
Elektripaigaldise käidule ja elektritööle esitatavad nõuded: ei rakendata.
Päästeamet: "meie ei tea".
KOV: "leidke projekteerimisõigusega isik".

Võimalik et need nõuded on kusagil mujal, võimalik et neid polegi. :o

Kõrvalteema, aga teine asi, mis hoonete ehituse valdkonnas mulle kettasse sõidab, on see, et ekspertiisi läbi vastavaks tunnistamist (sõidukite puhul täiesti levinud, vt. üksikkorras valmistatud sõiduki tüübikinnitus) ei paista kasutatavat. Igasugu prototüüpide ja uute asjade tegemine on tulemusena pehmelt öeldes keeruline.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Konkreetses valdkonnas on minu teadmised puudulikud ja kes konkreetselt vastutama peab tõepoolest ei tea...
Minu jutt oli üldist laadi...

"Ekspertiisi läbi vastavaks tunnistamine" (kui õieti aru sain) on täiesti olemas.
Selleks on ehitise / ehitise osa audit mille koostab vastava pädevusega isik, enamasti tase 8 ja kinnitab seda oma allkirjaga ja vastutab selle eest millele alla kirjutas
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Pakuks, et olenevalt objektist üks neist...
punklik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 05 Aug 2020, 20:26

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas punklik »

kunn24 kirjutas: 07 Aug 2020, 19:00 Endale või külale teed seda asja? Nõuded projektile on oluliselt erinevad.
Prototüübiks, et oma naha peal proovida, enne kui teistele pakkuda julgeb. :)
punklik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 05 Aug 2020, 20:26

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas punklik »

xxx111 kirjutas: 07 Aug 2020, 21:01 Pakuks, et olenevalt objektist üks neist...
Oo, suur aitäh, ma usun et tõepoolest - kui mõni säärase kvalifikatsiooniga inimene alla kirjutada võtab, siis peaks KOV poolt küsimusi vähemaks jääma. :)
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Minu teada piirneb endale projekteerimise õigus sellega, et võib kui ehitis ei vaja ehitusluba...
100% kindel juriidilises aspektis ei ole
punklik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 05 Aug 2020, 20:26

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas punklik »

Antud asi sealjuures oleks teatise põhine ehitamine.

Mul meenus vaadata Ehitusseadustikku, leidsin säärase loo:

> § 19. Omaniku kohustused

> (2) Kui omanik ehitab või koostab ehitusprojekti ise või teeb muid käesoleva seadustikuga reguleeritud töid, peab ta järgima asjatundlikkuse põhimõtet ja tagama töö nõuetele vastavuse, sealhulgas asjakohasel juhul ehitamist dokumenteerima.

...ehk siis omanik võib projekteerida, ning talle ei ole pädevuse nõuet seatud... ettevõtjale kes pakub teenust, on aga seatud pädevuse nõue sedasi...

> § 22. Ettevõtja pädevus

> (1) Ettevõtja peab olema pädev tehtavate tööde asjatundlikuks tegemiseks. Ettevõtja ei või anda eksitavat teavet oma pädevuse kohta ega tohi teha töid, milleks tal puudub pädevus.
> (2) Ettevõtja pädevus vastab tema vastutusel ja tema heaks tegutsevate isikute kvalifikatsioonile.
> (3) Ettevõtja tagab, et pädeval isikul on võimalik oma tööd teha töö eripärale vastava nõuetekohase hoolsusega.

Mul on tunne, et eelneva põhjal on omanikule jäetud teatav õigus iseenda jaoks ehitusprojekti koostada. Kui teema põnev on, siis töö nõuetele vastavuse tagamiseks ilmselgelt tasub spetsialistilt arvamus küsida, aga vähem põneva teema puhul näib, et kuliibinlus on jätkuvalt lubatud. :)

Sama tõlgenduseni näib jõudvat artikkel:

> 2015. aastal rakendunud ehitusseadustik lubab endale maja ehitada ka juhul, kui sul pole vastavat elukutset ega kvalifikatsiooni. Küll aga peab omanik tagama ehitise, ehitamise ja ehitise kasutamise vastavuse õigusaktidest tulenevatele nõuetele. Samuti tuleb ehitamise ajal järgida kõiki ehitusseadustikust tulenevaid nõuded vastava objekti eripärast tulenevas mahus. See tähendab vajadusel lubade taotlemist või teadete esitamist, projekti koostamist, ehitise dokumenteerimist, omanikujärelevalvet jms.

> Ehitusseaduse § 24 lõige 2 reguleerib pädeva isiku kvalifikatsiooni teenuse osutamisel majandus- ja kutsetegevuseraames ega laiene iseehitamisele.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Seega näeb ehitusseadustik üheselt ette, et omanikul on õigus ise projekteerida ja ehitada nii ehitusloakohustuslikku kui teavitamiskohustuslikku ehitist.
Ma jään ikkagi eriarvamusele...
Sest lähtudes sellest lausest oleks mul omanikuna õigus projekteerida ja ehitada ükskõik mida (sest ainuke tingimus justkui oleks, et ma olen omanik, ma võin olla ka kaubanduskeskuse, raamatukogu vms omanik)
Ma olen peaaegu kindel, et selline tõlgendus pole olnud seadusandja mõte ja ei ehitusloa ega kasutusloa taotlusel seda nii ei tõlgendata olenemata sellest mida Ülle Reidi arvab...

Lisan kohe juurde, et tegemist on isikliku arvamusega - juriidikas täpselt ei orienteeru
Aga igaüks saab seda proovida...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Seega näeb ehitusseadustik üheselt ette, et omanikul on õigus ise projekteerida ja ehitada nii ehitusloakohustuslikku kui teavitamiskohustuslikku ehitist. Küll aga peab omanik järgima asjatundlikkuse põhimõtete ning tagama ehitise, ehitamise ja ehitise kasutamise vastavuse õigusaktidest tulenevatele nõuetele, samuti peab projekt vastama kehtivatele nõuetele. Ehitusseadustik selles osas muutunud ei ole.
Nt saab seda tõlgendada ka nii:

Loomulikult on omanikul õigus projekteerida mida iganes - lihtsalt tal peab olema vastav tõendatud pädevus.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Seda ma räägingi, et tõlgendamise küsimus...
Mina tõlgendan ühtmoodi / Sina teistmoodi / ehitusluba väljastav ametnik kolmandat moodi / Ülle Reidi neljandat moodi
Juriidiliselt korrektse lahendi saad peale kohtulahendit (kõikides astmetes)
punklik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 05 Aug 2020, 20:26

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas punklik »

xxx111 kirjutas: 07 Aug 2020, 23:33
Seega näeb ehitusseadustik üheselt ette, et omanikul on õigus ise projekteerida ja ehitada nii ehitusloakohustuslikku kui teavitamiskohustuslikku ehitist.
Ma jään ikkagi eriarvamusele...
Sest lähtudes sellest lausest oleks mul omanikuna õigus projekteerida ja ehitada ükskõik mida (sest ainuke tingimus justkui oleks, et ma olen omanik, ma võin olla ka kaubanduskeskuse, raamatukogu vms omanik)
Ükskõik mida vaevalt et võib: surveseadet, gaasiseadet, kütteseadet ja ATS-i tuleohutusseaduse mõistes, teatavat sorti elektriseadmeid, inimeste või loomade tõsteseadet, ja ilmselt veel hulka asju ikka otsesõnu ei lubata ehitada tavaisikul.
punklik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 05 Aug 2020, 20:26

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas punklik »

kunn24 kirjutas: 07 Aug 2020, 23:07 Sellise jutu leidsin oma Inboxist (mul oli jutt pikast, üle 500 m, kanali ja veetorudest ning optilisest sidekaablist):
Aitäh, väga abiks lugemine oli. Usun, et teabega paremini varustatult õnnestub ka minul vallaga mingile mõistlikule järeldusele välja jõuda. :)
Ausalt öeldas, ka mina ei saa aru, mis reaktiivmootrit teemataja kokku panna tahab
Näh, ma siis pean seletama kah, enne kui teema otsa lõppeb. Eesmärk on sesoonne energiasalvestus - suvel ülejäävat päikeseenergiat ülihästi soojustatud suurde paesõelmete "mahutisse" sisse kütta, et see sealt talvel õhku läbi puhudes välja võtta ja tuba kütta. Esialgne ja kriitikat mitte kannatav arvutus näitab, et kui viitsiks korralikult teha, võiksin 180 päeva pikkuse kütteperioodi üle elada sellise najal - ehk siis, edu korral jääks ahi töötuks.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas ping »

Sellised soojussalvestid on olemas, aga nad kasutavad erinevaid suure erisoojusega soolasid aga mitte paekivi mis kõrgel temperatuuril laguneb.
viewtopic.php?t=36093
viewtopic.php?t=39568
https://scontent.ftll2-1.fna.fbcdn.net/ ... e=5F5554B6
https://www.osta.ee/valmistu-talveks-so ... 95814.html
https://www.osta.ee/soojust-salvestavad ... kuulutused
https://cache.osta.ee/iv2/auctions/1_1_46108134.jpg

Vast abiks, erinev erisoojus ja soojusfüüsika alused:
https://skdeco.ru/et/izolyaciya/specifi ... hange.html
https://energiatalgud.ee/img_auth.php/3 ... al2005.pdf

Maasse paigaldamisel on tähtis ka soojusisolatsioonimaterjali valik, mis suudaks toimida temperatuuril kuni +500C ja kuni 100% niiskuses ning tagaks salvestatud energia säilimise 200 päeva jooksul?

See on küllalt palju uuritud ja primitiivne soojuse salvestamise meetod mille kohta on netis leida materjali, aga teostuse keerukuse ning soojust salvestava materjali hinna ja erisoojuse madala suhte tõttu pole leidnud kasutamist.

Näiteks kui 110kg kaaluvaid 18kWh soojusenergiat mahutavaid Harjuelektri radikaid, oleks talve üleelamiseks vaja 200 tükki kogukaaluga 22 tonni + lisasoojustus.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kus see ise projekteerimise piir siis on?
Kunn justkui üritab väita, et kui endale ja ISIKLIKUKS otstarbeks siis võib...
Minul tekivad selle peale küsimused:
- Kui isiklikuks otstarbeks nt masinahall 5000m2 siis ka võib?
- Kas olenemata valdkonnast võib - so arh, konstr, vesi, kanal, küte, vent, elekter, gaas, tuleohutus jne?
Ja kas võib nii hoonesisest kui välist (trassid)?
Kui ei siis kus on piir?

Koolitusetel jäänud kõlama piirina ehitusloa kohustuslikkus (sh vastavate ametnike suust)
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas ping »

xxx111 kirjutas: 08 Aug 2020, 10:04 Kus see ise projekteerimise piir siis on?
Kunn justkui üritab väita, et kui endale ja ISIKLIKUKS otstarbeks siis võib...
Minul tekivad selle peale küsimused:
- Kui isiklikuks otstarbeks nt masinahall 5000m2 siis ka võib?
- Kas olenemata valdkonnast võib - so arh, konstr, vesi, kanal, küte, vent, elekter, gaas, tuleohutus jne?
Ja kas võib nii hoonesisest kui välist (trassid)?
Kui ei siis kus on piir?

Koolitusetel jäänud kõlama piirina ehitusloa kohustuslikkus (sh vastavate ametnike suust)
Mingil ajal oli mingiks piiriks millelegi, sildeava pikkus meetrites. 5m või 6m vist?
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Mingil ajal oli mingiks piiriks millelegi, sildeava pikkus meetrites. 5m või 6m vist?
Sellise piiri saab "tekitada" konstr osale
Projekt koosneb mitmetest osadest
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas Prill »

Kas see ise "isiklikuks otstarbeks" projekteeritu-ehitatu kohta läheb märge ka kuskile kirja. Et ehitan omast tarkusest omale aga tulevikus müün maha ja tulevane omanik ei tarvitse midagi teada. Või miks mitte äriplaanina, ehitada justkui omale aga pärast müüa see torn maha nagu õige mees :)
Teisalt, kui omanik ise tarbis ehitist ja ohtu ei ilmnenud, ei tohiks ka tulevastel omanikel seda ilmneda.
punklik
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 23
Liitunud: 05 Aug 2020, 20:26

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas punklik »

Aitäh, see soojusfüüsika õpik on hea, aga natuke liiga põhjalik nii kitsa ülesande jaoks. Energiatalgute leht on äge ja üldharidusliku väärtusega, minu eksperiment sealt muide alguse saigi. :)
ping kirjutas: 08 Aug 2020, 07:03 Näiteks kui 110kg kaaluvaid 18kWh soojusenergiat mahutavaid Harjuelektri radikaid, oleks talve üleelamiseks vaja 200 tükki kogukaaluga 22 tonni + lisasoojustus.
Jaa, tuntud teema. Soojasalve arvutamiseks on mul üks meeletu isetehtud LibreOffice'i tabel, kus saan sisestada mõõdud, tiheduse, erisoojuse, soojustuse kihtide paksuse, kihtide lambda arvud... vastusena välja saan massi, mahutavuse kilovatt-tundides, soojusvood läbi pindade (ühiku kohta / pinna kohta / summaarselt), isetühjenemise protsendi päeva kohta, isetühjenemise maksimaalse võimsuse (piir, millest rohkem üles kütta ei jaksa)... ja kui annan ette ka tarbimise päeva kohta, siis saan tühjenemisgraafiku.

Minul hetkel näitab sedasi, et megadžaulides kuupmeetri kohta 100 kraadi kohta juhib loomulikult vesi (420 MJ / m3 * 100 K) aga vesi ei nõustu üle 100 kraadi minema ja nõuab vettpidavat mahutit, mistõttu ei kõlba. Edasi tulevad laiatarbe kraamist raud (363), paesõelmed (243) ja alumiinium (240).

"Sõela peale" jäid muidugi sõelmed, kuna nende tonni hind on 3.68 eurot, vanaraua tonn on vist 300 kandis ja alumiiniumi tonn maksab 1000 €. Mul on karjäär lähedal ja oleks kohutav hakata ostma isegi poole paremat soojusmassi, kui sellega kaasneks sajakordne hinnatõus. Seetõttu on kõige aluseks kohaliku materjali kasutamine - just sellise sodi kasutamine, mida teised ei taha.

Hetkel on mu pooliku optimeerimise tulemus säärane:

Kood: Vali kõik

Erimahutavus	0.9	kJ / kg * K
Erimahutavus	0.0002500	KWh / kg * K
diameeter	3	m
sügavus		2	m
Netomaht	14.13	m3
Tihedus	2100	kg / m3
Mass	29673	kg
Mahutavus 1K	7.42	KWh
Sellised soojussalvestid on olemas, aga nad kasutavad erinevaid suure erisoojusega soolasid aga mitte paekivi mis kõrgel temperatuuril laguneb.
Ma mingis etapis kaalusin "päikesesoola" (eutektiline nitraatide segu), aga tal on paha omadus: ta korrodeerib peaaegu kõike ja läheb kuumana vedelasse olekusse, ja on suuteline kõige põlemisele kaasa aitama (Beirutit kodus järgi teha ei tahaks).

Paekivi on üsna chill 500 kraadi juures, väga aeglaselt laguneb kuskil 800+ kandis, kiirelt lagunema hakkab 1000 juures. Lubjaahjus on lagundamisega kiire, mistõttu lubjaahi töötab 1000 C temperatuuril.

Maa sees olevast rajatisest vee väljas hoidmisega saab paras jama ning jauramine olema, seda ma kujutan ette. Pole veel lõplikku otsust, et kui sügavalt ta maa sees istuks, lõplikult välistatud pole ka pinna peale rajamine.
Viimati muutis punklik, 08 Aug 2020, 15:51, muudetud 3 korda kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Kunn
Küsisin üsna konkreetselt - küsin veel korra:

Kas ise endale isiklikuks otstarbeks projekteerimisel (omamata vastavat tõendatud pädevust) on (Sinu arvates) piirangud (sh valdkonniti) või mitte?

Kui on piirangud kust jookseb piir (Sinu arvates)...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Millisel isikul on õigus projekteerida kuumaõhu torustikku?

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Üldse ei vaidle - üritan mõista...

Praegu sain aru, et piir jookseb justkui eramaja juurest?
Kui eramaja eelprojekti teeb omanik ise omamata vastavat tõendatud pädevust siis KOV peab seadusest tulenevalt ehitusloa väljastama?
Olenemata sellest, et EP peab kirjeldama muu hulgas ka välistrasse ja tuleohutust?
See on Sinu seisukoht tulenevalt saadud vastusest MKM-st?
Vasta