Nõu palkmaja katuse vahetamisel

Spetsjalist
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 27
Liitunud: 13 Mai 2020, 06:03

Nõu palkmaja katuse vahetamisel

Lugemata postitus Postitas Spetsjalist »

Tervist, spetsjalistid.

Lugu siis selline, et tahaks 100a palkmaja katuse ära vahetada. Praegu on katuse puhul tegemist nagu ikka u. 1,8m sarikavahe (sarikad u 12x12 osalt poolümarad), hästi tihe ümarpuitroov, selle peal kimm vist ja kõige peal eterniit. Plaan oleks lüüa sarikateni puhtaks ning seejärel panna vanade sarikate külge uued sarikad ja vahele ka. Ma ei tahaks hakata vööprussi rohkem hekseldama. peale siis hingav aluskate ja poola eterniit nagu ikka.

Idee oleks ka selline, et kui uued sarikad on nt. 200x50, siis jääb ka sinna vahele rohkem ruumi soojustuse jaoks. Mul on seal teisel korrusel lae kõrgusega suht tuuga. Selles osas oleks ka abiks.

Kuidas see plaan Teile tundub? Peamine küsimus siis selles, et vanad sarikad alles jätta, mille külge uued kinnitada, kas see on väärt idee?

Parimat!
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Nõu palkmaja katuse vahetamisel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

See on lausa suurepärane idee, et vanad sarikad alles jätta. Kuid miks on vaja nende külge uued kinnitada? Kas vanad sarikad on läbi? Siis miks neid alles jätta? Ei ole läbi? Siis miks nende külge uued paigaldada tahad?
Torutööd Tartus 56 932 898
T25
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 913
Liitunud: 14 Mai 2007, 13:15
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Nõu palkmaja katuse vahetamisel

Lugemata postitus Postitas T25 »

Vanad ümarsarikad on "uputatud" müürilatti sisse tapiga. Sarika pealispind on praktiliselt müürilatiga tasa. Sinna vahele uusi sarikaid lihtsalt ei ole võimalik vähese vaevaga paigaldada ilma müürilatti uuristamata.
Mõned pildid mu enda maakodust. Alguses mõtlesin ka lisasarikaid paigaldada, kuid kui lähemalt olukorraga tutvusin, siis sain aru, et see pole lihtsa vaevaga võimalik ja paigaldasin lihsalt uue roovi ja poola eterniidi.

Pilt
Pilt
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Nõu palkmaja katuse vahetamisel

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Uute sarikate paigaldusel on mitu efekti
- paigaldades sarikad tihedamalt saab paigaldada "väiksema" roovi
- sarikaid ei pea "uputama" müürilati sisse - saab paigaldada müürilati peale - sellega saab tõsta katust (vajadusel saab tõsta veel täiendava müürilatiga)
- saab katuse rihtida ja loodida
- saab katuse kujundada vastavalt vajadusele
- saab tagada katuse kandevõime lähtudes kaasaja standarditest
JNE

Omale tehes võtaks kõik "puhtaks" ja ehitaks täiesti uue vastavalt vajadusele
Kui hakkad sinna ehitama eluruume tuleks kontrollida ka muude konstruktsioonide kandevõimet (vundamendid, seinad, laetalad jne)
Spetsjalist
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 27
Liitunud: 13 Mai 2020, 06:03

Re: Nõu palkmaja katuse vahetamisel

Lugemata postitus Postitas Spetsjalist »

Plaan on tõepoolest teine korrus välja ehitada. See tähendab, et eterniidiga katta ja katus soojustada. Maja on väike, st katus ei ole üldse suur - 66 suurt eterniidiplaati.

Idee oli selles, et müürilatt ja senised sarikad moodustavad juba tugeva ja toimiva süsteemi ning on väga heas korras. Uute sarikate lisamisel saaks ehk paremini katust siledaks rihtida ja natukene ka soojustuse jaoks ruumi juurde.

Lisaks olen siin kohanud varianti, et panna roov tihedam ja roovi alla sarikate vahele veel risti roov. Tõesti kui võtta arvesse, et praegu ei ole midagi läbi vajunud ja kõik on kuiv ja eemaldades vana eterniidi + kimm + väga tiheda ümarroovi, siis ei tohiks ju uus katus oluliselt raskemaks minna.. pigem läheb kergemaks.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Nõu palkmaja katuse vahetamisel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Siis pole ju mingit vajadust hakata vana sarika külge uut kinnitama. Paned vahele vajaliku koguse lisasarikaid ning probleem lahendatud. Vana sarika külge olen keermelatiga lisaks pannud prussi(d) juhul kui vana on näiteks keskelt natuke läbi vajunud, kuid uut asemele panna ei taha. Lihtne võimalus rihtimiseks. Või siis juhul kui on mõni sarika tapp läbi pehkinud, et tugevdada vana sarikat. Kuid kui kõik on korras siis pole ju sellel lisaprussil mingit effekti peale materjalikulu.
Torutööd Tartus 56 932 898
Prill
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1101
Liitunud: 27 Veebr 2017, 10:36
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Nõu palkmaja katuse vahetamisel

Lugemata postitus Postitas Prill »

xxx111 kirjutas: 25 Veebr 2021, 11:30 Omale tehes võtaks kõik "puhtaks" ja ehitaks täiesti uue vastavalt vajadusele
Sekundeerin, lisaks uute sarikate korral on katusekorruse villatamine soojustamine lihtsam. Just tuttav kurtis, kuidas katusekorruse väljaehitamise graafikuga pani puusse, sest jättis vanad sarikad ja ei ole ühtegi stabiilset mõõtu, igat villa ja plaati, vahet mõõda lõigu ja tihenda nagu restauraator.
Uue katuse puhul, kui uue müürilati ajad igatpidi mõõtu, hoiab ülejäänud etappide pealt aega kokku.
Kui täielikult uue katuse teed minna, on veel variant katust natukene tõsta nö müürilati kohalt pool meetrit seina kõrgemaks - saab katusealusesse kasulikku pinda juurde. Inimesed ei kujuta tihti ette, kui katusealune ära soojustada, laed-põrandad kasvatada, kuidas esialgu justkui avar ruum kahaneb olematuks ja mõnel juhul mahub ainult keset tuba püsti käima.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2049
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 40 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Nõu palkmaja katuse vahetamisel

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Mina olen pidanud vanu sarikaid tugevdama juhul kui inimene ei soovi tervet komplekti välja vahetada. Samuti olen teinud ümarmaterjalist uue sarika juhul kui üks on ära mädanenud ja klient soovib vana säilitada. Üldjuhul on need katusealused jäänud kõik külmaks ning ainus eesmärk on saada vana katus sirgeks ning vettpidavaks. Kui oleks eesmärk saada vana katusealune ka soojaks ning vana oleks igatepidi ära vajunud väiksem katus siis ise läheks ilmselt ka seda teed, et teeks kogu komplekti uue. Samas, kui maja on suur ning vanad sarikad enam-vähem sirged, ehk ainult keskelt natuke looka vajunud siis oleks ilmselt rahaliselt odavam hakata hiljem soojustust lõikuma, kui uusi sarikaid tellima. Kõik sõltub ikka hetkeolukorrast.
Olen oma vana sauna sarikad, 5 paari, võtnud kasutusse. Ühe paari pidin uue tegema, sest vana oli harja pealt läbi mädanenud. Vanade kasutussevõtmise põhjuseks oli see, et muidu oleks neli paari täiesti korralikke sarikaid lõkkesse ajanud ning uute jaoks prussid ostnud.
Torutööd Tartus 56 932 898
Vasta