katuse ferm

Lainelaudur
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 38
Liitunud: 17 Veebr 2019, 20:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

katuse ferm

Lugemata postitus Postitas Lainelaudur »

soovitage korralikku fermitegijat, kus oleks kompetentne insener, kes oskab projekteerida
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Sõlmi leping fermitootjaga selliselt, et Sul on õigus projekteeritud ferm saata ekspertiisi - kui ekspertiis leiab, et midagi on valesti saad "valuraha"
On nii tehtud (minu kogemus 3 korda) - ise olen teinud ekspertiisi - kahel korral on tootja projekteerinud valesti
Täpsemalt öeldes pole päris kõike arvesse võtnud - eriti mis puudutab stabiilsust ja läbipaindeid
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma natuke täpsustan

Fermitootja ülesanne ei ole projekteerida ainult nö 1 ferm
Kui katus on tehaselistest puitfermidest siis fermitootja ülesanne on projekteerija KOGU KATUS.
Ja see ei tähenda ühe fermi projekteerimist.
Nt tuleb projekteerida ka kinnitussõlmed (väga tihti esineb olukordi kus tuule tõstev jõud jäetakse arvesse võtmata - nt kombinatsioon, kus tuule tõstev jõud on maksimaalne ja muu kasuskoormus puudub). Ma julgeks lausa väita, et kui vaadata teostatud kinnitussõlmi ja teha nende kohased arvutused (vastavalt standardile) siis peaks "pooled" katused olema "minema lennanud"...
Nt tuleb arvesse võtta kogu katusesüsteemi stabiilsus ja jäikus ja vastavalt projekteerida ka jäikussüsteemi sõlmed.
Ja vbl on nt muu karkassi projekteerimisel arvestatud, et katusekonstruktsioonid peavad tagama kogu hoone stabiilsuse ja jäikuse?
Ja väga tihti (ma ei mõtle siin konkreetselt fermitootjaid vaid üleüldse) tuleb ette olukordi kus puitkonstruktsioonide läbipainded arvutatakse valesti - jäetakse arvesse võtmata roome mõju ja liidete järeleandvuse mõju...
Sellest, mis võib juhtuda kui adekvaatsed läbipainded jätta arvestamata (ja ferm hakkab selle mõjul toetuma sinna kuhu pole vaja) kirjutasin ühes teises teemas...
Kõik need (ja ehk ka mõned muud) aspektid tuleb fermide projekteerimisel / tootmisel arvesse võtta
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 716
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

Üldiselt vabastab fermiprojekteerija ennast sellest kõigest lausega jooniste nurgas: üldstabiilsuse lahendab hoone projekteerija vms.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Üldiselt on üsna rumal (et mitte öelda lollus) sõlmida fermitootjaga selliseid lepinguid...
Üldiselt üsna analoogsetel põhjustel ühes teises teemas mainisin projekti tellijatele vastava konsultandi vajadust...
viewtopic.php?f=14&p=388845#p388845
Viimati muutis xxx111, 07 Juun 2020, 16:07, muudetud 1 kord kokku.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Aga jätame korraks juriidika välja...
Seletage mulle ära kuidas saab (nii, et asi töötaks nagu vaja) katusefermi ja katuse stabiilsuse / katuse töötamise jäigastavana projekteerija olla erinev persoon?
Katuseferm (koos oma sõlmedega) on ju ise üks selle süsteemi osa...
See on umbes sama, et "tead, ma projekteerin sulle pool tala, teise poole pead teise projekteerija käest küsima"
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma tooks läbipainete kohta sellise näite

Üks hiljuti arvutatud liimpuittala sildega 10m
Kasutusklass 3
Koormatud kasuskoormusega klass C
Läbipainde arvutus SLS normkombinatsioonis

- Roome mõju arvestamata läbipaine ~22mm
- Roome mõju arvesse võttes läbipaine ~55mm
Lainelaudur
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 38
Liitunud: 17 Veebr 2019, 20:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas Lainelaudur »

järjest segasemaks läheb....soovitage siis mõnda tehast, kes OSKAB projekteerida ja ehitada korralikku asja. Mul on katust vaja, mis ära ei lendaks ja maja laiali ei vajutaks!
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Esmalt lase mõnel konsultandil / ehitusinseneril koostada LÄHTEÜLESANNE projekteerimistöödeks tehasele.
Fermide tootmine peab toimuma vastavalt projektile.
Seesama lähteülesanne fikseerib ka sanktsioonid kui töövõtja peaks midagi lähteülesandest "mööda panema".
Fikseeri, et enne tootmise alustamist tuleb Sulle esitada katusekonstruktsioonide projekt.
Fikseeri kõik standardid millele projekt peab vastama.
Fikseeri, et projektis peavad olema antud kõik katusekonstruktsioonide kinnitussõlmed.
Fikseeri, et enne tootmise alustamist tuleb Sulle esitada kõik katusekonstruktsioonide arvutused PDF formaadis.
Fikseeri, et enne projekti esitamist Sa makseid ei tee või kui teed siis projekti vigade korral on Sul õigus tasutud raha tagasi saada + "valuraha".
Noh - tegelikult fikseerib selle kõik seesama lähteülesanne.
Vastavalt sellele lähteülesandele võta pakkumised tootjatelt.
Välista kõik tootjad kes pole tingimustega nõus.
Vali soodsaim pakkumine.
Viimati muutis xxx111, 08 Juun 2020, 23:22, muudetud 1 kord kokku.
Lainelaudur
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 38
Liitunud: 17 Veebr 2019, 20:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas Lainelaudur »

no lähteülesanne on ju projekt. Kas tuleb teha siis topelt-töö? Fermitehastes ju omal insenerid-konstruktorid tööl, või pole see siis piisav?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Muutsin eelmist postitust.
Lähteülesanne ei ole vaid projekt.
Projektist on tehasele aluseks sisuliselt vaid gabariidid / kuju / geomeetria / toepunktid.
Jah - fermitehases peavad olema vastavad spetsialistid - nemad Sulle projekti teevadki ju...
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1809
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 92 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Lainelaudur kirjutas: 08 Juun 2020, 23:20 no lähteülesanne on ju projekt. Kas tuleb teha siis topelt-töö? Fermitehastes ju omal insenerid-konstruktorid tööl, või pole see siis piisav?
Lähteülesanne on tellitava projekti sisu kirjeldav alusinformatsioon, mille esitab projekteerijale tellija ja mille põhjal projekt koostatakse. Kui fermiprojektis kinnitussõlmed puuduvad, siis ma oletan, et lähteülesandes neid ei olnud mainitud ehk projekteerija vaatenurgast seda osa projekteerimise tööst pole temalt tellitud.
Oma kogemustest võin lisada, et tellijad (omanikud) seda projekteerimise töö osa pole osanud tellida ja ehitusprojektides kinnitussõlmede osa on puudunud. Oletan, et kinnitussõlmede lahendamine on tihti fermiprojekteerijale tõsisem "pähkel" kui fermide joonised ja plaan. Asi selles et fermiprojekti koostamiseks on spets arvutiprogramm, aga selles ilmselt (oletan) ehitise kui terviku vaatenurgast kinnitussõlmede osa puudub.
Samas on ju omanik kohustatud niikuinii mitme projekteerija puhul määrama peaprojekteerija, kes terviku peab üle kontrollima.
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 716
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

xxx111 kirjutas: 08 Juun 2020, 20:42 Esmalt lase mõnel konsultandil / ehitusinseneril koostada LÄHTEÜLESANNE projekteerimistöödeks tehasele.
Fermide tootmine peab toimuma vastavalt projektile.
Seesama lähteülesanne fikseerib ka sanktsioonid kui töövõtja peaks midagi lähteülesandest "mööda panema".
Fikseeri, et enne tootmise alustamist tuleb Sulle esitada katusekonstruktsioonide projekt.
Fikseeri kõik standardid millele projekt peab vastama.
Fikseeri, et projektis peavad olema antud kõik katusekonstruktsioonide kinnitussõlmed.
Fikseeri, et enne tootmise alustamist tuleb Sulle esitada kõik katusekonstruktsioonide arvutused PDF formaadis.
Fikseeri, et enne projekti esitamist Sa makseid ei tee või kui teed siis projekti vigade korral on Sul õigus tasutud raha tagasi saada + "valuraha".
Noh - tegelikult fikseerib selle kõik seesama lähteülesanne.
Vastavalt sellele lähteülesandele võta pakkumised tootjatelt.
Välista kõik tootjad kes pole tingimustega nõus.
Vali soodsaim pakkumine.
Kas tead nimetada mõnda sõrestikutootjat, kes sellega nõus on olnud? Teaks isegi siis pöörduda.

Kaldun arvama, et enamik sellele alla ei kirjutaks, kuigi eriolukorrast tingitu võib neid meelt muutma panna...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Ma ei suuda kohe peast meenutada (aastaid tagasi) kellele ma koostasin lähteülesande ja hiljem projekti ekspertiisi ja mis tootjate poole tellija pöördus ning kes lõpuks tootja oli.
Aga ma vaatan oma tööd ja projektid üle...
Nagu eespool mainitud siis minu koguemus piirdub kolme sellise situatsiooniga.
Ning jah - vähemalt nendel kolmel korral oli tootja analoogsete tingimustega nõus.
Kuid seda mainin küll, et nö katuse projekti koostaja ei olnud tootja ise vaid see oli tootja koostööpartner.

Aga minul on ka küsimus - esitage palun üks põhjus miks tootja ei peaks sellega nõus olema kui ta on oma töö kvaliteedis kindel?
Aga kui ka tootja ise pole enda töö kvaliteedis kindel siis millest me räägime?
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

See mida kirjutab VUUK on täiesti õige.

Tellija kel puudub eriharidus lihtsalt ei oska projekti nüanssidele tähelepanu pöörata (ja see on arusaadav).
Kui fermitootja käest tellida fermid (so lähteülesanne on AINULT fermide tootmine) siis tootja täpselt seda teebki.
See oli lähteülesanne.
Ja nüüd tellija vaadaku ise mida ja kuidas nende fermidega peale hakata...
Ja sellisel juhul ei ole ka tootjale midagi ette heita - töö on tehtud ju vastavalt lähteülesandele...
Seetõttu on igasuguse PROJEKTI lähteülesanne äärmiselt oluline
Ja selle koostamine on jõukohane (siin on palju nüansse) vastavale spetsialistile ning see on äärmiselt oluline kvaliteetse tulemuse (nii projekti kvaliteet kui ehitatava hoone kvaliteet) saavutamiseks
Aga millegipärast on projekt see koht kust tellijad soovivad "kokku hoida"
Samuti muud konsultatsiooniteenused - pigem siis otsitakse konsultatsiooni tuttavatelt ehitajatelt või kasvõi siitsamast foorumist
Minu arvates on see viga / projekti hind võrrelduna kogumaksumusega on marginaalne - kuid projekti vead on väga kallid...
See foorum on tänuväärne asi - kuid päris adekvaatset infot siit siiski ei saa - pealegi nagu näha arvamused kõiguvad seinast seina, mida siis lõpuks valida...

Aga see on vaid minu arvamus...
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 716
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

xxx111 kirjutas: 11 Juun 2020, 08:29 Aga minul on ka küsimus - esitage palun üks põhjus miks tootja ei peaks sellega nõus olema kui ta on oma töö kvaliteedis kindel?
Sest tootja tahab saada maksimaalset kasumit, käia sissetallatud rada, kus talle antakse soovitud katusekuju ning programm mõtleb selle järgi välja sõrestike lahenduse, mille saab kärmelt tootmisesse saata. Kõik muu on kõrvalekaldumine tavapärasest, kogemuste puudumisel ka prognoosimatu ajakuluga ja keegi seda vist kinni ei ole nõus maksma, sest
xxx111 kirjutas: 11 Juun 2020, 08:41 millegipärast on projekt see koht kust tellijad soovivad "kokku hoida"
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Äärenurk - nõustun Sinu mõttekäiguga...

Aga ehk on siin mõttekoht?
Ehk ei peaks taga ajama kõige odavamat projekti / kõige odavamat tootjat?
Ehk võiks hind / kvaliteet olla korrelatsioonis?

See on see"point" mida ma siin erinevates teemades püüan selgitada
Aga nagu eespool mainitud - see vaid minu arvamus...
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: katuse ferm

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Tegelikult tuleb "kivi visata ka paljude projekteerijate kapsaaeda"
Projekteerija kohus (eetika) on tellijale erinevaid nüansse selgitada
Mina olen oma töös lähtunud sellest, et kui tellija tuleb jutuga "ega mul tegelikult projekti vaja pole aga ametnikud nõuavad ja seda vaid ametnikele vaja" siis sellise tellija (kui selgitustest aru ei saa) saadan tagurpidi uksest välja...
Vasta