Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

Hei ehitusgurud,

Teen parasjagu majas sees olevas saunas värskendust -- ehk siis kõik seinani maha ja otsast uuesti. Kuna tegemist on 10+aasta perspektiiviga ehitusega, siis tahaks võimalikult hea tulemuse saada. Olen erinevaid teemasid kamminud, aga päris õiget vastust saanud ei ole ja vajaks abi mõtlemisel/otsustamisel.

Leiliruumi suurus 2x2x2.5m, ehk siis pisem. Elektrikeris. Ripplagi, peal on ca 20cm ruumi erinevatele torudele jms. Üks sein välissein. Siiani oli ventilatsiooniks üks 100mm toru laes, allatooduna lava kõrgusele, ühendatud teiste märgade ruumide väljatõmbega, sissepuhe ukse alt pesuruumist (10cm vahe) ja pikemalt siis maja pealt läbi _pesuruumi_ ukse ventklapi. Ausalt öelda üks põhjuseid sauna remontima hakata tuligi sellest, et õhk "sai otsa". Majal soojustagastust ega muud moodsat maagiat ei ole.

Uues lahenduses on plaanis
1) sissetõmme otse läbi välisseina fresh klapiga kerise kohale (60cm kividest ülespoole), tagasivooluklapp ja ilma ventilaatorita
2) väljatõmme nr.1 vastasnurgas lava alt (ca 50cm põrandast) - sauna tegemisel täielikult avatud, ei ole lihtsalt ligipääsetav
3) väljatõmme nr.2 laes - sauna kuivatamiseks - sauna tegemisel suletud, pärast sauna mõnda aega avatud - saab avada/sulgeda käsitsi.

Nüüd siis hüpotees: Mul on tunne, et kui ma ühendan väljatõmbe nr.1 pidevalt avatuna olemasolevasse ventilatsiooni väljatõmbesse, siis hakkab see tõmbama läbi sauna freshi (külma) õhku sisse pidevalt ja võrreldavalt vähendab teiste ruumide väljatõmmet.

Kas mul on õigus või mõtlen ma üle?

Mis oleks lahendus?
1) kas oskate soovitada mõnda head klappi või mis on standardne lahendus, et saaks käsitsi või automaatikaga sulgeda lava all olevat väljatõmbeplafooni sauna mittekasutamise ajal? Nööriga vedruklapp?
2) sama küsimus laeklapi kohta, mis on hea korralik variant 100mm toru otsa sauna lakke? Ei viitsiks nagu peale iga sauna vändata standardset plafooni kinni ja lahti ja samas võiks olla ikkagi sauna lakke sobiv, mitte plastik või metallkäepidemega.
3) kas võiks hoopis mõelda saunale täiesti eraldiseisva ventilatsiooni tegemisest, ehk siis väljatõmme suunata ka lihtsalt läbi välisseina välja eraldi juhitava mootoriga? Endale tundub see vale tee, nii hinna kui ka selle vaates, et kui hiljem uuendada maja ventilatsiooni, siis võibki praegune väljatõmme jääda ainult saunale ntx, kui see lahti ühendada, siis ei ole süsteem enam uuendatav.

Aitäh kaasamõtlejatele ette.
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Lugemata postitus Postitas skip128 »

Ma pakun, et mõtled üle. Võid ju leiliruumi sissepuhke siis koomale või kinni keerata.
Mul on samuti väljatõmbed 1 ja 2, ei ole täheldanud mingit väljatõmbe probleeme teistes ruumides.

Lakke pane puidust plafoon, väga lihtne lahti-kinni keerutada. Milleks mingi erisüsteem?
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

skip128 kirjutas: 28 Sept 2020, 13:40 Ma pakun, et mõtled üle. Võid ju leiliruumi sissepuhke siis koomale või kinni keerata.
No vot, mõnikord oled nii oma probleemis kinni, et ei näe ilmselget lahendust. Jah, sissepuhke sulgemine lahendab asja,
skip128 kirjutas: 28 Sept 2020, 13:40 Lakke pane puidust plafoon, väga lihtne lahti-kinni keerutada. Milleks mingi erisüsteem?
Rekkamehe tunne on natuke selle keeratavaga, tahtsin sellist, mis on saunast väljudes ja/või sauna minnes üks kiire liigutus.
Poes jäi näppu selline:
Pilt
Aga tegelikult hoopis lihtsam ja sauna sobivam variant tundub olevat:
Pilt

Sinna tuleb küll mingi võrk/üleminek voodrilauale enne teha, aga näeb hea välja.
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Lugemata postitus Postitas skip128 »

Kuhu sul kiiret on? Saunatamist võiks rahulikult võtta :)

Mul endal on need https://www.bauhof.ee/et/kute-jahutus-j ... e-product1, ainult et termohaavast ja mitte kumerad, vaid sileda pinnaga. On tumedamad ja näevad ilusad välja, mul seinas ja laes ka termohaab.

See luugiga variant pole ka muidugi paha.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4430
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 222 korda

Re: Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Lugemata postitus Postitas ping »

Miks leiutada elektrikerisega sauna, puukerisega sauna ventilatsiooni?

Kindlasti leiaks kerisetootjate kodulehelt, kasutusjuhenditest, toimivate ventilatsioonilahenduste soovitusi.

See algne vent lahendus on "heade" füüsikaseadustega vastuolus ja ei saagi leiliruumi normaalset kliimat tekitada.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Rabarebane
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 336
Liitunud: 16 Aug 2016, 11:48
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 14 korda

Re: Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Lugemata postitus Postitas Rabarebane »

ping kirjutas: 28 Sept 2020, 17:28 Miks leiutada elektrikerisega sauna, puukerisega sauna ventilatsiooni?
herr Ping, ma ei saanud päris pihta su mõttele.

Toimiv (teoreetiliselt) elektrikerise ventilatsioonilahendus ongi selline nagu ma kirjeldasin. Vähemalt väidavad nii enamus juhendeid (nt harvia), mida leidnud olen. Vahe puukerisega on sissetõmbe asukohas, puukerisel all, elektrikerisel kividest kõrgemal. Eriti väikese leiliruumiga tuleb ka elektrikerisega tagada õhuvahetus ruumis ja erinevalt puukerisest ei toimi elektrikeris loomuliku pumbana.

Minu küsimus oli uue lahenduse mõjust ajal, mil sauna ei kasutata, leidmaks ideid selle parandamiseks. Kui sul on pakkuda parem lahendus elektrikerisega sauna selle kasutamise ajaks, siis olen kah üks suur kõrv.
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Lugemata postitus Postitas skip128 »

Antud ventilatsioonilahendus on täiesti ok nii elektri- kui puukerise puhul. Puukerise puhul tuleks ainult vahet teha, kas kütmine on leiliruumist või mitte. Mul on kütmine teiselt poolt seina tehnoruumist üldse ja saab väga edukalt eelpool kirjeldatud vent.lahendust kasutada (sissepuhe kerisest 50 cm kõrgemal). Leiliruumist küttes vajab keris tõepoolest sissepuhet altpoolt.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1933
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 78 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Lugemata postitus Postitas aero »

skip128 kirjutas: 28 Sept 2020, 20:41 Leiliruumist küttes vajab keris tõepoolest sissepuhet altpoolt.
Puukerise jutt teemaalgatajat küll ei aita aga siiski - ka oskad põhjendada? Mulle tundub nii, et kui tõmme on piisav, siis pole olulist vahet kas sissepuhe on põranda lähedal või näiteks 1m kõrgusel.
skip128
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 264
Liitunud: 04 Veebr 2008, 12:52
On tänatud: 6 korda

Re: Sauna ja maja ventilatsiooni ühendamine

Lugemata postitus Postitas skip128 »

Jah, ma lihtsalt aktiveerusin puukerise pärast, mis korraks läbi käis.
Ja nõus jah, kui ahju tõmme on hea, siis pole vahet kas põranda lähedalt või kõrgemalt.
Vasta