Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
AllanK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 10 Okt 2016, 15:23

Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas AllanK »

Olen siin foorumist otsinud aga enda küsimusele ma vastust ei ole leidnud.
Paigaldasin omale ventagregaadi, aga tuppa tuleb väga külm õhk. Õues on temp 2C, toas 23C aga tuppa puhub 13C. Kui elektrikütte sisse lülitan siis saan 15-16C. Torud on soojustatud 5cm villaga ja seal temperatuur praktiliselt ei muutu.
Agregaadi andurite järgi on ilusti näha, et toast tuleb 23C, peale soojusvahetit on 13C. Seega 10C läks soojusvahetisse. Väljast tuleb tuleb 2C, peale soojusvahetit on temperatuur 13C, mis puhutakse tuppa. Seega soendab masin välisõhku ainult 10C võrra, mis teeb kasuteguriks alla 50%. Kuidagi vähevõitu. Andmete järgi peaks kasutegur olema kuni 80%. Tegemist on rootoriga soojusvahetiga.
Milles võib olla probleem? Millised on teie kogemused, mis temperatuuri teil sisse puhub?
Külaline
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Rootoriga agregaadi paneel näitab hetkel
Väljast tuleb 1C
Toast tuleb 19.7
Tuppa läheb 16C
Välja läheb 4.2C

Tegelikult on väljas -2C ja toas 21.5C
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas val »

Alustama peaks ehk masina juhendist, kas nt töötab suvereziimil vms ? Kas paigaldaja / müüja ei oska aidata ?

Mul sätitud tubadesse min 19,5. Olen vaadanud, et kui õues on temp vahemikus -2 kuni +2 (nagu ilmad praegu on), siis elektritenn enamasti järgi ei ole. Vahest on tenn on järgi, siis on masin (rootor) näidanud tenni võimsuseks ~1-3%.
AllanK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 10 Okt 2016, 15:23

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas AllanK »

val kirjutas:Alustama peaks ehk masina juhendist, kas nt töötab suvereziimil vms ? Kas paigaldaja / müüja ei oska aidata ?

Mul sätitud tubadesse min 19,5. Olen vaadanud, et kui õues on temp vahemikus -2 kuni +2 (nagu ilmad praegu on), siis elektritenn enamasti järgi ei ole. Vahest on tenn on järgi, siis on masin (rootor) näidanud tenni võimsuseks ~1-3%.
Juhend on juba nii mitu korda läbi loetud, et see on mul peas juba. Seadistus peaks kõik õige olema. Selle järgi peaks tuppa puhuma 21C. Müüjaga vestlen ka, aga üks asi on nende jutt ja teine reaalsed kogemused. Üritan võimalikult palju infot saada erinevatest kohtadest. Minu jaoks on see täiesti müsteerium praegu. Soojusvaheti on ju mehaaniline, igasugune seadistamine on muud abivahendid. Suve reziim on sellel automaatne, kui on soe, siis lülitab rootori välja ja puldile tekib päikese pilt. See 21C mis puldil on seadistatud kehtib ainult siis kui el.soendus on sisse lülitatud, siis masin reguleerib palju ta lisaks kütab. Siis saab seadistada veel sulatuse reziimi jne. Aga üksi seadistus ei saa muuta rootori soojusvahetust. See oleks nagu papist või savist tehtud, et ei suuda soojust salvestada. Umbes see ei ole, õhk käib ilusti läbi ja ringi liigub ka.
Või olen ma millestki valesti aru saanud?
AllanK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 10 Okt 2016, 15:23

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas AllanK »

Külaline kirjutas:Rootoriga agregaadi paneel näitab hetkel
Väljast tuleb 1C
Toast tuleb 19.7
Tuppa läheb 16C
Välja läheb 4.2C

Tegelikult on väljas -2C ja toas 21.5C
See on siis ilma lisa kütteta?
Kui nii, siis need numbrid on juba normaalsed. Soojusvaheti nö. võtab ära 19,7 kraadilt 15,5C ja lisab 15C õue 1 kraadisele temperatuurile. Soojustagastus tublisti üle poole.
Temperatuuride erinevused (mis on õues ja mida näitab masin ning mis on toas ja mida näitab masin) tulenevad sul halvast soojustusest torudel.
fgh
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas fgh »

Kui reaalseid kogemusi tahta, siis võiks aparaadi mudeli nimetada
AllanK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 10 Okt 2016, 15:23

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas AllanK »

Jah, see oleks tõesti hea kui saaks sama masinaga võrrelda, aga väga suure tõenäosusega pole Eestis kellelgi sellist masinat. Masin on muidu Ensy AHU 400 Ceiling. Müüakse Norras. Seal on see üsna levinud.
Külaline
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Rootori pöörlemiskiirus liiga aeglane või tihend ära.
Kontrolli, et rihm ei libiseks.
Mu masinal ei sobinud kokku mootori rihmaratas ja rihm, kulutas rihma ära (tootja viga).
Originaali tellimine oli keeruline ja kallis(180eur+60 päeva), tegin ise(10eur).
ping
:hello:
Külaline
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

AllanK kirjutas:
Külaline kirjutas:Rootoriga agregaadi paneel näitab hetkel
Väljast tuleb 1C
Toast tuleb 19.7
Tuppa läheb 16C
Välja läheb 4.2C

Tegelikult on väljas -2C ja toas 21.5C
See on siis ilma lisa kütteta?
Kui nii, siis need numbrid on juba normaalsed. Soojusvaheti nö. võtab ära 19,7 kraadilt 15,5C ja lisab 15C õue 1 kraadisele temperatuurile. Soojustagastus tublisti üle poole.
Temperatuuride erinevused (mis on õues ja mida näitab masin ning mis on toas ja mida näitab masin) tulenevad sul halvast soojustusest torudel.
Pole lisakütet viie aasta jooksul veel kasutanud.
Temperatuurierinevused tulevad pikkadest torudest.
Mida suurem temperatuuride vahe seda parem kasutegur.
Meenub, et -22C oli sissepuhe tuppa 12C.
hull7
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas hull7 »

Kontrolli ega rootor valit pidi ei pöörle
AllanK
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 10 Okt 2016, 15:23

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas AllanK »

Varsti peaksin targemaks saama. Saatsin müüale paar videot. Avastasin sellise asja, et vahet pole mis võimsusega masin töötab on rootori pöörlemis kiirus ikka sama. Nii see vist olla ei tohiks.
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas val »

Panin oma Rego 450-le huvi pärast energiakulu mõõtja vahele. 24 tunniga luges tarbimiseks 0.75 kwh. Ööpäeva keskmine temp oli -2. Jälgisin mõõtjat paar min kui ventagregaat näitas, et el tenn töötab 3%. Selle aja jooksul hüppas hetkeks 25 w pealt 250 w.
Külaline
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

AllanK kirjutas:Varsti peaksin targemaks saama. Saatsin müüale paar videot. Avastasin sellise asja, et vahet pole mis võimsusega masin töötab on rootori pöörlemis kiirus ikka sama. Nii see vist olla ei tohiks.
Tohib ikka, õigemini nii peabki olema.
Külaline
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:
AllanK kirjutas:Varsti peaksin targemaks saama. Saatsin müüale paar videot. Avastasin sellise asja, et vahet pole mis võimsusega masin töötab on rootori pöörlemis kiirus ikka sama. Nii see vist olla ei tohiks.
Tohib ikka, õigemini nii peabki olema.
Targed seadmed muudavad kiirust vastavalt vajadusele.
Sisselülitades läheb korraks max kiirusele.
:hello:
Külaline
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Ei ole tähendanud, et rootori pöörelmiskiirus muutuks ventilaatorite kiirusest.
Ka vaike seade +21, nii olen ka hoidnud ega ole näinud põhjust muutmiseks.
Pigem võivad masina temp. andurid valetada...
Külaline
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mis sul sissepuhke ja väljatõmbe kiirused on ehk siis mitu liitrit sekundis ? Hoia sissepuhet suht madalal talvel ja väljatõmmet hulka kõrgemal
admin
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 124
Liitunud: 11 Veebr 2016, 19:45
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas admin »

Et tõmbad vaakumisse, kuni munad lõhkema hakkavad?
logisisse
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas logisisse »

Need õhuhulgad ei tohiks väga erinevad olla, nii et sissepuhe on miinimum ja väljatõmme maksimum. Hakkab sul mingil hetkel kanalisatsioonist haisu sisse imema ja uksed ei käi enam korralikult.
külaline.
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas külaline. »

Ei tea mina teie munadest midagi, mul talvel sp 23 l/s ja väljatõmme 75 l/s uksed käivad, kanalisatsioon ei haise ja temperatuur on toas keskmiselt 21 kraadi. Kes ütles ja mis põhjustel need samad peavad olema ? Mulle vendimehed ütlesid, et nii on täiesti okei naq mul on.
admin
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 124
Liitunud: 11 Veebr 2016, 19:45
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 2 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas admin »

Sellisele majale pole sundventi vajagi, nende numbrite järgi ventileerib ennast täiesti vabalt ka ise.
külaline..
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas külaline.. »

Kas sul endal on sundvent kodus ? Ja võin öelda, et enne sundvendi paigaldust oli toas niiskem ja õhk oli umbne, aknad märjad jne. Eks igaüks teeb omad järeldused, minul selline süsteem toimib ja õhk kodus värske ning kuiv, eriti hea võrdluse saab siis kui kellelegi külla minna, kellel pole sundventi. Teema algatajal soovitan proovida igal juhul ;)
Külaline
külaline

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas Külaline »

külaline. kirjutas: 18 Mär 2017, 13:37 Ei tea mina teie munadest midagi, mul talvel sp 23 l/s ja väljatõmme 75 l/s uksed käivad, kanalisatsioon ei haise ja temperatuur on toas keskmiselt 21 kraadi. Kes ütles ja mis põhjustel need samad peavad olema ? Mulle vendimehed ütlesid, et nii on täiesti okei naq mul on.

Need mehed ei tea vendilatsioonist küll absoluutselt midagi :banghead:
Kas nad põhjendasid ka, miks nii suur vahe peab olema. :)
Mis nende nimed on?
lehepoiss
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 22 Okt 2013, 19:31

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas lehepoiss »

Tere!

Kas sellele küsimusele leiti lahendus ka, mul sama jama, et sissepuhe on liiga külm...

Toast seadmesse (Extract temp) 20,2
Seadmest õue (Exhaust temp) 6,3
Õuest seadmesse (Intake temp) 5,3
Seadmest tuppa (Supply temp) 12,3

Kui ma valesti ei arvuta, siis on efektiivsus 50,36% ainult.

Eelkütet ei ole,.

Seade: Vent-axia Sentinel Kinetic Advance SX
onusnooker
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 554
Liitunud: 25 Apr 2005, 22:00
Asukoht: Tln lähiümbrus
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 6 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas onusnooker »

AllanK kirjutas: 02 Veebr 2017, 17:23
Külaline kirjutas:Rootoriga agregaadi paneel näitab hetkel
Väljast tuleb 1C
Toast tuleb 19.7
Tuppa läheb 16C
Välja läheb 4.2C

Tegelikult on väljas -2C ja toas 21.5C
See on siis ilma lisa kütteta?
Kui nii, siis need numbrid on juba normaalsed. Soojusvaheti nö. võtab ära 19,7 kraadilt 15,5C ja lisab 15C õue 1 kraadisele temperatuurile. Soojustagastus tublisti üle poole.
Temperatuuride erinevused (mis on õues ja mida näitab masin ning mis on toas ja mida näitab masin) tulenevad sul halvast soojustusest torudel.
Millised torud tuleks soojustada, st oleks mõistlik? Õuest majja ja majast välja minev toru on soojustatud.
Mul ventseade vana ja õhkude temperatuure ei näita. Peaks vist õhu teel infot andva anduri kasti sisse tõstma, siis ilmselt näeks temperatuure ka...
xbt
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 12 Juun 2019, 22:40
On tänanud: 3 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas xbt »

Paar arusaamatust:

- Temperatuurikraadid ℃ ei näita õhus sisalduvat energia hulka vaid on skaala.
St 20C õhk ei sisalda 10C õhust 2x / 100% rohkem energiat. Õhus sisalduv eneriat saaks mõõta nt J (džaul) ühikuga ja on keerulisem - õhuniiskus jms.
Ühesõnaga vale on C kraadidest mingeid protsente arvutada.

- 100% kasuteguri juures muutvad soojusvahetist läbi liikuvate õhuvoolude temperatuurid samaks. Soojus liigub ju kuumemalt külmemale ja väljuv õhk ei saa sissetulevat õhku üle enda temperatuuri soojendada (ilma kompressorite jms teemadeta, aga siis ei saaks kõnealused seadmed enam "soojatagastusega ventagregaat" nimetada.)
Ühesõnaga isegi 100% kasuteguri juures ei ole sissetulev õhk sama temperatuuriga, mis toas olev temperatuur. Parim ideaal (100% efektiivsus) , mille poole püüelda, on pool soojusest kinni püüda.

100% efektiivse süsteemi mudel:

--> Sisenev õhumass energiahulgaga 10 -> Soojusvaheti * -> õhumass energiaga 15 (Hüppe 15->20
<-- Väljuv õhumass energiahulgaga 15 <--- Soojusvaheti * <- õhumass energiaga 20 peab tagama küttega)

*Sisenev õhumass saab 5 ühikut energiat ja väljuv annab selle 5 ühikut energiat sisenevale ära. Kusagilt ei teki energiat maagiliselt juurde ega kao.

Parandage, kui eksin!
Vasta