Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas trebla »


Parim ideaal (100% efektiivsus) , mille poole püüelda, on pool soojusest kinni püüda.
Sinu väide oleks õige, kui need õhuhulgad kokku segataks, aga neid hoitakse lõpuni eraldi.
Katsu ette kujutada pikka 'toru torus" soojusvahetit kus õhuvoolud liiguvad vastassuundades - toapoolses otsas on väljaimetaval õhul toatemperatuur... see annab pisut soojust sissepuhutavale ära ja liigub edasi, kus sissepuhutaval on samuti madalam temperatuur ja jälle toimub soojusvahetus. Toru keskel on siis teoreetiliselt jõutud temperatuuride aritmeetilise keskmiseni ja toru õuepooolses otsas on väljaimetav juba üsna maha jahtunud kuid vahetab siiski veel soojust õuest tuleva ja täielikult välistemperatuuril oleva õhuga.
Nii saab lihtsustades ette kujutada ka 100% soojusvahetust... lõpmatult pika toru jne jne tingimustel..
Minu agregaadil on veel ruudukujulise ristlõikega soojusvaheti, viimase aja mudelitel on need muutunud piklikumaks....
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas val »

lehepoiss kirjutas: 16 Nov 2019, 13:59 ... mul sama jama, et sissepuhe on liiga külm
Vaheta filtrid (min väljapuhkel) või kontrolli soojusvaheti puhtust.
Kasutaja avatar
Maaks
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 224
Liitunud: 04 Nov 2014, 12:20
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas Maaks »

Süsteemi soojustagastuse kasutegur ja soojusvaheti kasutegur on erinevad asjad!
Näiteks xbt poolt kirjeldatud soojusvaheti kasutegur on 100%, aga süsteemi kasutegur ainult ~50%
Selleks et süsteemi kasutegur oleks 100% peaks väljuva õhuvoolu energiatase langema siseneva õhuvoolu tasemele (mis ei ole päriselus muidugi võimalik).
Kui nüüd päriselus suudab soojusvaheti tagada sissepuhke temp. tõusu ainult "poolde säärde" siis ta on lihtlabaselt öeldes liiga väike.
xbt
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 12 Juun 2019, 22:40
On tänanud: 3 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas xbt »

trebla, minu "pool soojusest" ongi sinu "aritmeetiline keskmine" - räägime samast asjast. :thumbsup:
Maaks, just - hästi seletasid!

Boonusküsimus - kui palju on teoreetiline võimalik süsteemi max kasutegur, kui võtta mängu kompressorid? Ehk kui sealt väljuvast õhust veel elektri abiga energiat välja pumbata. Ja kas see oleks teatud tingimustel kasulik või miks mitte?
Kui tavaline minisplit pumpab sooja välja välitemperatuuriga õhust (madalam energiatase) VS pumpakaks energiat välja majast väljuvast ventagregaadi õhust (kõrgem eneriatase).
Tehniliselt liiga keerukas ja tasuvusaeg liiga pikk? Majast väljuv õhuhulk liiga väikene?
val
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1162
Liitunud: 28 Dets 2010, 13:32
On tänanud: 14 korda
On tänatud: 20 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas val »

xbt kirjutas: 31 Jaan 2020, 23:48Majast väljuv õhuhulk liiga väikene?
...jah http://hvac-calculator.com/heating.php
ps foorumi uuendus on väga hea, kannatab ka moblast lugeda-kirjutada.
maakas31
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 06 Jaan 2021, 00:02

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas maakas31 »

Tere,

Mul ka taoline mure, nimelt sissepuhke temp saan 15C hetkel 45% el.küttega alles kätte, kuigi õues alles -2kraadi.
Seade: Domekt r-250. Seade olnud ca 8kuud. 2 kuud tagasi filtrid vahetatud originaalide vastu. M5+F7. Natuke täpsemalt, ventileerin 50m2, tegu on pisikese majaga. Kuna vent seade ei mahtunud kuskile tuppa, sai pandud seade pööningule, praktiliselt sama mis õues kasti sees. Torud isoleeritud 50mm “soolikaga”.

Mure, et -2kraadi ja juba 400w kasutab tunnis voolu, ei taha mõelda mis -10ga siis juba teeb, ja - 15ga on juba nälgas ja lükab aparaadi välja ? SP on 30% ja VP on 30% paneeli pealt seadistatud. Proovisin ka panna suve reziimile, siis 5 minutit ja sissepuhke temp on ainult 3,2 kraadi. Sissepuhkest puhub kenasti, väljatõmbest imeb ka, tuulekiiruse mõõtjaga mõõtsin, SP 1.2m/s ja VT 1.1m/s.
Panin prügikoti ka 20liitrise, imes kenasti tühjakas ja puhus ka täis.

Kas mure võib olla selles, et aparaat ise on külmas, sellepärast nii ebaefektiivne ?

Peaks torudele veel 50mm villa juurde panema ja agregaadile mingi peno kasti ümber ?

Väga ei oska enam ise midagi mõeldagi, mis või kuidas edasi, ootakae targematelt nõu ehk ja mingeid mõtteid.
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas mõte »

Mis diameetriga torus said need õhukiirused?
Võib olla ventileerid liiga intensiivselt, kui suur on ruumi kubatuur? Mitu inimest on seal?
Kunagi oli rusikareegel pool ruumi kubatuurist tunnis on vaja ventileerida, kuid see ka oleneb. näiteks päeval kui kedagi pole siis veerand kubatuurist. Või kui on väike ruum ja palju inimesi siis on vaja suurendada ventileeritavat õhukogust. Tihti kasutatakse selleks co2 andurit et automaatselt seadistada õhu koguseid.
maakas31
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 06 Jaan 2021, 00:02

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas maakas31 »

125-sed torud, ca 120m3 ruumi kubatuur. 3 inimest, 2 täiskasvanut 1 laps.

Olen proovinud varasemalt ka kiiruseid vahetada, Sissepuhke temp ei muutu sellest põhimõtteliselt midagi. 0,5kraadi siia sinna.

Viimasel ajal või mulle tundub, et lihtsalt talvise ilmaga väljast kostab natuke väljapuhkest kõvemat kohinat ka.
daeron
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 29
Liitunud: 14 Okt 2019, 11:24

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas daeron »

Minul seade domek r400h.
Asub külmal pööningul, torud 50mm villa.
Hetkel välja 21c
Sisse 19.1
Väljas temp - 0.5c
Sees näitab paneel 23c
El tarve paneeli järgi 241w millest El küte 191w
Sp 50% ja vt 50%
Alla selle väga panna ei saa kuna hakkab kondentsi tekitama torudesse.
Ruum 130m2
Torud peamine trass 160 ja hargnevad 125mm
maakas31
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 06 Jaan 2021, 00:02

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas maakas31 »

Mul sisse miinimumi peal ehk 15c. Välja temp ei näe kuna C4.1 kontroller ja sellel agregaadil seda varianti vist pole, et näha.

Mul sees ka paneel 22.7c, mul el küte -2c juures 42protsenti ehk 336watti.

Mul terve toru trass 125, agregaadist tuleb ise juba 125 välja.

Kondentsi pole ise täheldanud üldse.

Plaan nädalavahetusel teha agregaadile 50mm penost kast ümber ja siis jälgin mis juhtub . Hiljem ka torudele veel võibolla 50mm villa juurde .
mõte
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 94
Liitunud: 23 Dets 2018, 21:53
On tänatud: 7 korda

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas mõte »

Arvutades mina sain u.57m3 tunnis 125mm toru õhu kiirus 1.2m/s. Ma küll ei tea kus sa seda mõõtsid kas ventseamde väljunis või plafooni pealt. ehk kas see on kogu õhuhulk süsteemis või osa läheb mujalt.

Kas rootor ikka käib sees ringi? Ülekande rihmad korras ja võllid mootori küljes fikseeritud?
maakas31
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 06 Jaan 2021, 00:02

Re: Soojustagastusega ventilatsiooni sissepuhke temperatuur?

Lugemata postitus Postitas maakas31 »

Mõõtsin plafooni august, plafoon oli eemaldatud.
Asi mida olen täheldanud, kui panen VT vendi põhja siis tuulekiirus plafooni augus üle 1.2 m/s ei lähe kuigi õuest kuulan siis ventilaator töötaks nagu kiiremini küll, järeldan seda sellest, et väljatõmbe resti juures müra läheb kõvemaks kohe.

Ma käisin aga ei näinud rootori rihma kuskil ning pole ka luuki lahti jätnud kui ventilaatorid tööle panen. kuidas kontrollid võlle mootoriküljes, seal pole iseenesest ruumi midagi näha...
Vasta