Sauna venttoru

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
Külaline
külaline

Sauna venttoru

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tere

Sauna ehitus käsil, vaja õhk ka liikuma saada ruumis. Kahjuks tuli mõte küll ehituse lõppfaasis aga hea seegi.
Vaatasin ehitusmaterjali kauplustes ringi, ühtegi perfektset ventlahendust saunale ei suutnud tuvastada. Nimelt, seina keskmes 200ne fibo müür, väljaspoole 150mm epsi, tuuletõke ja puitfassaad. Sissepoole finnfoami eps ja sauna sisevooder.
Kauplustes saada vaid plasttoru ja plekk. Sauna õhk läheb piisavalt kuumaks, et plastikuga ma katsetada ei tahaks üldsegi mitte. Samas plekktoru läheb ka ju kuumaks ning hakkab epsi sulatama. Kas kusil mingit villa või topeltvoodriga toru ei ole saada? Või kuidas peaks selle olukorra lahendama?
Ning kust on saada sauna mõeldud ventilaatoreid, neid mis temperatuurat ka taluks ja hea kui oleks reguleeritava tõmbega..
Kasutaja avatar
laurit
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 360
Liitunud: 13 Jaan 2010, 23:15
Asukoht: Harjumaa
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Sauna venttoru

Lugemata postitus Postitas laurit »

Kui kuumaks sa oma sauna mõtled kütta?
http://www.estplast.ee/files/u2/Tulekin ... S-ga_0.pdf lk 6 ütleb, et mitte tulekindla EPS pehmenemine, kahanemine, sulamine hakkab alates 100C juurest.
Ma arvan, et see plekist vent toru ei lähe sul nii kuumaks, et hakkaks EPS'i sulatama.

Aga eks targemad täpsustavad.
Külaline
külaline

Re: Sauna venttoru

Lugemata postitus Postitas Külaline »

laurit kirjutas:Kui kuumaks sa oma sauna mõtled kütta?.
No võibolla näen tonti ilmaasjata aga 100 kraadi pole saunas nüüd midagi erilist...
Külaline
külaline

Re: Sauna venttoru

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Mina kasutasin plekktoru, eemaldasin 5cm ulatuses EPS-i ja asendasin villaga. Läheb küll kuumaks aga EPS-iga kokkupuudet ei ole. Ventilaatorit küsi sauna ehitusega ja tarvetega tegelevatest kauplustest, on spetsiaalsed kuumataluvad.
Külaline
külaline

Re: Sauna venttoru

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Kas saunas loomulikku tõmmet ei saaks kuidagi ära kasutada? Kerise juurest värske õhk peale ja kaugeimast nurgast katuselt korstnana välja ?
siimsusi
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 208
Liitunud: 10 Jaan 2012, 20:53
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Sauna venttoru

Lugemata postitus Postitas siimsusi »

Külaline kirjutas: Samas plekktoru läheb ka ju kuumaks ning hakkab epsi sulatama. Kas kusil mingit villa või topeltvoodriga toru ei ole saada? Või kuidas peaks selle olukorra lahendama?
Parandage mind kui ma eksin, aga...
Vent toru soojendab saunas õhk, st ta ei lähe kuumemaks kui sauna õhk.
Ma saan aru, et sul on lavaruumi seestpool soojustuseks EPS, mis puutub ka kokku selle sama sauna õhuga.
Ehk, siis see sama EPS läheb nii ehk nii sama kuumaks (tegelikult küll ainult EPS -i sisemine pind).

See, et sul metalltoru katsudes väga kuum on (erinevalt EPS -st) on hoopis teine asi.
Inimese temperatuur on üldjuhul alla 37 C. Saunas tõuseb temp tihti üle 100 C. Sama juhtub ka saunas olevate asjadega (mis ei tooda sooja või ei jahuta ennast).
Kui nüüd 37C puutub vastu 100C, siis toimub ALATI soojusülekanne kuumemalt jahedamale.
EPS on väikese soojusmahtuvuse ja soojusjuhtivusega, metall aga suure soojusmahtuvuse ja juhtivusega.
Tänu sellele ühtlustuvad EPS korral temperatuurid peaaegu kohe (sa ei tunne kuuma), metalli korral aga see nii kiiresti ei käi (võib ennast ära põletada).

Umbes sama efekt on ka leili viskamisega: temperatuur küll langeb, aga kuna niiske õhu soojusmahtuvus ja juhtivus on oluliselt paremad, siis tunnetame kuumuse tõusu.
plastik
külaline

Re: Sauna venttoru

Lugemata postitus Postitas plastik »

Külaline kirjutas: Sauna õhk läheb piisavalt kuumaks, et plastikuga ma katsetada ei tahaks üldsegi mitte. Samas plekktoru läheb ka ju kuumaks ning hakkab epsi sulatama.
Vähem paranoiat, sest igasugune ülemõtlemine vähendab marginaalselt ajurakke.
Vasta