Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Hiid »

Lähtun põhimõttest, et enamus maju eestis on alarõhu all pidevalt ja elatakse. Mis selles halba on?
Kui üles ärkan ja magamistoast välja lähen, siis avan elutoas akna. :mrgreen:
Ehitusenergia
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 37
Liitunud: 06 Sept 2015, 20:37

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Ehitusenergia »

Alarõhk on halb just sellepärast, et õhk hakkab majja tungima sealt, kust sa seda ilmselt ise ei taha. Lisaks on radoonioht täiesti olemas.

Eks kokkuvõttes on kõik asjad võimalikud, kes ei taha üldse ventileerida, kes kasutab väljatõmbeventilatsiooni, kes nii sissepuhet, kui ka väljatõmmet korraga jne. Variante on palju nagu ka erinevaid inimesi.

Mina isiklikult kulutan parem vent.agregaadi käitamise peale raha, kui hakkan iga jumala hommik-õhtu aknaid lahtitegema-sulgema. Lisaks on toas filtreeritud-puhas õhk, talvel on sissepuhe ka soojendatud :)
Diplomeeritud kütte, ventilatsiooni ja jahutusinsener, tase 7
ping
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas ping »

Ma küll ei tea, et milline soojustagastusega vent agregaat tarbib nominaal võimsusel 55W tagades ka vajalikud õhuhulgad ja millised filtrid sel peaks olema.

Aga räägin oma seadmest Flexit SL4 (üks väiksematest omas klassis).
Ventilaatorite nominal võimsus on 2*165W + rootori mootor 9W + küttekeha.
Hoone koguelektri kulu ca 7000kW/h aastas. Tuulutatavat pinda ca 150m2, elutseb 2(3) elanikku. Elanikud ei suuda nii palju niiskust tekitada kui ventseade välja ventileerib. Reguleerisin ventilaatorite võimsuse miinimumi ja kogutarbimine on hetkel 160W. Praegu niiskus 31% ja 25C (peaks tegelikult päris välja lülitama sest õhk läheb liiga kuivaks). Elektriline küttekeha on välja lülitatud.
Praegune aastane kulu ventilatsioonile on ca 280eur aastas (elekter + 2 filtrite komplekti).
Kui mootorid töötaks nominaalvõimsusel oleks aastane kulu elektrile ja filtritele ca 440eur.
Ma praegu suudan ise seda süsteemi hooldada aga kui peaksin veel hooldusteenust sisseostma ja jääksin pensionile meie keskmise pensioniga oleks täitsa reaalne, et mingi hetk tuleb seade vahendite puudusel jäädavalt välja lülitada.
Näiteks lõppes rootori rihm. Rihma vahetuseks oleks ühe variandina rootori korpuse osandamine pop neetide väljapuurimise teel. Originaalrihma tellimise aeg kuni 3 kuud kuna rihmad tehakse eritellimusel. Tegelikult otsisin rihma margi järgi tootja välja, tellisin rihma materjali õppisin ära rihma valmistamise ja sain kolme päevaga ja16 eur hakkama. (Tegelikult rihm kulus minu arusaama kohaselt tootja hooletusest sest rihmaratta geomeetria erines rihma tootja ettenähtud mõõtudet ca 30% võrra. Ja rihm oli 20mm pikem kui kataloogis varuosal. Libises.)
Nii, et mitmel põhjusel on päris keeruline väikse elanike arvuga, ökonoomsele majale vent agregaati leida - mis ka elutsükli jooksul ära tasuks.
:hello:
Külaline
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Külaline »

ping kirjutas:Ma küll ei tea, et milline soojustagastusega vent agregaat tarbib nominaal võimsusel 55W tagades ka vajalikud õhuhulgad ja millised filtrid sel peaks olema.

Aga räägin oma seadmest Flexit SL4 (üks väiksematest omas klassis).
Ventilaatorite nominal võimsus on 2*165W + rootori mootor 9W + küttekeha.
Hoone koguelektri kulu ca 7000kW/h aastas. Tuulutatavat pinda ca 150m2, elutseb 2(3) elanikku. Elanikud ei suuda nii palju niiskust tekitada kui ventseade välja ventileerib. Reguleerisin ventilaatorite võimsuse miinimumi ja kogutarbimine on hetkel 160W. Praegu niiskus 31% ja 25C (peaks tegelikult päris välja lülitama sest õhk läheb liiga kuivaks). Elektriline küttekeha on välja lülitatud.
Praegune aastane kulu ventilatsioonile on ca 280eur aastas (elekter + 2 filtrite komplekti).
Kui mootorid töötaks nominaalvõimsusel oleks aastane kulu elektrile ja filtritele ca 440eur.
Ma praegu suudan ise seda süsteemi hooldada aga kui peaksin veel hooldusteenust sisseostma ja jääksin pensionile meie keskmise pensioniga oleks täitsa reaalne, et mingi hetk tuleb seade vahendite puudusel jäädavalt välja lülitada.
Näiteks lõppes rootori rihm. Rihma vahetuseks oleks ühe variandina rootori korpuse osandamine pop neetide väljapuurimise teel. Originaalrihma tellimise aeg kuni 3 kuud kuna rihmad tehakse eritellimusel. Tegelikult otsisin rihma margi järgi tootja välja, tellisin rihma materjali õppisin ära rihma valmistamise ja sain kolme päevaga ja16 eur hakkama. (Tegelikult rihm kulus minu arusaama kohaselt tootja hooletusest sest rihmaratta geomeetria erines rihma tootja ettenähtud mõõtudet ca 30% võrra. Ja rihm oli 20mm pikem kui kataloogis varuosal. Libises.)
Nii, et mitmel põhjusel on päris keeruline väikse elanike arvuga, ökonoomsele majale vent agregaati leida - mis ka elutsükli jooksul ära tasuks.
:hello:
Maja 155m2 (3 elaniku) agregaat põhjamaade oma (ei hakka reklaami tegema (või keegi tahab selle eest maksta) kuid poole odavam, kui Pauli moodsaim mudel)
Filtrid maksavad 31 euri komplekt, vahetan üle aasta, sest on pestavad (kes pesta ei viitsi võib kasvõi iga kolme kuu tagant vahetada)
Võin öelda, et kui signalisatsioon peal (päevale, vahel ka õhtul) tarbib agregaat veel vähem, kui 55W, sest pole vajadust rohkem ventileerida.

Ehk, arvutage ise palju aastas kulub, kuid kui "rumalat" raha on siis pole ka 1K aasts tuulutuse peale palju kulutatud :amen:

...mis ka elutsükli jooksul ära tasuks....
Lülita ventilatsioon jõuludeni välja ja kirjuta siis, kas see tasus ennast ära? :jooma
mmmmmmm
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas mmmmmmm »

viewtopic.php?f=10&t=48111
Kõrval teemas on inimesed hädas oma uduste akendega, süüdistatakse paigaldajaid ja aknaid,
Siin jahutakse mingist müstilisest tasuvusest ja mõttekusest...
21 sajandil peaksid inimesed koobastest väljas olema ja väheke hoomama ehitusfüüsikat, ja seda pisiasja, et elukvaliteet kannatab kui hoones puudub õhuvahetus.
Igasugused akna avamised ja Fressid on enesepettus/poolik lahendus!
Meil on nett,feiss,uhke auto maja ees, oleme eeskujulikud maailmakodanikud, teame elust/olust nii mõndagi,enesehinnangud on (mingis skaalas) max. oleme tegijad, jne. aga hommikul ärkame ikka uduste akende taga oma pussu haisu sees!
Sitt lugu, et alustame hommikuid kiviajast!
:jooma
Ehitusenergia
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 37
Liitunud: 06 Sept 2015, 20:37

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Ehitusenergia »

Minu arust on ka tegu täiesti elementaarse asjaga, eriti veel kui ehitatakse uut elamut. Jõutakse 200k eurone maja ehitada ja siis järsku on mõned tuhanded eurod ventilatsiooni peale üle mõistuse kallis asi.

Täiesti jabur 2015ndal aastal taolise asja üle vaielda, kas on mõtet soojustagastusega venti panna või mitte.
Diplomeeritud kütte, ventilatsiooni ja jahutusinsener, tase 7
Külaline
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Külaline kirjutas:Maja 155m2 (3 elaniku) agregaat põhjamaade oma (ei hakka reklaami tegema (või keegi tahab selle eest maksta) kuid poole odavam, kui Pauli moodsaim mudel)
Filtrid maksavad 31 euri komplekt...
Kirjuta ikka mudel ka, endal just pooleli agregaatide valik, lisaksin sinu oma ka võrdlusesse..
segumart
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 33
Liitunud: 21 Veebr 2014, 11:45
On tänanud: 1 kord

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas segumart »

Külaline kirjutas:
Külaline kirjutas:Maja 155m2 (3 elaniku) agregaat põhjamaade oma (ei hakka reklaami tegema (või keegi tahab selle eest maksta) kuid poole odavam, kui Pauli moodsaim mudel)
Filtrid maksavad 31 euri komplekt...
Kirjuta ikka mudel ka, endal just pooleli agregaatide valik, lisaksin sinu oma ka võrdlusesse..
Minul ka huvi.
ping
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas ping »

segumart kirjutas:
Külaline kirjutas:
Külaline kirjutas:Maja 155m2 (3 elaniku) agregaat põhjamaade oma (ei hakka reklaami tegema (või keegi tahab selle eest maksta) kuid poole odavam, kui Pauli moodsaim mudel)
Filtrid maksavad 31 euri komplekt...
Kirjuta ikka mudel ka, endal just pooleli agregaatide valik, lisaksin sinu oma ka võrdlusesse..
Minul ka huvi.

Aus Külaline paneks agregaadi margi kohe kirja, et kõik huvitatud saaks leida tehnilised andmed ja võrrelda neid teistega. Kui tootja tehnilisi andmeid ei avalda siis tavaliselt reklaamjutus on mingi kala sees mille tähelepanelikud läbihammustavad. Nagu teleturus.

:hello:
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Hiid »

Ehitusenergia kirjutas:Minu arust on ka tegu täiesti elementaarse asjaga, eriti veel kui ehitatakse uut elamut. Jõutakse 200k eurone maja ehitada ja siis järsku on mõned tuhanded eurod ventilatsiooni peale üle mõistuse kallis asi.

Täiesti jabur 2015ndal aastal taolise asja üle vaielda, kas on mõtet soojustagastusega venti panna või mitte.
Ausalt öeldes on mul auto ka paarituhandene.
Ei tea, kui kallis peaks auto olema, et võiks prestiizete majaomanike hulgas end vähem jaburana tunda :cry:
mmmmmmm
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas mmmmmmm »

Hiid kirjutas: Ausalt öeldes on mul auto ka paarituhandene.
Ei tea, kui kallis peaks auto olema, et võiks prestiizete majaomanike hulgas end vähem jaburana tunda :cry:
Täielik taandareng!
vtf. mis puutub siia auto turuväärtus?
Oled välistanud 2015aastal. enda majal soojusvahetiga vent.süsteemi!
samal ajal kui muu/maailm seab innovaatilisi eesmärke, suund on madalenergia, elutervem keskond, mugavus ja tervislikum eluase jne.
Samas so what, ela kas või 2.-eurises telgis, aga ära võtta sõna vendi teemal, ja ära üldse proovigi naeruvääristada korraliku soojusvahetiga vent/süsteemi riigis kus väga suur % lapsi põeb astmat ja muid hingamisteede haigusi, mis valdavalt on põhjustatud umbsetest ja niisketest elamistingimustest st. puudulikust või suisa olematust eluruumide ventilatsioonist.
Ma mõtlesin, et viimase kümmnendi jooksul on inimesed võtnud õppust, kas või soomlaste güproci jamast märgruumidest, aga ei.
:jooma

.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Hiid »

auto tutuväärtus puutub siia sama palju, kui güprok soomes.
Kui samast asjast ei räägita, siis ongi raske pilti kokku panna.
Ma ei ole kusagil väitnud, et mul ventilatsiooni ei tule. Lihtsalt soojustagastuse mõttekus on kaheldav. :banghead:
Tulihingelised vendifanaatikud aga hakkavad materdama, egiidiks, kõigil ju on! Kas raha siis tõesti nii palju ei leia? Hea tava näeb 2015a. ette jne.jne.
Eks ma siis sõna rohkem ei võta. Teen salaja ära :lol:
Kasutaja avatar
rokikas
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6924
Liitunud: 30 Jaan 2005, 15:38
Asukoht: Saue
On tänanud: 227 korda
On tänatud: 231 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas rokikas »

Tee muuhulgas ka puhas majandusarvutus - läbi ventseadme+soojusvaheti liikuv õhuhulk ning selle soojendamine versus aknapraost tuppa jõudev õhuhulk (mille kogus on ... ???) ja selle soojendamine.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Hiid »

ei oska nii hästi arvutada, seetõttu ka siin sõna võtsin, et ehk keegi soovib kaasa mõtelda.
Muutujateks on ka veel vendi soetusmaksumus koos paigaldusmaksumusega+ekspluatatasioonikulud...
Külaline
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Tasuvust võib mitut moodi määratleda.

Näiteks minu tutvusringkonnas said mitmed oma majad valmis nii sajandivahetusel. Esimene kes kõige kiirem oli, tegi sellise säästumaja - ei olnud venti, olid need akende kõrval avatavad võrguga luugid.

Mina valisin agregaadi muuhulgas aga ka veel selle pärast, et elan Nõmmel suure magistraali kõrval ja tahma tuleb nii tee pealt kui naabrite korstendest. Olin suisa üllatunud, et seal oli tuppa tekkiv tolm musta värvi, paneelikas elades olin ikka valget tolmu harjunud nägema. Peale selle tänavamüra - aknadki tegin sestap kaheraamilised ja erineva paksusega klaasidest - miskeid luuke tänava suunas avada küll ei tahtnud..

Kui siis sisse olime kolinud ja tolle esimese mehe naine meile külla sattus, siis tema esimesi lauseid oli, et "kohe tunda, et siin majas on ventilatsioon ka olemas"
Arvan, et sellel hetkel sai minu naise jaoks agregaadi tasuvusaeg läbi... :good:

Mul on ilmava digit.. sain tolle tookord 14 000 (+ km ?) krooniga ja teist sama palju läks vist ülejäänu (torud, plafoonid, summutid ja töö).
Aga 31 € filtrikomplekti eest 2x aastas maksta on ülearune - teeb ju lausa 1000 krooni vanas rahas.
Tolle pappfiltri viskasin tuttava vendimehe soovitusel kohe minema, sest allergikuid mu peres pole. Hankisin jupi filtrikangast ja kaks korda aastas lõikan ise sealt uued jupid. Viimati maksin tolle kangatüki eest 200 krooni, hakkabki otsa saama - kuueks aastaks jätkus....
ping
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas ping »

Hakkab looma.
Kui nüüd vaadata sellise agregaadi tehnilisi andmeid siis sealt tebelitest saan aru, et ca 55W voolutarbe juures võiks tootlus olla ca 50m3 tunnis.
Kui nüüd võtta ventileeritavate ruumide pindalaks ca 160m2 ja ruumalaks 400m2 ja jagada see liigutatava õhu hulgaga (50m3/h) siis saame , et ruumide õhuvahetus toimub 8 tunni jooksul!
Kui kiire õhuvahetuse näevad ette normid mille alusel kalkuleeritakse ja projekteeritakse ventilatsiooni seadmeid?
Kui elanikud väidavad, et ruumide õhk on korras ja puhas siis tuleb välja, et paigaldatud agregaat on kordades üle dimensioneeritud.
Ja ka tagastuva õhu soojuse vahetusest tagastuva energia hulk tuleks nüüd ümber arvutada väiksema õhukogusega kui seda oli projekti järgne õhukogus.
Ja siis saaks teha järelduse kas nii väikse õhukoguse liigutamiseks ja soojendamiseks on nii kalleid ja keerukaid seadmeid vaja.
Ma sugugi ei proovi kellegi selgeks teha, et õhku poleks vaja puhastada või soojust tagastada aga iga asi jäägu ikka oma vajaduste juurde - kui maja on juba nii ehitatud et peab vent töötama ju siis peab.
(Kui nüüd 2015 aasta tehnikast rääkida siis tõstke käsi kellel on bensiini sissepritsega või pardakompuutriga muruniiduk? Autodel on ammu karpad kadunud. Nii lihtsale asjale nagu muruniiduk, sissepritse lisamine suurt midagi juurde ei anna ja sama on ka muu tehnikaga. )
:hello:
Kasutaja avatar
sashaobrok
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2781
Liitunud: 15 Apr 2008, 03:00
Asukoht: tartu
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 43 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas sashaobrok »

Hiid, tee vähemalt siis valmidus ära (planeeri torudele kulgemiskohad ja masinale asukoht...)
Vast ikka pärast mõtled ümber.
vanaema on sul veteran...
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Hiid »

naabrimehel on valmidus. Isegi vent seade vist on küljes. Toruotstel on aga teibid ümber, nii juba 10a.
Polevat vajadust/viitsimist/tahtmist süsteemi käiku panna.
Külaline
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Hiid kirjutas:naabrimehel on valmidus. Isegi vent seade vist on küljes. Toruotstel on aga teibid ümber, nii juba 10a.
Polevat vajadust/viitsimist/tahtmist süsteemi käiku panna.
samas katsu see valmidus tekitada peale viimistlust ... muidugi ei ole sellel kõigel mõtet, kui taahd selle onni kindlalt maha müüa ei taha jätta lastele vms
mmmmmmmmm
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas mmmmmmmmm »

ping kirjutas: (Kui nüüd 2015 aasta tehnikast rääkida siis tõstke käsi kellel on bensiini sissepritsega või pardakompuutriga muruniiduk?
Sissepritset ei ole, aga minu Husgvarna robotniidukil on nn. pardakompuuter!
:wave:
muruniiduk
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas muruniiduk »

Minu muruniidukil ja ka mootorsael mõlemal olemas sissepritse. :amen:
fanatic
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 421
Liitunud: 11 Okt 2010, 00:27
On tänanud: 30 korda
On tänatud: 44 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas fanatic »

ping kirjutas:Ma küll ei tea, et milline soojustagastusega vent agregaat tarbib nominaal võimsusel 55W tagades ka vajalikud õhuhulgad ja millised filtrid sel peaks olema.
Viimases Kodukirjas ütleb Leis, et tema passiivmaja (oli vist 280m2) soojustagastusega vent agregaat tarbib normaalrežiimis 40W.
Maja olla andureid täis, kaks aasta monitooritud, kirjutatud 6 bakalaureuse ja magistritööd.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4215
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 80 korda
On tänatud: 76 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Hiid »

mitmesaja aastaseks kavatseb Leis elada, kuni maja end ära tasub? :scratch:
Külaline
külaline

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas Külaline »

Hiid kirjutas:mitmesaja aastaseks kavatseb Leis elada, kuni maja end ära tasub? :scratch:
Kes see ikka omale maja äratasumiseks ehitab? Mõnel on 1K euri m2 ehitusmaksumust palju, teisel on 3K euri m2 paras. :)
insippo
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 753
Liitunud: 24 Apr 2008, 20:50
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 5 korda

Re: Eramule soojustagastusega ventilatsioon

Lugemata postitus Postitas insippo »

Maja 155m2 (3 elaniku) agregaat põhjamaade oma (ei hakka reklaami tegema (või keegi tahab selle eest maksta) kuid poole odavam, kui Pauli moodsaim mudel)
Filtrid maksavad 31 euri komplekt, vahetan üle aasta, sest on pestavad (kes pesta ei viitsi võib kasvõi iga kolme kuu tagant vahetada)
Võin öelda, et kui signalisatsioon peal (päevale, vahel ka õhtul) tarbib agregaat veel vähem, kui 55W, sest pole vajadust rohkem ventileerida.

Ehk, arvutage ise palju aastas kulub, kuid kui "rumalat" raha on siis pole ka 1K aasts tuulutuse peale palju kulutatud :amen:

Mis agregaat on ? Mul plaanis ka paigaldada alarõhuga majja.
Vasta