Sundväljatõmme nn köögikubu torusse?

Õhu vahetamine, õhu kuivatamine, õhu niisutamine, õhu jahutamine
studiosus
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 63
Liitunud: 10 Nov 2013, 20:55
Asukoht: Tartu
On tänanud: 10 korda

Sundväljatõmme nn köögikubu torusse?

Lugemata postitus Postitas studiosus »

Mure järgmine: juba aastaid on olnud kahtlus, et korteri ventilatsioon on väga kehva, hoolimata sundväljatõmbest WC/vannitoas. Igas toas on eraldi fresh-klapid. Tegemist on 5 aastat vana kolmekordse kortermajaga, korterid kahes püstakus ja mu teada on mõlemal püstakul ka omaenda eraldi ventilatsioonišahtid (vähemalt maja tehnoruumis on sellised pöörete reguleerijad nagu alloleval fotol, mis ma eeldan peaksid olema sundventilatsiooni omad).

Mõõtsin mõned aastad tagasi talvel (suletud aknad, ainus värske õhu sissetõmme fresh-klappide kaudu) ka korraliku seadmega CO2 sisaldust ning siis oli näitaja permanentselt 1500-2000 ppm kandis. Nüüd paar päeva tagasi mõõtsin uuesti, ning minu üllatuseks on isegi avatud akendega (pea kõikides tubades) CO2 näitaja seal 900-1000 kandis. Isegi öösel selles toas, kus andur asub ja kus keegi ei maga, langeb CO2 tase väga aeglaselt 7 tunniga a'la 1000/900 pealt 700/800 peale. Ilmselt magamistoas ja laste toas on asi öösel veelgi hullem, pole veel neis jõudnud mõõta. Ning lisaks veel muidugi see pidev mure, et kui alumine naaber oma kubu (täisvõimsusel) käima paneb, siis hakkab meie kubu kaudu toidulõhna sisse ajama.

Ühesõnaga, aastaid on mõttes olnud see, et köögi ventilatsioonitoru sisse panna ventilaator, mis pidevalt töötab - mitte väga suurtel pööretel, aga sarnase pigem keskmise väljatõmbega nagu praegu vannitoa väljatõmbes. Toru sisse paneks ventilaatori enne tuletõkkeklappi. Korteris näibki olevat kaks šahti: üks WC ja teine köögis. Kas nad hiljem maja üleval kokku jõuavad, ma ei oska öelda.

Kubu sellise lahenduse puhul ilmselt üldse ei kasutaks, või vähemalt ma ei oska hetkel välja mõelda, kas ja kuidas saab teha nii, et kui kubu tööle panna, siis ventilaator jääks seisma. Või kas üldse on nii mõistlik panna, ilma et kubu mootoriga tekitatud õhuvool ei lõhuks seda eraldiseisvat torusisest ventilaatorit ära.

Kas sellise plaani juures on midagi, mille peale ma pole osanud mõelda või mis muudaks sellise lahenduse mõeldamatuks? Näiteks üle/alarõhud vmt. Allpool ka foto köögist (enne sissekolimist, hetkel on ülemise toru ümber ehitatud kipsist karp).
Manused
IMAG0203_cr.jpg
20190827_142958.jpg
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Sundväljatõmme nn köögikubu torusse?

Lugemata postitus Postitas ping »

studiosus kirjutas: 18 Mai 2021, 12:38 ... Nüüd paar päeva tagasi mõõtsin uuesti, ning minu üllatuseks on isegi avatud akendega (pea kõikides tubades) CO2 näitaja seal 900-1000 kandis. Isegi öösel selles toas, kus andur asub ja kus keegi ei maga, langeb CO2 tase väga aeglaselt 7 tunniga a'la 1000/900 pealt 700/800 peale. ...
Tundub, et mõõteriist valetab ja tema näidu täpsus sõltub ümbritseva õhu temperatuurist.

Õhuseire lehelt: http://ohuseire.ee/ vali indikaatoriks CO2 ja näed ka graafikult, et välisõhk on riigi ainukeses ametlikus mõõtjas (Tahkuse seirejaamas) olnud viimasel ööpäeval 420-540ppm.
(Allalaetav graafik: http://ohuseire.ee/station/csv?filter%5 ... %2C69%2C70 )
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
studiosus
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 63
Liitunud: 10 Nov 2013, 20:55
Asukoht: Tartu
On tänanud: 10 korda

Re: Sundväljatõmme nn köögikubu torusse?

Lugemata postitus Postitas studiosus »

Jah, olen vägagi hästi teadlik, et see (Netatmo) pole täppismõõduriist ning temperatuuri kasvades kodused CO2 mõõdikud hakkavad valetama (minu jaoks oli paar päeva tagasi päris silmiavav näiteks see artikkel, vt joonis 3 lk. 3: https://backend.orbit.dtu.dk/ws/portalf ... titled.pdf) aga indikatsiooni need siiski annavad. Enne tuppa panekut kalibreerisin manuaalse režiimiga öö läbi õues, seal näitaski umbes ~450ppm. Ning paari aasta tagune talvine CO2 mõõdistamine sai tehtud juba korraliku ja kalli (renditud) CO2 mõõturiga. Küsimus jääb seega jätkuvalt samaks, ennekõike sügis/talviseks perioodiks juba praegu ettevalmistudes.
timmuat
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 99
Liitunud: 11 Juul 2017, 13:17
On tänatud: 3 korda

Re: Sundväljatõmme nn köögikubu torusse?

Lugemata postitus Postitas timmuat »

Jõudu. Uuri maja pealt kas teistel ka naabri pannkooki sisse ajab ? Kas loomulik vent. toimib ?

Mõistlik vast enne edasi tegutsemist kasvõi omal käel vent. torude paigutus, seisukord ( puhtus ) kaardistada. Krt. teab kuidas ja mida reaalselt tehti ja kas üldse tehti.
Ehitajalt/arendajalt jooniseid oled küsinud ,et mis need nupud san. sõlmes teevad ?

edit:üks idee veel juhuses kui omad isiklikku mõõtjad ning kahtled selles. Võimalusel vaatle samas keskkonnas korraga oma ja taadeldud mõõtjat.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Sundväljatõmme nn köögikubu torusse?

Lugemata postitus Postitas ping »

studiosus kirjutas: 18 Mai 2021, 18:49 Jah, olen vägagi hästi teadlik, et see (Netatmo) pole täppismõõduriist ning temperatuuri kasvades kodused CO2 mõõdikud hakkavad valetama (minu jaoks oli paar päeva tagasi päris silmiavav näiteks see artikkel, vt joonis 3 lk. 3: https://backend.orbit.dtu.dk/ws/portalf ... titled.pdf) aga indikatsiooni need siiski annavad. Enne tuppa panekut kalibreerisin manuaalse režiimiga öö läbi õues, seal näitaski umbes ~450ppm. Ning paari aasta tagune talvine CO2 mõõdistamine sai tehtud juba korraliku ja kalli (renditud) CO2 mõõturiga. Küsimus jääb seega jätkuvalt samaks, ennekõike sügis/talviseks perioodiks juba praegu ettevalmistudes.
Kui mõõteseadme mõõteviga liigub 30% kanti, siis ei saa seda riista nimetada "mõõteriistaks" ega isegi mitte indikaatoriks, see on mänguasi.

Kui mõõteseadme kasutamisel on mingeid olulisi keskkonnanõudeid mis näitu mõjutavad, siis "mõõteriista" kasutusjuhendis peab olema välja toodud nõuded et millises keskkonnas mõõtmiseks antud riist sobib.

Kui nende mõõtjate näit sõltub oluliselt ümbritseva õhu temperatuurist, ja kui õues öösel polnud sama temperatuur kui sul tavaliselt on siseruumides, siis on selline õues kalibreerimine mõtetu ja ebatäpne.

Siin on üks ilusate piltidega uuring, mis näitab et isegi 3500ppm ei tapnud lapsi (joonis 17): https://www.terviseamet.ee/sites/defaul ... linnas.pdf
Uuringus uuriti soojustatud ja soojustamata koolimajade siseõhku ja seda on hariv lugeda.
Uuringus kasutati sellist mõõteriista: http://www.keison.co.uk/products/tsi/IAQCalc.pdf
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Sundväljatõmme nn köögikubu torusse?

Lugemata postitus Postitas aero »

Mina ka kahtlen, kas Netatmo tegelikult co2 mõõdab. Aga mingil moel suutis see jubin saada, et suletud uksega magamistuppa lisandus veel teine inimene ja co2 graafik pööras täpselt õigel kellaajal järsemale tõusule. Sama lugu ka eri aegadel ärkamisega.
reniarl
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 22 Mai 2021, 22:56

Re: Sundväljatõmme nn köögikubu torusse?

Lugemata postitus Postitas reniarl »

Kas fresh-klappe on kunagi lahti võetud ja selle sees olevat filtrit vahetatud ? Ja kindlasti tasuks üle vaadata välisrest. Vahest on välisrestile pandud sääsevõrk, mis läheb üsna ruttu umbe ja õhuliikumine ongi kinni. Ja kui hoone konstruktsioonid on õhutihedad, siis ventilaator sikutab elamist nö. vaakumisse, värsket õhku peale ei tule ja CO2 näit on pidevalt kõrge.
reniarl
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 2
Liitunud: 22 Mai 2021, 22:56

Re: Sundväljatõmme nn köögikubu torusse?

Lugemata postitus Postitas reniarl »

Kui kubu ise on mootoriga, siis ei soovita sinna toru sisse/toru vahele ühtegi ventilaatorit panna. Isegi kui lahendada asi nii, et kubu töötades jääb eraldi olev ventilaator seisma. Lihtsalt see eraldi olev ventilaator tekitab nii palju takistust, et kubu tõmme jääb väga kehvaks.
Mõistlik oleks leida ilma mootorita kubu ja toruvahele panna korralik EC mootoriga kanaliventilaator. Kui leida selline kubu, mille nupud suudavad antud ventilaatori kiirust ka reguleerida (juhtsignaal 0_10V), siis on eriti hea. Kui sellist kubu ei leia, siis võimalik ka eraldi kiiruseregulaator paigaldada. Mõte on selles, et kui söögi tegemine, siis pöörded üles ja kui söögitegemine tehtud, siis panna ventilaator vaikselt tiksuma, et hoida kubu kaudu pidevat väikest väljatõmmet. Muidugi on oluline, et oleks tagatud ka freshide kaudu õhu pealevool.
Vasta