Kerise identifitseerimine

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
kastrul
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 08 Apr 2021, 22:38
On tänanud: 1 kord

Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas kastrul »

Tere,

sain päästeametilt ettekirjutuse, et sauna keris on liialt lähedal lavale. Ja tõesti, lava kaugus kerisest on 15 cm ja sellisel igasuguste paberiteta kerisel on nõutud 50 cm põlevast materjalist.
Kui oleks vajalik dokumentatsioon, siis saaks sealt lugeda tootjapoolseid nõudeid ja nendest lähtuda.
Kas keegi oskab pildi järgi identifitseerida, mis tootja kerisega on tegemist? Kerisel endal ühtegi kirja ega numbrit ma ei leidnud. Ehk pääseks lava lõikumise asemel kuuma tõrjuva plaadi panemisega.
Iseenesest tore, ilmselt voolukivist, keris, paigaldatud ~2000 aastal.
Piltidel on keris natuke paigast nihutatud. Tahtsin kõikide külgede pealt uurida, kas on mõnda kirja küljes.
IMG_0367.jpeg
IMG_0368.jpeg
IMG_0369.jpeg
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Standardkaugus igal kerisel lavast on 50 cm. Kui paigaldada mittepõlevast materjalist ekraan (N: tsementkiudplaat) siis võib lava lähemal olla. Otsi ekraaniga lahendusi.
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1108
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Kastrul, ära solvu, kui ma küsin, et kas sa päriselt usud, et mingit tuleohtu praeguse paigaldusviisi puhul ei ole? "Terve talupojamõistusega" inimene oleks hakanud kukalt sügama, aga sina küsid, et millised normid seda paigaldusvahet nõuavad?
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

rein113 kirjutas: 09 Apr 2021, 22:34 Kastrul, ära solvu, kui ma küsin, et kas sa päriselt usud, et mingit tuleohtu praeguse paigaldusviisi puhul ei ole?
Kasutaja rein 113, mille kuradi pärast pead sina vabandama tõe ütlemise pärast? Kas tõesti oled juba trellidseepoleokeitrellid või "trellidmiituu" valguses nii pehmoks muutunud, et ei julge oma arvamust otse välja öelda? Pakun sulle ideealse variandi- esita oma väide küsimusena ja ei mingeid probleeme, isegi semiootiline ekspertiis ei saa küsilauset tunnistada väiteks. ;)
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
kastrul
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 08 Apr 2021, 22:38
On tänanud: 1 kord

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas kastrul »

rein113 kirjutas: 09 Apr 2021, 22:34 Kastrul, ära solvu, kui ma küsin, et kas sa päriselt usud, et mingit tuleohtu praeguse paigaldusviisi puhul ei ole? "Terve talupojamõistusega" inimene oleks hakanud kukalt sügama, aga sina küsid, et millised normid seda paigaldusvahet nõuavad?
Ma saan aru, et see ~15cm kerisest lavani on väga väike maa. Samas olen ma selles saunas käinud 2 aastat, lisaks enne seda on seda kasutatud minule teadmata kordi) ja kerise poole olevad lava konstruktsioonid on täiesti ilusad ja kuumakahjustuse märkideta.
Minu lõppeesmärk on see keris sinna saada tuleohutuse nõudeid järgides. Aga kui valida, kas maha saagida pool meetrit lava või piisab 20cm lava eemaldamisest ja kuumatõkke lisamisest, siis ma valiksin ikkagi vähem lavapinda eemaldava võimaluse.
Seepärast otsingi kerise dokumentatsiooni, kus peaks kirjas olema nõutud vahed pealt-külgedelt.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

kastrul kirjutas: 08 Apr 2021, 22:57 sain päästeametilt ettekirjutuse, et sauna keris on liialt lähedal lavale. Ja tõesti, lava kaugus kerisest on 15 cm ja sellisel igasuguste paberiteta kerisel on nõutud 50 cm põlevast materjalist.
Kui oleks vajalik dokumentatsioon, siis saaks sealt lugeda tootjapoolseid nõudeid ja nendest lähtuda.
Päästeamet inspektor tavalisedlt ei lähtu toote infost, vaid kohalikest seadustest. ;)

https://www.rescue.ee/files/2018-10/kut ... 4.2018.pdf

Seal on sissejuhatuses must-valgel kirjas, et nõuded on kirjas standardis EVS 812 ..., kuid selle lugemine on tasuline. Järjekordne näide jaburusest kuubis! Tehakse ettekirjutus ja nõutakse tasulise nõuete täitmist.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
kastrul
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 08 Apr 2021, 22:38
On tänanud: 1 kord

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas kastrul »

Urmas kirjutas: 12 Apr 2021, 07:23 Päästeamet inspektor tavalisedlt ei lähtu toote infost, vaid kohalikest seadustest. ;)
Kas see tähendab, et ma olen valesti aru saanud ja tootjapoolsed ohutuskaugused ei tähenda midagi? Näiteks sellel kerisel:
https://www.tulikivi.com/ee/Tooted/Hile

on kirjas 'ohutuskujad küljele ja ette 200mm'.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

EVS 812 käsitleb neid juhtumeid mis tagavad tuleohutuse - päästeametnik ei saa standardist kirjeldatud juhtumitest rangemalt nõuda!
Kui tootja on oma tehasekatsetes tõestanud ära, et 200 mm on piisav ohutuskaugus siis saab päästeamet ka seda aksepteerida.
xxx111
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 5331
Liitunud: 17 Veebr 2020, 21:47
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 134 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas xxx111 »

Lisaks saab standarditega tasuta tutvuda lugemispunktides.
Samuti on võimalik standarditega tutvuda kohalikus päästeasutuses.
kastrul
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 08 Apr 2021, 22:38
On tänanud: 1 kord

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas kastrul »

Kalvis kirjutas: 12 Apr 2021, 10:02 Kui tootja on oma tehasekatsetes tõestanud ära, et 200 mm on piisav ohutuskaugus siis saab päästeamet ka seda aksepteerida.
Kas see ikkagi tähendab, et kui mul on selle kerise dokumentatsioon ja see lubab 15cm kaugust ohutuskuja, siis ma ei peaks hakkama midagi lõhkuma?
Minu esialgne küsimus oligi 'kas keegi oskab öelda selle kerise tootjat-mudelit'. Selle järgi ma saaksin ehk kätte vajaliku dokumentatsiooni.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10617
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kõigepealton vaja sul see kerise tootja lubatud minimaalne kaugus kätte saada. Oletame, et isegi on - siis tipa tapa päästeametile seda esitama.
Selline imeasi saab olla vaid ekraaniga valmisehitatud keristel - neil on tuulduva õhkvahega ekraan kerise seinteks.
kastrul
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 08 Apr 2021, 22:38
On tänanud: 1 kord

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas kastrul »

Kalvis kirjutas: 12 Apr 2021, 15:23 Selline imeasi saab olla vaid ekraaniga valmisehitatud keristel - neil on tuulduva õhkvahega ekraan kerise seinteks.
Kerist pealt vaadates on näha, et tuulduva õhkvahega ekraan võib kerise seinteks isegi olla.
Ühesõnaga: kas keegi teab, mis firma sellise kerise on valmistanud?
kastrul
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 08 Apr 2021, 22:38
On tänanud: 1 kord

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas kastrul »

Kui mul ei ole teada, kes sellise kerise on tootnud, kas on võimalik, et on olemas sobilike oskuste ja õigustega inimene, kes suudab vajaliku dokumentatsiooni genereedida? Proovikütmine, mõõtmine ja muud sellised tegevused võiskid olla ju võimalikud.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

kastrul kirjutas: 17 Apr 2021, 10:41 Kui mul ei ole teada, kes sellise kerise on tootnud, kas on võimalik, et on olemas sobilike oskuste ja õigustega inimene, kes suudab vajaliku dokumentatsiooni genereedida? Proovikütmine, mõõtmine ja muud sellised tegevused võiskid olla ju võimalikud.
Jah, see on võimalik. Seda nimetatakse eksperthinnanguks ja see maksab ca 500 eurot.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Adlolf
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 348
Liitunud: 18 Jaan 2014, 13:03
On tänatud: 10 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas Adlolf »

Tere!
kastrul kirjutas: 08 Apr 2021, 22:57 Tere,
sain päästeametilt ettekirjutuse, et sauna keris on liialt lähedal lavale. Ja tõesti, lava kaugus kerisest on 15 cm ja sellisel igasuguste paberiteta kerisel on nõutud 50 cm põlevast materjalist.
Kui oleks vajalik dokumentatsioon, siis saaks sealt lugeda tootjapoolseid nõudeid ja nendest lähtuda.
Kas keegi oskab pildi järgi identifitseerida, mis tootja kerisega on tegemist? Kerisel endal ühtegi kirja ega numbrit ma ei leidnud. Ehk pääseks lava lõikumise asemel kuuma tõrjuva plaadi panemisega.
Kuuma tõrjuva plaadi(ekraani) kasutamine ongi selle probleemi enim levinud lihtsalt teostatavaid lahendusi.
4.1. Kütteseadme ja selle osa ohutuskujad, lk 22 https://www.rescue.ee/files/2018-09/eto ... ff56306251
https://narvi.fi/tuote/kota-kurun-suojaseinasarja/
FI lk5, SE lk13, GB lk21, DE lk29, RU lk37 https://narvi.fi/wp-content/uploads/202 ... lowres.pdf
trebla
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2765
Liitunud: 04 Aug 2009, 00:27
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 61 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas trebla »

Mina ostsin poest ja lisasin juba olemasolevale ekraanile veel ühe ekraani..
Nüüd on lava puitosad sellest viimasest ekraanist vast 50 mm kaugusel.
Korstnapühkija teeb iga kord selle kohta märkuse.
Aga et 100 °C - ni köetud saunas selle ekraani vastu visatud vesi ei susise vaid vaikselt lihtsalt minema voolab, siis ma eriti ei muretse...
Kasutaja avatar
Maaks
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 224
Liitunud: 04 Nov 2014, 12:20
Asukoht: Tallinn
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas Maaks »

trebla kirjutas: 20 Apr 2021, 12:00 Mina ostsin poest ja lisasin juba olemasolevale ekraanile veel ühe ekraani..
Nüüd on lava puitosad sellest viimasest ekraanist vast 50 mm kaugusel.
Korstnapühkija teeb iga kord selle kohta märkuse.
Aga et 100 °C - ni köetud saunas selle ekraani vastu visatud vesi ei susise vaid vaikselt lihtsalt minema voolab, siis ma eriti ei muretse...
Korstnapühkija märkus on suusõnaline või mingis dokumendis? Kui dokumendis, siis see "märkus" pärsib oluliselt kindlustusjuhtumi korral hüvitise väljamaksmist.
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10774
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 308 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Maaks kirjutas: 20 Apr 2021, 16:22 Korstnapühkija märkus on suusõnaline või mingis dokumendis? Kui dokumendis, siis see "märkus" pärsib oluliselt kindlustusjuhtumi korral hüvitise väljamaksmist.
Kui topeltekraan vastab seadusega kehtestatud nõuetele, siis isegi kirjalik märkus korstnapühkija poolt ei saa olla põhjuseks kindlustushüvituse vähendamiseks.
Nõudke kvaliteeti, aga olge valmis selle eest ka maksma! Siseviimistlustööd, 55 676 252
külaline13
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 34
Liitunud: 02 Juul 2019, 11:09
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas külaline13 »

Lihtne variant on saata pildid ja teada olev info nt peamistele Soome tootjatele. Kui veab, mõni tunnistab omaks või annab vihje ja küllap ka dok-d leitakse.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas aero »

Soomlastel on aktiivne foorum sauna ja keriste juttude jaoks. Lihtsam oleks sealt küsida. Hetkel ei meenu, kus asub aga olen lugenud korduvalt.
rätsepa
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 13
Liitunud: 03 Juun 2016, 16:54

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas rätsepa »

koogelmoogeli otsing märksõnaga vuolukivikiuas annab rivis sarnaseid keriseid.
pritz
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 09 Okt 2010, 19:45
On tänatud: 1 kord

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas pritz »

See on soomlaste Vuolux ahi, aga pole seda firmat vist enam
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas aero »

Google nõustub. https://helastone.fi/tuotteet/kiuaskive ... iukaaseen/

Leidsin soomlaste sauna-leili-keriste jututoa ka üles. Sealtkaudu võib täiesti õnnestuda leida mõni Vuoluxi omanik, kel paberid alles ja viitsib koopia saata. Kui viisakalt küsida.
https://keskustelu.suomi24.fi/koti-ja-r ... inti/sauna
kastrul
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 7
Liitunud: 08 Apr 2021, 22:38
On tänanud: 1 kord

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas kastrul »

pritz kirjutas: 07 Mai 2021, 11:53 See on soomlaste Vuolux ahi, aga pole seda firmat vist enam
Super. Tänan. Leidsin täpse mudeli ja ka vajaliku dokumendi.
Nõutud kaugus kerise seinast põleva materjalini on 50cm. Peab ikkagi veidikene modifitseerima praegust olukorda.

https://web.archive.org/web/20020111015 ... fi/puu.htm
rein113
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1108
Liitunud: 06 Apr 2009, 13:05
Asukoht: Pärnu
On tänanud: 57 korda
On tänatud: 40 korda

Re: Kerise identifitseerimine

Lugemata postitus Postitas rein113 »

Kinnita lava kerisepoolsele küljele SUPER-ISOL SKAMOTEC 225 kaltsiumsilikaat plaat, nt 30 mm. Ma küll ei leidnud otsest viidet selle tuletõkkeomaduste kohta, peale selle, et ta on A1 tulekindel materjal ja talub 1000 kraadi kuumust. Igaks juhuks konsulteeri oma korstnapühkijaga või päästeameti inspektoriga, kas selline puidu kaitse on OK.
https://kaminakoda.ee/toode/kaltsiumsil ... ol-skamol/
Võta arhitekt. Tuleb odavam.
Vasta