Punase (nõukaaegse) tellise töötlemine / poolitamine

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
janx4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 148
Liitunud: 17 Juun 2010, 10:27
On tänanud: 4 korda
On tänatud: 2 korda

Punase (nõukaaegse) tellise töötlemine / poolitamine

Lugemata postitus Postitas janx4 »

Hei

Küsimus siis selline - mul on kasutada mingi kogus nn. nõukaaegset punast täistellist (ärge täpsemalt küsige, ma ei tea mis mark või kelle toodang. Aseri ehk??). Minu silmale näeb välja selline millega pooled eesti majade korstnad ja kaminad on tehtud. No mitte pits aga tubade osas.
Kuidas seda töödelda? Olen proovinud pottseppa haamriga aga no täitsa lootusetu. Läheb puruks kust tahab ja kuidas tahab - sõltumata pingsalt jälgitud eelnevast koputustriibust.
Ainus mis mul on siiani aidanud on see, kui lõikan relaka ja teemantkettaga piisavalt sügava soone sisse nii, et olen läbistanud pealmise ca.15..20mm kõva kihi.
Aga ammu need relakad moodi tulid. Kuidas neid omal ajal poolitati või töödeldi sobivaks?
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Punase (nõukaaegse) tellise töötlemine / poolitamine

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Äkki koputati kirkaga ja kõla järgi valiti millist võiks tükeldada.
Toby
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 149
Liitunud: 29 Mai 2010, 22:40
On tänatud: 12 korda
Kontakt:

Re: Punase (nõukaaegse) tellise töötlemine / poolitamine

Lugemata postitus Postitas Toby »

Täpselt! Kui helises kui kelluke, siis võis proovida pikkilahkamist. Kui koputamisel plärises, siis oli mikromõrasid täis. Kui vastas tuhmilt, siis oli südamik erineva tugevusega ja ei tasunud proovidagi. Nt. Aseri p.sk. Kõige paremini/ühtlasemalt poolitub Võrukivi, aga see kollakam.
Ei oskagi muud soovitada kui suurekettalist relakat koos (ise tehtud) rakisega või lausa kivi saepinki. Aga see 1500 eurikut liig kallis kui ta'ga leiba ei teeni.
AGA... Aseri kivi kitsamad küljed kooruvad temp.kõikumistega aastate jooksul nagu ussi nahk. Lapikud küljed kestendavad tagasihoidlikumalt. Ja nii ei ole ma julgenud neid mujal kasutada kui põrandate ladumisel (lapiti ja seguvuugiga)
Edu!!
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1496
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Punase (nõukaaegse) tellise töötlemine / poolitamine

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Toby kirjutas: 09 Nov 2020, 17:49 ... või lausa kivi saepinki. Aga see 1500 eurikut liig kallis kui ta'ga leiba ei teeni.
1500 euriku eest saab Espakist 4 saagi. Selliseid, millistega olen aastaid tööd teinud.

https://www.manualslib.com/manual/12158 ... tml?page=5
Pottseppmeister "Kaminahi"
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Punase (nõukaaegse) tellise töötlemine / poolitamine

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Tavalugeja kirjutas: 09 Nov 2020, 19:09
Toby kirjutas: 09 Nov 2020, 17:49 ... või lausa kivi saepinki. Aga see 1500 eurikut liig kallis kui ta'ga leiba ei teeni.
1500 euriku eest saab Espakist 4 saagi. Selliseid, millistega olen aastaid tööd teinud.

https://www.manualslib.com/manual/12158 ... tml?page=5
Tööriistade rentimisest olete midagi kuulnud?
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1496
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Punase (nõukaaegse) tellise töötlemine / poolitamine

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

RaJy kirjutas: 09 Nov 2020, 20:48

Tööriistade rentimisest olete midagi kuulnud?
Ikka olen, kuulnud ja kasutanud. Anna oma koordinaadid, saan täpsemalt juhatada.
Pottseppmeister "Kaminahi"
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Punase (nõukaaegse) tellise töötlemine / poolitamine

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Mina oma sae sain kiloga kätte,iga päev ei kasuta,kuid väga vajalik asi ja terveks eluks.Töölaua rulliku laagrid tahavad määrimist muidu ok ja kohe kui ostsin ehitasin ümber oma käe järgi mugavamaks.Suured rattad taga allja vajadusel kasvõi 5 korrus mööda treppi nagu käruga üles,alul raam ja pärast mootor jargi ja voilaa.Tehaseseade paraku ei võimalda mööda treppi ja jumal teab kuss kärutamist.
Vasta