Soovitage ahju/kaminahju

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
ilves
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 26 Jaan 2013, 15:47

Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ilves »

Oleks tarvis ahju või kaminahju ca 50 m2 kütmiseks. Siiamaani on kütmisega hakkama saanud soojuspump, aga kord 10 aasta jooksul on talvel külm...
Kaalupiirangut pole, kõrgusepiirang aga on - ahi ei tohiks olla rohkem kui 190 cm kõrge koos alusega jms. Ja kuna korstnas on vaid 1 lõõr (kuhu ühendatud juba plekkahi), siis ühendus peaks nüüd tulema altpoolt.
Hinnapiir on kuskil 5000 eurot ja eelistaks valmis ahju/kaminahju.
Kuna tegu on minu seisukohast lisakütteallikana, siis võib see ka 2x päevas kütmist vajada, aga päris kaminat ei taha, eks.

Olen eri ahje/kaminahje muidugi juba netilehekülgedelt vaadanud, aga ehk siin osatakse soovitada mis kauem vastu peaks ja mille kasutegur parem on (ka reaalsuses) ja mis mulle kõrguse poolest ära mahub. Laiuse ja sügavusega pole probleemi.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Kõrgema kasuteguriga on just nimelt ülaühendusega kaminahjud.Varjant ka korstnasse siiber ja korsten lisa kütja,varjant on ka alaühendusega kaminahi ja ahju kõrvalt/tagant viis eraldi püstise lisalõõri üles.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Kummaline soov - kuna majas on juba plekkahi?!?
Miks see olemasolev ahi lahja tehti? Võibolla oleks parem see võimsama vastu vahetada?

Asjast kah. Kaks ahju samas lõõris põhjustab tõmbeprobleeme! Altühendus tahab tugevamat tõmmet! Kui korsten on vaid tavalise 1k maja kõrgune siis ... võib vabalt juhtuda, et altühenduse tõmme jääb nõrgaks isegi siis kui oleks vaid üks ahi.
Iseenesest pole altühendus tavalisele kohapeal ehitatavale ahjule probleemiks. Valmisahjudega on nutusem - neil on vaid reeglina üks lahendus ja kui see sobib siis saab kasutada.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Potsepa laotud ahi kui koldes ukse kohal nö suitsukapp ja lõõristik liiga pikk pole lükkab ise suitsu endast välja,pole vahet kas on korsten taga või mitte!!!Ka soome tüüpi kaminahi lükkab ise suitsu välja ja ja toimivad kenasti ka mitu ahju ühes lõõris ja isegi sleped kohakuti.Tulikividel nats teine teema.Sügiseti küll ja küll juhused kus korsten rõske suitsu vastu ei võta ja ahi lükkab suitsu korstnajala luugi kaudu tuppa/keldrisse,annad kuumaõhu puhurit min 3-5 ja suits läheb kuhu peab.
ilves
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 26 Jaan 2013, 15:47

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ilves »

Kalvis kirjutas: 02 Juul 2020, 12:02 Kummaline soov - kuna majas on juba plekkahi?!?
Miks see olemasolev ahi lahja tehti? Võibolla oleks parem see võimsama vastu vahetada?

Asjast kah. Kaks ahju samas lõõris põhjustab tõmbeprobleeme! Altühendus tahab tugevamat tõmmet! Kui korsten on vaid tavalise 1k maja kõrgune siis ... võib vabalt juhtuda, et altühenduse tõmme jääb nõrgaks isegi siis kui oleks vaid üks ahi.
Iseenesest pole altühendus tavalisele kohapeal ehitatavale ahjule probleemiks. Valmisahjudega on nutusem - neil on vaid reeglina üks lahendus ja kui see sobib siis saab kasutada.
No kust mina tean, miks varajastel okupatsiooniaastatel otsustati vana uhke kahhelahi välja lõhkuda ja ühte tuppa plekkahi teha, teise majapoolde, mis kütteta jäi, aga soemüüriga pliit laduda. Või no, äkki sai vana ahi sõjas viga? Või oli nii lihtsam mingit kolhoosnikku majja lisaks pererahvale elama panna?
Selle plekkahju asemele uut ehitada pole mõtet, sest selleks peaks kahe toa vahelt jupi seina maha lõhkuma ja ikkagi jääks 1 tuba ilma kütteta = palju tööd, palju kulu, aga kasu mina eriliselt suurt ei näe. Plekkahi on täiesti töökorras ja isegi kest veel sündsa välimusega. Võibolla olen imelik, aga eelistangi kaht ahju majas.

Korstna kõrgus on umbes 8-9 meetrit ja tõmme on alati tugev. See soojamüüriga pliit, mis asus kohas, kuhu ahju tahan, toimis probleemideta umbes 40 aastat, seejärel jäi maja suvilaks aastakümneteks. Selle pliidi ühendus korstnasse oli täpselt samal kõrgusel kui plekkahju ühendus (umbes 1,7 m põrandast), üks tuleb ühte korstna seina, teine teise seina. Soemüüri jätsime seinaks püsti ja plekkahju küttes pole iial soemüüri siibritest suitsu sisse ajanud. Aga kehtivad ehitusnormid ja -eeskirjad sellist ühendust ühte lõõri enam ei luba. Sai ka korstnapühkija-pottsepaga (minu mälu järgi olid mõlemad kutsetunnistused olemas) mõni aasta tagasi konsulteeritud ja ka tema leidis, et tingimata peaks uus ahi nüüd altühendusega tulema. Kui võiks, oleks muidugi palju lihtsam olemasolevat ühendusauku kasutada.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Lisaks suvel palavaga keset päeva korstnas tõmme puudub ja pliidi suits toas.kui ahi pliidiga samas lõõris siis teed ahju pilbastega väikse lõkke ja ahi lükkab korstnas õhu liikuma ja saab pliidi tõmbama ilma,et tuba tossu tõis poleks.Kalvis võib seda muinasjuttu kodus vanaemale rääkida,et ahjud ei tõmba ilma korstnata!
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

8-9 m on palju suurem kõrgus kui 5 meetrit 1 korruselistel hoonetel. Kui tõmmet on siis saab altühendust teha.
Ja on kogemus, et altühendusega tahab paremat tõmmet.

Ühes kohas tuli samaaegsel tulesoovi korral plita alla enne tuli teha, sest trikk seisnes ahju siibri sulgemises siis sai plita alla tule teha ning seejärel ahju alla. Vastupidises järjekorras ajas plita suitsu sisse.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Kalvis kirjutas: 02 Juul 2020, 17:29 8-9 m on palju suurem kõrgus kui 5 meetrit 1 korruselistel hoonetel. Kui tõmmet on siis saab altühendust teha.
Ja on kogemus, et altühendusega tahab paremat tõmmet.

Ühes kohas tuli samaaegsel tulesoovi korral plita alla enne tuli teha, sest trikk seisnes ahju siibri sulgemises siis sai plita alla tule teha ning seejärel ahju alla. Vastupidises järjekorras ajas plita suitsu sisse.
Ma mitmed soomlased altühendus teinud just madalad 4+m korstnad taga ja probleeme pole kusagil kõik pigem rahul.Unustada ei tohi ka seda,et igale küttesüsteemile tuleb läheneda personaalselt.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Siis on hilja kahetseda kui uus valmisehitatud ahi suitsu sisse ajab... Eks sa ise tead keda siis süüdistada kuid foorumit mitte.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4376
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 85 korda
On tänatud: 217 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ping »

ahjuke kirjutas: 02 Juul 2020, 18:04 ... ja probleeme pole kusagil kõik pigem rahul. ...
Väljend "Pigem rahul" tähendab, et kasutajad on olukorraga leppinud või ei oska/saa paremat tahta, mitte seda et uuritav lahendus on 100% toimiv.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ilves
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 26 Jaan 2013, 15:47

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ilves »

Kalvis kirjutas: 03 Juul 2020, 06:41 Siis on hilja kahetseda kui uus valmisehitatud ahi suitsu sisse ajab... Eks sa ise tead keda siis süüdistada kuid foorumit mitte.
Kas see kommentaar on mulle mõeldud? Mina ju otsingi nõuetele vastavat lahendust, sest ega need nõuded päris suvaliselt välja pole mõeldud.

Välimuselt meeldivad mulle Tulikivi ahjud, näiteks TU1320 s või Pieta 1700, aga pea võimatu on leida nende kohta infot kuidas need korstnasse ühendatavad on. Mingist soomekeelsest kirjutisest jäi mulje, et näiteks esimesena mainutu peaks tavaliselt altühendusega olema.
Peaks sinna vist kohale minema ja küsima...

Aga kui keegi teab veel valikuid, siis palun andke teada.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

ping kirjutas: 03 Juul 2020, 08:30
ahjuke kirjutas: 02 Juul 2020, 18:04 ... ja probleeme pole kusagil kõik pigem rahul. ...
Väljend "Pigem rahul" tähendab, et kasutajad on olukorraga leppinud või ei oska/saa paremat tahta, mitte seda et uuritav lahendus on 100% toimiv.
:hello:
Ei ole veel ükski ahi suitsu sisse ajanud.Käin ka omatehtud ahjusi puhastamas ja pole veel kordagi pidanud piinlikust tundma.Esimese lõkke teen alati ahju enne kui tööraha vastu võtan ja klient veendub,et asi töötab.
Siin aasta või pisut rohkem tagasi ehitas üks tunnustatud pottsepp soomlase mis ei toiminud,viga oli muidugi ahju ehitajas kuna liiga palju käänakuid sees.Siin paljud teavad seda juhtumit,aga täpsemalt ei räägi ja selle ühe mittetöötava ahju põhjal ei saa üldistusi teha...
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

ilves kirjutas: 03 Juul 2020, 13:19
Kalvis kirjutas: 03 Juul 2020, 06:41 Siis on hilja kahetseda kui uus valmisehitatud ahi suitsu sisse ajab... Eks sa ise tead keda siis süüdistada kuid foorumit mitte.
Kas see kommentaar on mulle mõeldud? Mina ju otsingi nõuetele vastavat lahendust, sest ega need nõuded päris suvaliselt välja pole mõeldud.

Välimuselt meeldivad mulle Tulikivi ahjud, näiteks TU1320 s või Pieta 1700, aga pea võimatu on leida nende kohta infot kuidas need korstnasse ühendatavad on. Mingist soomekeelsest kirjutisest jäi mulje, et näiteks esimesena mainutu peaks tavaliselt altühendusega olema.
Peaks sinna vist kohale minema ja küsima...

Aga kui keegi teab veel valikuid, siis palun andke teada.
No ma ei tea kiire googelmoogel andis mulle info,et 1320 on alaühendus vaata lõikeid ja jooniseid. https://www.lakkapaa.com/storage/produc ... usohje.pdf
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Kiire googelmoogel teise mudeliga andis tulemuse https://www.tulikivi.ee/eripakkumised.html ja selgelt kirjas,et saab ka pealtühendust,aga kallim ja tulikivid tavamudelid ilmselt kõik alaühendus.
Tulikiviga meenub juhus kus kapa kohila kohalik pühkija käis tulikivit puhastamas ja tõmbama ei saanud...läksin ise vaatama ja mis oli suure klaasuksega ilus ahi,ahi seest puhas,alaühendus ja keegi geenjus 100mm saunakorstna korstnaks pannud,korstnas ka pöördsiiber mis oli kinni ja omanik ei teadnud sellest midagi.ka korsten oli puhas ja läikis seest puhas rv vastu.Tegin siis korstna pöördsiibri lahti puud ahju ja pealt süütamine ja põlema.Maksimum 10 min suits kiimles koldes ja otsis kuhu minna,aga kui leidis tee üles siis läks ja enne kui lahkusin tegin koldeukse lahti ja tuppa ei tulnud grammigi suitsu,ca pool kollet oli puid täis.
ilves
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 8
Liitunud: 26 Jaan 2013, 15:47

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ilves »

ahjuke kirjutas: 03 Juul 2020, 18:24
No ma ei tea kiire googelmoogel andis mulle info,et 1320 on alaühendus vaata lõikeid ja jooniseid. https://www.lakkapaa.com/storage/produc ... usohje.pdf
Aitäh info eest! Ma soome keelt küll ei oska, aga sellest saab piisavalt aru.
aero
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1925
Liitunud: 27 Mai 2010, 10:40
On tänanud: 77 korda
On tänatud: 77 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas aero »

ahjuke kirjutas: 03 Juul 2020, 18:16 Ei ole veel ükski ahi suitsu sisse ajanud. Käin ka omatehtud ahjusi puhastamas ja pole veel kordagi pidanud piinlikust tundma.Esimese lõkke teen alati ahju enne kui tööraha vastu võtan ja klient veendub,et asi töötab
...selle ühe mittetöötava ahju põhjal ei saa üldistusi teha...
Mina ei julgeks selle ühe/esimese lõkke põhjal nii võimsalt üldistada 8) . Õhurõhust, tuulest, välistemperatuurist, kõrghaljastusest jm välisteguritest sõltub väga palju. Näiteks mul on altühendusega soome tüüpi ahi, korsten 4,7m Rondo+. Korstnast 3m kaugusel on 7,5m sein. Üldiselt rahul aga sügiseti esimesel kütmisel on paar korda sisse ajanud.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

aero kirjutas: 04 Juul 2020, 11:09
ahjuke kirjutas: 03 Juul 2020, 18:16 Ei ole veel ükski ahi suitsu sisse ajanud. Käin ka omatehtud ahjusi puhastamas ja pole veel kordagi pidanud piinlikust tundma.Esimese lõkke teen alati ahju enne kui tööraha vastu võtan ja klient veendub,et asi töötab
...selle ühe mittetöötava ahju põhjal ei saa üldistusi teha...
Mina ei julgeks selle ühe/esimese lõkke põhjal nii võimsalt üldistada 8) . Õhurõhust, tuulest, välistemperatuurist, kõrghaljastusest jm välisteguritest sõltub väga palju. Näiteks mul on altühendusega soome tüüpi ahi, korsten 4,7m Rondo+. Korstnast 3m kaugusel on 7,5m sein. Üldiselt rahul aga sügiseti esimesel kütmisel on paar korda sisse ajanud.
Nii küttekeha lõõristik kui ka korsten tahavad lõõride ahenemist saada ehk korstna või korstna tipu poole kitsamaks minemist.Küttekehad tavaliselt ikka tehakse nii,aga korstnad enam paraku mitte ja ongi probleemid käes.Oma kodukorstna lammutasin ka 2007 aasta maani maha ja uus tavaline püsti ja seekord ei viitsinud koonust teha pitsi ja tõmmet pole....plekist hülss pitsi silikaadi ulatuses juba 2007 aastal ja ots koonusesse meetri kohta 2 cm igast küljest koomale ja tõmme taas tagasi,kõrgus 7m.Kui nüüd vaatame eesti aegseid viinaköökide korstnaid nt väänas,rummus ja leiab mujalgi ja lisaks kõik vene ajal tehtud tööstuskatlamajade korstnad siis kõik viimane kui üks neist on jõhkrad koonused ja tõmme on aastaringselt võimas sees.Koonust olen ka ümaratele moodulkorstendele tekitanud ja tõmme paraneb.Ka mina enam ei lao kivivoodriga korstna pitsi vaid tekitan koonuse plekiga.
Jah tõsi kõrghaljastus ja korstna kõrval kõrge sein mõjutavad tõmmet sellega olen nõus.
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Paar aga on - inimesel on juba olemasolev korsten. See tõmbab kuidas tõmbab ja on ehitatud kuidas on.
Ja ega ikka ei lao tellistest niisama lihtsalt jooksvalt koonusesse midagi. Kivi on ju ühepaksune.
ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 593
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 31 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Kalvis kirjutas: 04 Juul 2020, 12:37 Paar aga on - inimesel on juba olemasolev korsten. See tõmbab kuidas tõmbab ja on ehitatud kuidas on.
Ja ega ikka ei lao tellistest niisama lihtsalt jooksvalt koonusesse midagi. Kivi on ju ühepaksune.
Olen mitmel kivikorstnal omatehtud ja uuel tekitanud koonuse mitte ladunud.saab ka juba olemasolevale tekitada väga lihtsalt...
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Soovitage ahju/kaminahju

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Valmisahju tahtja saab kogu teabe sellise ahju pakkujalt, salongis, müüjalt. Manuaalid peavad neile kõigile olema kättesaadavad.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Vasta