Liiga palju pottseppi? "Postimees"2.märtsil

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
ahto102
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 04 Aug 2016, 19:33
On tänatud: 1 kord

Liiga palju pottseppi? "Postimees"2.märtsil

Lugemata postitus Postitas ahto102 »

MTÜ Eesti Pottsepad juhatuse esimehe A. Ljubajevi sõnul õpetatakse kutsekoolides liiga palju pottseppi. See olevat viimastel aastatel eriti suur probleem, sest pottseppade kvaliteet on palju langenud.
MTÜ Eesti Pottsepad põhikiri:" 2.2 - Tõsta pottseppade kutsemeisterlikkust küttesüsteemide ehitamisel, uute materjalide ja tehnoloogiliste võtete kasutuselevõtmisel. Ühing arendab koostööd kutsehariduskeskustega pottseppade koolituse alal ja teostab koolituse järelevalvet."
Massiline pottsepaõpe sai alguse MTÜ eestvedamisel. Abikäe ulatas ka Eesti Töötukassa, suunates töötuid pottsepa kiirkursustele.
Ljubajevi sõnul näeb sageli otse koolipingist tulnud pottseppade tehtud praaki. Kes koostab õppekavad ja kes on õpetajad, mille tulemusena on sell suuteline tootma ainult praaki? Kuna kutshariduskeskustes puudub pottsepa erialal haridusnõue- ju siis ei jagu enam õppureid, kel vähegi mõistust peas, seetõttu ka praagitootmine.
Klassikalised pottsepatööoskused omandatakse siiski eelkõige meistri juures praktiseerides.

Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1207
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 36 korda

Re: Liiga palju pottseppi? "Postimees"2.märtsil

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Teades ja tundes koolitajaid, tuleb Ljubajeviga nõuski olla. Aga need koolitajad on olnud pottsepaühingus TOP-is. Väljaõpe ei saa üldjuhul olla üle koolitajate taseme. Kuidas edasi?
Pearahasüsteem soosib kutsehariduses tasuta "kodupottseppade" koolitamist, kes ei soovigi sooritada eksamit ja saada kutset.
Viimati muutis Tavalugeja, 06 Mär 2019, 09:42, muudetud 2 korda kokku.
Pottseppmeister .

Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1207
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 36 korda

Re: Liiga palju pottseppi? "Postimees"2.märtsil

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

https://majandus24.postimees.ee/6535481 ... 1530938443

​Ebavõrdsus turul
Kodusoe Grupp OÜ juhi Mati Malmi sõnul tõmbub turg kokku. «Need firmad, kes ausalt makse maksavad, on ebavõrdses seisus, võrreldes nendega, kes maksavad minimaalselt. Konkurentsi ausus on suur probleem,» ütles ta.

​Malmi sõnul on MTÜ Eesti Pottsepad​ proovinud teha koostööd maksu- ja tolliametiga, et maksudest kõrvalehiilijate arvu vähendada. «Nii naljakalt kui see ka ei kõla minu kui maksuvõlglase suust,» ütles Malm naerdes, viidates asjaolule, et Kodusoe Grupil on maksuvõlg.

«Umbes kaks kolmandikku pottseppadest tegutseb juriidiliste kehade alt ja kolmandik paneb täiesti piraati,» ütles Malm. «Need, kes püüavad ausalt tegutseda ja täiendkoolitustel käia, vaatavad oma nutust kasumit. Juba palk on suhteliselt nutune. Samas elavad need, kes ei maksa makse, veel suhteliselt normaalselt.»
Viimati muutis Tavalugeja, 06 Mär 2019, 10:32, muudetud 3 korda kokku.
Pottseppmeister .

ahjuke
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 464
Liitunud: 18 Mär 2013, 18:44
On tänanud: 17 korda
On tänatud: 28 korda

Re: Liiga palju pottseppi? "Postimees"2.märtsil

Lugemata postitus Postitas ahjuke »

Just peale valimisi veskimägi rääkis kus koolitussüsteem täiesti mäda ja haiseb,koolitatakse seda mida vaja pole ja hädasti vajalik tööjõud puudub.

Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1207
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 36 korda

Re: Liiga palju pottseppi? "Postimees"2.märtsil

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Pottsepaühing hoiab ja avaldab kiivalt ja üleolevalt oma üleolevust. Keegi pole kõlblik kaasa rääkima. Aastast aastasse käiakse kongressidel, ilma, et nendest käikudest midagi õpetlikku suudetakse avaldada. Teist aastakümmet räägitakse eeskujudeks Kesk-Euroopa pottsepandust, pottsepaõpet, ise seda täiega eirates. Ühingu kassa, mis oli vast mõeldud ühingu edendamiseks?, laristati lihtsalt oma taskuaukude paikamiseks ja sedagi tulutult.
Ülim ülbus on Mati Malmi katkematud süüdistused tema korralekutsujatele, süüdimatute ülbuste avalikustajatele. Tema on sunnitud varastama teiste süül, jätkuvalt, lõputult.

Mehed, pottsepaühingu liikmed, mida te olete saavutanud? Millest olete saanud rahulduse? Need liikmed, kes püüavad rääkida vajalikust muutusest, neid süüdistatakse selles, millega nüüd ise lehes võitlete :P
Kes tegi! Ise tegi!
Pottseppmeister .

ahto102
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 3
Liitunud: 04 Aug 2016, 19:33
On tänatud: 1 kord

Re: Liiga palju pottseppi? "Postimees"2.märtsil

Lugemata postitus Postitas ahto102 »

Pottsepp Anti Nöör on teinud eksperthinnanguid sajale majale. Esmase ülevaatusega on saanud heakskiidu neist kümmekond. Ulmeline olukord! Kas need kütteseadmed on kõik ehitatud nö. mustalt? Anti Nöör võiks korraldada õppepäeva avardamaks kolleegide silmaringi. Tundub, et tegu on korduvate vigadega. Võimalik, et ka erinevatel aastatel kehtinud seaduste ja standardite väärtõlgendusega.

Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1207
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 36 korda

Re: Liiga palju pottseppi? "Postimees"2.märtsil

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Laotan artikli siia laiali. Üheselt kättesaadavaks,mõistmiseks.

----------------------------------

Pottseppade tööturgu solgivad musta töö tegijad

Reet Pärgma
ajakirjanik
2. märts 2019, 0:01
Maksudest kõrvale hiilivatel pottseppadel puudub sageli kutsetunnistus.
Mustalt ehitatud ahi ei läbi enamasti eksperthinnangut.
Pottsepad vahetavad ametit, sest tööturg on solgitud ja käive languses.

MTÜ Eesti Pottsepad esimehe Aleksander Ljubajevi sõnul paiskavad kutsekoolid aastas turule ligi poolsada uut pottseppa, kellega pole midagi peale hakata.

Pottseppade tööturul tegutseb palju maksudest kõrvalehiilijaid, kes ehitavad küttekehi ümbrikutasu eest. Tööturgu solgivad nii ümbrikupalga maksjad kui ka otse kutsekoolist tulnud tegijad, kes teevad praaktööd.


MTÜ Eesti Pottsepad juhatuse esimehe Aleksander Ljubajevi sõnul on olukord keeruline. Üks põhjus on tema sõnul valdkonna areng: kütteseadmete kombineerimine, automatiseerimine ning muude nüüdisaegsete vahendite kasutuselevõtt nõuab pealehakkamist ja koolitusi. Teine probleem on turusolkijad. «Mustalt tegutsejaid on väga palju ja see röövib käivet neilt, kes maksavad makse,» selgitas ta.

Ljubajevi sõnul õpetatakse kutsekoolides liiga palju pott­seppi, mille põhjus on nn pearaha süsteem. «Koolid korjavad oma grupid täis, et saada riigilt iga õpilase eest raha. See on viimastel aastatel eriti suur probleem, sest pottseppade kvaliteet on päris korralikult langenud,» ütles ta.

​Markantsed näited
​Kutsekoolist tulevatel pottseppadel on keeruline praktikakohta leida, mistõttu pole neil vajaminevat kogemust. Sageli palkavad noori just musta töö tegijad, kes saavad maksudest kõrvale hoidmise tõttu pakkuda oluliselt odavamat teenust kui need, kes käituvad ausalt.

«Igal aastal tuleb kutsekoolidest 40–50 pottseppa, kellega pole midagi teha. Inimesed peaksid teadma, et kolmanda taseme sell ei tohi üksi ehitada, aga tegelikkuses on turg neid täis. Kutsekool saab oma raha kätte, aga mis lõpetanutest edasi saab, ei huvita enam kedagi,» nentis Ljubajev.

Küttekehade kvaliteet on seetõttu läinud Ljubajevi sõnul palju halvemaks. Viienda taseme pottsepad käivad hoonetele eksperdihinnanguid andmas ning sageli näeb otse koolipingist tulnud pottseppade tehtud praaki.

«Ahjud ehitatakse vastu puitu, kive lastakse vahuga pealt kinni, saunakerise suitsutorud tihendatakse n-ö tulekindla vahuga jne. Üks asi on algaja töö ja teine odav pott­sepp. Madal hind näitab sageli koolituste ja kvaliteetse tehnika puudumist ning see kajastub tuleohutusreeglite rikkumises,» tõdes ta.

Sageli palkavad noori just musta töö tegijad, kes saavad maksudest hoidumise tõttu pakkuda oluliselt odavamat teenust.

Ka pottsepp Anti Nöör peab maksudest kõrvalehiilijaid probleemiks. «Elu näitab, et kui esitan firma hinnapakkumise, siis sellele ei vastata, sest meie hind on oluliselt kõrgem kui neil, kes teevad mustalt. Paratamatult valivad eraisikud selle tegija, kellele peab vähem raha maksma,» ütles Nöör.

Kuid probleem pole ainult eraisikutes. Paar aastat tagasi tegi Nöör oma ettevõttega riigihankel hinnapakkumise. «Vastust ei tulnudki. Kui hoone hakkas valmima, pöördus ehitaja minu poole ahjupassi saamiseks, sest oli vaja kasutusluba. Ta kiitis veel, et leidis kolm korda odavama pakkuja, kes tegi tööd mustalt,» meenutas Nöör.

​Ahjupassi väljastamisest Nöör keeldus, see-eest võttis ta vastu pakkumise teha küttesüsteemile eksperdihinnang. «Paraku oli seal palju ehitusvigu ja hinnang seetõttu negatiivne. Sellest hoolimata on nüüd sellel avalikus kasutuses hoonel kasutusluba, kuidas see saadi – mina ei tea,» lisas Nöör.

Maksudest kõrvalehiilijate seas on palju neid, kellel pole kvalifikatsiooni, ja kokkuvõttes võib odavam pakkumine osutuda tellijale hoopis kallimaks. «Eestis on hulganisti mehi, kellel ei ole mingit kutsetunnistust ja kelle töös on palju kvaliteediprobleeme,» nentis Nöör.

«Seaduse järgi võib omanik eramajas endale küttesüsteemi ehitada, aga selleks, et saada dokumentatsiooni, näiteks kasutusloa taotlemiseks, tuleb tellida eksperdihinnang. Neid on palju, kes märgivad, et ehitasid küttekeha ise, aga tegelikult tellisid töö kelleltki, kes tegi mustalt,» rääkis Nöör.

Nöör on teinud eksperdihinnanguid sadakonnale majale, millest enamikul on n-ö ise ehitatud ahjud. «Esimese ülevaatusega on heakskiidu saanud kümmekond maja. Enamasti on vaja ümberehitust või lisatöid, mis võivad kokkuvõttes osutuda kallimaks kui tellida töö kvalifitseeritud ja makse maksvalt pottsepalt,» ütles ta.

​Ebavõrdsus turul
Kodusoe Grupp OÜ juhi Mati Malmi sõnul tõmbub turg kokku. «Need firmad, kes ausalt makse maksavad, on ebavõrdses seisus, võrreldes nendega, kes maksavad minimaalselt. Konkurentsi ausus on suur probleem,» ütles ta.

​Malmi sõnul on MTÜ Eesti Pottsepad​ proovinud teha koostööd maksu- ja tolliametiga, et maksudest kõrvalehiilijate arvu vähendada. «Nii naljakalt kui see ka ei kõla minu kui maksuvõlglase suust,» ütles Malm naerdes, viidates asjaolule, et Kodusoe Grupil on maksuvõlg.

«Umbes kaks kolmandikku pottseppadest tegutseb juriidiliste kehade alt ja kolmandik paneb täiesti piraati,» ütles Malm. «Need, kes püüavad ausalt tegutseda ja täiendkoolitustel käia, vaatavad oma nutust kasumit. Juba palk on suhteliselt nutune. Samas elavad need, kes ei maksa makse, veel suhteliselt normaalselt.»


Maksu- ja tolliameti maksuauditi osakonna juhtiv maksuaudiitor Sven Enok: tarbijad kontrolligu teenuse pakkuja tausta
Meie riskianalüüs näitab, et maksuriske esineb nii kutsetunnistusega kui ka kutsetunnistuseta isikutel, kes oma põhi- või kõrvaltegevusest korstnapühkija või pottsepana tulu ei deklareeri. Täpset arvu või osakaalu me öelda ei saa, sest see eeldab iga ettevõtja reaalse tegevusega tutvumist, et hinnata, kas maksurisk on ka tegelikult olemas.


Pöörasime sellele valdkonnale ka rohkem tähelepanu ja suunasime ettevõtjaid vajadusel tööjõumaksude ja müügikäibe deklareerimisele. Selle tulemusel on ka maksukäitumist positiivselt muudetud. Meie eesmärk on, et meie juhiste ja nõustamise abil saaksid ettevõtjad maksuasjad korda ja kõigile turul tegutsejatele kehtiksid samad tingimused. Oleme märganud, et nii mõnigi ettevõtja reklaamib oma tegevust avalikult, kuid neil puudub samal ajal ettevõtluse registreering. Kui juba tegevust reklaamitakse, siis tuleb arvestada, et sellega kaasneb ka kohustus ettevõtlus registreerida ning maksud deklareerida ja tasuda.


Vastavalt riskidele jätkame sektoris olukorra jälgimist ning kui see ei parane, siis vaatame jooksvalt oma tegevuskava üle.


Soovitame ka korstnapühkija ja pottsepa teenuse tarbijatel kontrollida teenuse pakkuja tausta: kas on olemas kutsetunnistus ja oskused ning esitatud kõik nõuetekohased dokumendid. Samuti võiks eelistada teenuse pakkujaga kirjaliku lepingu sõlmimist ja võimalusel raha maksmist ülekandega. Ülekandega maksmisel jääb sellest jälg ning hiljem on võimalik tõendada, kes teenust pakkus, ja halva töökvaliteedi korral pretensioone esitada. Tõendamine saab oluliseks näiteks kindlustusjuhtumite korral.
Pottseppmeister .

Vasta