Soojustsalvestava kamina ehitus

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
pippa 73
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 13 Aug 2018, 06:25
On tänanud: 1 kord

Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas pippa 73 »

Tere. Paluks asjatundjatelt natuke nõu. Nimelt on soov ise ehitada siojustsalvestav kamin. Olemas kaminasüdamik, tuletõkkeplaadid, soojustsalvestavad plaadid ja tellised ning segud. Need sai siis soetatud juhendi järgi.
Nüüd aga küsimus. Kuidas oleks kõige parem seda kaminat üles laduda.
Kamin tuleb vana ahju asemele.
Olen aru saanud, et tuleb alustada aluse ladumidest ehk siis n-ö raam kuhu sisse kaminasüdamik pärast "istutada". Olen ka vaadanud mõningaid videosid selle kohta. Enamikus neist laotakse seinad südamiku ümber tellistest aga mina tahaks panna soojustsalvestavad plaadid hoopis.
Jutt sai segane aga loodan, et keegi viitsib ja oskab nõu anda. :roll:
Lisan ka südamiku kohta lingi. https://budeteplo.com/kaminnaya-topka-nordflam-kaldo/
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Soojustsalvestav kamin sellisel moel on kukesupp.
Pottseppmeister "Kaminahi"
pippa 73
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 13 Aug 2018, 06:25
On tänanud: 1 kord

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas pippa 73 »

Eks seepärast uuringi, et mida ja kuidas ning mida juurde vaja osta. Tänapäeva naisel tuleb asjadega ise hakkama saada, ka nendega millega varem kokkupuudet pole olnud.
Asjalik nõu on igati teretulnud... Nii sama nokkijatega pole paraku mul midagi peale hakata.
Ja tegijat palgata ka pole võimalust. Seega jääb ikkagi üle vaid ise nokitseda
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas motamees »

Ei polnud see Tavalugeja niisama nokkija ühtegi. Üritab sulle selgitada, et ära tee kaminat ahju asemele. Pikka rõõmu sellest pole.
Küsi parem nõu, kuidas ahju ehitada ja ma üritaks sind aidata. Muidugi juhul, kui omal mingigi loogika paigas on. Iga kivi panekut ei jõua õpetada.
Võta neid kahte postitust väga tõsiselt. Kukesuppi iga päev süüa ei taha. Küll sa oskad paremaid toite teha.

https://tulepesa.wordpress.com/2010/12/ ... uttekolle/
.
Tel 5o9279o
pippa 73
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 13 Aug 2018, 06:25
On tänanud: 1 kord

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas pippa 73 »

Maja põhikpte tuleb gaasiahjust, kamin oli kavas just õdususe pärast ja soovitati siis kohe ka soojust salvestavad plaate kasutada, et kui juba kütmine on.
Loogika kohta- öeldakse, et naistel seda pole :) aga usun et saaksin hakkama kui kätte võtan.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Ega ma muud ei oska jah soovitada, et kui selline lausa meeldib, siis ....maitseasi. Vaid "meeleolu loomiseks" ostaksin valmis kaminakese.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Olen küsija soovitud asja ehitanud ja sarnast on paljud tuttavad teinud.
Tegelikult teed kõige tavalisema kamina soojamüüriga, viimane võib olla mistahes kujuga. Soemüür ja kaminasüdamik on täiesti lahus, ühendatud on justnimelt plekkkorstnaga soemüüri ülalt, et ei tekiks erinevaid paisumisjõude. Kaminasüdamikule teed klassikalise kivist-kipsist-villast kesta ümber koos õhuavadega - valdav enamus sooja tuleb sealt. Soemüür on tavaline servikivi, kuid lõõristiku projekteerisin ise. Võib olla üks langev hiigellõõr, võid siksakitada. Eelnevalt tegin kiviplaani paberile ja isegi kasutasin lapse legoklotse et üle kontrollida.
See ei ole päris ahi, kuna südamik eraldab köetavast kogusest ca 80% otse õhku ja 20 % salvestub soemüüris. Küll aga läheb tuba kohe küttes hästi soojaks ja ahjutäie lõpus on soe ka soemüür. Aga selline kompleks on suure maja suures toas nii ei teki sauna. Teine tuttav tõmbab sundventilaatoriga sellise kaminaahju kubust kuuma õhu ja puhub kaugematesse tubadesse laiali. Ainus segav faktor on ventilaatori müra.

Kui nüüd soovid ikkagi miskit ahjulaadset, tee kõik kivist ja osta klaasist uks ette, kaminasüdamik kingi kellegile ära. Kui tahad 100% salvestavat ahju, tehakse see algusest lõpuni kivist. Soojustsalvestust takistabki kaminasüdamiku ülesehituse kontseptsioon - 80% soojusest läheb kohe õhku, see on madalatemperatuuriline õhk, kuid energiarikas. Seda saab vaid toas laiali jaotada, mitte salvestada. Palju kasulikum on kiviahju kivisse salvestada kõrgetemperatuurilist soojust kui madalatemperatuurilist.
pippa 73
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 13 Aug 2018, 06:25
On tänanud: 1 kord

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas pippa 73 »

Aitäh asjaliku nõu eest.
Südamik peaks andmete järgi ära kütma ca 70 ruutu, tuba kus kamin hakkab asuma on ca 30 ruutu, seega varu oma jagu.
Igatahes on nüüd pilt selgem ja tean kust edasi minna.
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas motamees »

Kuhu panna 30ruuduses toas 5kw soojusenergiat???
Kalvise postituses oli kaks nõuannet. Ma ütleks, et need olid vastandlikud. Sina said lõpuks kätte omale sobiva lahenduse heakskiidu ja tead nüüd kuskohast edasi minna. Tegelikult on "vastuhääli" rohkem.
Miks üldse küsida, kui sellest ei tehta järeldusi. Oodatakse vaid, kuni tuleb sobilik heakskiit.
Praegu veel oleks kõige õigem lahendus Kalvise poolt soovitatu "kaminasüdamik kingi kellegile ära".
Tegelikult oli küsimus soojustsalvestavate plaatide panekust. Neid ei tohi panna kamina vastu. Õhk peab vabalt vahelt läbi saama kaminat jahutama. Alt peab olema piisav õhuvõtu võimalus ja üleval peab olema piisav väljundava. Soe õhk (kuum) väljub 20-30cm, ennem lage, külgedelt välja. Kuuma õhu väljundava ülaserva tehakse vahelagi, et kuum õhk ei pääseks laeni. Plaatidest paned väliskesta kokku ja viimistled väljastpoolt.
See oli nüüd üldjoontes see, mida küsisid, aga ma ei tahtnud anda, sest on halb lahendus.
Aga edu edaspidiseks.
.
Tel 5o9279o
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Nõuanded polnud vastandlikud vaid silmaringi laiendamiseks mida küsija tegelikult võiks soovida ja mis ohud on küsija soovitud lahendusel. Sõltub mis eesmärke küsija taga ajab?
Tavaliselt on on küttekollete soovijatel 2 erinevat eesmärki aga foorumisse nad ei soovi oma valikut teada anda.
1. Kütta maja küttehooajal aastaringi, kusjuures küttekeha on põhiküte. Sel juhul sobib ahi, sest ahju saab suures koguses energiat salvestada. Piisab korra päevas kütmisest, kuid kulub mitu tundi aega, enne kui ahi üldse sooja andma hakkab.
2. Tegu on kas suvila tüüpi majaga või on põhikütteks tavaliselt soojuspump (või mistahes muu), kuid soovitakse klassikalist ahjulaadset kütteelementi. Sel juhul on lisanõue kiiresti maja soojaks, hea oleks kui salvestaks ka öiseks ajaks lisaenergiat. Sel juhul sobib kaminahi aka kamin soojamüüriga väga hästi. Põhikütteks mitte nii väga, sest sel juhul on vaja teha 2 korda päevas tuli alla (hommikul ja õhtul), et vältida sauna, samas väiksem energia salvestusmass ei võimalda pikaldasemat kütmist ega kütteta olekut.

3. On ka üks seltskond, kellel on kaminat vaja iluasjaks või siis õlleõhtul grillpeo jaoks. Neile on soemüüriga lahendus overkill ja piisav on mittesalvestav otse korstnaühendusega asi. Oluline on seejuures ilu, mitte kamina funktsionaalsus.
pippa 73
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 5
Liitunud: 13 Aug 2018, 06:25
On tänanud: 1 kord

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas pippa 73 »

Seda, et plaatide ja südamiku vahele peab õhuvahe jääma ma tean, kummalegi poole on arvestatud selleks umbes 5cm, kas see oleks piisav?
Teiseks - nii alla kui üles on arvestatud õhulõõrid, et kaminasüdamik üle ei kujuneks.
Kolmandaks- kamin läheb kaheosalisse tuppa- söögituba-+elutuba ja eesmärk oleks tal meeleolu looja mõningase küttekasuga kui juhtub ikka väga külm talv tulema.
See, et ma igale nõuandeid kohe eraldi ei reageeri, ei tähenda et ma ühte või teist varianti neist ei kaaluks.
Kaminasüdamikuga variant sai valitud eelkõige selle tõttu, et naisena tundus selle ehitamine ja paikapa eks kõige lihtsam või noh- lihtsam ahju kadumisest.
Sai ka vaadatud valmis moodukaminaid aga paraku mängib hind minu puhul siiski suht olulist rolli.
Igatahes tänud kaasa mõtlemast ja suunda andmast
Kasutaja avatar
motamees
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2694
Liitunud: 14 Jaan 2008, 12:57
Asukoht: Saar
On tänanud: 208 korda
On tänatud: 191 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas motamees »

Kalvis kirjutas: 14 Aug 2018, 13:05 Nõuanded polnud vastandlikud ...
Ilmselt läks sõnamulin sassi. Ma mõtlesin vastandliku all kahte erinevat varjanti, mis omavahel ei ole võrdsed.
.
Tel 5o9279o
2korda2
-
Postitusi: 1371
Liitunud: 03 Apr 2006, 13:36
Asukoht: Tartumaa
On tänanud: 58 korda
On tänatud: 63 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas 2korda2 »

Kalvis kirjutas: 14 Aug 2018, 13:05 Sel juhul sobib kaminahi aka kamin soojamüüriga väga hästi. Põhikütteks mitte nii väga, sest sel juhul on vaja teha 2 korda päevas tuli alla (hommikul ja õhtul), et vältida sauna, samas väiksem energia salvestusmass ei võimalda pikaldasemat kütmist ega kütteta olekut.
Selle osaga päris nõus ei ole (kaminahi=kamin soojamüüriga). Kaminahi võib olla ka täisväärtuslik (kivi)ahi. "Kamin" eesliide saadakse suurema klaasuksega (loomulikult peab kolle ja lõõristik sellega arvestama). Sellesama suurema ukse kaudu hakkab suuremal hulgal sooja kiirgama juba poole kütmise pealt.
-------
"You're working hard, I'm not, and in 100 years, we'll both be dead." - Wally
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Selliseid plaatidest ja villast "kaminahje" oleme meie jätkuvalt asendamas päris kaminahjudega, mis tellistest, kahhelpottidest, tulekindlatest tellistest koldega ja mis peamine, nad omavad tonnides mõõdetavat soojustsalvestavat massi, mitte paberpropagandat. Tööd jätkub, pole mõtet seda meile juurde pingutada.
Võtame sõbralikult.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Kalvis
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 10616
Liitunud: 03 Veebr 2008, 14:02
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 288 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

2korda2 kirjutas: 16 Aug 2018, 11:31
Kalvis kirjutas: 14 Aug 2018, 13:05 Sel juhul sobib kaminahi aka kamin soojamüüriga väga hästi. Põhikütteks mitte nii väga, sest sel juhul on vaja teha 2 korda päevas tuli alla (hommikul ja õhtul), et vältida sauna, samas väiksem energia salvestusmass ei võimalda pikaldasemat kütmist ega kütteta olekut.
Selle osaga päris nõus ei ole (kaminahi=kamin soojamüüriga). Kaminahi võib olla ka täisväärtuslik (kivi)ahi. "Kamin" eesliide saadakse suurema klaasuksega (loomulikult peab kolle ja lõõristik sellega arvestama). Sellesama suurema ukse kaudu hakkab suuremal hulgal sooja kiirgama juba poole kütmise pealt.
Ma pole keeleteadlane ja võtsin terminiks foorumis väljakujunenud tava, et ahi on kivist kolde ja lõõristikuga küttekeha ja kamin on eestis väljakujunenud praktikas poest ostetud raudsüdamikuga asi (millel siis ilukujunduslikult on lisatud kipsist ja villast kest).
Kui aga sõnaseletusse süüvida siis kamin on otseterminis igasugune kütteseade, sealhulgas ahi. N; kui me inglismaal räägiksime ahjust ja kaminast siis on need terminid täiesti muud. (ahi on teadupärast inglismannidel suurtööstuses olev rauasulatus seade ja kamin igasugune eramaja küttekolle. Meie ahi on sealmaal soosjustsalvestav kamin.
Samas muutuks vastus absurdiks, kui me kõigepealt x postitusi vaidleksime terminite pärast.
Tavalugeja
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1493
Liitunud: 24 Sept 2014, 19:26
On tänanud: 96 korda
On tänatud: 48 korda

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas Tavalugeja »

Mis meil vaja siingi võõramaalaste järgi oma ahjusi nimetada ja väike selgitav kommentaar ei pea ka pahaks olema. Meil omal aru küll, et oma tehtut oma nimedega esitada. Korraliku kaaluga kaminahju pole vajagi toonitada salvestavaks ahjuks või kaminaks. Niigi selge kui just sihilikult segaseks ei sunnita.
Olen kasutanud võrdlust, et alla kahe tonni on salvestav kamin, üle selle kaminahi. Aga siin muidugi võimalik peensustes kõigil oma õigust ajada.
Pottseppmeister "Kaminahi"
Extazy
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 11
Liitunud: 13 Nov 2017, 21:35

Re: Soojustsalvestava kamina ehitus

Lugemata postitus Postitas Extazy »

pippa 73 kirjutas: 13 Aug 2018, 07:58 Tere. Paluks asjatundjatelt natuke nõu. Nimelt on soov ise ehitada siojustsalvestav kamin. Olemas kaminasüdamik, tuletõkkeplaadid, soojustsalvestavad plaadid ja tellised ning segud. Need sai siis soetatud juhendi järgi.
Nüüd aga küsimus. Kuidas oleks kõige parem seda kaminat üles laduda.
Kamin tuleb vana ahju asemele.
Olen aru saanud, et tuleb alustada aluse ladumidest ehk siis n-ö raam kuhu sisse kaminasüdamik pärast "istutada". Olen ka vaadanud mõningaid videosid selle kohta. Enamikus neist laotakse seinad südamiku ümber tellistest aga mina tahaks panna soojustsalvestavad plaadid hoopis.
Jutt sai segane aga loodan, et keegi viitsib ja oskab nõu anda. :roll:
Lisan ka südamiku kohta lingi. https://budeteplo.com/kaminnaya-topka-nordflam-kaldo/
soovitan küsida Granite Marble Industry esindajat https://gmi.ee/kaminad/
Vasta