restkolle ja söed

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
hea kurimuri
külaline

restkolle ja söed

Lugemata postitus Postitas hea kurimuri »

Tere
Varem oli umbkoldega ahi, nüüd restkoldega ja sellega seonduvalt küsiks nõu. Et kui restkoldega ahju kütta ei jää järelsooja andvat sütt, kõik kukub tuharuumi. Ja nüüd selline mõte peas, et kui resti peale panna metallvõrk, mis natuke seda sütt kinnihoiaks, siis kas sellest oleks kasu või pigem kahju?
Tänud
Müürimees
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 108
Liitunud: 08 Juun 2005, 07:56
Asukoht: Kuremäe

Lugemata postitus Postitas Müürimees »

pane met plaat (soovitavalt malmist) resti asemele.
on on nii
Kasutaja avatar
restauraator
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 681
Liitunud: 12 Mai 2005, 08:15
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas restauraator »

Milleks niipalju vaeva näha, see rest pudiseb ise täis, kui tuhka välja ei võta. Aga restkolde ülesanne on ikka suurema kuuma andmine küdemise ajal ja suurem temperatuur saavutatakse just parema õhu juurdepääsuga läbi resti. Mõnes mõttes mugavam kütta, et ei ole vaja pidevalt roobiga koldes susida ja see kraam mis sütt tekitab on juba oma energia kividesse üle kandnud. Siiber tuleb õigel ajal sulgeda ja ahju kasutegur peaks olema ka suurem.
Iga ehitus on norm iseendale.
Kalvis
külaline

Lugemata postitus Postitas Kalvis »

Nii panimõmm, milles probleem? See tuharuumis hõõguvate süte soe ei põgene kuhugi, kõik jõuab ahju.
hea kurimuri
külaline

restkolle ja söed

Lugemata postitus Postitas hea kurimuri »

vabanda müürimees, kui minu küsimus sinu jaoks liiga rumal tundus. aga küsija suu pihta ju ei lööda.
teistele tänud
Müürimees
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 108
Liitunud: 08 Juun 2005, 07:56
Asukoht: Kuremäe

Lugemata postitus Postitas Müürimees »

ei olnud üldse halvasti öeldud.
restkoldest siis natuke juttu. nagu restauraator kirjutas annab restkolle puidu põlemisel suuremat kuumust. sellega suureneb ka suitsugaaside kiirem liikumine, mille tulemusel veetakse suur osa põlemisel tekkivast kuumusest korstnasse. põhjus on lihtne- kivid ei jõua kogu soojust salvestada. muidugi on võimalik õhu kogust reguleerida, mis olekski soovitav, sest ega see kiire soojenemine just ahjule hästi ei mõju, kui viimane on veel suviotsa kütmata.
igal mesitril on kolde tegemisel on nipid ja nõksud. saab samuti teha ahju või kamina, kus on umbkolle ja ei suitse ei klaas ega küljed.
on on nii
tommpomm
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 98
Liitunud: 23 Dets 2006, 10:38
Asukoht: KEILA

Lugemata postitus Postitas tommpomm »

Tuharestiga ahju kasutegur ontunduvalt suurem kui umbkoldega ahjul.Umbkoldega ahjul antakse põlemiseks vajalik õhk läbi ahjuukse mis paratamatult jahutab kollet ja seetõttu on ka põlemistemperatuur koldes paarsada kraadi madalam ja ahju kasutegur madal samuti tekib nurkades mittetäielik põlemine.Tuharestiga ahjul antakse 75prossa õhust läbi tuharesti
kus kuumad söed soendavad õhu kuumaks ,25prossa õhust antakse läbi koldeukses olevate õhuavade ja põlemistemperatuur on seega tunduvalt körgem kui umbkoldega ahjus. Tuharest peab olema võimaluse korral terve kolde ulatuses ,mitte, et tehakse suur kolle ja keskele pannakse pisike tuharest ja enamuses koldes on mittetäielik põlemine .Tõmmet reguleeritakse tuharuumi ukses olevate avade kaudu ,vaiadusel saab korstnasse panna tõmberõhu regulaatori mis toimib väga hästi ,kasutan ise,maksab 500-1000 eek.Mina umbkoldega ja klaasita uksega ahjusid ei tee.
Sama jutt on kirjas Veski raamatus ahjud pliidid kaminad.Se mõni tuhat mis kulub rohkem materjalile tasub ennast ühe talvega ära kuna läheb tunduvalt vähem kütet.Tean mida räägin.Kui ei usu siis katsetage.
tommpomm
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 98
Liitunud: 23 Dets 2006, 10:38
Asukoht: KEILA

Lugemata postitus Postitas tommpomm »

Restaurator.Kui tuharest on tuhka täis siis ta sulab kuumuse käes puruks.rest on võimalik mõne kuuga puruks kütta.Kui õieti kütta siis käib aastakümmneid.Läbi resti liikuv õhk jahutab resti.
Kasutaja avatar
restauraator
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 681
Liitunud: 12 Mai 2005, 08:15
On tänanud: 2 korda
On tänatud: 1 kord
Kontakt:

Lugemata postitus Postitas restauraator »

tommpomm kirjutas:Restaurator.Kui tuharest on tuhka täis siis ta sulab kuumuse käes puruks.rest on võimalik mõne kuuga puruks kütta.Kui õieti kütta siis käib aastakümmneid.Läbi resti liikuv õhk jahutab resti.
Sedanüüdküll, aga juttu mõte oli teine. Restkoldega ahjul võid siseukse samuti lõhki kütta, kui sealt läbi piisavalt õhku ei anna.
Eks ole minagi otsinud ja katsetanud, aga umbpõhjaga koldega on võimalik saavutada ka päris hea tulemus. Ise pooldan kitsast(25-27) ja kõrget kollet kus kolde taganurkas on lahtiselt, vahedega laotud tellised. Puud jäävad koldesse siis diagonaalselt e. sellesse tuulekoridori ja ühtlaselt põlevad siis ära, kui jämedamad notid jäävad ahju täites alla. Palgatööd sel alal ei tee, aga kuna endal on palju ahjuküttega elamisi, siis on tulnud päris palju savi sõtkuda ja omi uuendusi katsetada... eesmärk ikka vähema kütusega rohkem sooja saada! ...aga kas saan, seda ei tea -peaasi on et igav ei hakkaks.
Iga ehitus on norm iseendale.
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4221
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 81 korda
On tänatud: 76 korda

Re: restkolle ja söed

Lugemata postitus Postitas Hiid »

hea kurimuri kirjutas: Et kui restkoldega ahju kütta ei jää järelsooja andvat sütt
kas selline asi on üldse olemas, nagu järelsooja andev süsi?
Mina olen tähele pannud, et kui panna ahjuuks kinni ja siiber ka muidugi, siis tiheda ahju korral kustuvad need söed pea hetkega ära ja ei anna enam mingit sooja. :roll:
teadja
külaline

Lugemata postitus Postitas teadja »

Ära sa Hiid nüüd solvu,aga mulle tundub,et sul on jäänud maitsmata
umbkoldega ahjus valmistatud toidud.Midagi paremat ei oska tahtagi!
Nii,et hetkega need ei valmi.Edu!
tommpomm
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 98
Liitunud: 23 Dets 2006, 10:38
Asukoht: KEILA

Lugemata postitus Postitas tommpomm »

Härrased ka restkoldes saab väga maitsvad ahju praed.Mul on restkoldega kaminpliit ja kõik toidud saab koldes tehtud ja väga maitsvad.
kaminahi
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6486
Liitunud: 22 Dets 2006, 09:27
On tänanud: 398 korda
On tänatud: 194 korda
Kontakt:

Kaminahi

Lugemata postitus Postitas kaminahi »

Igal inimesel on teatav kindel silmaring.Kui see aheneb lõpmata väikeseks,siis inimene kõneleb:"See on minu vaatepunkt".
Hea tava on arvustada inimeste mõtteid ja arvamusi, mitte isikuid endid, ning oma arvamusi argumenteerida.
tel. 54514881 OÜ Ahjumaailm, http://www.ahjumaailm.ee
koostöös http://www.unibuild.ee
------------------
www.ehituspenskarid.com
Kasutaja avatar
Hiid
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4221
Liitunud: 30 Jaan 2005, 12:46
Asukoht: Tartu
On tänanud: 81 korda
On tänatud: 76 korda

Lugemata postitus Postitas Hiid »

teadja kirjutas:Ära sa Hiid nüüd solvu,aga mulle tundub,et sul on jäänud maitsmata
umbkoldega ahjus valmistatud toidud.Midagi paremat ei oska tahtagi!
Nii,et hetkega need ei valmi.Edu!
mul omal on umbkoldega ja sellepärast see umbkoldega tehtud saigi, et saaks pekki šmoorida Pilt
Mina olen pidanud ahjupõhja ja ahju seinu küpsetajaks.
Söed lükatakse ju küpsetamissoovi korral ahju taha otsa :roll:
Või?
Külaline
külaline

Lugemata postitus Postitas Külaline »

tommpomm kirjutas:Tuharestiga ahju kasutegur ontunduvalt suurem kui umbkoldega ahjul.Umbkoldega ahjul antakse põlemiseks vajalik õhk läbi ahjuukse mis paratamatult jahutab kollet ja seetõttu on ka põlemistemperatuur koldes paarsada kraadi madalam ja ahju kasutegur madal samuti tekib nurkades mittetäielik põlemine.Tuharestiga ahjul antakse 75prossa õhust läbi tuharesti
kus kuumad söed soendavad õhu kuumaks ,25prossa õhust antakse läbi koldeukses olevate õhuavade ja põlemistemperatuur on seega tunduvalt körgem kui umbkoldega ahjus.
Kas sa ise kah loed mida sa kirjutad, kust see süte soojus siis tuleb kui mitte koldest? Pole vahet kust see õhk kodesse tuleb, kas alt, pealt, vasakult või paremalt või hoopis päripäeva. Igal juhul kulub selle õhu (õigem siiski öelda lämmastiku, sest ainult lämmastik on ballastiks, mida on õhus 79%) üles soojendamiseks samapalju energiat ja energia vabaneb ahjus ainult kütuse põlemisest. Seega igasugune kodesse sisenev õhk, kui seda on rohkem kui hetkel põlemiseks tarvis, jahutab kollet.
teadja
külaline

Lugemata postitus Postitas teadja »

Sorry,aga sa Hiid võta prooviks siis peale ahju kinnipanekut söed
ettevaatlikult välja.Vaata,kaua võtab aega,et liha valmis saaks.
Kaminahjule nii palju,et vaatepunkt olgu kus tahes,asi selles,kui kaugele
näed ja mida näed!Edu!
Külaline
külaline

Lugemata postitus Postitas Külaline »

minu umbkoldega ahju jäävad söed veel päevaks-paariks hõõguma, st kui kütta iga päev, siis on vanad söed veel all ja kui natuke seal sees ahjuroobiga susida, siis need söed, mis on allpool, hõõguvad veel (kui peene kütusega alustada siis paberit pole vajagi)
Vasta