1. leht 2-st
Ise projekteerimine
Postitatud: 03 Jaan 2008, 01:03
Postitas ehitusemees
Kas on selline asi mõeldav, et kui oled ehitusega kursis ja ka oskad joonestusprogrammi, teed ise projekti valmis, sellisena nagu Sa ise seda just tahad

Lased selle pärast asjatundjal üle vaadata ning kui kõik korras on siis kirjutab asjatundja sinna alla ja ongi projekt valmis. Või on lootusetu leida kedagi kes oleks valmis kontrollima

On kellelgi selliseid kogemusi?
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 03 Jaan 2008, 13:20
Postitas Külaline
Usun, et inimene, kes on asjaga sedavõrd kursis, et suudab ise projekti valmis teha, peab olema projekteerimisega siiski niipalju kokku puutunud, et leidub mõni tuttav "päris" projekteerija.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 03 Jaan 2008, 17:16
Postitas ehitusemees
See oli küll supersisukas vastus. Tänan.

Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 03 Jaan 2008, 18:00
Postitas veebimeister
Külaline kirjutas:Usun, et inimene, kes on asjaga sedavõrd kursis, et suudab ise projekti valmis teha, peab olema projekteerimisega siiski niipalju kokku puutunud, et leidub mõni tuttav "päris" projekteerija.
see sobiks foorumi n.ö mõtteterade hulka

Peaks tegema vist vastava teema

Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 03 Jaan 2008, 22:32
Postitas restauraator
Mina ei näe selles mõttekäigus küll midagi imelikku. Eks tugev tõetera seal see ju ole.
Ise on ju palju projekte tehtud, aga midagi pole ju taevast tulnud. Projekteerida on lihtne ja mugav, eriti "seest välja", aga kes silmad pähe joonistab?
Seda joonistajat pole viimasel ajal paljudel olnud, aga ise võid sellest alles hiljem aru saada, kui selleni üldse jõuad...
Teemaalgatajale: ikka märgi põhiplaan maha ja aja jalad harki, kui asjapulgale ei meeldi, aga maja peenem arhitektuurne väljanägemine lase küll eriala mehel teha ja seda sellel kelle tegemised sulle siiani silma on hakanud. Muidugi see on vaid soovitus, aga minu elukogemus näitab, et tasub ära, kuigi ise tunned, et oled kõigeks suuteline..
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 03 Jaan 2008, 22:57
Postitas Imelik
Mis siis nüüd vastusel viga on. Mina sain küll aru, inimene mõtles selle all seda et ega keegi peale sõbrast
"päris" projekteerija ole huvitatud sellega tegelemisest.
Nagu aru saan on asja sisuks soov projekti pealt raha kokku hoida. Samas kahtlen kas projekteerimiseks piisab
ainult ehituskogemusest ja programmi tundmisest . Miks arvad et projekteerija ei arvesta projekti koostamisel
sinu soovidega.
Viimasel ajal on kuulda just projekteerijate nurinat et klient kipub liialt pähe istuma.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 04 Jaan 2008, 16:49
Postitas ehitusemees
Minu isiklik arvamus on selline, et kui mina olen korjanud ikka kõva mitu aastat raha, et endale maja ehitada, siis mingil arhitektil ma oma raha eest fantaseerida ei lase. Korjaku ise raha ja ehitagu oma fantaasjalende nii palju kui süda lustib.
Katusekorrusega ühepereelamu ehitamine - olgem ausad see ei nõua ülikooliharidust. Mis oleks viga vaadata üks lihtne projekt üle (loomulikult tasu eest) ja anda allkiri, mida riigiasutused nii väga igatsevad näha. See on puhtalt minu isiklik arvamus, kes teisiti arvab, ei pea ennast puudutatuna tundma.
Ega mul seda allkirjastatud projektist poleks sooja ega ega külma kui ma ei peaks muinsuskaitsega kokku puutuma. Vaja on lihtsalt veetrass vedada muinsuskaitsealuselt krundilt naaberkrundile. Kuna aga naaberkrundil on tehtud majale katusevahetus ja loomulikult ilma projekti ja lubadeta ( tavaline ühepereelamu u 100m2) siis ei taha vald anda trassi rajamise luba, enne kui katusevahetuse kohta pole projekti esitatud. Muinsuskaitse ei anna luba ammugi mitte.
Ja nüüd siis on - katus valmis, joonised valmis, projekt ka nagu oleks valmis - aga arhitektidel oma maailmanägemus, nendel vaja ikka ise sättida kõike.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 04 Jaan 2008, 23:51
Postitas restauraator
Kurb neh! Kui nii palju raha kogutud ja ikka ei tohi seda teha mida hing ihaldab! Õiglust ikka pole, kui pole tarkust(või ka võimu) seda leida.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 08 Jaan 2008, 02:00
Postitas insener22
Allkirja andmine poleks probleem, aga kui sa oled Harju rajoonist, siis sa ei kujuta ette, mida tähendab asjade korda ajamine, kui juba võimudega on probleeme, eriti muinsuskaitsega. Sul tarvis takka järgi teha ehitusluba, mis on mul olnud tavaline töö, eriti on see levinud millegi pärast Kiili vallas, kus ehitatakse majad valmis ja siis hakatakse lube ajama. Vaevalt et sa ise suudad ka sellise seletuskirja koostada, mis päästeametist läbi läheks, sest vaevalt et sul on olemas EVS-id, mille järgi peab olema asi tehtud, aga kui huvi on, mine standardi keskusse ja loe läbi EVS 812 osa 3 ja 5. Siis lootust, et saad ka projektidele algkirjad, tähtis on korstna kõrgused, lähim tuletõrje veevõtukoht ja pääs pööningule, mille luuk peab kindlasti olema tuleklassist EI15, mõõtmetega 600x800, jne. Kui huvi on võin aidata OÜ Visahing Designer Agency .
visahing@hotmail.com
Mulle meeldib alati teha tööd, kui kliendil on kindel nägemus asjast olemas, sest tahan teha asju, mis inimestele meeldivad ning mis oleks ka tehniliselt võimalikud. Hindadega ka kirvest ei pane.
Lugupidamisega Erki
5256994
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 08 Jaan 2008, 10:53
Postitas ehitusemees
Ole tänatud sisuka vastuse eest. Asi palju selgem kohe.
Tegu ei ole Harjumaaga, lihtne väike küla Järvamaal. Kui on enda elamine, siis on kõik ehitanud kuidas isu on ja pole kelleltki mingeid projekte tahetud ( see vallaamentik kes neid nõudma hakaks jääks arvatavasti "tuuleveskitega võitlema".) Linnas muidugi elu teine.
Kuna Te veidike hilja siin sõna võtsite ja eelmised vastused oli ka rohkem stiilis " kus häda näed laita, seal mine ja laida" olin ma selle foorumi praktiliselt unustanud ja hakkasin otsima muid võimalusi. Leidsin ka ühe arhitekti, kes väga kõhklevalt lubas asja vaadata. Kui asjast asja ei saa, eks võtan ühendust.
Tänades.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 11 Jaan 2008, 08:26
Postitas Kalvis
Kuni 20 m2 ei ole vaja ei luba ega projekti, võid kohe ehitama hakata
kuni 60 m2 võid ise joonised teha ning pead need valda esitama ning kooskõlastuse saama
Üle 60 m2 on vastutava spetsialisti allkiri vajalik. On selleks siis vallaarhitekt või keegi teine, on kokkuleppe küsimus
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 13 Jaan 2008, 10:13
Postitas ehitusemees
Mitte, et Ma Sind ei usuks aga kust sellistest asjadest veel lugeda saab, ( hea oleks mõnd vallaamentnikku ka harida). Tänades.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 13 Jaan 2008, 13:49
Postitas ins
Sai ka 2 aastat tagasi ise projekt tehtud, praegu maja peaaegu valmis ja kõik ok. Tuttav vaatas üle ja pani allkirja alla.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 14 Jaan 2008, 09:36
Postitas insener22
See asi ikka nii lihtne pole, nagu üleval toodud, põhimõte on õige, aga see kehtib vaid väike ehitiste kohta. Täpsemalt saab lugeda ehitsesseadusest paragraaf 15-16. PAREM LUGEGE KÕIK LÄBI.
http://wlex.lc.ee/wlex.cgi?do=disp&titl ... 2003-07-01
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 14 Jaan 2008, 11:10
Postitas wake
Minu arust just ongi asi nii lihtne nagu Kalvis kirja pani. Iseasi on see, kas inimene ise oskab teha sellise projekti, kuhu ta saab vastutava isiku allkirja. Just seletuskirja osa, mis meeldiks ka ametnikele.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 18 Jaan 2008, 20:53
Postitas allakirjutaja
Minu poole on pöördutud palvega alla akirjutada. Miks ma ei saa allkirja anda ükskõik millele? Aga sellepärast, et see projekt jääb arhiivi minu nimega. Kui sa oled arst ja patsient ütleb, et jäta see arstiteadus, ja opereeri mu pimesool lauanoaga ja õmble kinni õmblusniidiga. Kas sa teeksid seda? Kas sa vastutaksid oma töö eest? OK, ehk oli näide liiga ektreemne. Võtame vähem eluohtliku. Sa oled õpetaja, kelle klassi lapsevanemad tulevad ja paluvad (ja maksavad) et sa paneksid nende lastele ilma õpetamata positiivsed hinded. Ka sa teeksid seda? Loodan, et ei. Vot samamoodi ei saa arhitekt kirjutada alla millelegi, millega ta ei ole nõus oma proffessionaalsuse tasemelt. Kui ta seda teeks, määriks ta oma nime, aga ta peab oma nimega edasi töötama veel pikki aastaid.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 21 Jaan 2008, 11:14
Postitas ehitusemees
Kui sa oled arst ja patsient ütleb, et jäta see arstiteadus, ja opereeri mu pimesool lauanoaga ja õmble kinni õmblusniidiga. Kas sa teeksid seda? Kas sa vastutaksid oma töö eest? - Selle näite puhul on projekteerija rohkem see kes kirjutas raamatu kuidas pimesoolt opereerida ja ehitaja see kes operatsiooni teeb. Kui haav mädanema läheb pole mitte raamatu kirjutaja süüdi vaid opereerija ehk ehitaja.
Sa oled õpetaja, kelle klassi lapsevanemad tulevad ja paluvad (ja maksavad) et sa paneksid nende lastele ilma õpetamata positiivsed hinded - selles idee olekski, et kontrollid üle, kui teoreetiliselt ei kuku kokku siis annad allkirja ja kui kukub siis ütled miks ja teed ettepanekud parandamiseks. Jumala eest, ma ei pidanud selle teema algatamisega üldse seda silmas, et keegi tankistiks hakkaks.
Ma ei ole küll ise 100% kohtuasjadega kursis aga olen kuulnud, et ropult palju saavad jama kaela endale ehitusfirmad, tavaliselt kui mingi asi juhtub, on tõenäolisem et asi on nende töös või materjalis, mitte projektis.
Projekt on kinnitatud füüsikaseaduste kogum. Mis viga seda kokku panna kui asi selgeks õpitud.
Ehitusfirma peab hakkama saama mingite joodikute saekaatrimeeste poolt saetud materjalide, pättide töömeeste, pättide müüjate, pättide tootjate, pättide valvurite, pättide firmadega kes on eeltööd teinud jne. Mitte seda et kõik oleks pätid ümberringi aga piisab ühest kahest pätist kogu ehituse jooksul, et jama kaela saada. Minuarvates on ehitusfirmad palju raskemas olukorras ja kannavad palju suuremat vastutust.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 22 Jaan 2008, 18:00
Postitas allakirjutaja
On küll ehitusfirmadel elu raske ja transpordifirmadel ja töötlevas tööstuses ja mäetööstuses ja pedagoogikas on elu raske.....aga sellest vist ei olnud teema?
"......selles idee olekski, et kontrollid üle, kui teoreetiliselt ei kuku kokku siis annad allkirja ja kui kukub siis ütled miks ja teed ettepanekud parandamiseks......." Aga selles ongi ju asi, et hakata seletama miks peab mõnda asja teisti tegema või kuidas üldse peab tegema võtab aega 4..5 aastat. Sellega tegelevad õppeasutused. Ma ei usu, et läbi aastasadade ikka ei oleks veel inimesed aru saanud, et see tegevus (st erialane haridus) on mõttetu, kui see tõesti oleks mõttetu. Muideks, arhitektid ei tee juba ammu enam inseneri tööd. Ega vastupidi. Michelangelo ajad on ammu möödanik!
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 22 Jaan 2008, 23:48
Postitas ehitusemees
Selge, üks seisukoht jälle arusaadavam. Kuigi hinges ikka kripeldab, et mis siin nii väga seletada oleks kui näiteks tuleks keegi lihtsa projektiga -maja 8-10m lai, plekist viilkatus, telliskiviseinad või siis puitsõrestik. Neli sirget seina, no täiesti tavaline maja, nagu Nõmme või Mähe neid täis on. ( pean silmas vanemaid, Nõuka aegseid maju, uute koha pealt ei vaidle midagi, mõned on nii keerulised, et ei suuda aru saada isegi kuidas need ehitatud on). Vana projekteerija peaks ju une pealt sellisele projektile pilgu peale visates aru saama kas on vaja kandvaid seinu paksemaks teha või siis sarika mõõte muuta.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 27 Jaan 2008, 19:06
Postitas mg3
100% nõu ehitusmehega.
Sest kui ikka on elementaarselt lihtne maja, nagu eelpool kirjeldatud ja arhitekt ei julge sellele pealevaadates allkirja panna siis on ta ise ebakompetentne.
Sest kui inimene on ise huvitatud siis materjalide tootjate lehtedel, on kõik sõlmed lahendatud - soojustus, hüdro, niiskustõke, katuse paidaldus jne.
Arusaadav, on "restauraator"i jutt, et maja võiks kena välja näha, kuid enamasti tähendab see liigendamist, keerukaid katusekonstruktsioone, järeleandmisi ratsionaalsuses, mis kõik viivad hinna üles. Ka ei tahaks sellistes tänapäevastes põllukülades, omada naabrit, kelle maja näeb "umbesääst" välja.
Aga... kui teen kuskile kolkasse, kõrghaljastusega, 1ha krundile säästuprojekti siis on see ju minu mure. Ning sellisele säästukale, küsida allkirja eest ~5k... pehmelt öeldes - sigadus.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 28 Jaan 2008, 11:47
Postitas Külaline
mg3 kirjutas:Sest kui ikka on elementaarselt lihtne maja, nagu eelpool kirjeldatud ja arhitekt ei julge sellele pealevaadates allkirja panna siis on ta ise ebakompetentne.
Asi on hoopis selles, et arhitekt ei saa ju panna enda allkirja kellegi teise loomingule. Kui jutt on ainult tugevuse, normide jms. kontrollimises, siis on teine jutt ja allkiri kirjanurga teises lahtris.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 28 Jaan 2008, 12:46
Postitas mg3
Ma tean, et on olemas arhitekte, kes ütlevad ka kliendile otse ära - sellist nilbust (kitš/kuubik/barbimaja) me ei projekteeri, kui soovite siis võite mõne teise juurde minna. Kuid enamusel, on küsimus ikkagi rahas, mitte põhimõttes.
Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 02 Veebr 2008, 19:25
Postitas ehitusemees
Olen nüüd nii mõnegi arhitektiga kokku saanud ja selgub, et ma olen oma mõtet valesti väljendanud. Nimelt jah on kontrollimine teine asi kui alla kirjutamine. Alla kirjutamine tähendab seda, et arhitekt kirjutab alla igale joonisele. Aga kontrollimine tähendab, et kuskile ettepoole, nt tiitellehele kirjutab arhitekt, et on asja üle kontrollinud. Maja ehitajale muidugi kama kaks kuhu need allkirjad lähevad aga arhitektile mitte. Hea on muidugi see, et vald või linnavalitsus mõlemat varianti aktsepteerib. Seega saab väga hästi oma ametlikud asjad aetud ka selle ühe allkirjaga tiitellehel.
See teadasaamine ei muuda aga minu muret kergemaks grammigi, isegi selle ühe allkirja saamiseks peab ikka ränkraskelt aega ja energjat kulutama. Siiani neli kuud tühja karanud..........

Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 02 Veebr 2008, 19:34
Postitas ehitusemees
mg3 kirjutas: Ning sellisele säästukale, küsida allkirja eest ~5k... pehmelt öeldes - sigadus.
See pole mitte sigadus vaid Sa oled sigaõnnelik kui nii hea hinnaga saad.

Re: Ise projekteerimine
Postitatud: 20 Veebr 2008, 18:35
Postitas ehitusemees
No nii

.
Olengi selle asjaga siis lõpuks niikaugel, et täna käisin ehitusloa järel. Mis ma siis ikka oskan teema lõpetuseks ütelda. Raske ja okkaline see oli aga ka väga huvitav samas. Kohtusin väga huvitavate inimestega, sain palju targemaks.
Lõppes siis asi nii, et sain siitsamast teema arutlusest ühe kontakti, mis lõpuks siis nii kaugele viis, et saingi ka vajalikud allkirjad ja ikka kõvasti parema hinnaga kui oleks maksnud täismahus projekti eest. Nii et tasub proovida küll. Lisaks sellele, et saad täpselt sellise maja nagu ise tahad, saad ka projekti raha pealt kokku hoitud vaat et terve maja akende hinna ulatuses.
