1. leht 1-st
0 ja maandus koos
Postitatud: 13 Okt 2007, 14:54
Postitas indrek55
ostetud vanas majas on majasiseses elektrikilbis 0-juhe ja maandus koos (so 0-juhe e sinine on kilbi korpusega ühendatud).
eelmise omaniku põhjendus: majja tuleb sisse 3 faasi, see jaguneb edasi 16 automaatkorgi vahel. so keskmiselt 5 korki faasijuhtme kohta.
aga 0 -juhtmeid tuleb vaid üks, seega 0-juhtme ühendused (klemmlatt) olevat olnud nii halvad, et hakkas särisema. seega tõmbas sinise juhtme kõigepealt korpuse külge ja sealt jagas edasi kolmele klemmlatile.
keegi peale sõimu midagi öelda oskab ja kui ohtlik see on?
elektrikul läheb ca nädal tulekuks. enne seda elektriseadmeid kasutada võib?
Postitatud: 13 Okt 2007, 21:06
Postitas kotermann
Nii pole muidugi lubatud teha - elektriseadme korpust (antud juhul kulbi kesta) ei tohi kasutada voolujuhina.
Kui ühendus on korralik, siis saad seda kasutada seni kuni lased korraliku klemmlati panna, mida varem seda teed, seda parem.
Postitatud: 13 Okt 2007, 21:25
Postitas imelik
Sinu poolt kirjeldatud olukord on igaljuhul ohtlik siis kui kilbikest on
kordusmaandamatta.Selgitan. Kui vool ära läheb (põhjuseks näiteks halvasti tehtud PENi ühendus) ja sina lähed kilpi vaatama mis juhtus,
siis kasutavad kõik kilbi taga olevad tarbijad sind neutraalina.
Samuti soovitan sul arvestada täiemahuliste elektritöödega majas.
Selliselt vormistatud kilp annab alust arvata et elektrisüsteem majas on
paras porno (korralik PENi ühendus on kõige lihtsam aga samas kõige
tähtsam ).
Loodan et said segasevõitu jutust aru. Igaljuhul kui vooluga mingi jama,
kontrolli enne kilbi katsumist et see poleks voolu all.
Postitatud: 14 Okt 2007, 12:44
Postitas ketas
Ärgem unustagem, et kui sinna veel maandus ka ühendatud on, pole särtsu saamiseks vaja kilbini minnagi. Külmkapp, pliit, pesumasin kõik on metallkestadega ja ilusti sama potentsiaali all. Nii et indikaator pihku.
Milline see potentsiaal seal on, oleneb faaside koormusest. Nii et korralik PEN on üsna oluline. Maandus ja potentsiaaliühtlustus (See on see, et kui kuhugi tekibki pinge, siis vähemalt on kõik ümbrus sama pinge all. Torud, juhtiv põrand, seadmete kered. Ühesõnaga inimesele ohtlikku voolu tekkimine on vähem tõenäolisem).
Rääkimata sellest, et PEN'i (neutraal+maandus, vanasti nimetati nulliks, oli ka tihti peenike ja ebakindel. Õigemini PE, N, PE asemel oligi üksainus null) katkemisel osa seadmeid alapinge ja osa ülepinge alla võib jääda (0-400V).
Muidugi inimene on tähtsam mistahes seadmest.
Nüüd sai vist veel segasem jutt :)
Tegelikult on nii, et sellise elektrisüsteemi puhul võiks esialgu kontrollida kas kõik klemmid on korralikult kinni. Võiks kasutada ka esialgu vaid
ühte faasi. Kui sisekaabeldus näib ohtlikuna, saab vedada ajutise(d) kaabli(d).
Samuti, ilma rikkevoolukaitsmeta mitte kasutada elektriseadmeid väljas või betoonpõrandal. Kui väga vaja, siis panna vahele pistikupessa käiv rikkevoolukaitse ja seda enne iga kasutamist vastava nupuga testida.
Sellistes vanades paigaldistes võib kohata ka vannitoas olevat pistikupesa, mis kohe üldse ohutu ei ole. See tuleb kinni kleepida või toide eemaldada.
Postitatud: 16 Okt 2007, 14:22
Postitas trumm
kas siin kellelgi on seadmeid, millega saaks mõõta maandust jmt (meger?)
majas on lisaks peakilbile 1 eraldi kilp - katlaruumis. seal hakkas lekkevoolu kaitset välja pilduma. katla põleti viidi kontrollimiseks tarnija esindusse, aga igaks juhuks oleks hea mingid asjad vist üle ka mõõta? samasse kilpi olen ca kuu tagasi ühendanud ühe teise tarbija ja siis lõi esimest korda selle kilbi lekkevoolu kaitsme välja. teistes kohtades pole seda juhtunud.