1. leht 1-st

suvila elektrisüsteem:(

Postitatud: 15 Sept 2007, 20:05
Postitas Artur
Tere, mul on väiksed probleemid suvila elektrisüsteemiga ning äkki keegi oskab nõu anda ja mõnele küsimusele vastata:)
Suvilas on 3x25 A peakaitsmed ja el korgid on 6.3 A. Elekter on jaotatud kahe maja poole peale. selline küsimus et kas ma võin sinna ka võimsamad korgid panna või võib olla mingi oht et midagi kuskil üles ütleb. ma panin sinna mingi endaleiutatud korgi taha ja siis 2000w radika +2000w puhuri+valgustid ja siis lõi kõik pimedaks. Peakaitsme lõi vct läbi, ning sain probleemi lahendatud kui panin juhtme teise peakaitsme külge. Kuid kas ma pean EE lt peakaitsme vahetust tellima sest see plombeeritud
Siis veel selline küsimus et mul on seal 3 korgipesa ühe majapoole peale +3 teise poole peale kuid töötab ühe korgiga( keskele k'äiva). küsimus selline et kas need peaks voolu ära jaotama kuidagi vms?..enne seda ullu jama tundus et see 6.3 A kaitse ei löönud sugugi nii tihi välja kui praegu ainult radika taha pannes. Ja selline küsimus veel et palju need veneaegsed kaabid koormust kannatavad :?: :?:ei tahaks et maja põlema läheks...
Ette tänades :D

Postitatud: 15 Sept 2007, 20:59
Postitas mg3
Ma ei tea, kas see on nali või kurb tõsilugu kuid seal oleks elektrikku vaja.
Senikaua ära võimsamaid korkkaitsmeid pane. El.kütteseadmetele eraldi kaabel + kaitse.

Postitatud: 17 Sept 2007, 09:56
Postitas Kalvis
El. kütteseadmele ei pea panema ilmtingimatta eraldi kaablisse vaid see on pigem soovituslikku laadi. Kuna el.kütteseade oma töös raiskab kiiresti nn. 16A puhul ressurssi ära siis on soovitusel sedasi jumet selles mõttes, et sellesse harusse sa puht füüsiliselt ei saa palju juurde lisada. Samuti ei soovita el.kütte harusse panna valgustust, sest küttekeha sisse-väljalülimised on kohe näha. Ja kaabli läbimõõduga el.kütteahelas ei soovita koonerdada.
Mis puudutab kaitse suurendammisesse siis tuleb eelnevalt kogu korgi taha jääv ahel üle käia. Esiteks peavad kõik kaablijupid vastama suuremale voolule kehtestatud nõuetele kõikvõimalikes paigaldusviisides. Samuti on väga kasulik kõik haruühendustes juhtmeotsad ära puhastada, kruvid ära pingutada, jne. Kui mingi lõik ei vasta siis tuleb see välja vahetada. Kasulik oleks veel isolatsioon ära mõõta. Kui kaablid on vanad (üle 20 a. vana) siis ei soovita mitte mingil juhul peakaitset uuendada vaid vaheta juhtmestik välja.

Postitatud: 17 Sept 2007, 15:27
Postitas Artur
kogu el. süsteem on üle 20 a vanad , kaasaarvatud juhtmed (mis on seal vist juba veneajast) aga huvitav et peakaitse suht võimas paistab olevat 3x25 A .Seal jah suht lollisti see asi et majapeale läheb üks kaabel (el. kilbist) ning see jaotub kõigi pistikute vahel.( teine osa läheb kasvuhoonesse ja teiselepoole maja kus elamisruume pole).Aga kui palju võiks see veneaegne kaabel koormust kannatada? et kui paneks veits võimsamad kaitsmed et kas siis midagi ei juhtuks või tasuks kõik välja vahetada. Ja selline küsimus kah et milleks seal 3 el . korki on kuigi ainult ühega töötab?? et äkki ta peaks kuidagi elektri ära jaotama võ i võivad need tagavaraks olla...( seal on 3 el korki ühe majapoole peale ) aga töötab ainult ühe korgiga ning kui õieti mäletan sis pole teised ühendatudgi. korgi võimsus on praegu 6.3 A. Kui õieti mäletan siis kunagi sai seal küll radika taha panna ja midagi ei juhtunud( ei lööndkorke välja ) aga vahepeal oli mingi jama sellega et sai liiga võimsad korgid pandud ja 4000w koormust taha ning siis lõi ühe kolmest peakaitsmest välja mis on blombeeritud vist EE poolt..?Aga 2 tk veel korras täpselt niipalju kui vaja..hetkel . Kunagi tuleb kindlasti seal remont ning renoveerimine kuid sooviks infot sellekohta et kas kaablite vahetusega oleks kiire või pole need eluohtlikud ning kas ja kui suurt koormust tohib rakendada
Tänud vastuste eest:)

Postitatud: 17 Sept 2007, 15:58
Postitas Külaline
Kui sa ütled, et peakaitse on 3x25A, siis saad sa kasutada 16,5kW (kui faaside vahel võrdselt ära jagada, siis igas faasis 5,5kW) sellest peaks suvilale olema küll ja veel. Juhtmete seisukorra kohta ei saa küll foorumi kaudo otsustada.

Postitatud: 17 Sept 2007, 17:05
Postitas Artur
Tere jälle, mul selline küsimus et mille järgi ma seda võimsust arvutada saan? ma mõtlen täpsemalt amprite ja wattide suhet et nagu mitu watti tohin 1A puhul taha panna või nt mitu w/kw koormust võin 6.3 A puhul rakendada ja mis see valem oleks`?Tänud ette:)

uurisin veits suvila el. süsteemi..

Postitatud: 17 Sept 2007, 21:59
Postitas Artur
Seal veel tööstusvool sees ja 3 blombeeritud kaitset millest üks on läbi ning ma selle karbi peal oli 25 A kirjas nii et ma arvan et ikkagi on 25 A peakaits emitte 3x 25 A ning kontrollisin harukarpe ja pistikuid kah.Vool läheb praegu läbi ainult ühest el korgist kuigi ma mõtlesin et üks võimalus oleks võimsamad korgid panna või 3 tk ühte ühendada aga seda siis kui olen veendunud selle turvalisuses ning pean ampritega kh arvestama... juhtmed paistsid enamvähem kaablid 8 mitte kõige õhem aga ka mitte kõige paksem ning topelt isolatsiooniga kuigi sisemistel oli see mõnest kohast juba suht rabe aga kui otsad ära lõikasin tundus enam-vähem aga muidugi tuleb sellega arvestada et need ikkagi veneaegsed..

Postitatud: 17 Sept 2007, 22:28
Postitas Teine külaline
Eelnevat juttu lugedes on minult tõsine soovitus - võta korra üks asjatundja kaasa, kes süsteemi üle vaataks. Ehituses on palju asju, millega võib katsetada ka võhik aga on kolm valdkonda, millega ei mängita - kandvad konstruktsioonid, elekter ja tuli (küttekolded) Kui ikka amprid, voldid, vatid on segamini, oomi seadusest rääkimatta, siis mehed, ärge jamage (kas tead, et ainult 30 mA võib inimese tappa. 30mA = 3 sajandikku amprit!)

Postitatud: 17 Sept 2007, 22:39
Postitas Artur
Muidugi ohutus ennekõike, elekteri oli muidugi sellele hetkel väljas ja niipalju maikka tean et oma näppe ei tasu kuhugi pista aga jahm elektrik tuleb sinna üsna pea:) aga seni ma vast ei hakka seal midagi katsetama. Siiski tänud soovituste ja nõuannete eest ning küll need oomid ja watid kah selgeks saan kunagi , praegu küsiks huvipärast et kuidas wattide ja Amprite suhtega on? ( tahaks teada siiski ning veidike targemaks saada ning siis tean arvestada palju võimsust võib üldse taha panna nii et ta korke välja ei pilluks :) veelkord tänud seniantud nõuaannete eest:)
vabandan:)

Postitatud: 17 Sept 2007, 23:26
Postitas jan
Põhikoolis õpetati:

P = U * I

P - võimsus (W)
U - pinge (V)
I - vool (A)

Oletades, et su küttekehad on ühefaasilise toite jaoks mõeldud, siis 220V pinge puhul saaksid teoreetiliselt ühte 25A kaitsmega faasi koormata 5,5kW (5500W). Kuna sul on seal ahelas kusagil 6,3A kaitsmed, siis järelikult saad koormata neid 1,4kW, enne kui välja lööma hakkavad.

Praktiga aga erineb suuresti sest:

1) Sul on teadmata seisukorras kaitsmed. Näiteks vanadel Vene automaatkorkidel oli kombeks peale rakedumist hakata välja viskama järjest madalamate koormuste puhul.

2) Sul on teadmata seisukorras kaablid ning ühendused. Ilma, et spetsialist oleks seisukorra üle kontrollinud, ära hakka kindlasti suuremaid kaitsmeid ise panema. 6,3A ongi ehk ülemine piir mida tundmatute kaablite puhul kasutada julgeks.


Juhul kui ikkagi kavatsed kaitsmeid naelaga asendada ning suure koormuse taha visata, siis teata meile ka oma suvila ligikaudne asukoht. Juhul kui kunagi meedias midagi kajastatakse, siis teame.

Postitatud: 18 Sept 2007, 10:27
Postitas Külaline
Teine külaline kirjutas:30mA = 3 sajandikku amprit!)
Täpsustaks: eesliide milli tähendab tuhandikku, sajandik on senti

Postitatud: 18 Sept 2007, 11:28
Postitas Teine külaline
Külalisele - kas tänapäeva kooliharidus on nii alla käinud, et isegi kümnega jagamine ei ole jõukohane, no teeme siis puust ja punaseks:

30 / 1000 = 3 / 100 ehk KOLMKÜMMEND TUHANDIKKU ON VÕRDNE KOLME SAJANDIKUGA, vabandan, aga lihtsamalt enam ei oska

Postitatud: 18 Sept 2007, 11:50
Postitas Külaline
Seekord polnud asi koolihariduses, vaid pealiskaudsuses ja kiirustamises. Olgu siis 3 sajandikku veel ka 0,3 kümnendikku (detsi amprit)

Postitatud: 18 Sept 2007, 16:58
Postitas Artur
igaljuhul selge see et ma sinna siis praegu suurt võimsust taha panema ei hakka ning elektrik tuleb kutsuda. Seni saab ka sealolles puudega kütta:)
Asi pole koolihariduses vaid ma lihtsalt küsisin kas keegi oskab öelda palju ma 6.3 A ja 25 A taha koormust võin panna ning sain kiirelt vastuse, seda et elektriga mängida ei tasu teab igaüks ning korkide asemele midagi muud toppida kah hea mõte pole teab küll iga inimene. Tänud:)

Postitatud: 18 Sept 2007, 17:05
Postitas Artur
Muidu olen uusi kaableid võimeline ka ise vedama nin ka pistikuid panema ning muidu väiksemaid asju tegema kuid süsteemi peaks jah ikkagi elektrik üle vaatama, ennekõike el.kilbi.