1. leht 1-st
Kaitseautomaadi toimimine
Postitatud: 21 Aug 2007, 11:01
Postitas muffin
Hiljuti tekkis mul üks veider olukord. Oli vaja ühendada elektripliit. Eelnevalt oli ära veetud kaabel, mille ristlõige oli miskipärast valitud 3x2,5. Pliidi vool täisvõimsusel on 35A. Selge, et sellise ristlõikega kaabel max võimsust ei kannata. Sai siis kilpi panna 20A automaat ja hakkasime proovima milliseid plaatide ja ahju kombinatsioone saab kasutada (samal ajal mõõtsin kilbis voolu). Vähehaaval juurde lülitades töötas lõpuks kõik 4 plaati ja ka ahi. Voolu näitas siis ~30 A aga automaat (ABB 1xC20A) välja ei löönud. Milles võib olla kühvel? 20 amprine kaitse peax ju 3G2,5 kaablit kaitsma, aga kui ta laseb 30A peal hoida siis kisub asi ju kahtlaseks, või mis?
Postitatud: 21 Aug 2007, 11:57
Postitas mg3
Kaua täisvõimsus järgi oli?
Postitatud: 21 Aug 2007, 12:21
Postitas Ints
Üks variant võib olla selles,et sul on kasutusel C karakteristikuga automaat.Asenda see A või B karakteristikuga.
Postitatud: 21 Aug 2007, 13:57
Postitas muffin
Sain vahepeal niipalju targemaks, et peaks panema jah B-tunnusjoonega automaadi. Kuigi nii lühikese ajaga (koormasin umb 1 nin) ei löö kumbki välja. 1,5 kordse voolu lülitab automaat välja alles tunniga.
Postitatud: 21 Aug 2007, 14:53
Postitas ketas
See tunnusjoon näitab ainult elektromagnetvabasti rakendumiskiirust. Ülekoormuse puhul läheb veidi kauem aega.
See juhtum on väga hea praktiline näide, miks peab kaabel probleemideta taluma 1.45 korda suuremat voolu tunni-kahe jooksul. See on siis ~30A.
Re: Kaitseautomaadi toimimine
Postitatud: 16 Nov 2008, 19:56
Postitas Elekter
Automaat peab olema "B" karakteristikuga, mitte "C". Hästi kaitsevad Merlin Gerin´i (Schneider Electric) automaadid "Multi9" või "Domae" sarjad.
Re: Kaitseautomaadi toimimine
Postitatud: 22 Nov 2008, 20:57
Postitas Imelik
Elekter kirjutas:Automaat peab olema "B" karakteristikuga, mitte "C". Hästi kaitsevad Merlin Gerin´i (Schneider Electric) automaadid "Multi9" või "Domae" sarjad.
Mille poolest just nimetatud sarjad peaksid teiste tootjate omadest paremini kaitsma?
Re:
Postitatud: 05 Aug 2009, 15:15
Postitas trebla
muffin kirjutas:Sain vahepeal niipalju targemaks, et peaks panema jah B-tunnusjoonega automaadi. Kuigi nii lühikese ajaga (koormasin umb 1 nin) ei löö kumbki välja. 1,5 kordse voolu lülitab automaat välja alles tunniga.
B,C, D töötavad ülekoormusel täpselt ühtemoodi, neil on sama termovabasti. kõik nad peavad kannatama tunni jooksul 1,13 korda nimivoolu ha rakenduma vähemalt tunniga 1,45 kordse nimivoolule. nad on mõeldud juhtme kaitseks ja need numbrid on valitud selliselt, et vastaks juhtme kuumenemisele ja selle isolatsiooni vastupidavusele.
kuna lühise puhul peaks automaat hetkeliselt reageerima, siis saab B karakteristikuga automaadi taha paigaldada pikema liini kui C või D karakteristikuga automaadi taha - lühise korral liini lõpus ei pruugi pika liini puhul lühisvool juhtme enda takistuse tõttu nii suureks kasvadagi, et magnetvabasti rakenduks. Samas suure käivitusvoolutõukega tarbijad võivad jälle B karakteristikuga automaadi käivitamisel ilmaasjata välja lülitada.