1. leht 1-st

Mõned mõtteterad seoses puurkaevuga

Postitatud: 29 Okt 2024, 17:54
Postitas KelluKellu87
Esitaks foorumile mõned küsimused puurkaevu toimimise kohta.

Maakohas on rajatud ja paigaldatud puurkaev koos vee pehmendamise süsteemiga (aeraatorpaak või rauafilter või kuidas iganes seda keegi nimetab). Kogu kupatus on kaks aastat juba toimetanud. Puurkaev ise on majast ca 50 meetri kaugusel ja sealt tuleb PM32 trass maja keldrisse. Keldris on hüdrofoor, aeraatorpaagid ja nende tarvis kompressor. Samuti on keldris rõhulüliti, mis lülitab pumpa sisse-välja. Margiks PM5 Itaalane.
Viimasel ajal on hakanud tekkima kahtlused selle PM5 töökindluses või stabiilsuses. Algupäraslt oli süsteemi rõhk seadistatud nii, et 1.5 bar pealt sisse ja 2.5 pealt välja. Mingi hetk märkasin, et välja lülitab kuskil 4.5 pealt.
Ei näe põhjust hoida süsteemis sellist rõhku. Eelistaks minimaalset rõhku, mis kodumasinad ära toidab.
Igatahes, selle anomaalia peale kutsusin selle süsteemi paigaldanud ettevõttest kohale tehniku, et vaadata, mis toimub. Tuli välja, et aeraatorpaagi kompressor oli ilmselt mingi hetk kogemata välja lülitatud ja see ette programmeeritud ajal töösse ei rakendunud. Tehnik mainis midagi vasturõhust ja et võibolla siis seetõttu läks rõhk üles (ei saa sellele loogikale ise pihta...)
Igatahes peale külaskäiku kruttis sisselülitus rõhu 2.2 peale ja välja 3.5 peale, kommentaariga, et filtrite läbipesuks on vaja kõrgemat rõhku.

Ehks siis. Oskab keegi kommenteerida, et kas nende filtrite jaoks on tarvilik mingi minimaalne rõhk, mis peab kindlasti süsteemis olema? Nagu mainisin, eelistaksin süsteemis minimaalset rõhku. Lisaks kogemused töökindluse osas selle PM5 itaallasega?

Ja veel. Sisse ja väljalülitusrõhu seos hüdrofoori rõhuga? Päris niisama ju rõhkusid üles ja alla kruttida ei saa, ka hüdrofooris peab vastav rõhk olema ilmselt? Loogika nagu ütleb et rõhk hüdrofooris peaks olema natuke väiksem kui pumba sisselülitamise rõhk?


Lisaks uuriks võimalusi süsteemide kohta, mis veeavarii korral pumba välja lükkaks. Kuna kogu kupatus on keldris, siis avarii korral oleks seal bassein. Vesi tõuseks ilmsel rõhulülitini välja, mis on ca 50cm põrandast, ja tekitaks lühise, mille tulemusena kaitse lööb välja. Aga see ei ole päris adekvaatne asjade käik...
Kas kellelgi on kogemust sellise lahendusega, mis suudab reageerida veele ja lülitaks pumba välja.
Võimalik, et ma ei oska otsida vastavatest kohtadest või ei tea kuidas selliseid lahendusi nimetatakse, aga väga pole nagu midagi silma jäänud. Nutisüsteeme ja wifil põhinevaid süsteeme ei sooviks...

Ideaalis näeks lahendust sellisena, et on üks lüliti/relee vms millel on näiteks 3-4 väljavõtet kuhu saab ühendada andureid või midagi, mis on tundlik niiskusele ja/või veele.

Tundub nagu basic lahendus, aga millegipärast pole midagi sellist silma jäänud... Pump on midagi 700W tuuris.

Aga tänud ette.

Re: Mõned mõtteterad seoses puurkaevuga

Postitatud: 29 Okt 2024, 18:18
Postitas Vko
Mitmetel filtritel on läbipesuks nõutud 2,5 bar rõhku.
Näib et see ei ole veepehmendusfilter, vaid rauaeraldusfilter- väga erinevad asjad.
Hüdrofoori õhu rõhk peaks jah olema veidi (kuni 0,3 bar, aga kuna õhu rõhk aja jooksul väheneb, siis ise paneks pigem 0,1-0,2 bar) väiksem kui minimaalne vee rõhk.
Veetaseme anduriga saab pumpa tuleva voolu panna katkestama küll, kindlasti elektrikud teavad kuidas täpsemalt seda lahendada.

Re: Mõned mõtteterad seoses puurkaevuga

Postitatud: 29 Okt 2024, 18:27
Postitas IlSaar
Andureid mis pumba avarii korral välja lülitavad on kaubanduses mitmeid.
Praktikas aga, olgu andureid kui palju, reaalse avarii puhul on esmane kaitse ruumi rajatud trapp mis vee ära juhib ja suuremal basseinil tekkida ei lase. Kusjuures, ka suuremate hoonete puhul on avariiolukordi raske teh sõlmes ette lahendada ja suurte survete puhul (ATS jne) on ruumi uputus peaaegu, et sisse prognoositud...lahendus tihtilugu on selline, et üks ruum uputab/hävib aga mujale suurt kahju ei teki.

Re: Mõned mõtteterad seoses puurkaevuga

Postitatud: 29 Okt 2024, 18:39
Postitas Vko
Antud juhul tundub pump keldris olema, sealt vesi trapi kaudu kusagile ise ära ei voola.