Autokülmik

siia käivad üldised teemad, mis teistesse foorumitesse ei sobi
Äärenurk
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 716
Liitunud: 22 Veebr 2016, 15:46
On tänanud: 1 kord
On tänatud: 27 korda

Autokülmik

Lugemata postitus Postitas Äärenurk »

Pole küll päris ehitusfoorumi teema, aga kuna siin vähemalt paar automeest käib, siis küsin ära.
Millist kaasaskantavat külmikut autosse soovitate?
Olen aru saanud, et peaks olema kompressoriga. Kas olen õigel teel?
Kas on tootjaid, keda eelistada ja neid, kellest kaarega mööda minna?
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4456
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Autokülmik

Lugemata postitus Postitas ping »

Äärenurk kirjutas: 31 Mär 2024, 15:30 ...
Millist kaasaskantavat külmikut ... ?
....
Kui ehitusmehe seisukohast vaadata, siis võiks omaduste poolest sobida Makita akukülmik, sest selles saab suvel jooki jahedana hoida ja talvel lõunat või silikonituube soojendada.

Töötavad võrgust, auto akult ja 18V Makita akuga.
https://www.makita.ee/aku-kuelma-ja-soo ... cw180.html
Aku külma- ja soojenduskast DCW180 kasutades 6,0 Ah akusid, hoiab toidu soojana kuni 5 tundi või joogid külmana kuni 17 tundi.
Toiteks saab kasutada sigaretisüütaja pistikut või vooluvõrku.
Suur 20 L mahutavus: mahutab kuni 4 tk 2 L plastmaspudelit või 20 tk 500 ml plastikpudelit.
Kompressori tüüpi jahutussüsteem pakub seitset jahutustemperatuuri:
-18°C / -15°C / -10°C / -5°C / 0°C / 5°C ja 10°C.
Kütterežiimid: + 30/35/40/45/50/55/60 ° C.

https://www.makita.ee/search.html?searc ... k%C3%BClma
Hetkel on päris häid soodukaid näha.
https://www.makserv.ee/?s=k%C3%BClmakas ... =1&lang=et
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
A23
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 205
Liitunud: 05 Mär 2023, 01:06
On tänanud: 12 korda
On tänatud: 3 korda

Re: Autokülmik

Lugemata postitus Postitas A23 »

Äärenurk kirjutas: 31 Mär 2024, 15:30 Pole küll päris ehitusfoorumi teema, aga kuna siin vähemalt paar automeest käib, siis küsin ära.
Millist kaasaskantavat külmikut autosse soovitate?
Olen aru saanud, et peaks olema kompressoriga. Kas olen õigel teel?
Kas on tootjaid, keda eelistada ja neid, kellest kaarega mööda minna?
Soovitaks enne ostu üle kontrollida ka võimsustarbe, kas see jääb auto poolt lubatu piiresse.
kunn24
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2052
Liitunud: 11 Veebr 2018, 14:45
On tänanud: 32 korda
On tänatud: 68 korda

Re: Autokülmik

Lugemata postitus Postitas kunn24 »

remo22
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 192
Liitunud: 04 Okt 2011, 20:31
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 1 kord

Re: Autokülmik

Lugemata postitus Postitas remo22 »

Ma ei tea mida sa tàpselt taga ajad, aga olen kasutanud sellist ca 8a juba. Suvisel ajal umbes jaanidest kuni augusti lòppu praktiliselt ongi autos. Kui pikem
Soit jne, siis kasutan sisse lisana ka nö kylmakotte. Olen metsas trippinud nii ca 5pàeva ilma vooluta ja elas úle kui just kaua lahti ei hoia ja pǎikse kàes. Mahutab korralikult ja auto jaoks ka madala akupinge valik et kotti ei jookseks
https://kaup24.ee/et/kodumasinad-kodute ... d=16660374
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10858
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Autokülmik

Lugemata postitus Postitas Urmas »

Ma enam ei mäleta, kus kohast on mul pärit üks musta värvi penost kast mõõtmetega nii umbes 40x40x60cm ja seinte paksusuega umbes 2,5cm. Kui omal ajal sagedamini sai Šveitsi vahet sõidetud, siis piisas kahest 1,5l sügavkülmas olnud veepudeli kasti pistmisest, et kasti sisul vastu pidada 1,5 ööpäeva. Eks kasti sai topitud nii mõnda sügavkülmutatud kui ka lihtsalt külma vajavad toiduaineid. Sügavkülmutatud ei olnud küll samas konditsioonis, aga ka mitte päris ära läbi sulanud.
Ma ei oska aimata, milleks sul on vaja autosse külmikut, kuid ise ei ole tundnud selle järele vajadust, kuigi olen ka külmikuid vaadanud. Vist on hakanud rahast kahju. ;) Meie vajaduse, käime aeg-ajalt suvel paariks päevas ka kohas, kus ei ole alati kohapeal külmikut(näiteks Valgerannas koos ööbimisega telgis) ja selleks on eelkirjeldatud penokastist olnud küll ja küll. Muide, sa ei pea kasutama tühje veepudeleid külma akumuleeriseks, vaid vabamüügil on ka kordukasutatavaid külmapankasid. Külmapangad võtavad vähem ruumi ehk on penokastis kompaktsemad.
Ahjaa, veel tuli meelde üks autokülmiku miinus- minu Dacia sigaretisüütajast tuleb särtsu ainult siis kui auto töötab. Süüte väljakeeramisel enam ei külmeta ehk toimib samamoodi nagu mu eelkirjeldatud penokast.

Kommentaar on lihtsalt minu isiklik arvamus autokülmiku vajadusest, mille vajadust mul/meil veel tekkinud ei ole. ;)
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4456
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Autokülmik

Lugemata postitus Postitas ping »

remo22 kirjutas: 31 Mär 2024, 19:18 Ma ei tea mida sa tàpselt taga ajad, aga olen kasutanud sellist ca 8a juba. ...
https://kaup24.ee/et/kodumasinad-kodute ... d=16660374
Koolifüüsikale ja oma kogemustele tuginedes väidan, et "termoelektrilisi kaste" nimetada külmikuks mida saaks pikemaaegseks toidusäilitamiseks, ööbimistega matkates kasutada on vägagi eksitav.
Selline kast sobib rohkem asjade kaitseks kärbeste eest või päevaseks piknikusõiduks.

*) Termoelektriline kast suudab tekitada ümbritsevast temperatuurist ainult 18C võrra madalamat temperatuuri ja kui päikse käes on salong soojenenud +45C'ni, siis selle kasti sisetemperatuur saab olla min. +27C, mis küll ei ole toidu säilitamiseks mõeldud külmuti temperatuur.

*) Selliste termoelektriliste külmakastide pidev energiatarve on ca 50W ehk 12V pinge juures tarvitab 10 tunnine peatus reisil akust 50Ah, mis oleks üle poole tavalise diiselauto aku mahust ja bensiiniauto aku oleks hommikuks täitsa tühi.
Seega peab iga päev auto mootor nii kaua töötama, kuni aku jälle täis saaks, et järgmisel päeval auto käivituks.

Sama Mobicooli tehnilised andmed:
https://www.mobicool.com/en-de/de/produ ... w-_-222684

*) Siin on termoelektrilise peltieri elemendiga jahuti pilt, kus on näha, et aku tühjenemisel ja toitepinge väljalülitumisel muutub see sama element soojusjuhiks ning kasti oma soojusisolatsioon ei oma enam mingit tähtsust.
https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... Redirect=y
Pilt

Selline kast sobib kasutamiseks ainult siis, kui sellesse kasti panna külmikust võetud tooted, pidevalt töötavas (et toitepinge ei katkeks) autos ja mille konditsioneer suudab pidevalt kasti ümbritseva õhu temperatuuri hoida alla +25C.

Ehk suvepäeval sedaani või akendaga universaali pagasnikus kasutamiseks termoelektriline kast ei kõlba, kui pagasniku sisetemperatuuri ei ole võimalik hoida alla +25C.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4456
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Autokülmik

Lugemata postitus Postitas ping »

Urmas kirjutas: 31 Mär 2024, 19:36 Ma enam ei mäleta, kus kohast on mul pärit üks musta värvi penost kast mõõtmetega nii umbes 40x40x60cm ja seinte paksusuega umbes 2,5cm. Kui omal ajal sagedamini sai Šveitsi vahet sõidetud, siis piisas kahest 1,5l sügavkülmas olnud veepudeli kasti pistmisest, et kasti sisul vastu pidada 1,5 ööpäeva. Eks kasti sai topitud nii mõnda sügavkülmutatud kui ka lihtsalt külma vajavad toiduaineid. Sügavkülmutatud ei olnud küll samas konditsioonis, aga ka mitte päris ära läbi sulanud. ...
Sügavkülmutatud 2L veepudelitega toimis 10eur maksev kast, reisil Eestist Hollandisse eesmärgipäraselt.
Enne reisi mõõtsin kasti sisu temperatuurimuutust.
https://www.motonet.ee/et/toode/423136/ ... okast-30-l
Pilt
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Urmas
autodidakt
Postitusi: 10858
Liitunud: 17 Apr 2009, 23:51
On tänanud: 309 korda
On tänatud: 383 korda

Re: Autokülmik

Lugemata postitus Postitas Urmas »

ping kirjutas: 31 Mär 2024, 23:41 Sügavkülmutatud 2L veepudelitega toimis 10eur maksev kast, reisil Eestist Hollandisse eesmärgipäraselt.
Enne reisi mõõtsin kasti sisu temperatuurimuutust.
Miks sa pidid nii palju raha maksma? Kas sul ei olnud mingeid utiliseerimidele minevaid ehitusjääke(25mm penoplaate)? :scratch: Ise vist küsisin enda oma endale enne kellegilt prügikasti viskamist, sest tundus olevat tulevikus vajalik. Ju mul oli tookord asja korduva taaskasutuse ettenägemisvõime selmet maksta. Või sattusin lihtsalt õigel ajal õigele asjale, mks oli ka puhas. ;) Tuli meelde, et seda meie nn "külmakasti on laenutanud ka hõimlased kui on läinud paariks päevaks rändama, ;)
Vasta