Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

küttesüsteemid, millega ja kuidas kütta
uusrand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 18 Mai 2015, 19:22

Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas uusrand »

Tere
Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Tegemist on 9kW inverter maasoojuspumbaga. Elumaja on 228m2. Esimesel korrusel põrandaküte ja teisel korrusel madaltemperatuuril radiaator küte. Põrandakütte ringe juhib Uponor( max põranda temp 25C ja min põranda temp 24C). Õhu temperatuur seadistatud 22C. Küttesüsteemil 200l puhver. Maasoojuspumba küttekõver: kui väljas 22C, siis vesi 22C ja kui väljas -20C, siis vesi 26C.

Mõõdetud maja energiavajadus (mõõdetud soojusenergia ning küttele, tarbeveele, ventilatsioonile kulunud elektrienergia) 2022 aasta 32kWh/m2, aastal 2023 36kWh/m2. Viimastes numbrites ei ole sees valgustusele kulunud elekter. Talvel teeb pump maksimaalselt 9 lülitust päevas (k.a soojavee tootmiseks). Kokku aastas 1594 lülitust.

Korra proovisin ka maasoojuspumpa seadistada 60% norm võimsusele ja 10% min võimsusele. Väljas oli -10C. Siis töötas maasoojuspump 27h järjest 1,93kW soojusenergia võimsusega. Kas selline lahendus on parem kui teha päevas 9 lülitust?
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

(i) Mainin kohe ära, et pole ekspert, aga hoone lähteandmed on enda koduga sarnased - ehk on abiks: Mul on näiteks novembris 54 käivitust, mis toimusid kõik novembri esimeses pooles. Detsembris pole pump ennast mitte ühtegi korda seisma pannud.

(ii) Minu süsteem on muidugi oluliselt lihtsam - kogu juhtimine on pumba käes (ainult välistemp + küttekõver). Mis on võimsuste % tehaseväärtused? Teoorias kui min võimsus on ülese krutitud, siis ongi oodata soojemate ilmadega klõpsutamist.

(iii) Mitu käivitust toimus kui õues oli -20C ?

(iv) Kuidas mõista et energiavajadus = soojusenergia + küte/vesi elekter? Kas sa liitsid kokku pumbast väljunud soojusenergia kwh ja pumba elektrienergia kwh? Kui hoone saab soojusenergiat pumbast, siis energiavajadusse ikka ainult elektrienergia. Ilmselt nii sul ongi, sest soojusenergia kwh'dega esitatud number ei oleks reaalne.


(v) Kas selline lahendus on parem kui teha päevas 9 lülitust?
Jah, talupoja loogika ütleb, et see ongi inverteri üks eesmärkidest - vähem käivitusi. Kui sa aga oma inverteri min võimsuse ülesse tõstad siis alumine ots juba nii kõrge, et vähese soojavajaduse (suhtes pumba võimsusesse) korral tuleb kiirelt on/off.


Mina teeks nii, et seadistaks pumba võimsuse alumise otsa miinimumi ja ülemise otsa maksimum sätteni. Siis ta annab sulle sooja kW vastavalt graafikule ja uponor siis teeb peenhäälestust. Kui vesiküttesüsteem on pumbaga vähemalt sama võimsusega siis ei tohiks probleeme tekkida.
:read:
uusrand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 18 Mai 2015, 19:22

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas uusrand »

nexus4 kirjutas: 15 Jaan 2024, 13:56 (ii) Tehase seadistustes on küttevõimsuse efektiivsus seadistatud 100%. Ise tõmbasin selle manuaal seadistuses alla 60% peale ja min 10% peale.
https://www.dropbox.com/scl/fi/jp3ekev6 ... welgw&dl=0

(iii) Kui oli -24C, siis toimus 8 lülitust 24h jooksul (millest 2 lülitust oli tarbevee tootmiseks)

(iv) Maja energiavajadus 2023 aasta = kütteks toodetud soojusenergia 4979kWh/aastas + tarbevee tootmiseks kulunud soojusenergia 1278kWh/aastas + ventilatsiooniks kulunud elektrienergia 595kWh/aastas.
Lisatud pildil on näha, et pump on teinud eluaja jooksul (950 päeva) kokku 4428 lülitust ja tootnud kokku 19857kWh soojust.
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

Ja mina mõtlesin, et mul on vägev maja, sry, kui sa pahaks ei pane, palun jaga rohkem infot oma kodu kohta, ma ei suuda enne rohkem kaasa mõelda esialgse teemapüstituse osas :D

5000kWh/a kütte peale ja 228m2 <- kas see on köetav pind?
See teeb ju olematu 22kWh/m2/a :o
Kas maja asub ikka Eestis? :D
Mis seinad/katus, mis ja palju soojustust?
Mis on detsembri võrgust võetud kWh?
:read:
uusrand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 18 Mai 2015, 19:22

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas uusrand »

nexus4 kirjutas: 15 Jaan 2024, 15:04 Jah, 228m2 on köetav.

Seina U-arvutus:
https://www.dropbox.com/scl/fi/oyqydiow ... 788e7&dl=0

Soojus ja elektrienergia:
https://www.dropbox.com/scl/fi/m1opo57t ... gorvz&dl=0
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

Välispiirde summaarne u ?
:read:
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 447
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

uusrand kirjutas: 15 Jaan 2024, 12:49 Mõõdetud maja energiavajadus (mõõdetud soojusenergia ning küttele, tarbeveele, ventilatsioonile kulunud elektrienergia) ..
Need asjad on hea teada aga mis on maja energiatarve kütteprojekti järgi (see on üheks lähtealuseks soojuspumba valikule)?
uusrand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 18 Mai 2015, 19:22

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas uusrand »

nexus4 kirjutas: 15 Jaan 2024, 16:38 Välispiirete soojusjuhtivus:
Põrand pinnasel U=0,07 W/(m2K)
Välisseinad U=0,12 W/(m2K)
Katuslagi U=0,09 W/(m2K)
Aknad U=0,81 W/(m2K)
Uksed U=1,0 W/(m2K)

Kokku soojusjuhtivus 75,6 W/K ja soojuskadu 121,1W/K
Energiatõhususarv 89kWh/m2
Need numbrid on hoone energiamärgise arvutustest.

Kuid peale hoone valmimist selgus tegelikus, et need numbrid ei vasta tegelikkusele. Tegelikult on soojuskadu tunduvalt väiksem. Näiteks on arvutustes õhuleke 4,0m3/(m2xh). Peale testi aga selgus, et see number on 10x väiksem ehk 0,4m3/(m2xh)
uusrand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 18 Mai 2015, 19:22

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas uusrand »

Walter2 kirjutas: 16 Jaan 2024, 08:34
Projekti arvutustes kasutatud kraadipäevad on võetud Tartu piirkonna tasakaalutemperatuuril 20 kraadi, milleks on 5323. Saadud energiavajadus kütteks on 69kWh/m2a ning vajalik küttevõimsus 4.4kW.

Aga 3 aastat majas elu on näidanud on tegelikkuses on energiavajadus poole väiksem.

Kuna 6kW inverteri kasutegur on kehvem ja hind peaaegu sama võrreldes 9kW maasoojuspumbaga, sai valitud 9kW inverter.
uusrand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 18 Mai 2015, 19:22

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas uusrand »

Peale seda sissejuhatust jääb minul küsimus, et kas kokkuvõttes on nii maale kui ka soojuspumbale parem lahendus see, kui pump töötab koguaeg või see, et ta lülitub ka päevas ikka mõned korrad välja. No näiteks hetkel tuleb maast vedelik +1,5C. Olen ka kuulnud soojuspumpade paigaldajatelt, et tegelikult on neid juhtumeid suhteliselt vähe kui tuleb kompressorit vahetada. Ennem annab automaatika otsad ja siin ei pidavat väga rolli mängima kas masin teeb päevas 1 või 10 lülitust. Selge on see, et tunnis näiteks 5 lülitust on palju.
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

Offtopicu kokkuvõtteks:
Ühesõnaga, vägev!

Põhjendamatu kahtlus mul küll on, et soojuspumba näidud on ehk liialt optimistlikud (kas on eraldi arvestid, või info päritakse pumbast endast?), huvitaks mis oli detsembri kogu tarve majal? Aga olenemata sellest, maja on vägev.

Mul oli 1315kWh, millest 27kWh välisvalgustus ja 154kWh õues istuv mullikas, seega järgi jääb tuppa 1134kWh. Kahjuks mul vent veel eraldi arvesti taga ei ole, selle eelküte võtab ka mõnuga... Pump võttis 637kWh elektrit ja andis 3288kWh sooja mis jagunes 89% küte ja 11% soe vesi. Muu tarbimine jääb 500kWh juurde mis on iga kuu stabiilne.

Arvutuslik oli 197W/K ja 0,91W/K/m2, mis peab enamjaolt paika. Mul on toas muidugi 24C, selle mõju pole osanud arvutada ning katsetada ei lubata :D

Ja lõpuks teemasse ka
Kui seaded vähegi lubavad pumba miinimumvõimsust valida, siis see võimalikult maha keerata - väldid klõpsutamisi. Teisalt võid nii kaotada kompressori efektiivsusest, sest see ei ole minuteada igal sagedusel sama... Alfa pump vist tundub, kas ait-nordi pandud? Isegi kui mitte, siis mina küsiksin sealt, et kas olukord on kuidagi selline, et tuleks sekkuda ja ümber seadistada...
:read:
uusrand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 18 Mai 2015, 19:22

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas uusrand »

nexus4 kirjutas: 16 Jaan 2024, 13:06 Detsembris oli kogu elektri tarve 1021kWh. Seega ~750kWh läks elamisele :). Pere kuue liikmeline. 9kW elektrisaun (1-2x nädalas, 3-4h korraga töös), igal lapsel oma TV ja arvuti ( :D need võtavad mõnuga). Aga ei kurda, suvel teeb päikesepaneeliga midagi tagasi. Päikesepaneelid sai paigaldatud 2023. 2022 sai võrgust kokku ostetud 7300kWh, 2023 sai ostetud 6200kWh.

Jah, majas kilbis eraldi arvestid ventilatsiooni ja maasoojuspumba ees. Kusjuures soojuspump ise näitab vägagi täpselt samu numbreid.

Tegemist on Novelan WS 9kW inverter maasoojuspumbaga.

Olukord ei ole probleeme. Kuid nüüd majas elatud 3 aastat ja tahtsin lihtsalt rahustuseks võrdlust ja Teiste kogemusi kuulda.
Walter2
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 447
Liitunud: 11 Juun 2016, 21:54
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 19 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas Walter2 »

uusrand kirjutas: 16 Jaan 2024, 11:05
Walter2 kirjutas: 16 Jaan 2024, 08:34
Projekti arvutustes kasutatud kraadipäevad on võetud Tartu piirkonna tasakaalutemperatuuril 20 kraadi, milleks on 5323. Saadud energiavajadus kütteks on 69kWh/m2a ning vajalik küttevõimsus 4.4kW.

Aga 3 aastat majas elu on näidanud on tegelikkuses on energiavajadus poole väiksem.

Kuna 6kW inverteri kasutegur on kehvem ja hind peaaegu sama võrreldes 9kW maasoojuspumbaga, sai valitud 9kW inverter.
OT aga teemaalgatajal on tsiteerimisega veidi raskusi - pole mina selliseid asju siin foorumis öelnud. :wave:
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

Walter2 kirjutas: 16 Jaan 2024, 13:48 OT aga teemaalgatajal on tsiteerimisega veidi raskusi - pole mina selliseid asju siin foorumis öelnud. :wave:
Harjub ära :D

Veel teemasse
692 päevaga 4 107 käivitust, tööaeg 12 682 h. Esimene talv jälgis börsihinda, sealt tuli meeletult klõpsutamisi. Nähes et COP kukub kolinal läksin stabiilsele režiimile tagasi. Nüüd klõpsutab suvel soe vesi ja kütteperioodi algus ning lõpp. Mul on muidugi akupaak 400L.
:read:
uusrand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 18 Mai 2015, 19:22

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas uusrand »

nexus4 kirjutas: 16 Jaan 2024, 14:11 692 päevaga 4 107 käivitust, tööaeg 12 682 h. Esimene talv jälgis börsihinda, sealt tuli meeletult klõpsutamisi. Nähes et COP kukub kolinal läksin stabiilsele režiimile tagasi. Nüüd klõpsutab suvel soe vesi ja kütteperioodi algus ning lõpp. Mul on muidugi akupaak 400L.
Mis temperatuuriga tuleb sul täna maast vedelik?
Kasutaja avatar
nexus4
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 132
Liitunud: 06 Jaan 2023, 11:23
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 9 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas nexus4 »

uusrand kirjutas: 16 Jaan 2024, 16:27
nexus4 kirjutas: 16 Jaan 2024, 14:11 692 päevaga 4 107 käivitust, tööaeg 12 682 h. Esimene talv jälgis börsihinda, sealt tuli meeletult klõpsutamisi. Nähes et COP kukub kolinal läksin stabiilsele režiimile tagasi. Nüüd klõpsutab suvel soe vesi ja kütteperioodi algus ning lõpp. Mul on muidugi akupaak 400L.
Mis temperatuuriga tuleb sul täna maast vedelik?
0.5, mul on kahjuks ainult 450jm töötavat kontuuri, lihtsalt polnud rohkem ruumi. Aga pinnas on hea, istub sisuliselt mere vesiliivas. Tavaliselt talve keskpaigaks jõuab nulli ja siis istub seal kuni suvel soojenema hakkab.
:read:
optimist88
Regulaarpostitaja
Regulaarpostitaja
Postitusi: 89
Liitunud: 22 Mai 2022, 13:41
On tänanud: 6 korda
On tänatud: 2 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas optimist88 »

nexus4 kirjutas: 16 Jaan 2024, 18:26
uusrand kirjutas: 16 Jaan 2024, 16:27
nexus4 kirjutas: 16 Jaan 2024, 14:11 692 päevaga 4 107 käivitust, tööaeg 12 682 h. Esimene talv jälgis börsihinda, sealt tuli meeletult klõpsutamisi. Nähes et COP kukub kolinal läksin stabiilsele režiimile tagasi. Nüüd klõpsutab suvel soe vesi ja kütteperioodi algus ning lõpp. Mul on muidugi akupaak 400L.
Mis temperatuuriga tuleb sul täna maast vedelik?
0.5, mul on kahjuks ainult 450jm töötavat kontuuri, lihtsalt polnud rohkem ruumi. Aga pinnas on hea, istub sisuliselt mere vesiliivas. Tavaliselt talve keskpaigaks jõuab nulli ja siis istub seal kuni suvel soojenema hakkab.
0,5 pole ka paha. Mul tuleb -0,5 täna. Kontuuri pani Kliimaseade vaid 350m, sisuliselt pool pinda jäi vabaks.
rye
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 368
Liitunud: 15 Juul 2019, 22:54
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas rye »

Miks te neid lülitamisi niiväga kardate?
Õhk-vesi ja õhk-õhk pumbad lülitavad kõik 20 korda päevas ja läivad pikalt.
Kas maapumba kompressor on teistsugune?
PS! väldime foorumis vastuseid stiilis "telli projekt", "mine esindusse", "kutsu professionaal" vms.
uusrand
Uus kasutaja
Uus kasutaja
Postitusi: 14
Liitunud: 18 Mai 2015, 19:22

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas uusrand »

Sealt ka siis eluigade vahe. Õhk-vesi pump 10-15 aastat. Maasoojuspump 20-30 aastat. Minul maakontuuri umbes 570m.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas ping »

rye kirjutas: 16 Jaan 2024, 19:57 Miks te neid lülitamisi niiväga kardate?
Õhk-vesi ja õhk-õhk pumbad lülitavad kõik 20 korda päevas ja läivad pikalt.
Kas maapumba kompressor on teistsugune?
Hetkel on mul väljas -18C ja õhk on kuiv ning minu pump on sulatanud täna 4 tundi intervalliga.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Mida halba teeb inverteriga kompressorile lülitamine? Saaks aru kui käivitub momentselt murdosa sekundi jooksul maksimumpööretele. Pigem kulutub ikka töötamise aeg, kogu selle aja kopressoris detailid liiguvad ja hõõrduvad üksteise vastu- mida kauem aega, seda rohkem kuluvad. :roll:
bjorn
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 199
Liitunud: 05 Veebr 2016, 13:27
On tänanud: 5 korda
On tänatud: 4 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas bjorn »

Mis võiks olla mingi keskmine oodatav MSP kompressori tööaeg tundides ja/või käivituste arv?
rye
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 368
Liitunud: 15 Juul 2019, 22:54
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas rye »

Ac457765 kirjutas: 17 Jaan 2024, 09:48 Mida halba teeb inverteriga kompressorile lülitamine? Saaks aru kui käivitub momentselt murdosa sekundi jooksul maksimumpööretele. Pigem kulutub ikka töötamise aeg, kogu selle aja kopressoris detailid liiguvad ja hõõrduvad üksteise vastu- mida kauem aega, seda rohkem kuluvad. :roll:
Ei ole asjatunda ja targutan niisama loogika baasilt.
Ühelt poolt ütleb loogika, et kulumine võiks olla võrdeline kumulatiivse pöörete arvuga?
Teiselt poolt on vahe, kas pöörleb külm või kuum kompressor.
Ehk siis palju start-stoppe tähendab rohkem külmemaid pöördeid ja rohkem kulumist ?
PS! väldime foorumis vastuseid stiilis "telli projekt", "mine esindusse", "kutsu professionaal" vms.
rye
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 368
Liitunud: 15 Juul 2019, 22:54
On tänanud: 8 korda
On tänatud: 7 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas rye »

ping kirjutas: 16 Jaan 2024, 22:16 Hetkel on mul väljas -18C ja õhk on kuiv ning minu pump on sulatanud täna 4 tundi intervalliga.
Mu õhk-vesi tegi täna öösel külmaga 5 tunni jooksul 6 sulatust.
Olen mere ääres, aga meri jääs.
image-2.png
PS! väldime foorumis vastuseid stiilis "telli projekt", "mine esindusse", "kutsu professionaal" vms.
ping
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 4451
Liitunud: 28 Jaan 2016, 10:35
On tänanud: 86 korda
On tänatud: 223 korda

Re: Palun tagasisidet maasoojuspumba seadistusele.

Lugemata postitus Postitas ping »

rye kirjutas: 17 Jaan 2024, 12:22
ping kirjutas: 16 Jaan 2024, 22:16 Hetkel on mul väljas -18C ja õhk on kuiv ning minu pump on sulatanud täna 4 tundi intervalliga.
Mu õhk-vesi tegi täna öösel külmaga 5 tunni jooksul 6 sulatust.
Olen mere ääres, aga meri jääs.

image-2.png

Kuna "targad" soojapumbad planeerivad sulatustsükleid vastavalt võimsusele ja püüdes tarbimist ajastada odavamatele tundidele, siis samal ajal väheneb seadme COP.
Minu seadmel on programmi järgi iga 4 tunni tagant sulatus, isegi kui seade ise ei tunne muude parameetrite alusel vajadust sulatamise järgi.
:hello:
Kõik ohutustehnika reeglid on kirjutatud kellegi verega!!!
Vasta