Ameerika mutriga ühednus lekib

veevarustusega seonduvad teemad, samuti WC-d, heitvesi, septikud
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Täna sattusin peale sellisele lekkele mille tekkepõhjust ei suuda ise ära arvata. Kunagi 3+ aastat tagasi sai tehtud korteris nö hädapärane torulappimine, kus seinas krohvi sees olev joodetud liitmikega vasktoru sai suvalise sobiva kohapealt läbi lõigatud ja paigaldatud sinna sõrmusega üleminek vaselt kolmveerand tollisele keermele ning sinna otsa siis kruvitud ameerikamutriga üleminek Uponor Wirsbo veetorule. Tegemist on külmaveetoruga mille taga on kaks väikest korterit vähese tarbimisega. Toru krohviti ilmselt Perlfixiga ja kogu ümbrus täideti täies mahus. Kui nüüd krohv liidese ümbert eemaldatud sai siis ise oletasin, et lekib vasktoru sõrmusevaheline liitmik, kuid vesi tilkus hoopis ameerika mutri vahelt. Veelgi kummalisem oli see, et kui mutrit umbes poolteist tiiru peale pöörasin, jäi leke järele. Vägisi jäi mulje nagu oleks keere ajas lahti loksunud, kuid see on välistatud, sest krohvis mõrasid pole ning kõigi loogikareegilite järgi peaks krohvikiht olema piisavaks fiksaatoriks, et papist tihendiga liidest paigal hoida.
Oskab ehk keegi kogenum isik arvata milles asi. Olen näinud, et sellist asja võib juhtuda vabalt seinal olevate torudega ning poleks üldse üllatunud, kui tegemist oleks soojaveetrassiga aga antud juhul võtab kukalt kratsima :scratch:
Torutööd Tartus 56 932 898
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Malmist koonusega liitmik jah? Kas mäletad millisest poest pärit? Olen ka paar korda kogenud kus on aja jooksul nagu lõdvaks läinud ja kergelt lekkima hakanud. Võibolla oleks alguses pidanud veelgi kõvemini kinni keerama, aga võibolla poleks aidanud ja mingi aja jooksul peale kokku panemist andis liitmik ise natuke järgi (koonusele rant tekkinud vms). Mäletamist mööda oli Onninenist. FEB-is olid natuke teistsugused ja nendega justkui ei olnud probleeme. :roll:
Alexy
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 286
Liitunud: 26 Mär 2008, 12:46
On tänanud: 36 korda
On tänatud: 11 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas Alexy »

Tegin oma majas veeühendused umbes 2000a. Enamus on Wirsbo torustik, mõned "jupid" vaske ja probleemsed kohad on seni olnud: üks "lõhkenud" ning üks "paisunud" roostevaba kiirühendusvoolik, ning neli külmavee kollektori küljes olevat "wirsbo amerikankat", kõik originaalsete tihenditega. Viimase, neljanda, vahetasin kummitihendi vastu äkki viis aastat tagasi? Kõik ühendused said tehtud al ripplae peale, kallis omal ajal, aga ise olen tänaseks rahul. Kõrval on sooja vee kollektor, seal ei keera enam minikuulkraanid, lekkeid seni pole(krt, et ära ei sõnuks). Essupumbal on 85a pärit roostevaba "amerikanka", ei leki kuid roostetab. Kogu "malmivärgi" olen sirgelt taaskäitlusesse saatnud...p.s. torutöödega ei tegele aktiivselt ca 13a, võimalik, et materjalid paremaks läinud, enda lekked olid lihtsalt tihendi vananemisest ning kihtide irdumisest külmal veel(pingutamisel leke kadus, aga panin uued tihendid, kummisemad-silikoonisemad, saa näpu vahel aru...).
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Selles liitmikus pole minu teada grammigi malmi. Kõik on läbinisti pronks. Siiamaani minu praktikas esimene kord, kui säärane asi on juhtunud. Olen küll interneedusest sattunud vahest lugema, et inimestel on need liitmikud järele andnud kas siis hüdrolöökide tagajärjel või torude soojuspaisumise tõttu. Kuid antud juhul ei saa kumbki neist võimalustest põhjuseks olla. Olen mõned korrad suutnud neid tihendeid "üle" pingutada ja seetõttu ka lõhkunud. Nii paroniidist kui ka kummist tihendeid, kuid kui need algselt püsima on jäänud siis siiamaani pole minuni info tagasi jõudnud, et need tagantjärele lekkima on hakanud.
Edit
Panin pildi ühendusest ka üles:
Pilt
Torutööd Tartus 56 932 898
Rein Sa
Ehitusspets
Ehitusspets
Postitusi: 418
Liitunud: 19 Aug 2013, 13:22
On tänanud: 3 korda
On tänatud: 10 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas Rein Sa »

Mul oli samasugune juhus. Probleem oli selles, et osa niisuguseid liitmikke on sees ilma kummitihendita ehk siis peaks nagu kinni hoidma leket, aga kuidagi ei hoidnud pikka aega. Siis ostsin teise am. mutriga liitmiku, mis oli kummi tihendiga ja nüüd juba palju aastaid kõik korras, kuskilt ei leki.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

Selle liitmiku tihend oli paroniidist mitte kummist. Kõige kummalisem minu jaoks on see, et "peale keerata" sai seda poolteist tiiru ennem kui leke peatus. Ja peale seda jäigi konkreetne sõlm pidama, ei olnud tarvis tihendit välja vahetada. Kuigi see oli lekkinud vähemalt 2 ööpäeva. Peale mutri pingutamist jäi asi 24H asi pidama ning kuna põhjust tuvastada ei oskanud siis sai kogu komplekt ümber tehtud.
Torutööd Tartus 56 932 898
Küülaline
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 6111
Liitunud: 02 Veebr 2009, 22:46
On tänanud: 66 korda
On tänatud: 136 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas Küülaline »

pikk88 kirjutas: 20 Dets 2023, 14:46sai kogu komplekt ümber tehtud
Kui pidama jäi, miks siis ümber teha?
sokolaad
Korralik postitaja
Korralik postitaja
Postitusi: 290
Liitunud: 07 Jaan 2018, 11:55
On tänanud: 4 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas sokolaad »

pikk88 kirjutas: 20 Dets 2023, 14:46 tihend oli
kuna pole ühtegi konkreetset infot, mis sinna üldse vahele läks, siis järelikult oli see
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Igal omad plussid ja miinused. Kummiga tihendiga saab kergemini pidama, aga aastatega kumm läheb kõvaks ja hapraks (mida kõrgem temperatuur, seda kiiremini). Paroniidiga ongi nii, et isegi kui algul saab korralikult pidama, siis mingi aja (suteliselt lühikese aja pärast) pärast annab veidi järgi ja vajab juurde pingutamist.
Kasutaja avatar
pikk88
Ehituspenskar
Ehituspenskar
Postitusi: 2079
Liitunud: 15 Juun 2009, 21:11
On tänanud: 42 korda
On tänatud: 38 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas pikk88 »

sokolaad kirjutas: 20 Dets 2023, 15:46
pikk88 kirjutas: 20 Dets 2023, 14:46 tihend oli
kuna pole ühtegi konkreetset infot, mis sinna üldse vahele läks, siis järelikult oli see
Kui konkreetset infot tarvis on?
Küülaline kirjutas: 20 Dets 2023, 15:18
pikk88 kirjutas: 20 Dets 2023, 14:46sai kogu komplekt ümber tehtud
Kui pidama jäi, miks siis ümber teha?
Selgitasin ülalpool, et sai tehtud nö hädapärane lappimine, ühendus jäi krohvi sisse, sest ei tahetud rohkem seina lammutada. Seekord said kõik liidesed krohvi alt likvideeritud. Seina sisse jäi vaid toru, et ei peaks enam kolmas kord samal põhjusel seina lappima.
Ac457765 kirjutas: 20 Dets 2023, 15:50 Igal omad plussid ja miinused. Kummiga tihendiga saab kergemini pidama, aga aastatega kumm läheb kõvaks ja hapraks (mida kõrgem temperatuur, seda kiiremini). Paroniidiga ongi nii, et isegi kui algul saab korralikult pidama, siis mingi aja (suteliselt lühikese aja pärast) pärast annab veidi järgi ja vajab juurde pingutamist.
Selles osas julgeks siiski vastu vaielda. Mul terve elamine erinevate tihendite peal. On nii kummi, kui pappi. Ise pole küll märkanud, et üks on hapram kui teine. Kindlasti mängib väga palju rolli vee kvaliteet, kuid olen märkanud, et üldjuhul kestavad need tihendid täpselt niikaua kuni keegi neid ei puutu. Kuid kui sakutamise tulemusel otsustavad liidesed lekkima hakata siis paroniidist tihend jääb pingutades suurema tõenäosusega pidama kui kummist tihend. Kui tegemist on vähegi aega näinud tihendiga siis kumm jääb lekkima ka peale pingutamist, sest nö sureb ära.
Torutööd Tartus 56 932 898
Ac457765
Ehitusguru
Ehitusguru
Postitusi: 989
Liitunud: 16 Jaan 2021, 22:47
On tänanud: 7 korda
On tänatud: 33 korda

Re: Ameerika mutriga ühednus lekib

Lugemata postitus Postitas Ac457765 »

Kumm muutub aja jooksul kõrge temperatuuri mõjul (näiteks sooja tarbevee torul) "plastikuks" ja väga hapraks. Muidugi ei toimu see 1-2 aastaga. Kõige kindlam on teflon, aga neid ei pruugi iga liitmiku jaoks sobivas mõõdus müügil olla.
Vasta