Korstna segu

Kõik teemad ahjude, kaminate, korstende kohta
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Korstna segu

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Viimasel ajal nõuavad pottsepad, et korsten peab olema laotud saviseguga. Samas vanade korstendega tegeledes on enamasti tsement või lubitsementsegu - kas on mingid nõuded või mõtlevad pottsepad neid ise välja?
Küsimus selles, et hakkan laduma uut korstent - millise seguga? Müüriseguga mugavam ja odavam.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1823
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 93 korda

Re: Korstna segu

Lugemata postitus Postitas vuuk »

RaJy kirjutas: 07 Dets 2023, 00:21 Viimasel ajal nõuavad pottsepad, et korsten peab olema laotud saviseguga. Samas vanade korstendega tegeledes on enamasti tsement või lubitsementsegu - kas on mingid nõuded või mõtlevad pottsepad neid ise välja?
Küsimus selles, et hakkan laduma uut korstent - millise seguga? Müüriseguga mugavam ja odavam.
Kas nõuavad, et terve korsten saviseguga?
Õuetingimustesse kohe kindlasti savisegu ei sobi. Seda olen ise näinud, kuidas läbi ligunenud savisegu külmudes paisub ja lükkab ka kivid puruks. Omal ajal olen ühe sihukese isendi ümber ladunud.
Standardi EVS_812_3;2018 7.1.14 kohaselt peavad hoonevälise korstna osa ehitamiseks kasutatavad ehitusmaterjalid taluma temperatuurikõikumisi ning olema nõuetekohaselt ilmastiku ja külmumiskindlusega. Savisegu minu hinnangul läbivettinuna külmumiskindel ei ole. Mina ei kasutaks korstnasegu valmistamisel isegi saviliiva, ega savi plastifikaatorina.
Vastavalt sama standardi punkt 7.4.5 kohaselt laotakse korstnad tavapäraste müürisegudega ja lubitsementmörtidega, hoone soojas osas, kus suitsugaasi temperatuur kuni 350 kraadi, müüritakse elastse mõrdiga, näiteks savimördiga.
On ka kogemusi, mis on näidanud, et korstnapitsile on hea materjal tugev lubitsementmört. Puhas tugev tsementmört kipub olema liialt kalk.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Korstna segu

Lugemata postitus Postitas RaJy »

mõtlesin ikka hoonesisest osa. Väline osa (korstnapits) arusaadavalt müüriseguga.
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1823
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 93 korda

Re: Korstna segu

Lugemata postitus Postitas vuuk »

Ja nagu näha, mina ei ole mõtete lugeja, toksisin siia liiga palju igasugu jora, raiskasin inimeste kallist aega.
Vabandust.
Et seda viga vältida, võib ju ise Standardikeskusest standardi osta, sealt ise olulist infot järgi vaadata ning siis teistelegi jagada nagu mina loll seda tegin.
Kusjuures, selles konkreetses standardis on "ainult" 112 lehekülge.
RaJy
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1200
Liitunud: 17 Juun 2018, 09:31
On tänanud: 35 korda
On tänatud: 52 korda

Re: Korstna segu

Lugemata postitus Postitas RaJy »

Küsimus tekkis kuna vaja nullist uus korsten uude hoonesse laduda. Samas olen üksjagu eelmise riigikorra ajal laotud korstnaid lammutanud, nendesse avasid teinud ja nad kõik on laotud tavalise tsementseguga või lubitsementseguga. Ei ole neis mõrasid ega muid probleeme. Et miks siis nüüd nõutakse elastset müürisegu - savimörti?
vuuk
Ehitusveteran
Ehitusveteran
Postitusi: 1823
Liitunud: 15 Jaan 2008, 09:34
On tänanud: 50 korda
On tänatud: 93 korda

Re: Korstna segu

Lugemata postitus Postitas vuuk »

RaJy kirjutas: 07 Dets 2023, 07:59 Küsimus tekkis kuna vaja nullist uus korsten uude hoonesse laduda. Samas olen üksjagu eelmise riigikorra ajal laotud korstnaid lammutanud, nendesse avasid teinud ja nad kõik on laotud tavalise tsementseguga või lubitsementseguga. Ei ole neis mõrasid ega muid probleeme. Et miks siis nüüd nõutakse elastset müürisegu - savimörti?
Nagu eelpool toksisin, loeb suitsugaasi temperatuur, mida korstnasse juhitakse.
Alati ja igasuguse kütteseadme puhul pole see ühesugune.
Vasta