1. leht 1-st

Üleminek õhk-vesi soojuspumbalt kaugküttele?

Postitatud: 24 Juul 2023, 18:31
Postitas studiosus
Vana maja renoveerides: kuna maja piirkonnas kaugkütet veel ei ole (Tartu) kuid lähiaastatel on planeeritud, siis küsimus, kas praegu õhk-vesi soojuspumba ja vesipõrandakütte paigaldamisel saab sellele planeerida kohe ka potentsiaalse hilisema liitumisega linna kaugküttega?

Ilmselt on vastus jah, kuid kas ja mida peaks sellise (võimaliku) ülemineku puhul silmas pidama - kaugküte vist eeldab omaenda eraldi soojussõlme, võib kas selle saab integreerida ka planeeritava õhk-vesi põrandaküttega (soojuspumba, boilerite, kollektoritega jmt)?

Re: Üleminek õhk-vesi soojuspumbalt kaugküttele?

Postitatud: 25 Juul 2023, 07:50
Postitas Kalvis
Saab ikka. Õigetesse kohtadesse tuleb vaid lisakraanid paigaldada liitumise jaoks.

Re: Üleminek õhk-vesi soojuspumbalt kaugküttele?

Postitatud: 25 Juul 2023, 10:05
Postitas studiosus
Aitäh! Aga kas tehnoruumi tuleb kaugkütte soojussõlme jaoks lisaks eraldi veel ka mingi osa ruumist (XX m2) ära planeerida, või piisabki ainult kraanidest ja õhk-vesi soojussõlmest, kuhu saab kaugkütte vee tulevikus nö peale saata?

Re: Üleminek õhk-vesi soojuspumbalt kaugküttele?

Postitatud: 25 Juul 2023, 10:39
Postitas aero
Põhimõtteliselt on sul vaja vesi/vesi soojusvahetit, kus kaugkütte energia sinu põrandakütte kontuuridele üle kantakse. Mina arutaks seda plaani konkreetse SP müüja/paigaldajaga.

Re: Üleminek õhk-vesi soojuspumbalt kaugküttele?

Postitatud: 25 Juul 2023, 10:45
Postitas Coolhouse
studiosus kirjutas: 25 Juul 2023, 10:05 Aitäh! Aga kas tehnoruumi tuleb kaugkütte soojussõlme jaoks lisaks eraldi veel ka mingi osa ruumist (XX m2) ära planeerida, või piisabki ainult kraanidest ja õhk-vesi soojussõlmest, kuhu saab kaugkütte vee tulevikus nö peale saata?
Ei saa palja jutu alusel vett küll kuskile saata.

Selleks tuleks ikka enne skeem, joonis, projekt välja mõelda.
Kui kavatsed kaugküttega liituda siis peaks kaugkütte pakkuja oma tehnilised tingimused andma.
Tehnilistest tingimustest näed milline torustiku osa kuulub neile ja mida pead ise ehitama.
Et kahte asja omavahel siduda tuleks esmalt selgeks saada mis need asjad on.
Kui soojuspump annab 30...35 C vee põrandasse ja ca 50..55 C tarbevee siis kaugkütte temperatuurid on oluliselt kõrgemad. On võimalik et madalal temperatuuril soojus läheb maja kütteks akupaaki nii soojuspumbast kui ka kaugküttest.


Katsu oma mõtetega maapeale tulla. See peaks ikka eriti suur ärihuvi olema et sinu majakest kaugkütte võrguga liita. Ok , oletame et liidetakse aga kes need trassid kinni maksab ... jumal see kindlasti ei ole.

aero kirjutas: 25 Juul 2023, 10:39 Põhimõtteliselt on sul vaja vesi/vesi soojusvahetit, kus kaugkütte energia sinu põrandakütte kontuuridele üle kantakse. Mina arutaks seda plaani konkreetse SP müüja/paigaldajaga.
Ei saa nii lihtsalt. Segusõlm peab ka vahel olema. Jne.

Re: Üleminek õhk-vesi soojuspumbalt kaugküttele?

Postitatud: 25 Juul 2023, 13:12
Postitas studiosus
Kaugkütte võrgustiku laienemine sinna tänavale on täitsa olemas Tartu üldplaneeringus, kuid kas ja millal see sinna reaalselt tuleb - Tartu olusid arvestades, siis seda teab tõesti vaid jumal. Greniga olen juba suhelnud ka. Laias laastus oligi mu küsimus selles, kas ja kui palju ruumi tuleks tehnoruumi (või mujale) planeerida õhk-vesi küttelt üleminekuks, ning kas midagi peaks või saaks igaks juhuks juba ennetavalt teha, st õhk-vesi projekteerimise ja paigaldamise ajal. Tänud kõikidele vastamast, arutan asja edasi SP müüja/paigaldajaga.

Re: Üleminek õhk-vesi soojuspumbalt kaugküttele?

Postitatud: 25 Juul 2023, 20:17
Postitas Ac457765
Üks "keskmine" soojussõlm võtab ruumi u. 1x1,5 m ja ümberingi võiks jääda normaalselt liikumiseks ruumi, et igale poole ligi pääseb ja vajadusel midagi tegema ka mahub. Üks laiem külg saab olla ka põhimõtteliselt vastu seina, aga mujale peaks ruumi jääma. Kas ja kuidas on lubatud soojuspumba ja kaugkütte samaaegne kasutamine (kui see mõttes oli), seda peab rääkima kaugküttefirmaga.

Re: Üleminek õhk-vesi soojuspumbalt kaugküttele?

Postitatud: 25 Juul 2023, 21:12
Postitas studiosus
Aitäh! Mõttes oli mitte samaaegselt, vaid alguses soojuspump, ning (juhul kui) kaugküte peaks sinna tänavale laienema nagu planeeritud, siis sellele üle minna (st jääda ainult kaugküttele). Võimalik, et majanduslikult poleks selline üleminek üldse otstarbekas (sõltub ilmselt liitumiskuludest), kuid hetkel soovisin ennekõike teada saada, kas põhimõtteliselt on selline võimalus olemas ning mida tuleks veel arvesse võtta, enne kui üldse hakata projekteerima/ehitama kogu küttesüsteemi.