1. leht 1-st

Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 01 Sept 2022, 19:05
Postitas mocambo
Hei !

Vaja oleks tõmmata haru betoonpõrandas olevast küttetorust. Kas eksisteerib turvalisi liitmikke või mingeid liitetehnikaid ? Liitekoht jääb betooni sisse, parketi alla. Hetkel on seal põrandas 16mm alupex.

Tänud !

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 02 Sept 2022, 07:01
Postitas Kalvis
Kasulik on enne teha surveproov lekkekindluse kontrolliks. Olen keermesliitmiku betooni valanud, seni 20 aastat vastu pidanud.

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 02 Sept 2022, 07:54
Postitas uponor
Kui betoonis on komposiittoru, on ainus mõistlik lahendus toru tootja pakutav pressliitmik. Kinnistes konstruktsioonides on lubatud vaid mittelahtivõetavad liitmikud - seega keermesliitmikud ei sobi. Kui kellelgi on keermega liitmik seni betoonis pidama jäänud, on puhas vedamine.
Kuna betoon on agressiivne keskkond, on enamike tootjate pressliitmike veetihedalt isoleerimine (teip) vajalik vältimaks korrosiooni. Erandiks on Uponori liitmikud (nii metall kui plast) mis isoleerimist ei vaja.

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 02 Sept 2022, 16:32
Postitas vtl
uponor kirjutas: 02 Sept 2022, 07:54Kinnistes konstruktsioonides on lubatud vaid mittelahtivõetavad liitmikud - seega keermesliitmikud ei sobi. Kui kellelgi on keermega liitmik seni betoonis pidama jäänud, on puhas vedamine.
Kui keermega liitmikute pidamajäämine (betoonis või mitte) oleks "puhas vedamine", siis ei tohiks selliseid liitmikke üldse toota ega müüa.

Suure tõenäosusega on keemesliitmike kinnistes konstruktsioonides (mitte)lubatavuse põhjus hoopiski selles, et keermeliitmiku koostamise kvaliteet ja pidamine sõltub otseselt pingutusmomendist ja torumehe käetundest ning kogemusest. Nagu suvalise muu keermeühenduse korral. Pressliitmiku puhul määrab liitmiku õige pingutuse presshülsside mõõt ning tangide konstruktsioon, mis ei lase neid enne lõpuni kokkupressimist ära võtta.

Samuti on kontrolli juures visuaalselt võimalik kohe eristada kokkupressimata pressliitmikku, aga (lõpuni) pingutamata keermesliitmik võib jääda tähelepanuta.

Ehk pressliitmiku korral on lihtsalt vähem võimalust töömehe poolseks lohakuseks ja seetõttu peetakse neid töökindlamateks.

Uponoriga kogemusi ei ole, aga mul on majapidamises paras hulk Henco keermesliitmikke kusagil 2000 aastast nii seina taga kui lahtiselt. Lekkima ei ole hakanud mitte ükski neist. Tollel ajal olid presstangid ulmeliselt kallid ja laenutamiskohti läheduses ei olnud. Hilisemad ühendused sai juba pressitud.

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 02 Sept 2022, 21:56
Postitas Urmas
uponor kirjutas: 02 Sept 2022, 07:54 Kinnistes konstruktsioonides on lubatud vaid mittelahtivõetavad liitmikud - seega keermesliitmikud ei sobi.
Meie korteris on põrandaküttetorudeks Henco omad. Miks meie kollektoris olevatest 14-st ühendusest mitte ükski ei ole siiani hakanud lekkima ehk ei ole midagi pidanud peale keerama ega pingutama? Kas kollektorikastis on veidi teised tingimused kui kivistunud ja kuivas(ikkagi + temperatuuridel ja ilma niiskuseta põrandaküte) betoonis? :scratch:

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 02 Sept 2022, 22:57
Postitas aero
Mind hakkas ka huvitama - mis kivistunud betooni agressiivseks teeb?

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 03 Sept 2022, 00:08
Postitas Urmas
vtl kirjutas: 02 Sept 2022, 16:32 Ehk pressliitmiku korral on lihtsalt vähem võimalust töömehe poolseks lohakuseks ja seetõttu peetakse neid töökindlamateks.
Unistaja metsateel! ;) Kaks näidet töömeeste lohakausest. Näide üks kui sai siseviimistlus tehtud ja mingi aja pärast kutsuti tagasi parandusi tegema, sest torumees(ei olnud mina) oli unustanud ühe otsa(asus seina sees) kinni pressimata. Teine näide töömehe lohakuse näide on enda kogemustest kui potentsiaalse ämma korteri vannitoas olin unustanud ühe otsa kinni pressimata ja ca aasta pärast hakkas see liitmik purskama. Kuna tegijal ikka juhtub, siis tähendab see ainult seda, et olen tegija. ;)

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 03 Sept 2022, 00:24
Postitas vtl
aero kirjutas: 02 Sept 2022, 22:57Mind hakkas ka huvitama - mis kivistunud betooni agressiivseks teeb?
Kui kivistunud betooniga agressiivselt vastu pead lüüa, siis võib haiget saada või halvimal juhul ka surma.

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 03 Sept 2022, 07:50
Postitas Urmas
vtl kirjutas: 03 Sept 2022, 00:24 Kui kivistunud betooniga agressiivselt vastu pead lüüa, siis võib haiget saada või halvimal juhul ka surma.
Tsiteeritut ei saa nimetada betooni sihtotstarbeliks kasutamiseks ega isegi kuulu "mõeldud naistele, aga sobib ka meestele" mõtte alla. ;)

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 03 Sept 2022, 08:11
Postitas Kalvis
Betooni teeb agressiivsemaks seal olev lubi. Mingitel metallidel võib sellega tekkida reaktsioon.

Mul oli soovitus just lohaka töö kontrolliks keermesliitmiku puhul teha kindlasti surveproov, peale valamist sind lekkimine põrandas ei rõõmusta kuidagi.
Seni pole ükski keermesliitmik mingi aja pärast möödudes lekkima hakanud. Küll on aga esmasel survestamisel mõnigi kerges tilkumises liitmik oma arvates piisavalt tugevalt peale keeranud.

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 03 Sept 2022, 09:38
Postitas vtl
Kalvis kirjutas: 03 Sept 2022, 08:11 Betooni teeb agressiivsemaks seal olev lubi. Mingitel metallidel võib sellega tekkida reaktsioon.
Kõik on õige, aga ühe päevaga ei jõua see kindlasti liitmikku hülssi läbi söövitada. Peale seda läheb juba neutraalseks.

Re: Küttetorude liitmik põranda sisse

Postitatud: 03 Sept 2022, 10:44
Postitas Ac457765
Betoon kivistub ikka nädalaid. Algul tugev aluseline keskkond ja hiljem kuni lõpliku kivistumiseni niiskus.