Sellised säästusoovitused ei ole uus idee, vaid sellist ideed on isegi riiklikult edendatud, näiteks nõukogude aja elamuehitust vaadelda paneelelamute kontekstis, oli seal kõik standardiseeritud, minimeeritud kuni selle torude minimaalse pikkuseni välja, kus paneelikates samuti köök ja sansõlm on reeglina lähestikku.
Ka viilkatus oli nõukaaja lõppedes moes, kus paljudel paneelikate probleemne lekkiv lamekatus asendati kõige odavama plekist viilkatusega.
Tegelikkuses saaks ehitust veel odavamaks-lihtsamaks ajada, kui maja mõõtude puhul arvesse võtta veel materjalide mõõdud, et plaate oleks vaja vähem lõigata, puitmaterjale mitte jätkata jne.
Endal näiteks uue katuse sarikamõõt kujunes 6.5 meetrit, pakutav saematerjal oli 6.1m - ehitajad pidid kõiki sarikaid piisava ülekattega jätkama, kus kohe katusealuses villapaigaldamises jätkukohtad andsid tunda ja tuli villa lõikuda - pisiasi aga tegelikkuses kohe tuntav.
Samas enda kogemuse pealt, kus olen üritanud ise võimalikult palju kõpitseda ja teha, ikka kokkuhoiu või rahaliste vahendite nappuse pärast, olen pidanud mõned korrad tuhka pähe raputama ja hiljem sunnitud endale tunnistama, et oleks võinud teha nö kobedamalt, panna rohkem soojustust jne.
Eks osalt põhjusel, kus mu ilmavaade on olnud põhjendamatult minimalistlik - hoidnud odavat-madalat profiili, sest teadagi võlg on võõra oma ja need teised vanasõnad, tegelikkuses on läinud paremini ja oleks kannatanud ehitada ka "üle toonaste võimete".
Kuidas aru saada kuskohast kokkuhoid läheb üle koonerdamiseks

Teine häda mida omal nahal tunnetanud, mida rohkem miskisse teemasse (olenemata mis, olgu auto, telekas, arvuti, telefon või maja vm) süveneda, seda kergemini ja kiiremini asjad kallinevad. Mõtled küll, et käib see kõige odavam ja lihtsam aga kui uurima hakata langeb see kõige odavam kohe valikust välja ja edasi...
Maja ehitus selles suhtes ei erine, kui puudulike lihtsate teadmiste pinnalt on kerge kokkuhoidu saavutada, siis teadlikuse kasvuga, kasvab ka probleem, kus seda kõige-kõige kokkuhoidlikumat kindlasti ei taha.
Eriti, kui veel oma maja on suur eesmärk, kas tahad elada järgnevad kümnendid majas, mis on säästu-säästu ja igast otsast alates planeeringust materjalideni karjub silma kokkuhoid.
Uue oma maja ehitamise üks suurimaid eeliseid on just võimalus kujundada oma unistuste maja, teha just selline planeering nagu sinule meeldib ning kasutada selliseid materjale, mis just sinu silma paitavad ja rahulolu toovad.
Kui ehitada kokkuhoiu maja, ei erine see suvalisest ostetavast majast, kus pead ennast kohandama kellegi teise nägemuse järgi tehtud ruumi-materjalidesse.
Ise olen vanema maja säästu remontimise järgselt kergelt kahvlis, kus mind hinges ei rahulda etteantud ruumide planeering ega aastate jooksul tehtud kokkuhoiu remondid. Kange isu oleks palju targemana (loodetavasti) teha uus oma unistuste maja aga keeruline uut maja õigustada, ise juba vana, lapsed kohe suured ja pole ju ka olemasolevas majas tegelikkuses midagi otseselt puudu..
