1. leht 1-st

Veetorude läbimõõdud ja takistused

Postitatud: 07 Juun 2020, 23:36
Postitas Ypsilon
Tere,

Ilmnenud väike probleem.
Kunagi ühisveevärgi trass 32mm PEM majani toodud ja sealt ühendatud mingisuguse nõukogude aegse plastik toruga mille välisdiameeter ca 33mm. Nüüd see vana toru on pealt katki ja lekib vaikselt. Toru vahetada ei ole võimalik kuna maja alla ei pääse ligi. Toru pikkus max ca 10m, siis jõuab läbi seina keldrisse. See toru ei ole, mitte mingisuguse kõri vms. teise toru sees. Sellest ka jama. Hetkel plaan selline, et kui õnnestub ajada selle vana seest läbi 25mm PEM, teoorias, peaks toimima kui mingisugust määret/libestist kasutada. Halvimal juhul 20mm PEM

See on eellugu.
Kuidas on rõhukaoga?
Nimelt olen üritanud foorumis otsides sellest aru saada, aga ei saa päris täpselt aru. Kui majja tuleb 32PEM ja sealt läheb edasi 1/2 (kraan, mudapüüdja ja veemõõtja), siis on ju juba nagu takistus tekitatud nendega?
Kas peale seda 1/2 asju jämedama, näiteks 32mm PEM vedades või 25mm vedades, kuidagi kompenseerib seda 1/2 takistust?

Re: Veetorude läbimõõdud ja takistused

Postitatud: 08 Juun 2020, 07:52
Postitas Kalvis
Torumüüjatel on veetoru takistus kh antud. Edasi saab valemis vooluhulgaga teada rõhukao. Suht lihtne valem. Kõik valemid on googlega kergesti leitavad, paar esimest linki on õiged. Kui siis ehk liigselt USA mõõtühikutes.
Iga liitmik, torujupp, veemõõtja omab mingit kh takistust ja tekitab kindla rõhukao. asendades kasvõi mõne meetri peenema toruga siis kogu süsteemi takistus suureneb ja seda ei saa mingi nipiga vähendada kui sul pole plaanis majasisest veevärki jämedamate torude vastu vahetada! Jah, veemõtjaid on ka 3/4 ja majasiseses veevärgis saab ka jämedamaid torusi kasutada. Sul võib mõne meetri asendamisel 25 mm toru puhul kõik veel mõistuse piires olla.

Re: Veetorude läbimõõdud ja takistused

Postitatud: 08 Juun 2020, 09:35
Postitas Ypsilon
Sellest järelduvalt, et siis peale 1/2 veemõõtjat ja 25mm PEM tour kui kasutada jämedamaid torusid kui 1/2 siis see kompenseerib natuke seda rõhukadu, mida tekitab veemõõtja ja 25mm PEM.

Tarbijaks kahe korruseline ühepere elamu.

Re: Veetorude läbimõõdud ja takistused

Postitatud: 08 Juun 2020, 12:12
Postitas ping
Ypsilon kirjutas: 08 Juun 2020, 09:35 Tarbijaks kahe korruseline ühepere elamu.
Ega "elamu" ise vett ju ei tarbi.
Elanikud ikka avavad kraane ja määravad veekulu.
Osta toru prooviks ja mõõda, et kui kaua kulub aega veeämbri täitumisel rohkem.
:hello:

Re: Veetorude läbimõõdud ja takistused

Postitatud: 08 Juun 2020, 12:49
Postitas Ypsilon
Aga kas seda täitumise kiirust ei piira mitte see 1/2 mudapüüdja, kraan ja veemõõtja? Mitte see 25mm toru?

4 inimest tarbivad.

Re: Veetorude läbimõõdud ja takistused

Postitatud: 09 Juun 2020, 00:52
Postitas Ypsilon
Kuna nagunii veesõlme uuenduseks tänu sellele läheb, siis kas oleks mõistlik kõik muu peale veemõõtja, vahetada 3/4 peale?
Kraan ja mudakoguja, ning pärast veemõõtjat uuesti 3/4 peale minna ja hargnemised/kraanid panna ka 3/4?
Sealt edasi oleks juba ühel juhul 32PEM ja teisel juhul 16mm alupex ning 20 wrisbo.
Ühtlasi mõtleks paigaldada siis ka manomeetri süsteemi, näeks ära mis rõhku trassist tuleb.

Re: Veetorude läbimõõdud ja takistused

Postitatud: 09 Juun 2020, 09:43
Postitas Ypsilon
Aga kas on mõttet minna üldse 3/4 peale? Või jätta 1/2 edasi? Takistusi rohkem aga see veesõlme pikkus tuleks kokku ainult ca 1m ülejäänud jääb samaks, kas on mingit olulist võitu mida sellega saavutada?
Veevärgi lehel olevas veemõõdusõlme skeemil on nii mudakas kui ja tagasilöögiklapp (seda pole meile kunagi pandud) olemas.

Re: Veetorude läbimõõdud ja takistused

Postitatud: 09 Juun 2020, 10:38
Postitas Prill
Mis takistab etapikaupa probleemile läheneda, kõigepealt see vana veetoru sisse uus tõmmata, ära ühendada ja praktikas vaadata, kas ilmneb rõhukao tõttu tarbimisel miskeid probleeme. Kui probleeme pole võib veesõlme jätta ju näppimata, samas ei ole ju tegelikult isegi see teada, kas praktikas väiksema toru ajamine suuremasse üldse toimivaks osutub, vabalt võib olla, kus ebaõnnestub ja tuleb suurem kaevamine-lõhkumine ette võtta, mille kõrval see veesõlme teema on olematu nüanss.

Kas sellist tehnoloogiat ei ole olemas, millega saaks selle vana 33mm asemele 32mm tõmmata, ühendad otsapidi tugevalt kokku ja piisava jõuga tirides vana toru tuleb maa seest välja ja uus toru asemele.
Horisontaalpuurimisega firmad vast oskavad kommenteerida, kas võimalik ja mis tehnikat selleks vaja on.

Re: Veetorude läbimõõdud ja takistused

Postitatud: 09 Juun 2020, 12:55
Postitas ping
Prill kirjutas: 09 Juun 2020, 10:38 ...Kas sellist tehnoloogiat ei ole olemas, millega saaks selle vana 33mm asemele 32mm tõmmata, ühendad otsapidi tugevalt kokku ja piisava jõuga tirides vana toru tuleb maa seest välja ja uus toru asemele....
Olen tõmmanud 4m pikkuselt, vundamendi alt läbi.
32mm torule läheb sisse 25mm (1m kummaski otsas) toru ja kinnituseks tuleb risti läbi kruvida kõva peotäis 32mm kipsikruve.
Koormalint külge (kruvid libisemise vastu) ja traktori kopaga vaikselt tõmmates vedas läbi.
Libestit sai ka ohtralt kasutataud.
(Oli ka sarnane situatsioon ja igaks juhuks sai proovitud, et kas hakkab tõmmates vana toru liikuma. Igaks juhuks sai ostetud mõlemat toru ja kui vana liikuma hakkas siis sellega ka kohe uus sisse. )
:hello: