comoon kirjutas: 09 Mär 2019, 08:05
Lenin lausus kuldse sõnad "kogu maa tuleb elektrifitseerida" Seda tööd jätkab Eestis nüüd Elektrilevi, kes võtab õhuliinid maha ja paigaldab maaaluse kaabli.
Ei tarvitse kindel olla, et just Elektrilevi logodega töömehi näed. Elektrilevi võib olla organisaatori rollis, kes koostab lähteülesande, kuulutab välja hanke projekti koostamiseks. Projekti koostab hanke võitnud firma, projekti valmides kuulutab elektrilevi välja hanke projektis näidatud töödele teostaja leidmiseks, ja isegi selle hanke võitnud firma ei tarvitse tormata töid tegema, vaid otsib mõne piirkonna kohaliku alltöövõtja, kellel on pädevus ja hinna osas kokkuleppele jõutakse. Alltöövõtja ei tarvitse omada kogu vajalikku tehnikat-oskusi tööde läbiviimiseks, tellib näiteks kaevetööd omakorda mujalt
comoon kirjutas: 09 Mär 2019, 08:05
Palju selline vastu peab, no 30a. vast peab. Peale valmis saamist teeäärsest kilbist kuni hooneni on omaniku asi ja edaspidi kõik remondikulud katab omanik ehk mina.
Lenini teesidest on aeg natuke edasi läinud, eraomand on jälle tagasi ja see mis eraomaniku maal on eraomaniku enda rida. Kui uus kilp su maja äärde panna, ehitab omanikust Pearu krundile aia ümber, laseb koerad lahti ja ükski elektrilevi inspektor ei pääse elektrit välja lülitama, juhul kui arvet ei maksa ja Lenini aegu igatsed. Tänapäeva elektrikapitalist ei ole loll, ehitab kilbi sinu piirist väljapoole ja saab sinu elektrivarustust iga kell välja lülitada.
Väljaspool maja kilbil-lülitil on veel pisike ohutusaspekt, kui majas peaks tuleõnnetus juhtuma, võimaldab see päästel kiirelt hoonest elektri välja lülitada, ja päästetöötajad ei pea oma tervist-elu ohtu seadma sisenevad kustutusveega suitsu täis põlevasse majja, kus võivad pingeall juhtmed rippuda.
Või tuleb päästel enne majja tormamist hakata kohale organiseerima elektrivõrgu valveinspektorit, kes teaks lähimas alajaamas rubilnikust kvartali pimedaks lasta ja elektriohu päästele kõrvaldama.
Tegelikult see elektriohu päästejutu mõtlesin lennult välja ja päriselt pole ses teemas aimu
comoon kirjutas: 09 Mär 2019, 08:05
Mina pole antud juhul rahul sellega, et maakaablile 4x25m2 ei paigaldatud kaablikaitset. Lihtsalt tuimalt lükati paljas juhe maa alla.
Me ei ole elektriala spetsialist aga usun, et ka need kollastesse torudesse paigaldatavad kaablid on tavalised maakaablid, mida võib paigaldada ka ilma nende torudeta. Torud on lisakaitse ja nende torudesse paigaldamise levik võib olla mitte kaablikaitsmise hädavajadus, vaid ehitustehniline pragmaatika, kus maa sisse kaabli paigaldamine on erinevate piirangute-nõuete tõttu mitmes mõttes tülikas. Tiheasustusega alas reeglina kirjutatakse ehitajale ette, et peab tagama ligipääsu kodudesse, liikluskorralduslikud piirangud, kuni selleni välja, kui kaevata pikk kraav, tuleb see ohutuse pärast piirata aia ja märkelintidega. Lisaks kaabli otsepaigaldusel nüanss, kus tööpäeva lõpus tekib küsimus, kas jätta veel paigaldamata kaablirull ööseks ootele ja loota, et väärismetall on hommikul alles, lõigata kaabel läbi ja igal hommikul muhvliide, lisaliidet, kui ühenduse riskikohta pigem välditakse.
Torudega on palju lihtsam, torud võivad paigaldada kaevajad - kaevab paarkümmend meetrit, paneb 3x6m kollast toru sisse, ajab kraavi kinni - ligipääsu-liikluse mure jääb lühiajaliseks, kümne-sajad meetrid ohutusaedade rent-paigaldus jääb ära, ja iga öö ei ole vaja kaablivaraste pärast ka muretseda.
Kui torud maas, tuleb kaablifirma, tirib kaabli torusse ja nii see elektrivõrk edeneb.
Muidugi on kaitsetorudel ka lisakaitse eesmärk, kaitstes kaablit vibratsioonide ja pinnases tekkivate pingete eest, samuti teiste trasside (nt ristuvate) kaevamisel võib lisakaitse päästa kaabli vigastusest. See vanade kaablite "väsimine" maa sees, eriti linnaoludes tänavate all on vist levinud rike, sest pinnases kaabel peab taluma pidevat kaabli venitamist, kus pinnase külmumine-sulamine avaldab pinget, samuti liiklusest tekkivad vibratsioonid. Torusse paigaldatud maakaabli eluiga võib sedasi arvatavalt oluliselt pikendada.
comoon kirjutas: 09 Mär 2019, 08:05
Ma ei kavatse sellega nõus olla ja lasen neil kõik töö uuesti teha. See kaabel mis Elektrilevi sealt edasi ehk endale kuuluvatel trassidel veab on neil ilusti kollase kaablikaitsmega kaetud.
Tuleb välja et tehakse nimelt sitta, et hiljem hakata purunenud maakaabli vahetuse pealt tulu teenima.
See kaabel kilbist hooneni on tegelikult sinu rida, et nad selle üldse sinu asemel paigaldasid, on juba nendepoolne vastutulek. Tegelikkuses eks nad ennetasid inimeste kisa - ei oleks igaühe jaoks meeldiv leida postkastist teatis, et x kuupäeval võetakse õhuliin maha ja igaühe enda mure krundi piirile paigaldatud liitumiskilbist omale toide vedada. Selles mõttes kliendile vastu tuldud ja kedagi elektrita ei jäetud.
Miski ei keela sul paigaldada kilbist majani uus kaabel omale sobivas torus, kasvõi tuumasõja kindel betoonist tunnel selle kaabli turvamiseks.
Kaablite turvamisel elektrivõrgu vaatest võib olla kahjukindlus, kus üksiku maja elektrita jäämine kaablirikke tõttu ei ole suur katastroof, aga terve tänava/kvartali/linnaosa elektrikatkestus võib olla juba probleem, mille ennetamiseks tasub ehitusel teha lisakulutusi.